Czwartek, 22 Kwietnia 2021 | Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Granice motywacji

Od prawej nauczyciele i jednocześnie radni Leszek Pepliński, Marzenna Osowicka oraz Jacek Klajna.

Od prawej nauczyciele i jednocześnie radni Leszek Pepliński, Marzenna Osowicka oraz Jacek Klajna.

Dyrektorzy szkół przyznają nauczycielom dodatki motywacyjne, ale w uchwale radni ustalili tylko dolną granicę, ok. 50 zł brutto. Po audycie okazało się, że ich rozpiętość jest duża, a wicedyrektorzy dostają wielokrotność zwykłego dodatku. W Szkole Podstawowej nr 3 z całej puli aż 28 % trafia do dyrektora i jego zastępców. - Przecież wicedyrektorzy mają dodatek funkcyjny - zwraca uwagę radna Marzenna Osowicka, na co dzień nauczycielka w Gimnazjum nr 1.

 

Radni z komisji edukacji po audycie przeprowadzonym w miejskich szkołach doszli do wniosku, że sytuację trzeba uregulować i wyleminować sytuacje, gdy dyrektor przydziela wicedyrektorowi dodatek w nieuzasadnionej wysokości, będący wielokrotnością zwykłego dodatku. Dla przykładu pełniący obowiązki dyrektora wydziału edukacji Grzegorz Czarnowski dziś na komisji edukacji podał duże rozpiętości w kwotach. W SP 3 była to skala od 55 do 400 zł, w Gimnazjum nr 2 60 - 220, SP 1 - 80 - 210, SP 5 - 59 - 217, SP 7 - 70 - 230, Gim. 1 67 - 150. Marzenna Osowicka sprawę zna z autopsji, czyli swojego miejsca pracy, ostatniej z wymienionych szkół. Wcześniej większa pula trafiała tam do kierujących szkołą, ale po kontroli się to zmieniło.

Reklama | Czytaj dalej »

- Chodzi o to, że to jest pula pieniążków przeznaczona dla wszystkich nauczycieli. W momencie, kiedy dyrektor decyduje się na kilkukrotną wysokość przeciętnego dodatku motywacyjnego dla wicedyrektora, motywując to tym, że ma wiele zadań do wykonania, to jest to bardzo niespójne. Dlatego, że wicedyrektor otrzymuje dodatek funkcyjny - podkreślała nauczycielka.

- Chodzi o to, że...

- Z tego budżetu na dodatek, który przydziela burmistrz i na dodatek, który przydziela dyrektor swoim wicedyrektorom, to np. w SP 3 to jest 28 % budżetu całego na dodatek motywacyjny, czyli to jest bardzo duży procent. Najmniej ma Gimnazjum nr 1 w tej chwili - 13 % - poinformował szef miejskiej oświaty. - Duża rozbieżność - skomentował radny Marek Szank, także nauczyciel. - To jest krzywdzące - oceniła Osowicka.

- Z tego budżetu na dodatek...

Zresztą sam zauważył, że w uchwale rady miejskiej jest tylko dolna granica stawek, a nie ma górnej. Dodatki motywacyjne dostają wszyscy uprawnieni belfrowie. To wynika z przepisów. Natomiast ich wysokość zależy od dyrektora szkoły. Tym z kolei dodatki motywacyjne przyznaje burmistrz.

Nawet szef komisji edukacji zastanawiał się, że skoro dodatki dostają prawie wszyscy, to co to za motywacja? - Zawód nauczycielski jest specyficzny. Uważam, że motywacja jest elementem ważnym i istotnym. Dajmy za coś, ale jeżeli jest tak, że musi dostać każdy uprawniony i otrzyma najniższy dodatek, to wtedy wyklucza znamiona motywacji. Jaka to motywacja, jeżeli dostaje, bo się mu należy za nic. Może wnioskujmy o zmianę nazwy na uznaniowy za samo istnienie i oddychanie - stwierdził Bogdan Kuffel, z zawodu nauczyciel.

vn851375-audio-cutter.com.mp3

Wykładnię prawną chciał poznać radny Edward Gabryś, który podkreślił, że nigdy nie pracował w jednostce budżetowej, a firmie coś ekstra dostaje się przecież za wypracowane wyniki.      - A jak ten nauczyciel dyplomowany będzie taki rozrywkowy? Do pracy będzie się spóźniał i co też dostanie? Bo są ludzie i ludziska (...). Ja naprawdę nie rozumiem tej motywacji.

- A jak ten nauczyciel będzie rozrywkowy?

- Jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze... - dopowiedział radny Kuffel.

Ale o granice dodatku rozchodziło się głównie w odniesieniu do wicedyrektorów. Dyrektor Czarnowski uczulał, by nie doszło do sytuacji, gdy więcej od zastępcy dyrektora nie zarobił nauczyciel dyplomowany, który bierze nadgodziny. Przy okazji ustalania ram dla dodatku motywacyjnych ze strony szefa komisji Bogdana Kuffla padła propozycja podniesienia im dodatków za sprawowaną funkcję. W obowiązującej uchwale to 40 % stawki, jaką dostaje dyrektor placówki.

Póki co w urzędzie muszą przygotować nowy projekt stosownej uchwały, więc dyskusja nie została skończona.

Audyt

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

62 komentarzy

~Co za bzdura!
Ziarno zawsze interweniuje jak coś nie gra??? To podaj przykłady kiedy interweniował! Ja nie znam żadnej jego interwencji kiedy nuczyciele zwracali się do niego z prośbą żeby jakiś konflikt rozwiązał albo zajął konkretne stanowisko. Nigdy nie potrafił samodzielnie podjąć decyzji. Zawsze się chował za plecami Finstera.
26 Maja 2016, godzina 22:06
Oceniono 30 razy 4
~o p. Ziarno
Nie piszcie głupot, Ziarno jest ok i zawsze interweniuje, jak coś nie gra.
26 Maja 2016, godzina 15:08
Oceniono 45 razy -1
~do zwykły pracownik
Proszę Pana, taki dodatek jest wpisany w zawód, tak samo jaki milionowe odprawy dla prezesów spółek. Co zawód, to inne przywileje. Posłowie mają po 20,000 na prowadzenie biura, w którym najczęściej zatrudniają rodziny, darmowe przeloty, wyżywienie, zakwaterowanie w Warszawie, pensje nie jak nauczyciele po 1600zł na start, ale po 15,000, a wakacje 2 miesięczne też mają wolne. Co zawód to inne przywileje. Pracuję w szkole i mam dodatek 60zł po 18 latach pracy. Kocham swój zawód, pensja odpowiada mi, wszystkich rodziców traktuję z szacunkiem, a wpis poniżej jest skandaliczny.
26 Maja 2016, godzina 14:47
Oceniono 45 razy 3
~odp.
np. za konieczność tolerowania takich frustratów i ,,zwykłych pracowników" jak ty..
26 Maja 2016, godzina 13:44
Oceniono 43 razy -1
~Zwykły pracownik
O qrwa!!! Dodatek mitywacyjny się należy i koniec? Co to ma być? Z naszych podatków?? Mnie nikt nie daje żadnych dodatkowych pieniędzy od tak. Bo się należą. To jest dopiero patologia. Pracują od poniedziałku do piątku, wolne weekendy, wakacje, wszystkie święta. I jeszcze dodatki?! A uczniami się zająć nie potrafią. Zdolności pedagogiczne zerowe u tych młodych belfrów. Więc za co im się jakaś kasa ma należeć?
26 Maja 2016, godzina 12:14
Oceniono 48 razy -6
~na co liczysz? odpowiedzi nie otrzymasz, bo ten człowiek to
nieprofesjonalny urzędnik, właściwie strażnik swojego bankowego konta i kościelnej ławki, dla którego jedyną odpowiedzią na problemy oświatowe jest telefon do burmistrza..
26 Maja 2016, godzina 11:06
Oceniono 40 razy 6
~korekta
po akacji w gimnazjum nr 2 powinno być gimnazjum nr 1, to na Młodzieżowej! Przepraszam za błąd.
26 Maja 2016, godzina 07:37
Oceniono 38 razy 6
~żadnych zmian nie będzie
Tak jak do tej pory: po akacji w gimnazjum nr 2 dyrektorowa wróciła na stanowisko, wszystko po staremu; po akcji w szkole trójce, aż huczało w internecie, dyrektor nadal na stanowisku i jeszcze znowu startuje (?!?).
Tak wygląda oświata, afera na aferze i zero zmian.

Pytanie do Pana Ziarno - czy będzie uzdrowienie sytuacji? Raczej nie.
26 Maja 2016, godzina 07:36
Oceniono 39 razy 3
~gość
Pan Ziarno już dawno powinien zabrać się do solidnej roboty i rozliczyć dyrekcje szkół z nadgodzin.Rodzic idzie do dyrektora czy wicedyrektora z jakimś problemem i okazuje się że nigdy nie jest uchwytny ba jest na zajęciach lekcyjnych w godzinach administracyjnych,często tak się składa że szkoła pracuje np do godz 16 i nikogo nie ma z dyrekcji ,to chyba coś nie tak kiedyś było tak że jak szkoła działała do 17 to zawsze ktoś z dyrekcji miał dyżur ,a teraz tylko kasa ,nadgodziny a rodzic,uczeń na dalszym planie.DYREKCJA JEST OD ZARZĄDZANIA I NADZOROWANIA PRACY SZKOŁY A NIE ŁAPANIA WSZYSTKICH NADGODZIN. POLECAM TO SPRAWDZIĆ ILE NADGODZIN MAJĄ WICE DYREKTORZY A ILE SZEREGOWY NAUCZYCIEL
25 Maja 2016, godzina 13:57
Oceniono 53 razy -1
~zgadzam się z n.
"~n.
patologię rozdzielnictwa (nie ustalono górnej granicy dodatku) wykreował burmistrz.. który doskonale wiedział jak to zadziała! chodziło o służalczość i ,,zarządzanie" ludzką pazernością na pieniądze, nie o wybitne zasługi i osiągnięcia dla szkół.. przez wiele lat nagradzane były na tej zasadzie przed wszustkim vicedyrektorki (wyjątkowo patologicznie w sp3 i gimnazjum nr1).. mnóstwo n-li nieprawnie pozbawiono jakiegokolwiek dodatku! to komu należy zabrać przysłowiowe ZABAWKI?"
W szkołach ponadgimnazjalnych które podlegają pod starostwo nie ma takiej patologii gdzie dyrektorzy OBDAROWUJĄ swoich przydupasów dodatkami motywacyjnymi z kosmosu. To tylko w szkołach podstawowych i gimnazjalnych które podlegają pod Finstera taka patologia kwitnie. A kwitnie dlatego że burmistrz na to pozwala.
25 Maja 2016, godzina 10:33
Oceniono 61 razy 7
~gość
w sp3 było dużo gorzej.. 28% z ogólnej puli na dodatki otrzymywały super-hiper-......
25 Maja 2016, godzina 08:33
Oceniono 65 razy 7
~Jeszcze do ciekawe
Albo inna obcja: proces się skończył i już nie trzeba było w sposób szczególny wynagradzać pewnych osób. To takie dywagacje tylko, bo może rzeczywiście wicedyrektorka w gimnazjum nr 1 aż tak się wypaliła i zaczęła przysłowiowo "olewać" swoją pracę, że trzba jej było zabrać te 450 zł.
25 Maja 2016, godzina 07:59
Oceniono 54 razy 0
~Do ciekawe
A może źle zeznawała, a straty poniesione w wyniku tych zeznań wyceniono na minus 450 zł miesięcznie
25 Maja 2016, godzina 07:52
Oceniono 52 razy 0
~ciekawe
Wicedyrektorka z gim 1 dostawała 600 zł dodatku motywacyjnego jak zeznawała w sądzie na korzyść dyrektorki przeciwko swoim koleżankom kreft i osowickiej. Jak się proces skończył i dyrektorka przegrała to dodatek też się zmniejszył do 150 zł. Wszystko można dokładnie przeliczyć na pieniądze.
25 Maja 2016, godzina 06:40
Oceniono 58 razy -2
~n.
patologię rozdzielnictwa (nie ustalono górnej granicy dodatku) wykreował burmistrz.. który doskonale wiedział jak to zadziała! chodziło o służalczość i ,,zarządzanie" ludzką pazernością na pieniądze, nie o wybitne zasługi i osiągnięcia dla szkół.. przez wiele lat nagradzane były na tej zasadzie przed wszustkim vicedyrektorki (wyjątkowo patologicznie w sp3 i gimnazjum nr1).. mnóstwo n-li nieprawnie pozbawiono jakiegokolwiek dodatku! to komu należy zabrać przysłowiowe ZABAWKI?
25 Maja 2016, godzina 05:28
Oceniono 66 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 386.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 421.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 520.00 535.00 SEKSEK 44.10 45.60
Aktualizacja: 2021-04-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 383.00 DKKDKK 60.70 61.50
EUREUR 454.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 417.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 524.00 531.00 SEKSEK 44.50 45.30
Aktualizacja: 2021-04-21 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-20

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.63 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.58 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.59 zł
MZK 5.39 zł 5.44 zł 5.24 zł 2.59 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.59 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij