Sobota, 16 Grudnia 2017 | Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy | Pogoda: 1°C, 1007 hPa, wiatr 4.8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Zasypany zbiornik będzie odkopany?

Dziś rano koparka odkopywała część zasypanego zbiornika na działce przy ul. Derdowskiego.

Dziś rano koparka odkopywała część zasypanego zbiornika na działce przy ul. Derdowskiego.

Na to się zanosi. Niedawno z krajobrazu przy ul. Derdowskiego zniknął spory staw, który został zasypany. Po wczorajszej interwencji na sesji, dziś na miejscu pracowała koparka, wyciągając ziemię z powrotem.

 

 

O wyjaśnienie sprawy po głosie mieszkańca prosiła radna Marzenna Osowicka. By unaocznić sytuację rozdała zdjęcia wykonane przez niego. - Są takie trochę wstrząsające, jeśli chodzi o te ryby, które zbierały się na bardzo małej powierzchni, które w końcu chyba zasypano dokonując totalnego zniszczenia ekosystemu.

Reklama | Czytaj dalej »

- Z mojej strony na wniosek p. Jacka Lewińskiego jest prośba o wyjaśnienie tej sytuacji...

Radna dociekała czy była na to zgoda i czy każdy na prywatnym gruncie może robić co chce. Zdjęcia na swoje ręce otrzymał też burmistrz Arseniusz Finster. Zapewnił, że wyjaśni sprawę.

- Temat tego zbiornika oczywiście musi być wyjaśniony. Z informacji, które ja mam, ale muszę je sobie potwierdzić, nie jest zbiornikiem retencyjnym zrzutu wód deszczowych. Natomiast całkowicie zgadzam się z tym, że taki sposób zasypania tego zbiornika, chyba że te ryby zostały odłowione i przeniesione do innego zbiornika, ale jeżeli zostały przysypane na zasadzie nawozu, to po prostu jest świństwo.

- Wiem, że to teren prywatny i ten zbiornik...

Burmistrz poradził też  na przyszłość, by po zrobieniu takiego zdjęcia od razu przyjść do urzędu i je pokazać. - To nie jest żadne donosicielstwo, ale teraz to jest już musztarda po obiedzie - rozkładał ręce.

- Prośba do pana Jacka i innych osób, jak coś takiego widzą...

Ale nie jest też tak, że o sprawie nic nie wiedzał, bo sam przyznał w swojej wypowiedzi na sesji: - Ja też obserwowałem przecież, bo ta ziemia była wożona z oczyszczalni ścieków, konkretnie z ulicy Zielonej, gdzie my rekultywowaliśmy różne miejsca i tak powolutku, powolutku to jeziorko gasło w oczach i już jest zupełnie wygaszone.

Włodarz przyznał także, że na tej działce trzyma konia.

Arseniusz Finster do radnej Osowickiej dzwonił jeszcze wczoraj po południu, wyjaśniając, że jednak cały staw nie został zasypany, a właściciel terenu, czyli Andrzej Skiba miał przenieść ryby do innego zbiornika. Dziś rano na miejscu pracowała koparka i wyglądało to na odkopywanie przysypanej wcześniej wody. Jak udało nam się ustalić, w tej sprawie trafiły już pisma do odpowiednich instytucji.

Zdjęcia wykonane w trakcie zasypywania stawu przez mieszkańca, a poniżej z dzisiejszego poranka. Zdjęcie w treści artykułu zostało wykonane wczoraj po południu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~laur dla Skiby
Proponuje Skibe na Rzeźnika Roku! Najpierw zasypuje staw i w taki sposób morduje ryby a zaraz potem odkopuje staw w którym znowu są ryby. Pewnie te same tylko że zmartwychwstały.
08 Maja 2016, godzina 12:26
Oceniono 9 razy 3
~Prawo
Niestety my nie mamy starosty...
06 Maja 2016, godzina 12:39
Oceniono 14 razy 4
~///////////////
Jeszcze trochę to nam filtry naturalne zniszczą na terenie miasta całkowicie.
06 Maja 2016, godzina 09:31
Oceniono 19 razy 7
~;)
jeszcze trochę to nam modejkę zasypią
05 Maja 2016, godzina 11:44
Oceniono 22 razy 8
~andzia
Przecież to nie burmistrz wydaje takie pozwolenia a starosta , jeśli starosta wydał pozwolenie na zasypanie naturalnego stawu to .......... brak słów. To pan Skiba sobie niezłą antyreklamę zrobił .
05 Maja 2016, godzina 08:07
Oceniono 28 razy 12
~:/
ciekawe jak ja u siebie bym taki naturalny zbiornik, który od wielu lat istnieje sobie zasypał co by się stało??? Pewnie już bym miał kłopoty.
Wracając do tematu, przecież co pamiętam jest to a raczej był zbiornik naturalny, więc p. Skiba musiał dostać pozwolenie od starosty na zasypanie go, a jak to zrobił na własną rękę to sprawą powinien się zająć starosta, gdyby powyższe prace zostały wykonane bez wymaganego prawem pozwolenia wodnoprawnego, a organem właściwym w sprawie wydania pozwolenia wodnoprawnego jest starosta, stosownie do art. 140 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145) – dalej pr. wod. Na podstawie art. 64a ust. 5 pr. wod., starosta jest również właściwym do wydania decyzji nakładającej obowiązek zlikwidowania takiego zasypania, lub decyzji o legalizacji (art. 64a ust. 2 pr. wod., jeżeli sprawca zasypania złoży stosowny wniosek, i nie będzie to sprzeczne z przepisami prawa). Na podstawie art. 9 ust. 2 pkt 1 lit. d pr. wod., do robót w wodach oraz innych robót, które mogą być przyczyną zmiany stanu wód stojących i wód podziemnych mają bowiem zastosowanie przepisy o urządzeniach wodnych.

Dziwię się, że pan R.S. największy ekolog w okolicy w tej sprawie milczy. W tej sytuacji miałby poparcie wielu ludzi.
05 Maja 2016, godzina 07:58
Oceniono 25 razy 7
~chojniczanin
A mnie bardziej interesuje odpowiedzialność burmistrza niż prywaciarza. Prywaciarz zawsze będzie uważał że mu wolno wszystko na prywatnym terenie chociaż to nie prawda. Nie wolno mordować zwierząt przez zasypanie je żywcem. I za to powinny być kary. Ale jak taki burmistrz widzi co się dzieje i wie o wszystkim i pewnie jeszcze załatwiał tą ziemię z oczyszczalni ścieków bo to przeciez spółka miejska to ja wymiękam. Albo jest taki głupi bo przekonany że ludzie się nie zorientują że to on maczał w tym wszystkim palce albo dał się zaskoczyć radnej Osowickiej i kompletnie nie przemyślał co powiedział na sesji. Teraz będzie odwracał kota ogonem i udawał że to jego nie dotyczy ale na sesji i tak się przyznał że o wszystkim wiedział.
05 Maja 2016, godzina 07:19
Oceniono 27 razy -5
~szkoda słów
ten zbiornik był od zawsze , no ale bogaty ......... szkoda słów ......... widać jak p. Skiba szanuje przyrodę, no tak bo jak ktoś czerpie zyski z mordowania zwierząt i przerabiając je potem na karmę dla ludzi, to się nie dziwię,że szacunek do przyrody ma w 4 literach.
bogatemu wszystko wolno
- taki kraj -
a ty biedny człowieczku już byś się musiał tłumaczyć na Warszawskiej 13 i zapewne postawiono by już zarzuty
04 Maja 2016, godzina 23:53
Oceniono 28 razy 14
~Andrzej Skiba placi burmistrzowi

Andrzej Skiba wielokrotnie wpłacał donacje na kampanie wyborczą burmistrza a to w Chojnicach zapewnia mu immunitet i chroni przed wszelkimi karnymi procedurami administracyjnymi. Arek osobiście zadba o to by nic złego nie stało się Andrzejowi.

04 Maja 2016, godzina 18:12
Oceniono 35 razy -3
~..........
moi znajomi od dawna u skiby nie kupują i teraz wiem dla czego

jakby tak zwykły mieszkaniec zasypał zbiornik z rybami i to by już pewnie prokurator go ścigał, a tu cisza bo przecież to pan skiba
04 Maja 2016, godzina 16:46
Oceniono 35 razy 19
~~SKIBA rzeźnik
Zadusił ziemią ryby powinien ponieść kare .
04 Maja 2016, godzina 14:00
Oceniono 36 razy 16
~doopa
co a choojek z tego Skeeby ...
27 Kwietnia 2016, godzina 22:17
Oceniono 25 razy 7
~do burmistrz hipokryta?
A nie wiedziałeś wcześniej że ta hipokryzja to druga prawdziwa twarz Arseniusza?
27 Kwietnia 2016, godzina 11:08
Oceniono 36 razy 4
~Oczywista prawda
Organem właściwym do wszczęcia postępowania w sprawie naruszenia prawa wodnego jest starosta, ale na 100% nikt nie poniesie żadnych konsekwencji, o ile w ogóle odpowiednie urzędy zajmą się sprawą.
27 Kwietnia 2016, godzina 10:39
Oceniono 36 razy 6
~burmistrz hipokryta?
Burmistrz zwraca uwagę mieszkańcowi, że po zrobieniu takich zdjęć miał przybiec do niego - burmistrza i mu o tym powiedzieć. Przy okazji beszta go wręcz, że nie wypełnił obywatelskiego obowiązku. A potem przyznaje się bez bicia, co komentuje dziennikarka ch24:
Ale nie jest też tak, że o sprawie nic nie wiedzał, bo sam przyznał w swojej wypowiedzi na sesji: - Ja też obserwowałem przecież, bo ta ziemia była wożona z oczyszczalni ścieków, konkretnie z ulicy Zielonej, gdzie my rekultywowaliśmy różne miejsca i tak powolutku, powolutku to jeziorko gasło w oczach i już jest zupełnie wygaszone.
Włodarz przyznał także, że na tej działce trzyma konia.

Jak się ma konia na cudzej działce, to się go odwiedza. Wskazane dla zwierzęcia, żeby często. Jak się obserwuje, że wożona jest ziemia celem zasypania zbiornika wodnego a jest się włodarzem miasta, to trzeba sobie zadać pytanie, czy to zasypywanie sadzawki jest zgodne z prawem. Czy jest na to pozwolenie. Burmistrz wytyka mieszkańcowi, że ten go nie powiadomił, a sam się przyznaje, że o sprawie wie już od dawna. Bo osobiście widział, jak sadzawka była zasypywana. I NIC NIE ZROBIŁ! Prawdopodobnie poklepał Andrzeja po plecach i pochwalił za nową inwestycję. Niesprawdzenie czy zasypanie zbiornika wodnego (na terenie administrowanym przez miasto) jest zgodne z prawem, to już bezczynność urzędnicza, zaniechanie obowiązków. Kolejny dowód na kolesiostwo w Chojnicach...
PS Nieznajomość prawa szkodzi.
27 Kwietnia 2016, godzina 07:00
Oceniono 49 razy 11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 352.00 365.00 DKKDKK 55.50 57.00
EUREUR 414.00 426.00 RUBRUB 5.50 6.60
CHFCHF 354.00 369.00 NOKNOK 41.70 43.40
GBPGBP 468.00 480.00 SEKSEK 41.10 42.60
Aktualizacja: 2017-12-16 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 356.00 362.00 DKKDKK 55.80 56.60
EUREUR 417.00 423.00 RUBRUB 6.08 6.09
CHFCHF 357.00 365.00 NOKNOK 42.10 43.10
GBPGBP 472.00 478.00 SEKSEK 41.50 42.30
Aktualizacja: 2017-12-16 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy skrzyżowanie ul. Reymonta z Żeromskiego jest niebezpieczne i wymaga rozwiązań tj. progi spowalniające, lustro, przejście dla pieszych lub inne?




Ceny paliw2017-12-14

E95 E98 ON LPG
BP 4.65 zł 5.01 zł 4.48 zł 2.07 zł
Circle K 4.62 zł 4.97 zł 4.45 zł 2.05 zł
Lotos Optima 4.62 zł - 4.45 zł 2.05 zł
MZK 4.56 zł 4.76 zł 4.42 zł 2.07 zł
Orlen 4.65 zł 4.89 zł 4.48 zł 2.07 zł
PKS 4.65 zł - 4.49 zł 2.07 zł