Niedziela, 27 Września 2020 | Imieniny: Damiana, Mirabeli, Wincentego ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Kwota podwyżki za śmieci na razie w tajemnicy

O 12-procentowej mówił jeden z radnych miejskich. Po 21 października ma być znana propozycja nowego cennika Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Nowym Dworze wypracowana wspólnie z 10 lokalnymi samorządami, które powołały spółkę. W piątek w jej siedzibie obradowała komisja ochrony środowiska rady miejskiej Chojnic. O mały włos na posiedzenie nie zostaliby wpuszczeni dziennikarze, choć każdy obywatel ma prawo do udziału w obradach rady miasta i jej komisji.- Kto zaprosił media bez uzgodnienia z zarządem? - na dzień dobry zapytała prezes Lucyna Perlicka. - Tradycją jest, że na posiedzeniach wszystkich komisji, media pojawiają się. Wejście mediów jest dozwolone - wyjaśnił jej przewodniczący komisji Stanisław Kowalik.

Reklama | Czytaj dalej »

- Kto zaprosił media bez uzgodnienia z zarządem?


Ale i tak chciała prosić o objęcie niektórych danych tajemnicą, a na początek odczytała oświadczenie, które zostało napisane po artykułach prasowych, m.in. w "Czasie Chojnic".

- Treść oświadczenia odczytana przez prezes Lucynę Perlicką

Zarząd podkreśla w nim, że materiały, które wypłynęły, nie były cennikiem, a symulacją wszystkich kosztów zagospodarowania odpadów w Nowym Dworze. Tylko że dziennikarze dotarli do pism opatrzonych nagłówkiem "projekt uchwały". Zachowanie pani prezes z początku komisji i jej niechęć do dziennikarzy stało też w sprzeczności z deklarowaną przez nią w oświadczeniu otwartością: "W sprawach dotyczących działalności ZZO Nowy Dwór nie mieliśmy i nie mamy niczego do ukrycia. Jest to zakład będący własnością jednostek samorządowych, a więc naszą wspólną".

Jak wynikało z wyjaśnień zarządu, w ZZO z segregowanymi odpadami nie ma problemu, ale jeśli są zanieczyszczone innymi, czyli to zmieszany odpad już po wyjściu z sortowni, to koszt poniesiony przez spółkę wynosi 138 zł netto za tonę. Wcześniej było to 75 zł. Taki odpad mógł być składowany w Nowym Dworze, a teraz musi wyjechać np. do spalarni w Gdańsku. Jest tego ok. tysiąca ton miesięcznie. - Łącznie rok zagospodarowania tego odpadu wyniesie 1,2 mln zł - poinformowała Perlicka.

Propozycja cennika na razie objęta jest tajemnicą przedsiębiorstwa. Dopiero po 21 października i po spotkaniach z burmistrzami i wójtami z 10 samorządów, czyli zgromadzeniem wspólników, oraz radą nadzorczą, otrzymają ją radni z komisji ochrony środowiska.

- Od początku funkcjonowania zakładu nie było ani jednej podwyżki - broniła się  Lucyna Perlicka. Zysk w 2014 wyniósł 1,5 mln zł, rok później ok. miliona. Tylko, jak podkreślała zarządzająca spółką, przez zmianę przepisów prawa zmaleje. Do tego dochodzi jeszcze spłata kredytu, który poszedł na inwestycje warte ponad 9 mln zł. 100 tys. zł miesięcznie do spłaty ZZO będzie miało od 2017 r.

- Te dwa składniki wpływają na wzrost kosztów. W jakiś sposób będziemy musieli dokonać korekty w cenniku - poinformowała rajców. Wspólnie z burmistrzami i wójtami musi jeszcze go wypracować. - Pokazaliśmy to, nie jako propozycje cennika, a żeby widzieli, jak to może wyglądać w takim czarnym scenariuszu.

- Te dwa składniki wpływają na wzrost kosztów...- Ja myślę, że tak jak już medialnie została informacja przekazana społeczeństwu, pani prezes, mleko się wylało. Ludzie w tej chwili są bardzo przestraszeni tymi cyframi, tymi procentami, które zostały wykazane - wprost powiedział szef komisji ochrony środowiska Stanisław Kowalik.

- Mleko się wylało pani prezes...

- Należą się przeprosiny - wtrąciła prezes Perlicka. - Na ostatnim spotkaniu rok temu pani zdeklarowała się, iż społeczeństwo będzie na bieżąco informowane o wszelkich ruchach, jakie spółka będzie chciała realizować, czy to dotyczy podwyżek czy innych działań, które w tym zakładzie będą. Ja sobie nie przypominam, by gdzieś medialnie była informacja o jakichkolwiek ruchach cenowych, czy przygotowanie społeczeństwa edukacyjnie.

Tu właśnie radni upatrują błędu ze strony zarządu spółki. - Niech się pani nie dziwi, że społeczeństwo jest zdegustowane, oburzone i przestraszone.

Prezes ZZO sprostowała, iż były szkolenia i warsztaty, jak segregować odpady. - W pozostałym zakresie edukacyja ekologiczna, w tym gospodarka odpadami, jest zadaniem własnym gminy i ja nie mam prawa się wtrącać do gminy - Perlicka wytknęła radnym.

Radny Marek Bona w końcu nie wiedział, czy może pytać o interesujące go kwestie z uwagi na tajemnicę przedsiębiorcy. - Jeśli rzeczywiście mają być trudne i szczegółowe pytania, to bardzo bym chciał podziękować mediom - powiedział przewdoniczący Kowalik.

Inne zdanie natomiast miał radny Antoni Szlanga. - Wykorzystajmy właśnie media do tego, żeby naświetlić problem, tym bardziej, jeśli mówimy o niedostatku informacji dla społeczeństwa.


- Wykorzystajmy właśnie media do tego...

 

 

Zauważył także, że zasadą spółki komunlanej jest działalność non-profit i nie potrzeba dążyć do tego, żeby zmaksymalizować zysk.

- Według naszych obliczeń miasta Chojnice skutkowałoby to podwyżką na jedną osobę w granicach 1,35 - 1,5 zł. To jest 12 % dotychczasowej opłaty śmieciowej - wyliczył szef komisji komunalnej. 

Głosowanie wniosków nad obecnością mediów na posiedzeniu...W ZZO szukają też rozwiązania, by nie płacić 138 zł za tonę za odpad, który trzeba wywozić. Właśnie w Nowym Dworze skończyli pilotażowy program i jest pomysł budowy zgazowarki, by zagospodarować odpad na terenie tutejszego zakładu. - Mniej więcej patrząc na to, co było w pilotażowym projekcie, możemy ocenić, że koszt takiej zgazowarki to ok. 30 mln zł - wstępne szacunki przekazała prezes ZZO. Analizy opłacalności całego przedsięwzięcia jeszcze trwają.

- Możemy ocenić, że koszt to 30 mln zł...ZZO szuka dotacji, może z unijnego programu innowacyjności, bo okazuje się, że nigdzie w Polsce takie coś jeszcze nie funkcjonuje.

Do 21 października żadne oficjalne kwoty nie padną. Niemniej te dotyczące Chojnic, jak wynikało z wypowiedzi radnego Szlangi, oscylują wokół 12-procentowego wzrostu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

30 komentarzy

~adam
przy następnych wyborach samorządowych podziękujemy radnym za podwyżkę cen wody
18 Października 2016, godzina 03:55
Oceniono 34 razy 26
~ok
real Madryt 10-0 legia warszawa
17 Października 2016, godzina 23:14
Oceniono 22 razy 14
~Smerf Maruda
Panie radny Kowalik, nie jest "tradycją", że media są na posiedzeniach komisji RM, ale jest to zapisane w Statucie Miasta i w ustawie o dostępie do informacji publicznej. To nie jest Pana dobra wola, że łaskawie godzi się Pan na to, a po prostu Prawo na to zezwala.
17 Października 2016, godzina 22:58
Oceniono 30 razy 22
Oczywiście, było to posiedzenie komisji ochrony środowiska. W tekście jest taka informacja, w leadzie faktycznie napisałam błędnie, że k. komunalnej. Ta nieścisłość została już poprawiona. Zanim k. ochrony środowiska została wyodrębniona, ta tematyka wchodziła w zakres zadań komisji gospodarki komunalnej, mieszkaniowej i ochrony środowiska. Stąd pewnie ten błąd. Dziękuję za czujność i zwrócenie uwagi. Monika Szymecka
17 Października 2016, godzina 21:38
Oceniono 15 razy 5
~xyz
Proszę mnie nie fotografować
17 Października 2016, godzina 19:52
Oceniono 22 razy 16
~mieszkaniec miasta
niech płacą ci co źle segregują śmieci, nie zabierać źle posegregowanych
17 Października 2016, godzina 19:30
Oceniono 31 razy 25
~mieszkaniec miasta
niech płacą ci co nie segregują śmieci, nie zabierać źle posegregowanych
17 Października 2016, godzina 19:29
Oceniono 30 razy 22
~Spostrzegawczy
Dałbym sobie rękę obciąć, że to obradowała komisja ochrony środowiska... No ale pani dziennikarka chyba wie na jakim posiedzeniu była
17 Października 2016, godzina 18:53
Oceniono 14 razy 4
~czytelnik
Zamiast gonić tych co nie potrafią segregować śmieci podwyżka dla wszystkich- bolszewicka zasada odpowiedzialności zbiorowej.
17 Października 2016, godzina 18:10
Oceniono 32 razy 28
~mlody
taki Paluch w spódnicy......
17 Października 2016, godzina 17:08
Oceniono 36 razy 28
~Fitness
Zazdrość formy co Wokół Chojnic
17 Października 2016, godzina 17:01
Oceniono 12 razy 6
~Wokół Chojnic
Wokół Chojnic i tak istnieją dzikie wyspiska, szczególnie zainteresować się tym powinien wójt gminy wiejskiej Chojnice.

Odnoście ZZO, polecam profil pani prezes Lucyny Perlickiej na Facebooku, naprawdę widać, co tą panią zajmuje. Uważam, że pierwszy krok do poprawy wydajności tej spółki, to zmiana wieloletniego prezesa tego przedsiębiorstwa. Niestety wątpię, aby pryncypał wyraził zgodę. Może to jest znowu podejście do tego, żeby ZZO w części sprzedać prywatnym przedsiębiorstwom, korporacjom takim jak SITA. Czyli znowu przyleci "ktoś helikopterem" do Finstera i złoży jaką propozycję nie do odrzucenia, jak to miało miejsce kilka lat temu? Media powinny trzymać rękę na pulsie, a społeczeństwo będzie się w czasie organizować, żeby zapobiec ewentualnej prywatyzacji majątku publicznego.
17 Października 2016, godzina 16:16
Oceniono 35 razy 15
~Prezes
Wzrosly koszty? Mieszkancy zaplaca wiecej. Jaki problem? I w ogole po co ci dziennikarze? Dyletanci!
17 Października 2016, godzina 13:58
Oceniono 24 razy 18
~Horendalne zyski
na całym świecie przynosi gospodarka śmieciami, tylko nie w Chojnicach, spada dochód, kto winien?
17 Października 2016, godzina 12:32
Oceniono 36 razy 30
~Naszym kosztem chcą mieć zyski?
Zyski w takim zakładzie są niepotrzebne, niech po odliczeniu wszelkich kosztów wyjdą na zero i będzie dobrze. Zrobią wielkie podwyżki i śmieci tak jak kiedyś będą wywożone do lasów i w jakieś dziury na polach!
17 Października 2016, godzina 12:21
Oceniono 34 razy 28

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 396.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 448.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 39.80 41.30
GBPGBP 490.00 505.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-09-26 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 388.00 392.00 DKKDKK 60.70 61.30
EUREUR 451.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 425.00 NOKNOK 40.30 41.00
GBPGBP 494.00 500.00 SEKSEK 42.50 43.10
Aktualizacja: 2020-09-26 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij