Czwartek, 28 Maja 2020 | Imieniny: Augustyna, Ingi, Jaromira ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst i fot. mz

'Są granice głupoty, których przekraczać nie wolno'

Sprawozdanie prezesa Mariusza Palucha zapoczątkowało dwugodzinną debatę o spółce prowadzącej basen na sesji rady miasta. Tak gorącej dyskusji nie było z sześcioma innymi prezesami, którzy także byli zaproszeni na obrady. W ostrych słowach o prezesie basenu kolejny raz wyrażał się Mariusz Brunka. Prezesa, na którego przysłowiowy kaganiec nałożyć miała rada nadzorcza, chciał dyscyplinować za pośrednictwem burmistrza, mówiąc o granicach głupoty i jej tolerancji. Ale ten z wyników spółki zdawać się był zadowolony.

 

Tegoroczna kontrola audytora z ratusza i radnych z komisji rewizyjnej ujawniła wiele nieprawidłowości i kiepską sytuację finansową spółki. Najwyższej ceny, bo głowy prezesa, żądał w czerwcu Mariusz Brunka, dlatego w poniedziełek uważnie przysłuchiwał się obszernemu sprawozdaniu, próbując doszukać się rezultatów kontroli, analiz i zaleceń, które miał wprowadzać zarząd. Jak poinformował prezes basenu, w okresie od stycznia do października tego roku w odniesieniu do analogicznego okresu w 2014 roku, liczba odwiedzających wzrosła o 18,5 tysiąca. Poszedł za tym przychód większy o 130 tys. zł. Mariusz Paluch obwieścił też, że funkcjonujący od sierpnia apartament przyniósł już 8 tysięcy dochodu, przy nakładach 19,5 tys. zł. Po zaleceniu rady nadzorczej sprzedał też busa, który średnio miesięcznie robił 2,5 tys. km, ale gdzie, tego prezes nie ujawnia.  Paluch podkreślał, że 9-osobowego opla vivaro spółka kupiła okazyjnie i sprzedała tylko o 360 zł taniej. Wiele mówił też o „dorobku sportowo-kulturalnym”, czyli organizacji imprez, oraz planach spółki, tj. podświetlenie i izolacja zjeżdżalni, wymiana szafek w szatniach, zaciągnięcie preferencyjnego kredytu Jeremy i odnawialne źródła energii.

Reklama | Czytaj dalej »

Całe wystąpienie prezesa spółki komunalnej Brunka określił mianem "wodolejstwa" z powtarzeniem tych samych banałów, a najbardziej poirytował go brak refleksji po kontroli i jej zaleceniach. Lokal na wynajem nazwał „pokojem uciech hawajskich”, nie dając wiary w rezultaty finansowe. Obśmiał zarządzenie prezesa dotyczące grafiku pracy sprzątaczek i ich kierownika, które nadawałoby się do... Teleexpressu. Oburzony był też zwolnieniem z pracy konserwatorów, tym bardziej w sytuacji, gdy stan techniczny obiektu pozostawia wiele do życzenia, nad czym wielokrotnie ubolewał sam jej prezes. - Są granice głupoty, których przekraczać nie wolno i granice tolerancji głupoty panie burmistrzu. Proszę o mocną interwencję – mówił ostro Brunka.

A. Finster: Prezes będzie mówił o faktach, czyli o kwestiach związanych z programem naprawczym...

Reakcja burmistrza była zgoła inna od spodziewanej. - Pan prezes nie został tu poproszony, by odnosić się do kontroli. Takie oczekiwania nie wydawały się jednak bezpodstawne, gdyż Arseniusz Finster na konferencji prasowej 13 listopada zapowiadał jego wystąpienie na sesji.

Dla burmistrza najważniejsze były konkretne liczby związane z frekwencją:   - Zahamowaliśmy odpływ klientów. I podkreślał, że było to możliwe dzięki nowym inwestycjom tj. sauny. Poinformował, że w spółce powstaje nowy regulamin, a pion techniczny ma przejść na samozatrudnienie właśnie dla oszczędności.

- To jest taka strategia, żeby wdeptać Palucha w ziemię (…). Na dziś się wywiązał. Chodziło o przedstawienie spółki. Będziemy go oceniać z końcem roku – odpierał burmistrz, czyli jednoosobowe zgromadzenie wspólników spółki. Obiecał nawet głowę Mariusz Palucha na tacy, jeśli okaże się, że jakaś impreza przyniosła stratę.

Z kolei szef komisji realizującej kontrolę zapowiedział, że przy rekontroli przyjrzy się też radzie nadzorczej spółki. - Rada zaczęła kręcić na tej sali. Z nami rozmawiali inaczej – wypominał Edward Gabryś. Zastrzegał też, że nie ma nic osobistego do prezesa. Ale za to radny Marcin Łęgowski odebrał wystąpienie Mariusza Brunki jako nienawistne w stosunku do swojego szefa, prezesa Palucha. Adwersarz Palucha prostował, że jego krytyka nie ma nic wspólnego z emocjami. Zarzucił prezesowi, że to właśnie on działa pod ich wpływem.

- Radny nie ma kompetencji do przeprowadzenia kontroli i wchodzenia w kompetencje właściciela – pouczał prezes Paluch. - Może niech pan pokocha to czego nie rozumie. Autorstwo raportu z kontroli spółki przeprowadzonego przez całą komisję przypisał tylko radnemu Brunce. Tego jeszcze bardziej poirytowało, że prezes basenu obraża radnych i to w dodatku w ich siedzibie. - Mam prawo zadawać pytania. Pan się zapomina. To jest spółka gminy miejskiej. A burmistrz stwierdził nawet, że CP jest „szczególną” spółką.

- To czcza dyskusja. Dajmy szansę zarządowi – dyskusję uciął Antoni Szlanga, po czym prezes jeszcze na koniec przeprosił tych radnych, którzy mogli poczuć się urażeni jego słowami.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

31 komentarzy

~miks
Ilość użytkowników wzrosła, bo jak pisze RW prezes rozdaje karnety z upustem 50 %. Nie, nie cieszcie się. Bezterminowe karnety dostaja tylko policjanci i ich rodziny z zaprzyjaźnionych komend ( tam gdzie prezes jeździ). Po tych znizkach basen podobno wychodzi na zero, czyli przez tych , którzy płacą 100 % miasto musi go dotować...coś takiego.....moja wyobraźnia nie obejmuje tematu, może radny Mariusz Brunka załapie o co chodzi.
26 Listopada 2015, godzina 11:30
Oceniono 24 razy 0
~plywak
skad sie nagle wzielo takie zwiekszenie uzytkownikow?
26 Listopada 2015, godzina 07:53
Oceniono 18 razy -4
~do marcina dobaja
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Listopada 2015, godzina 18:29
Oceniono 32 razy -12
~Marcin Dobaj
Potocznie z mojego punktu widzenia spostrzeżenia doktor Finster pozwala a tym samym i popiera ludzi powiązanych ze sobą zażyłością, jakimiś układami w celu osiągnięcia pewnych korzyści. Najczęściej zdobywanych w sposób nieuczciwy przykładem takich osób jest z pewnością Mariusz Paluch ,ale nie jest to on jedyny na cały oddział .
25 Listopada 2015, godzina 12:57
Oceniono 42 razy -2
~Mlody
A jak to jest z tym prywatnym korzystaniem ze służbowego auta. Juz wiadomo kto oprócz Palucha i Finstera wozili sie prywatnie...... No i za ile?
25 Listopada 2015, godzina 09:56
Oceniono 33 razy -1
~Marcin Dobaj
A mówiłem, że oprócz armii niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenujących nasze kieszenie istnieje armia także prezesów .

Płacimy haracze za błędy jednych i drugich.

W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników i prezesów za ich działania lub zaniechania.

Chodzi o urzędników, prezesów, których decyzje wpływają niekorzystnie na możliwość wykonywania działalności gospodarczej oraz nią zarządzania.

Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa.

Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie miejskim obywatelom i przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa.

Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników i prezesów spółek należących do miasta.

Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą.

Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach.

25 Listopada 2015, godzina 09:53
Oceniono 45 razy 5
~Obserwator
Chciałbym być kiedyś w życiu Mariuszem Paluchem.
Dobra posadka, 0 odpowiedzialności, od czasu do czasy można (EDIT) bez ładu i składu (znajdzie się kilku baranów którzy przyklasną).
Żyć nie umierać

Tylko w domu musiałbym potłuc wszystkie lustra.
25 Listopada 2015, godzina 08:58
Oceniono 40 razy 10
~sztuczki karnetowe poprawiające statystyki basenowe, wizerunku władzuni
Sztuczki poprawiają statystyki? sztuczki z karnetami wraz z sauną..., Czy większa ilość odwiedziła poprzez rozdawanie karnetów, Jak karnety mają się do rzeczywistości, rano przychodzę na basen z karnetem z dostępnością do sauny, która nie jest dostępna od rana sauna, dopiero pierwsza sauny dostępne są w godzinach popołudniowych, wieczornych, chcę korzystać z necki basenu do pływania dużej, nie mogę bo są zajęcia szkolne z pływania, czyli basen szkolny, jestem brutalnie wypraszany z basenu dużego, bo odbywają się tam zajęcia wf z pływanie, szkółki pływackie, kto na tych szkółkach pływackich zarabia, czy nauczyciele dodatkowo, czy inne osoby, czy budżet miasta, budżet basenu, bo niektórzy nauczyciele wf za zorganizowaną lekcję pływania dodatkowo, szkółkę tzw. dzielą się z budżetem basenu, chcę korzystać jeżeli nie mogę z basenu dużego, bo są zajęcia, to z basenu małego a tu podobne zajęcia wf zajęcia szkółki pływania, to chcę korzystać z dżakuzi, a tu mało miejsc, jak dostanę się to ratownik nawija mówi, jak to dilują dopalaczami na imprezach organizowanych w centrum parku, jak to straż miejska sobie nie radzi z pijaczkami, itp., jedynie zostaje prysznic w szatni, karnety sauną rozdają bez pokrycia w rzeczywistości, pani w kasie mówi jak ma wartość korzystania z karnetu z sauną rozliczać, one mają poprawiać wizerunek w statystyka dostępności, a nie w rzeczywistości z możliwości korzystania przez klienta z basenu, statystyki poprawiają wizerunek tylko prezesunia basenu, burmistrzynia i jego zaplecza politycznego radnych rady miasta...co na to radny zatrudniony jako ratownik na basenie, co na to radny jako nauczyciel wf korzystający z lekcji pływania wraz z uczniami z basenu, co na to radny powiatowy prezesunio basenu, czyli zaplecze komitetu politycznego KWW Arseniusza F. burmistrzynia...kto zyskuje na karnetach.
25 Listopada 2015, godzina 08:34
Oceniono 43 razy 11
~niepotrzebne emocje
Gdyby skupić się tylko na księgowości, umieć o niej mówić, analizować wskaźniki ... Nic więcej. Przychody zawsze występują w zestawieniu z kosztami. W całej dyskusji na temat spółki analiza finansów sprowadziła się tylko do akcentowania wzrostu przychodów. Może następnym razem o spółce powinien mówić księgowy/a i.
25 Listopada 2015, godzina 08:34
Oceniono 22 razy 0
~adam
DO SMerf Maruda- nie wierzę, że jakiś radny dopiero rok po wyborach zabrał głos podczas sesji. Przecież wszyscy radni ( z wyjątkiem Pani Marzeny według burmistrza) są bardzo merytoryczni i zawsze mają multum argumentów, posługują się śliczną literacką polszczyzna. Proszę nie obrażać pana Marcina Łęgowskiego.


25 Listopada 2015, godzina 06:30
Oceniono 21 razy -7
~mój nieocenzurowany komentarz jest na portalu --> chojnice.livejournal.com

Mój nieocenzurowany komentarz:
Racjonalnie zarządzane polskie parki wodne są w stanie zarobić na swoje utrzymanie!
jest dostępny na portalu:

chojnice.livejournal.com


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com

ps. Przy każdej okazji burmistrz Arek powtarza mi jest jest bardzo zainteresowany i chce dowiedzieć się co myśli przeciętny mieszkaniec Chojnic. Możecie go zapytać sami.

Tak wiec, spadłem burmistrzowi jak gwiazdka z nieba, jako przeciętny mieszkaniec Chojnic chętnie ujawniam burmistrzowi w moich komentarzach co myśli przeciętny mieszkaniec Chojnic.

Arek - możesz zawsze na mnie liczyć! W miarę możliwości czasowych, dam ci znać co myśli przeciętny mieszkaniec Chojnic!
24 Listopada 2015, godzina 23:00
Oceniono 34 razy 0
~hm
MIASTO KOLESI SZKODA SŁÓW.
o
24 Listopada 2015, godzina 20:53
Oceniono 39 razy 3
~vqrwiony
Łęgowski nie potrafi merytorycznie spleść jednego zdania,a co dopiero powtórzyć wiersz napisany przez Prezesia.Matoł był w szkole to i matoł jest przy stole.Za dużo gadacie na basenie ratownicy!
24 Listopada 2015, godzina 20:41
Oceniono 47 razy 19
~Smerf Maruda
Słuchałem transmisji z sesji RM i zauważyłem, że radny Marcin Łęgowski po 12 miesiącach od wyborów po raz pierwszy zabrał na nich samodzielnie głos!!! Szok!!! Stanął w obronie prezesa Centrum Park, którego niecnie zaatakował Mariusz Brunka. W dużym skrócie stwierdził, że MB nie ma racji w swej polemice z MP, gdyż nie ma racji. Jakichkolwiek kontrargumentów nie użył. Panie Marcinie, to nie ring. W sali obrad trzeba uzyć siły argumentów, a nie - Boże broń - argumentów siły
24 Listopada 2015, godzina 20:40
Oceniono 44 razy 12
~patrzcie na Brunkę
24 Listopada 2015, godzina 19:46
Oceniono 39 razy 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 398.00 413.00 DKKDKK 58.30 59.80
EUREUR 438.00 447.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 407.00 425.00 NOKNOK 39.70 41.20
GBPGBP 486.00 500.00 SEKSEK 40.90 42.40
Aktualizacja: 2020-05-28 13:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 400.00 413.00 DKKDKK 58.90 59.50
EUREUR 440.00 444.50 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 411.00 425.00 NOKNOK 40.20 40.90
GBPGBP 489.00 496.00 SEKSEK 41.40 42.10
Aktualizacja: 2020-05-28 13:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy stosujesz się do obostrzeń związanych z koronawirusem?
Ceny paliw2020-05-19

E95 E98 ON LPG
BP 3.99 zł 4.15 zł 3.98 zł 1.54 zł
Circle K 3.94 zł - 3.93 zł 1.49 zł
Lotos Optima 3.96 zł - 3.93 zł 1.51 zł
MZK 3.88 zł 4.02 zł 3.83 zł 1.47 zł
Orlen 4.1 zł 4.4 zł 4.1 zł 1.54 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij