Poniedziałek, 28 Września 2020 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Tekst Monika Szymecka, fot. Michał Włoch

Pod Krojantami wspomną ofiary II wojny i... katastrofy smoleńskiej

MON dał 30 tys. zł i pokaże sporo nowoczesnego sprzętu podczas rekonstrukcji historycznej i towarzyszacej jej imprezy, ale wśród wytycznych jest uwzględnienie apelu smoleńskiego.

 W tym roku 77. rocznica szarży pod Krojantami. 4 września oprócz tradycyjnej inscenizacji na krojanckich polach, a także apelu poległych, który od lat prowadzi jednostka wojskowa z Bartoszyc, która przejęła tradycję 18. Pułku Ułanów, będzie też tzw. apel smoleński.

- Oczywiście były też dyskusje, że można w ogóle wyeliminować apel poległych, to się nazywa apel pamięci, natomiast proszę mi wierzyć, że gdybyśmy to uczynili i takie były głosy różnych środowisk, m.in. pani mecenas Grażyny Winieckiej, to byłby zły klimat na kolejne uroczystości w przyszłym roku. Tym bardziej, że w tym roku otrzymaliśmy decyzją ministra obrony narodowej maksymalną dotację na szarżę, jakiej nigdy jeszcze nie otrzymaliśmy, bo 30 tys. zł, o tyle wnioskowaliśmy. Teraz nawet żałujemy, że mogliśmy wnioskować o 50 tys. zł, to może byśmy... - sprawę przedstawia wójt Zbigniew Szczepański.

Reklama | Czytaj dalej »

- Oczywiście były też dyskuje, żeby w ogóle wyeliminować...


Włodarz zaznacza, że wyraźnie rozgraniczony jest apel, w którym oddawany jest hołd poległym w czasie wojny żołnierzom, od oddania honoru osobom, które tragicznie zginęły w katastrofie smoleńskiej. - Są cztery odnośniki: do prezydenta Lecha Kaczyńskiego, prezydenta na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego, dowódcy Sił Powietrznych Andrzeja Błasika i wojskowych, potem do wszystkich, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

- To jest apel pamięci, nie apel poległych czy smoleński. Pewnie nie ma o co kruszyć kopii, bo proszę mi wierzyć, bez wojska ta nasza impreza by pewnie się nie odbyła.

MON nie tylko sypnął większą kasą, ale i pokaże swój sprzęt pod Krojantami. Wójt gminy sam przyznaje, że takiej oprawy wojskowej i prezentacji współczesnych środków bojowych jeszcze nie było pod Krojantami. - Będą czołgi produkcji rosyjskiej, niemieckiej, amerykańskiej, leopardy 56, helikoptery bojowe, rosomaki, pewnie będzie desant z powietrza pokazany - wymienia Szczepański.

Gminny Komitet Obrony Pamięci Walk i Męczeństwa podjął decyzję o takim, a nie innym  programie imprezy rekonstrukcyjnej. - Nasza uroczystość to marka dla regionu, dla Pomorza. To jedna z lepiej organizowanych imprez plenerowych po prostu w Polsce: Grunwald, Mława, Krojanty - szczyci się Szczepański. Gmina na organizację imprezy Fundacji Szarży pod Krojantami przekazuje rokrocznie grant w wysokości 100 tys. zł. Do tego rekonstrukcję obstawiają i zabezpieczają druhowie OSP.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~Na "Chojnice com" możecie obejrzeć
tych z Chojnic którzy pod skrzydłami posła PiS-u A.M. pojechali do Gdańska, może zobaczyć jak pewien młodzian dobrze znany w Chojnicach podskakuje do starszego człowieka, cwaniaczek do osób w podeszłym wieku! Może teraz się wypowiedzą jego koledzy i koleżanki czy nadal go popierają, jeżeli tak to są tacy sami jak on, wstyd, wstyd i jeszcze raz wstyd i hańba! Jeszcze ten baner, brak słów!
29 Sierpnia 2016, godzina 20:29
Oceniono 18 razy 4
~Do poniżej
Czyżby wspomniany przez ciebie K. K. zapisał się do tych "O-debrało N-am R-ozum", nie zdziwiłbym się gdyż pasuje do nich jak ulał.
29 Sierpnia 2016, godzina 18:26
Oceniono 19 razy 7
~Wczoraj w Gdańsku zjawił się niejaki KK z Chojnic
znany wywrotowiec który nazywa siebie opozycjonistą, za mało mu podskakiwania w Chojnicach to wczoraj podskakiwał w Gdańsku. Boże spraw aby został tam na zawsze i raz na zawsze odwalił się od Chojnic.
29 Sierpnia 2016, godzina 12:47
Oceniono 33 razy 1
~- do jakiegoś "JA"
Kogo ty sku......u straszysz? Masz ogolony pusty łeb i opaskę ONR-u, to uważaj bo takich jak ty prędzej zdelegalizują niż myślisz. Chyba, że wcześniej Antek wyśle was barany na jakąś wojenkę którą sprowokuje i będziecie mięsem armatnim /czego ci głąbie serdecznie życzę/ i wrócicie w czarnych worach, jeżeli oczywiście gdzieś znajdą wasze kości! Jesteście takimi samymi "patriotami" jak ci z Ukrainy dla których UPA to bohaterowie!
29 Sierpnia 2016, godzina 12:28
Oceniono 31 razy 9
~Ja
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Sierpnia 2016, godzina 12:10
Oceniono 43 razy -25
~Maliniak wczoraj opluł Polskę i Polaków
Opluł Polskę sprzed 1989 roku i Polaków z tamtej Polski !
Pytam się w jakiej Polsce on się urodził i uczył, w jakiej Polsce pracowali jego rodzice, w jakiej Polsce zdobyła wykształcenie Beata Sz. pseudonim "Broszka", czy w takiej jakiej chcieli "przeklęci"? NIE!!!
29 Sierpnia 2016, godzina 09:58
Oceniono 42 razy 26
~DO PONIŻEJ !!!
100% racji Szanowny Panie ale nie mogę zrozumieć dlaczego wobec niezaprzeczalnych faktów dokonania zbrodni i to niektórych ze szczególnym okrucieństwem, ci bandyci są dzisiaj dla PIS-owców bohaterami, czy już zupełnie tym kretynom odebrało rozum? Ludzie czy my żyjemy w kraju rządzonym przez jakichś szaleńców? Poczynając od "prezydenta" otaczają się klechami, chodzą na pielgrzymki, do komunii, składają ręce ale chyba do szatana a nie do Boga, chyba szatan podsunął im cyrograf który podpisali a on w zamian dał im Polskę we władanie! Mam nadzieję, że kiedyś trafią tam gdzie ci którym przeklęci którym dzisiaj stawiają pomniki czyli do piekła z którego nigdy nie wylezą!
29 Sierpnia 2016, godzina 09:23
Oceniono 49 razy 19
~Kilka faktów o wyklętych...
Zacznijmy od Romualda Rajsa ps. „Bury”, którego pamięci poświęcono organizowany ostatnio w Hajnówce marsz, o mały włos nie objęty patronatem przez Głowę Państwa.

Dla ludzi zamieszkujących tereny mające być trasą marszu najistotniejsza jest działalność „Burego” w obrębie ich „małych ojczyzn” – na niej się zatem skupimy. To właśnie tu oddział PAS – NZW dowodzony przez kpt. Romualda Rajsa w dniach 29,31.01 1946 oraz 02.02.1946 spalił pięć wsi byłego powiatu Bielsk Podlaski (Zanie, Zaleszany, Końcowizna, Szpaki, Wólka Wyganowska) zabijając w okrutny sposób 82 osoby w tym kobiety, dzieci i starców, które spalono w zamkniętych budynkach.

http://gazetabaltycka.pl/promowane/nieszczesnikow-mordowano-obuchami-siekier

Dla oszczędności amunicji mordowano nieszczęśników obuchami siekier, strzelając wyłącznie do uciekających lub dobijając rannych. Dodać należy, że jedyną „winą” ofiar było to, że wszyscy oni byli prawosławni (jak większość zamieszkujących tamte tereny) i w znaczącej części narodowości białoruskiej.
29 Sierpnia 2016, godzina 07:45
Oceniono 43 razy 27
~KoDziarze
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Sierpnia 2016, godzina 22:44
Oceniono 41 razy -27
~Ja
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Sierpnia 2016, godzina 22:10
Oceniono 49 razy -31
~"Prezydent" od pochówków
PIS-owskich bohaterów i stawiania pomników Wielkiego Wodza, a ostatnio Wielkiego Generała! No ale dzisiaj w Gdańsku to dał popis, że klękajcie narody - darł się niczym Mussolini na wiecu! Straciłem resztki szacunku do tego gościa!
28 Sierpnia 2016, godzina 20:57
Oceniono 45 razy 25
~DO PONIŻEJ !!!
Tak się pisze "Nową Historię Polski" - propaganda w IV RP czyli Kaczolandzie taka jak w Rzeszy za AH.
28 Sierpnia 2016, godzina 19:18
Oceniono 41 razy 7
~Może jeszcze oprócz "apelu smoleńskiego"
będzie nowy apel, "apel przeklętych" dla których pseudo-historycy piszą nową historię, historię w której z bandziorów którzy wymordowali po wojnie 15tyś. Polaków, w tym również sporo kobiet i dzieci, którzy "walczyli" dla panów aby Polska była taka jak przed wojną, czyli chłop był ciemny i tyrał na pana i plebana a dzieci chodziły bose, usmarkane i kończyły naukę na czwartej klasie szkoły podstawowej!
28 Sierpnia 2016, godzina 18:12
Oceniono 65 razy 49
~DO PONIŻEJ !!!
Tym razem zgadzam się w 100% z Szanownym Panem, jeszcze tylko dodam, że podobna sytuacja miała miejsce w Niemczech kiedy pewien jebnięty malarz został kanclerzem i porwał za sobą naród /czytaj ciemny lud/ który uwierzył w jego wielkość i nieomylność, no i jak to się skończyło każdy wie!
26 Sierpnia 2016, godzina 17:09
Oceniono 75 razy 41
~rekreacja historyczna po pisowsku

Teraz gdy pieniądze na ludowy folklor w Krojantach daje marszałek Antek impreza powinna ulec natychmiastowej poprawie pod względem jakości historycznej, patriotycznej, i rozrywkowej!

Zgodnie z wysiłkami i poleceniami marszałka Antka by poprawić i skorygować historie Polski wreszcie polskie wojsko powinno wygrać bitwę pod Krojantami. A kto będzie zaprzeczać wygranej polaków pod Krojantami ten zgodnie z nową pisowską ustawą dostanie 2 lata wiezienia i grzywnę za historyczny defetyzm i odmawianie polakom należnego zwycięstwa.

Przede wszystkim - rekreacja bitwy pod Krojantami powinna ulec skróceniu i zakończyć się w ciągu 5 minut tak aby czas był godnie przeznaczony na rekreacje zamachu na pancerny samolot prezydenta Leszka "awiatora" Kaczyńskiego. Rekreacja zamachu gdy zdradzono prezydenta o świcie powinna pokazać jak Rosjanie sfabrykowali sztuczną mgłę, a potem wypościli chmurę helową, nie powinno także zostać pominięte jak Rosjanie zakładali trotyl na skrzydła samolotu tuż przez próbą udanego lądowania, a także wybuch bomby atomowej podłożonej przez Putina pod fotelem prezydenta Leszka "awiatora". Co najważniejsze, rekreacja zamachu smoleńskiego powinno pokazać zgodnie z historycznymi dowodami pisowców jak w spisku Putin i Tusk dorzynali tych którzy przeżyli wybuch trotylu i bomby atomowej po tym jak samolot rozbił się z powodu chmury helowej.

Sądze, że jakość i atrakcyjność rekreacji historycznej w Krojantach ulegnie natychmiastowej poprawie teraz gdy wreszcie sprawę wziął w swoje ręce wspaniały marszałek Antek!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice i wieloletni osobisty znajomy burmistrza Arka
niesmialy.parafianin@mail.ru
http://chojnice.livejournal.com


26 Sierpnia 2016, godzina 15:02
Oceniono 96 razy 88

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 386.00 398.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 415.00 430.00 NOKNOK 40.20 41.70
GBPGBP 495.00 510.00 SEKSEK 42.30 43.80
Aktualizacja: 2020-09-28 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 396.00 DKKDKK 61.00 61.70
EUREUR 454.50 459.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 420.00 428.00 NOKNOK 40.90 41.70
GBPGBP 501.00 508.00 SEKSEK 42.80 43.60
Aktualizacja: 2020-09-28 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij