Sobota, 25 Listopada 2017 | Imieniny: Elżbiety, Katarzyny, Klemensa | Pogoda: 6°C, 1012 hPa, wiatr 0 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Por. Jan Kuma, ks. kpt Czesław Wierzbicki i ks. Marian Knut.

Por. Jan Kuma, ks. kpt Czesław Wierzbicki i ks. Marian Knut.

Jutro przypada Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Odpowiednim miejscem do uczczenia ich pamięci w Chojnicach od soboty jest tablica pamiątkowa na cmentarzu komunalnym. Zawisła na ścianie pamięci przy kolumbarium.

 

 

Gośćmi specjalnymi sobotniej (27.02) uroczystości odsłonięcia tablicy pamięci Żołnierzy Wyklętych byli kombatanci porucznik Jan Kuma i ks. kapitan Czesław Wierzbicki. Oprawę uroczystości zapewnili członkowie Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego "Cis" z Męcikała oraz kibice Chojniczanki, którzy odśpiewali hymn państwowy i odpalili race. Tablicę poświęcili ks. Marian Knut i emerytowany ksiądz Czesław Wierzbicki, a ufundowali członkowie Stowarzyszenia Kibiców Chojniczanki Fanatycy z Grodu Tura. Miejsce pod tablicę przygotował zarządca cmentarza Tadeusz Porożyński. Za co podziękowania składał Arkadiusz Cyman z FzGT, prywatnie wnuk. por. Jana Kumy. "Cześć i chwała bohaterom" - takim odzewem zakończyła się uroczystość na cmentarzu.

Reklama | Czytaj dalej »

 

Cześć i chwała bohaterom...

Jej drugą odsłoną była żywa lekcja historii, czyli spotkanie z kombatantami Armii Krajowej. Por. Jan Kuma ciekawie opowiadał o swoim udziale w przekazaniu elementów rakiety V-2 Aliantom w 1943 r. przez Armię Krajową. - Cieszę się, że doczekałem tego czasu, kiedy mogę o tym swobodnie opowiedzieć - zaczął 95-latek podczas sobotnego spotkania w szkole katolickiej.

Wspomnienia por. Jana Kumy


Drugim bohaterem spotkania był były żołnierz AK ks. kpt Czesław Wierzbicki pochodzący z Wileńszczyzny, który już piąty rok mieszka w Chojnicach w Ośrodku Księży Emerytów. Opowiedział swoją historię z czasów II wojny światowej i po niej. Zainteresowanych historią zaprasza do siebie, a ordery i wszelkie pamiątki pozostawia rodzinie. - Żeby to nie zginęło, przekazałem moim krewniakom - siostrzeńcowi, z poleceniem, że kiedy jego wnuk dorośnie, żeby całą historię, tradycję i pamiątki przekazał swojemu wnukowi. By pozostało przyszłym pokoleniom.

Wspomnienia ks. kpt. Cz. Wierzbickiego

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

22 komentarzy

~55-latek również do 10:14
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Marca 2016, godzina 10:40
Oceniono 54 razy -40
~Do poniżej z 10:14
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Marca 2016, godzina 10:39
Oceniono 54 razy -40
~Do ŚWIRA poniżej:
Poszukaj sobie gnidy we własnym skołtunionym łbie, albo u swoich bachorów ciulu niemyty!!!
Ciebie i twoich bohaterów ma w d..... i to głęboko!!!
Zrozumiałeś czy powtórzyć ci bardziej dosadnie???
07 Marca 2016, godzina 10:14
Oceniono 58 razy 44
~do szmaciarza z godz 17,42
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Marca 2016, godzina 09:52
Oceniono 59 razy -41
~Marcin Dobaj
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
07 Marca 2016, godzina 08:35
Oceniono 56 razy -40
~Również do cwaniaczka z 17:42
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 20:43
Oceniono 67 razy -47
~Nius
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 19:25
Oceniono 63 razy -45
~Do 06 Marca 2016, godzina 17:42
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 19:23
Oceniono 63 razy -47
~A kto
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 19:22
Oceniono 59 razy -47
~Do "a może" !!!
No to się doigrałeś z tym kwasem, jako groźbę karalną zgłosiłem to przed chwilą telefonicznie dyżurnemu KPP w Chojnicach. Odechce ci się straszenia raz na zawsze.
06 Marca 2016, godzina 17:42
Oceniono 68 razy 38
~A może
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 17:05
Oceniono 64 razy -48
~Teraz kteryn podpisuje się "ISIS"
ale nadal matoł i nieuk pisze swoje "BANKARTY" !!!
Weź pajacu wlej sobie jakiegoś oleju do tej swojej pustej czachy!!!
06 Marca 2016, godzina 16:18
Oceniono 65 razy 47
~Dokładnie, tak !!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 13:33
Oceniono 67 razy -45
~isis
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
06 Marca 2016, godzina 10:05
Oceniono 66 razy -48
~borubar
wyborcza.pl/1,75968,19704590,zolnierze-przekleci-czyli-napad-na-szkole-w-1949-r-osobiste.html#BoxGWImg
02 Marca 2016, godzina 14:28
Oceniono 86 razy 66

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Komentarze pod tym artykułem są publikowane dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 349.00 362.00 DKKDKK 55.60 57.10
EUREUR 415.00 427.00 RUBRUB 5.50 6.60
CHFCHF 355.00 370.00 NOKNOK 42.60 44.20
GBPGBP 464.00 479.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2017-11-24 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 352.00 359.00 DKKDKK 56.00 56.80
EUREUR 418.00 423.00 RUBRUB 6.04 6.06
CHFCHF 357.00 365.00 NOKNOK 42.80 43.60
GBPGBP 467.00 474.00 SEKSEK 42.00 42.80
Aktualizacja: 2017-11-24 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy skrzyżowanie ul. Reymonta z Żeromskiego jest niebezpieczne i wymaga rozwiązań tj. progi spowalniające, lustro, przejście dla pieszych lub inne?




Ceny paliw2017-11-23

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.61 zł 4.96 zł 4.47 zł 2.05 zł
BP - - - -
Lotos Optima 4.61 zł - 4.49 zł 2.05 zł
MZK 4.58 zł 4.78 zł 4.45 zł 2.07 zł
Orlen 4.62 zł 4.97 zł 4.48 zł 2.06 zł
PKS - - - -