Środa, 27 Października 2021 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Lekarze specjaliści odchodzą... za głosem serca

Od lewej: wicestrosta Marek Szczepański, dyrektor szpitala Leszek Bonna i starosta Stanisław Skaja.

Od lewej: wicestrosta Marek Szczepański, dyrektor szpitala Leszek Bonna i starosta Stanisław Skaja.

To jeden z powodów przytaczany przez dyrektora Leszka Bonnę. O sytuację chojnickiego szpitala dopytywało dwoje radnych na sesji. Rada powiatu przyjmowała w czwartek sprawozdanie finansowe szpitala. Na ten rok zaplanowano kilkumilionową stratę, ale w bilansie jest jeszcze nierozliczona strata za minione lata - 58 mln zł.

 

 

Tymczasem w pisemnej odpowiedzi od dyrektora lecznicy do radnej Mirosławy Daleckiej, ten stwierdził, że szpital nie ma zadłużenia w potocznym znaczeniu tego słowa. Czego nie omieszkała się przytoczyć jej posiadaczka, która w obecności Leszka Bonny na sesji postawiła w związku z tym pytanie: - Skoro jest tak dobrze finansowo, to dlaczego jest tak źle? Dlaczego narzekają lekarze, dlaczego odchodzą specjaliści? Dlaczego nie robi się nic, by zatrzymać ich w szpitalu?

Reklama | Czytaj dalej »

- Skoro jest tak dobrze finansowo, to dlaczego jest tak źle?

Do radnej Daleckiej doszły też utyskiwania ze strony pielęgniarek, których niskie wynagrodzenie zmusza do dorabiania w zewnętrznym podmiocie prowadzącym usługi pielęgniarskie na rzecz... szpitala. - Gdzie za godzinę pracy pielęgniarki otrzymują jeszcze niższe wynagrodzenie. Pielęgniarki mówią, że za nadgodziny w szpitalu dostałyby wyższą stawkę.

Leszek Redzimski przypomniał, że już rok temu sygnalizował problem. - Jeżeli są to specjaliści świetnie odbierani przez pacjentów i odchodzą pracować do szpitala w Człuchowie czy Tucholi i tam przyjmują pacjentów z Chojnic, tzn. że coś jest nie tak.

- Już rok temu sygnalizowałem problem...

Radną opozycji jeszcze bardziej zaniepokoiła sytuacja finansowa szpitala specjalistycznego.   - W bilansie widnieje jeszcze nierozliczona strata 58 milionów złotych z ubiegłych lat. Jak długo szpital będzie generował stratę, która na koniec 2015 roku wyniosła 42 % kapitału podstawowego? - pytała Mirosława Dalecka.

- W bilansie widnieje nierozliczona strata 58 mln zł...

Odpowiedziała jej Maria Nieżorawska, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych, która tłumaczyła, że w zasadzie strata ciągnie się od początku powstania placówki przy ul. Leśnej. Później wpływały na nią, m.in. budowa oddziału kardiologii inwazyjnej czy podniesienie wynagrodzeń w ubiegłym roku.

- Ponad 50 mln zł to strata głównie z lat...

Do odpowiedzi poczuł się też wywołany przewodniczący rady społecznej szpitala wicestarosta Marek Szczepański. - Rada widzi każdy problem, ale działa według swoich kompetencji. Nie ma w nich zarządzenia placówką. Dyrekcja odpowiada za to.

- Rada widzi każdy problem...

Wreszcie głos zabrał szef lecznicy, który nawiązał do swojego pisma odczytanego przez radną. - Ja nie komentowałem w tej odpowiedzi, że w szpitalu jest bardzo dobrze. Leszek Bonna wynagrodzenia pielęgniarek porównał do pensji urzędników w starostwie. Wyliczał, że dwie ostatnie podwyżki to razem prawie 600 zł. W jego opinii pielęgniarki cieszą się, że mogą sobie dorobić i to umożliwia właśnie zewnętrzny podmiot.

- Być może pani radna nie rozmawiała z pielęgniarką niepracującą w chojnickim szpitalu...

- Większość pielęgniarek jest zadowolonych, że dyrekcja stwarza im pod dachem możliwość dorobienia. Nie muszą dojeżdżać do innych szpitali.

- Więkoszość pielęgniarek jest zadowolonych, że dyrekcja...

Niemały wpływ na stratę szpitala mają też świadczenia ponad limit, które nie są objęte umową z NFZ. Potem Fundusz może część pieniędzy zwrócić. - Jest to celowe działanie dyrekcji. Wiecie, że za ubiegły rok 2 mln zł nie otrzymaliśmy, ale jest to taki ukłon w stronę pacjentów, by nie tworzyć kolejki.

NFZ wykupił w szpitalu w Chojnicach...

Ale jeśli dyrektorowi ktoś nakaże, by szpital ograniczył się tylko do limitów, to zapewnił, że wówczas wynik finansowy się poprawi.

Odejście specjalistów Bonna tłumaczył zaś ... głosem serca. - Jeżeli pani specjalistka za głosem serca odchodzi ze szpitala, zmienia stan cywilny i miejsce zamieszkania, to jaki wpływ na to ma dyrektor szpitala? A co zrobić w przypadku, jeżeli mąż pani doktor za głosem serca pójdzie do innej pani doktor i pierwsza pani doktor – jego żona, nie będzie chciała pracować z nową żoną starego męża pod jednym dachem, to co dyrektor może?

- Jeżeli pani specjalistka za głosem serca...

Dyrektor szpitala podkreślał, że zna powody, bo wszyscy specjaliści, którzy ze szpitala odeszli byli na rozmowie u dyrektora. A powody najczęściej miały być właśnie prywatne i rodzinne.

Poza dwojgiem radnych inni nie pytali o sytuację szpitala, a poza czterema, którzy od głosu się wstrzymali, wszyscy przyjęli zeszłoroczne sprawozdanie finansowe szpitala.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

151 komentarzy

~kozak
jak takiś kozak, to podaj nazwisko 'też lekarzu', niech pacjenci napiszą jakim językiem z nimi rozmawiałeś
15 Maja 2016, godzina 12:05
Oceniono 10 razy 0
~skończony idiota
Jesli prowadzę dyskusję z prostakami, używam pojęć które są w stanie zrozumieć i języka którym się posługują
15 Maja 2016, godzina 12:02
Oceniono 8 razy -4
~do poniżej
Czyli jak wejdziesz pomiędzy gwałcicieli, to idąc twoim tokiem myślenia, adaptujesz się do warunków i gwałcisz, bo jesteś inteligenty?
A ja myślałem, że zostawiam gwałcicieli i odchodzę z takiego towarzystwa, albo aresztuje ich, jeżeli jestem policjantem, albo debatuję z nimi, że robią źle, jeżeli jestem księdzem, no, ale inteligenty lekarz jak ty...adaptuje się i gwałci. Aha, rozumiem.

Napisz w jakim szpitalu się zaadaptowałeś teraz, abym do ciebie nie trafił, bo zamiast mnie leczyć, zaadaptujesz się i zachorujesz na to, co ja

PS. A czemu nie pokazałeś szczytu swojej inteligencji i nie zaadaptowałeś się w Chojnicach, tylko uciekłeś jak szczur i psioczysz anonimowo na forum?
15 Maja 2016, godzina 12:00
Oceniono 10 razy 0
~też lekarz
Moja droga panno, inteligencja to między innymi umiejętność adaptacji do warunków środowiska (to jedno z wielu znaczeń tego słowa). Jesli prowadzę dyskusję z prostakami, używam pojęć które są w stanie zrozumieć i języka którym się posługują. I na koniec, kultura o której wspominasz, wymaga też by zanim zacznie się oceniać innych i udzielać im rad, zacząć od siebie. Jak widać ciebie też czeka jeszcze wiele pracy nad sobą
15 Maja 2016, godzina 11:27
Oceniono 12 razy -4
~do TEŻ LEKARZ
Inteligentny człowiek potrafi prowadzić dialog / debatę bez obrażania swoich rozmówców, nawet w momencie, kiedy ci sięgają po agresję słowną, na tym polega inteligencja, a 'też lekarz', daje się ponieść emocjom na wpisy gimnazjalistów i schodzi na same dno pyskówek słownych, to świadczy o braku kultury, braku inteligencji społecznej i o porywczym charakterze jak i o braku opanowania.
15 Maja 2016, godzina 07:52
Oceniono 20 razy 4
~Już bardziej niekompetentnych jak w naszym mieście to nie ma
Co widać i słychać. Szczególnie ten od płytek i jego zastępca konstytucjonalista, a także ten, który tak bardzo zna się na pracy lekarzy, ale finanse nie są jego mocną stroną
14 Maja 2016, godzina 22:52
Oceniono 20 razy 0
~Gdyby były plusy
też potwierdzałyby twoją teorie. Buha, ha
14 Maja 2016, godzina 22:49
Oceniono 14 razy -2
~fachowiec
Jedni kolesie się pożegnają, przyjdą inni kolesie zgodnie z zasada TKM, być może niekompetentni ale z właściwej opcji. Mierny ale wierny. Historia lubi się powtarzać. Już kiedyś przerabialiśmy - "dobry fachowiec ale bezpartyjny"
14 Maja 2016, godzina 22:47
Oceniono 11 razy -3
~Minusy wskazują, że ktoś trafił w samo sedno
Brawo!!!
14 Maja 2016, godzina 22:46
Oceniono 19 razy -3
~stołkami
14 Maja 2016, godzina 22:29
Oceniono 21 razy -5
~Za dwa lata nastąpi dobra zmiana i kolesie pożegnają się ze społkami
czas najwyższy wyjechać z tą świtą wzajemnego wspierania. Niedopuszczalne było to co pokazano na I sesji V kadencji rady powiatu. Dlatego zmiana musi nastąpić i wszyscy kolesie na bruk.
14 Maja 2016, godzina 22:28
Oceniono 22 razy -2
~Dajcie spokój temu pseudolekarzowi przecież to sam najważniejszy tego szpitala te bzdury wypisuje
14 Maja 2016, godzina 22:18
Oceniono 22 razy -2
~też lekarz
do patafiana niżej - naucz się czytać, a potem rozumieć co czytasz. Moje wpisy mogą co najwyżej obrazić tych którzy na takie traktowanie zasługują, a których komentarzy jest na tym wątku znacznie więcej niż moich. Moje komentarze są jedynie reakcją na chamstwo i prostactwo, nie nadstawiam policzka i potrafię się obronić.
14 Maja 2016, godzina 21:16
Oceniono 14 razy 4
~też lekarz
do przepraszam - nie reprezentuję lekarzy chojnickiego szpitala. Reprezentuję wyłacznie siebie i jako ja nie nadstawiam policzka i na inwektywy odpłacam pięknym za nadobne. Mozesz też być pewna że nie wrócę. Ale kto pani nadał prawo do wypowiadania się w imieniu lekarzy ze szpitala?
14 Maja 2016, godzina 21:09
Oceniono 16 razy 2
~do filemona ponżej
Co ty k... wa wiesz o wykonywaniu zawodu lekarza?

A co ty k... wa wiesz o kulturze pióra / pisania na forach?
Cały dzień tutaj siedzisz i tylko obrażasz ludzi, bo taki z ciebie lekarz jak z koziej dupy.
14 Maja 2016, godzina 21:03
Oceniono 17 razy -1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 403.00 DKKDKK 60.80 62.30
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 423.00 438.00 NOKNOK 46.30 47.80
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.50 399.50 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 458.00 462.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.80 47.50
GBPGBP 543.00 549.00 SEKSEK 45.40 46.20
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij