Sobota, 31 Października 2020 | Imieniny: ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Nadal gorąco w temacie budżetów

Na wczorajszej (12.09) sesji rady miasta rajcy przyjęli zmiany w budżecie i długoletniej prognozie finansowej. Na kolejny rok zostały przeniesione środki na realizację budżetów obywatelskich tj. około 1,1 mln zł. Temat związany z inwestycjami na osiedlach nie obył się bez dyskusji. Wiadro krytyki na głowę burmistrza za opieszałość działań i sugerowanie samorządom na co mają wydać swój fundusz wylała Marzenna Osowicka. Mało tego, zdaniem radnej inwestycje są celowo opóźniane, tak by powstały pod koniec kadencji włodarza. - To wisienka na torcie pana burmistrza. Patrzcie jaki jestem wspaniały Bob budowniczy, budowniczy Pomorza.


Reklama | Czytaj dalej »


Włodarz Chojnic sam rozpoczął temat budżetów obywatelskich odnosząc się m.in. do naszej publikacji pt. "Budżety obywatelskie czy może jednak burmistrza?". - Budżety w skali samorządów osiedlowych, to zadanie jest zadaniem o wiele trudniejszym i to pragnę podkreślić z całą siłą, niż typowe budżety obywatelskie, gdzie obywatele zgłaszają pomysły, urząd realizuje te pomysły w formie projektowej i jest następnie plebiscyt i głosowanie. Chcieliśmy tymi budżetami pobudzić do aktywności mieszkańców - przekonywał Arseniusz Finster. Typowe budżety obywatelskie swego czasu lansował PChS, pomysł nie zyskał jednak zwolenników w ratuszu. Teraz powraca za sprawą samego burmistrza. - Proponuję, żebyśmy honorowo zakończyli budżety samorządowo-osiedlowo w przyszłym roku.

Arseniusz Finster zapewniał, że nigdy nie narzucał samorządom co mają robić ze swoimi budżetami, z propozycji skumulowania czwartych na lodowisko, mogą skorzystać lub nie.

Na samym początku z panem przewodniczącym SMO nr 1 Mariuszem Brunką....


Przetargi zapowiadane na styczeń mają ruszyć jeszcze w tym roku, konkretnie w listopadzie.

W rozmowie z przewodniczącymi mówiłem, że przetarg miałby być w styczniu otóż przyspieszę go


Dlaczego do tej pory żaden ze zgłoszonych pomysłów w ramach budżetów nie doczekał się realizacji? - Mówienie, że są to bardzo proste inwestycyjki, które można wykonać przez mrugnięcie okiem, to jest po prostu kłamstwo. To są tak samo ważne inwestycje, które podlegają tym samym kwestią jak inne, czyli: lokalizacja, sprawdzenie zgodności z planem miejscowym, prawo do dysponowania nieruchomością, projekt budowlany, zgłoszenie zadania itd. - podnosił włodarz.

Argumentacja burmistrza nie przekonała Marzeny Osowickiej. - Cóż takiego trzeba żeby ustawić automat do samo serwisowania roweru, czy też budkę, karmik dla ptaków? Czy to musi trwać tyle co ciąża? - pytała radna przytaczając propozycje samorządu nr 9. Pani Marzenna zarzuciła burmistrzowi opóźnianie realizacji budżetów, ratuszowi nieprzygotowanie zasad współpracy pomiędzy samorządami a np. spółdzielniami mieszkaniowymi, przez co poległ jeden z projektów na Osiedlu Hallera-Bursztynowe. - Nie ma wyjścia trzeba ten budżet przenieść na kolejny rok. Postawił nas pan pod murem przez opieszałość pańskich działań. Chwilami mam wrażenie, że tak naprawdę mieszkańcy  przeszkadzają panu w realizacji pewnych wizji. Nie jest to etyczny sposób sprawowania władzy i mam nadzieję, że nie będziemy przeżywać podobnych sytuacji, kiedy otrzymujemy obietnice, a one są potem rozciągane w czasie. Czy przeciągane budżety, mają być elementem kolejnej kampanii wyborczej włodarza, zastanawiała się radna.

Czy jest to, być może element już zaczynającej się kampanii?

W rewanżu włodarz zadedykował Osowickiej piosenkę zespołu Homo Homini "Mam skłonności do przesady". - To jest podłość. Mnie przeszkadzają obywatele, którzy mnie wybierają od 18 lat do sprawowania zaszczytnego urzędu, który jest całym moim życiem?

Ja nie umiem innego słowa użyć. To po prostu pani Marzenno jest podłość
- To faktycznie nie jest komfortowa sytuacja, kiedy mieszkańcom na zebraniach ma się do zaoferowania jedynie przeniesienie środków na kolejny rok - mówił Mariusz Brunka, który bronił jednak budżetów i daleki był od obarczania kogokolwiek winą za brak nowych placów zabaw czy siłowni w mieście.

Uważam że, jeżeli nie uda się zrealizować tego co zaplanowaliśmy


- Jestem sceptycznie nastawiony do zmian w budżecie, ale pewne rzeczy musimy urealniać - dodał.


Swoje wątpliwości związane z budżetami obywatelskimi wyraził również Edward Gabryś, szefujący Osiedlu nr 3. - Projekty nie są skończone nie mamy konkretnych kosztorysów. Wiemy co chcemy, ale nie wiemy, ile to będzie kosztowało. Przesuwamy budżety, czy nie? Czekamy, czy działamy? Ja nie wiem. Musimy wspólnie zdecydować - mówił radny prosząc o wspólne spotkanie przewodniczących.

- Mnie też bulwersuje pani Marzeno, że to tak długo trwa. Natomiast ja stwierdziłem fakty. Niech pani się zapyta urzędnika to on to pani pokaże, nawet z przepisu ustawy - wypowiedział się Andrzej Gąsiorowski.
Dyskusji na temat budżetów osiedlowych przysłuchiwała się trójka przewodniczących: Kornelia Żywicka, Jerzy Świerczewski i Marek Szmaglinski.

Za przegłosowaniem zmian w budżecie opowiedziało się 20 radnych, od głosu wstrzymała się Marzenna Osowicka.

Ważniejsze zmiany w budżecie na rok 2016. Do zmniejszenia dochodu o ponad milion złotych przyczyniła się wypłata odszkodowań przedszkolom za źle naliczoną dotację (437 tys. zł) oraz niezrealizowanie sprzedaży nieruchomości (558 tys. zł). Dochód zasiliły m.in. wpłaty z tytuły korzystania ze środowiska (30 tys. zł). Miasto wniosło do ChTBS-u udziały w wysokości 350 tys. zł na budowę budynku mieszkalnego. O 50 tys. zł zmniejszono wydatki na naukę pływania dla uczniów podstawówek.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

14 komentarzy

~aktywny internauta
Pani Marzenno od czasu jak Pani została radną chętnie oglądam transmisje z sesji rady miejskiej. Wnosi pani na tą salę bardzo ożywczy powiew intelektualnego i empatycznego traktowania spraw mieszkańców. Potrząsa pani sumieniami tych bezradnych ludzi, uwikłanych w zależności układu stworzonego przez burmistrza. Życzę wytrwałości i proszę się nie zrażać chamskimi wypocinami anonimowych internautów. Nie moga znieść tego, że coraz trafniej definiuje Pani działania burmistrza. Są przez niego inspirowani, a po stylu wypowiedzi ja też poznaję aktywność samego burmistrza na forum chojnice.com. Pisze pod różnymi nickami nie tylko jako "normalny chojniczanin". Można go łatwo rozpoznać bo obraża Panią i całą chojnicką opozycję w niewybredny sposób. Serdecznie pozdrawiam! Proszę nadal robić swoje.
14 Września 2016, godzina 17:46
Oceniono 16 razy 2
~mieszkaniec
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Duza-oferta-dzialek-budowlanych-juz-wkrotce/16139

Dlaczego tej 15 hetarowej wielkiej działki miasto nie sprzedaje jako podzielonych małych działek?
Sprzedaje ją w całości co wychodzi, że 30zł/m2 brutto. Czemu sami nie podzielą i nie zrobią dla zwykłych ludzi np. w cenie 50zł/m2? A tak znając, życie ktoś kupi podzieli i będzie sprzedawał po 100zł/m2. Nie wiem skąd takie ceny działek skoro w naszym mieście większość zarabia najniższą krajową.

http://nieruchomosci.chojnice.pl/?a=3&id=212
14 Września 2016, godzina 10:43
Oceniono 11 razy 1
~Miało być p. Marzeno - do poniżej
Pozdrawiam serdecznie p. Marzeno
14 Września 2016, godzina 08:36
Oceniono 21 razy 5
~Brawo p. Maryeno
Bardzo trafnie Pani ujęła to przeciąganie w czasie budżetów osiedlowych. Przed wyborami wszystko wyjdzie. Jeszcze raz gratulacje za odwagę i słuszne uwagi.
14 Września 2016, godzina 08:35
Oceniono 23 razy 3
~Edek jaki smutny. Okiem myślał.?
O Adze?
14 Września 2016, godzina 08:16
Oceniono 18 razy 2
~lycealysta
pieprzony chojnicki układ mlodzi nie mają zatrzymania w chojnicach bo finster potrzebuje tylko dziadków żeby sie grzali w parku tysiąclecia i ma w d00pie młodych
14 Września 2016, godzina 00:13
Oceniono 33 razy 7
~Halinka
Marzenko przestrzegałam ciebie że mówiąc prawdę burmistrzowi prosto w oczy wkładasz palce między drzwi. Zadzierasz z układem chojnickiej ośmiornicy. Narażasz się na szykany w twoim miejscu pracy. Narażasz się na zemstę tych co sie boją ujawnienia faktów, które ich kompromitują. Nie chciałaś mnie słuchać. Mówiłaś że tak trzeba. Że dosyć już tego nepotyzmu, kolesiostwa i cwaniactwa. Wiesz, że świata nie zwojujesz, że go nie zmienisz? Bo przecież wiesz. Ale za to Ciebie podziwiam. Że mimo wszystko się nie poddajesz. I robisz to co uważasz za słuszne. I zazdroszczę Ci wytrwałości i konsekwencji.
13 Września 2016, godzina 23:04
Oceniono 41 razy 9
~monika
w następnych wyborach dziekuje tym radnym co głosowali za podwyżką scieków
13 Września 2016, godzina 23:03
Oceniono 35 razy 9
~Brawo p. Marzeno
Bardzo dobre uwagi do tych śmiesznych budżetów
13 Września 2016, godzina 23:02
Oceniono 35 razy 7
~Brunka, a tobie co się porobiło?
13 Września 2016, godzina 21:54
Oceniono 31 razy 11
~najjaśniejszy doskonale wie co to podłość
Dlatego tak często to słowo wypowiada. Wiele osób myślących inaczej tej podłości już doznało, wiadomo od kogo.
13 Września 2016, godzina 21:51
Oceniono 35 razy 13
~A Dąbrowska, cóż za zacięta mina
wyluzuj kobieto i w końcu stań po stronie mieszkańców, bo w następnych wyborach ci podziękują. Głosowania za podwyżką ścieków też ci wyborcy nie zapomną.
13 Września 2016, godzina 21:44
Oceniono 37 razy 11
~jacenty
Burmistrzu precz z łapami od tej kasy
13 Września 2016, godzina 21:01
Oceniono 38 razy 10
~Jeżeli te budżety są tak poważne i tak trudne
w realizacji to dlaczego "wciśnięto" je Ciemińskiemu, a nie wydziałowi inwestycyjnemu? To przeciez inwestycje!!! Z tego wynika, że była to celowa zagrywka by realizacja sie opóźniła. Czy burmistrz nie wiedział, że to INWESTYCJE?
13 Września 2016, godzina 20:56
Oceniono 38 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 403.00 DKKDKK 61.00 62.50
EUREUR 456.00 468.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 425.00 440.00 NOKNOK 40.40 41.90
GBPGBP 504.00 519.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-30 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 396.00 400.00 DKKDKK 61.50 62.20
EUREUR 459.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 429.00 436.00 NOKNOK 40.90 41.70
GBPGBP 509.00 515.00 SEKSEK 44.00 44.70
Aktualizacja: 2020-10-30 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-29

E95 E98 ON LPG
BP 4.54 zł 4.94 zł 4.39 zł 2.24 zł
Circle K 4.51 zł - 4.34 zł 2.18 zł
Lotos Optima - - - -
MZK 4.55 zł 4.7 zł 4.37 zł 2.17 zł
Orlen 4.59 zł 4.92 zł 4.44 zł 2.24 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij