Poniedziałek, 01 Marca 2021 | Imieniny: Albina, Antoniny, Radosławy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Radna punktuje zarząd

Napięcie na linii opozycyjna radna Mirosława Dalecka i zarząd powiatu chojnickiego rośnie, co dało się zauważyć podczas czwartkowej sesji. Przytyki pojawiają się z jednej i drugiej strony. Choć Dalecka zadebiutowała w radzie niespełna rok temu, ma wiele do powiedzenia, a jej uwagi okazują się słuszne. Ale do błędu trudno się przyznać. A prawnicy mogą udowodnić nawet to, że łysy ma burzę włosów, bo takim porównaniem posłużył się inny członek opozycji w radzie powiatu Leszek Redzimski. Dwoje radnych paluszkiem postraszył wicestarosta Marek Szczepański.

 

Na czwartkowej sesji rady powiatu Mirosława Dalecka wyraziła zadowolenie, że zarząd poprawił swój błąd. Chodziło o konkursy na dyrektorów powiatowych szkół. Zdaniem radnej uchwała zarządu, który stanowisko dyrektora CKZiU powierzał tylko na 11 miesięcy, naruszała ustawę o systemie oświaty. Swoje wątpliwości wyraziła już w sierpniu, ale wówczas zarząd utrzymywał, że wszystko jest zgodnie z prawem. Potem jednak zmienił swoją decyzję, dając angaż na 5 lat.

Reklama | Czytaj dalej »

- Ogromnie cieszy mnie, że to zostało naprawione przez zarząd powiatu i Grzegorzowi Makowskiemu, podobnie jak innym dyrektorom szkół powiatowych, powierzono stanowisko na 5 lat - radna wyraziła swoje stanowisko.

- Na sesji 25 sierpnia pytałam, czy uchwała została podjęta zgodnie z prawem

Na co starosta Stanisław Skaja obruszył się, że radna odzywa się wtedy, kiedy nie powinna, tylko ma poczekać na punkt, kiedy radni zadają pytania. Dalecka pytania jednak nie sformułowała, odniosła się jedynie do działalności zarządu pomiędzy sesjami w takim właśnie punkcie. Co bynajmniej nie oznaczało, że opozycyjna radna pytań do zarządu nie miała przygotowanych. Było ich kilka. Zadane zostały we właściwym czasie. Jedno z nich bardzo poirytował zarząd, gdyż brzmiało: - Czy zarząd powiatu zna statut powiatu chojnickiego? Mirosława Dalecka ma wrażenie, że nie, bo w jej opinii członkowie zarządu powiatu naruszają jego zapisy. Chodzi o to, że w spotkaniach zarządu, który jest 5-osobowy, uczestniczą inni jego członkowie, albo nie wszyscy, którzy potem podpisują się pod protokołem z owego spotkania.  - Błędy są w protokołach od 12 lutego 2015 r. do 26 października 2016. Łącznie 54 protokoły są błędnie podpisane. (...) Szanowny zarządzie, jest to poświadczanie nieprawdy. Dlaczego zarząd nie składa podpisów zgodnie ze statutem i w jakim terminie błędnie podpisane protokoły zostaną poprawione zgodnie ze składem osobowym zarządu, który uczestniczył w danym posiedzeniu?

- Czy zarząd zna statut powiatu, bo mam wrażenie, że nie...Stanisław Skaja do odpowiedzi wyznaczył radcę prawną Grażynę Zielke. - Protokół z posiedzenia zarządu powiatu w wersji, że tak powiem na czysto, powstaje po odbyciu posiedzenia zarządu i po jego sporządzeniu jest przez zarząd powiatu przyjmowany głosowaniem, podpisywany na kolejnym posiedzeniu zarządu. Statut nie przesądza, o które posiedzenie zarządu chodzi - czy o to, którego dotyczy czy o posiedzenie zarządu, na którym jest on przyjmowany.

- Protokół z posiedzenia zarządu, w wersji, że tak powiem na czysto...


Zdaniem pani mecenas, jeśli któregoś z członków zarządu nie było na obradach, a potem zapozna się z protokołem, to nie można odmówić mu prawa złożenia podpisu.


Takie tłumaczenia nie przekonały nie tylko Daleckiej, która głośno nie zgodziła się z taką interpretacją, ale także radnego Leszka Redzimskiego, który swego czasu także zasiadał w zarządzie powiatu chojnickiego. - Prawnie da się udowodnić, że Leszek Redzimski ma burzę włosów, tylko przezroczystych. Nawet, jeśli da się prawnie udowodnić, że mogli podpisać protokół z posiedzenia, na którym nie byli, to jest to bardzo dwuznaczne. Jeśli w czymś nie uczestniczę, to nie podpisuję protokołu z tego. To już jest taka logika.

- Prawnie da się udowodnić, że Leszek Redzimski ma burzę włosów...

 

Wicestarosta Marek Szczepański wystąpienie radnej odebrał jako próbę kompromitacji zarządu. - Jestem zdumiony tak daleko idącymi wnioskami. Wręcz można tu mówić, też pójdę daleko, swego rodzaju pomówieniami, bo jeśli ktoś cały zarząd próbuje kompromitować i zarzuca poświadczenie nieprawdy. To są daleko idące zarzuty i radziłbym pewną ostrożność - przestrzegł radną.

- Jestem zdumiony tak daleko idącymi wnioskami....

Ale słowa ostrzeżenia skierował też do Leszka Redzimskiego: - Zobaczymy czy jak kolega był członkiem zarządu, to również takie niedwuznaczne podpisy składał pod protokołami. Dziś występuje w roli arbitra, a poprzednio tego, który również być może poświadczał nieprawdę.

To nie zbiło z tropu opozycji. - Z przyjemnością poczekam na ten audyt - zapewnił radny PO, a jego koleżanka z klubu radnych PiS także nie dała się zastraszyć: - Nikogo nie próbowałam nawet pomówić, bo powiedziałam "mam wrażenie, że nie zna", więc proszę tutaj nie próbować mnie straszyć.

- Nikogo nie próbowałam nawet pomówić...

Radna w pytaniu o znajomość statutu mogła się zainspirować metodą działania członka zarządu Mariusza Palucha, którą ćwiczył na niej. Wówczas ona odebrała to jako próbę ośmieszania. Tylko egzaminowanie radnej obróciło się przeciwko Paluchowi, bo wyszło, że sam nie trzyma się porządku posiedzenia. Pewnie i tym razem miałby coś do powiedzenia radnej, ale na czwartkowej sesji był nieobecny. Szkoda, bo radna Dalecka w związku z zamknięciem basenu po wykryciu groźnej bakterii, pytała kto w sanepidzie jest odpowiedzialny za podanie do publicznej wiadomości informacji o zagrożeniach dla zdrowia.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

54 komentarzy

~do poniżej
Aktualizacja, 25.11.14 r.

Rada powiatu PO podjęła wczoraj wieczorem dwie uchwały. Jedna desygnuje Leszka Redzimskiego na stanowisko starosty, ewentualnie wicestarosty, i do negocjacji koalicyjnych. Poparło ja 30 osób, przy jednym głosie wstrzymującym. Drugą uchwałą rada PO nie wyraziła zgody na samodzielne przystąpienie radnych do koalicji, jeżeli negocjacje zakończą się niepowodzeniem. Za było 28 członków, 3 się wstrzymało. Na spotkaniu zabrakło Bożeny Stępień i Marka Szczepańskiego. Rozłam? - pytamy szefa powiatowych struktur. - Bardziej buntownicy, niż rozłam. Skoro liczymy 40 osób, a obecnych było 31, z tego 30 było za, to nie jest rozłam, bo nie ma żadnej grupy. Nie mają prawa odłączyć się w radzie, obowiązuje ich statut PO.
13 Listopada 2016, godzina 12:17
Oceniono 25 razy 19
~Gratuluję radnym p. Daleckiej i p. Redzimskiemu odwali
Z PO niektórzy radni szybko się sprzedali
13 Listopada 2016, godzina 12:16
Oceniono 30 razy 24
~Brawo Leszek!
Chojniccy prawnicy, albo ci pracujący dla chojnickiego układu politycznego, tacy właśnie są: udowodnią łysemu, że ten ma bujną czuprynę. A czemu nie? Skoro są chętni, żeby płacić za taką interpretację?

Dlatego popieram Dalecką i Redzimskiego. Nie wiem, co robią pozostali radni? Zarząd, jeśli rzeczywiście tak tworzy i podpisuje protokoły powinien zostać usunięty. Powiatem zarządzają ludzie, którzy wzbudzają mój niepokój. Nie ufam im i zatrważa mnie ich postawa. O Paluchu to nie wspomnę, bo tam na basenie, to moja noga nie postanie. Ten człowiek winien być lata temu odsunięty, ale wiadomo...kolega Finstera, to wydaje mu się, że może wszystko!?
13 Listopada 2016, godzina 12:15
Oceniono 32 razy 26
~Każdy z jakiej listy musi startować,
ALE JEJ CZŁONKIEM NIE MUSI BYĆ, TAK JAK RADNA DALECKA JEST BEZPARTYJNA.
13 Listopada 2016, godzina 12:12
Oceniono 24 razy 18
~czytający
Radna Dalecka nie jest członkiem PiS.
Startowała z listy PiS ale jako bezpartyjna.
13 Listopada 2016, godzina 12:04
Oceniono 27 razy 19
~Gdzie się chowa M.Paluch
Po serii kompromitacji wygląda, że M. Paluch został zamknięty w tym samym bunkrze, w którym Kaczyński chował przed wyborami Macierewicza. Ten czlowiek powinien być pozbawiony wszelkich funkcji publicznych. Jego wulgarne ataki na radną i ukrywanie skażenia w basenie, zupełnie go dyskredytują!
13 Listopada 2016, godzina 11:36
Oceniono 26 razy 20
~Jak nie z PiS
Pani Dalecka jest wyróżniająca się radną, szkoda, że reprezetuje kompromitujacy się na szczeblu krajowym PiS. Wydaje się, że na szczeblu Powiatu powinna raczej współpracować z L. Redzimskim na stopie pozapartyjnej. To wyjątkowo pracowici samorządowcy, ale nie wyobrażam sobie popierania skompromitowanych PO, czy PiS...
13 Listopada 2016, godzina 11:29
Oceniono 29 razy 13
~jotdwatrzy
Pytanie do pani Zielke.
Twiedzi pani że: "Zdaniem pani mecenas, jeśli któregoś z członków zarządu nie było na obradach, a potem zapozna się z protokołem, to nie można odmówić mu prawa złożenia podpisu." A skąd pani zdaniem, ten którego nie było na obradach, ma wiedzieć czy protokół rzetelnie opisuje ich przebieg? A może w protokole czegoś nie ma? Albo jest coś czego nie było na obradach? Albo w ogóle żadnych obrad nie było, a starosta sam napisał protokół i dał do podpisania wszystkim członkom zarządu. Kto pani dał tytuł?
13 Listopada 2016, godzina 11:09
Oceniono 24 razy 20
~z innego artytułu
~Czytałem
Czytałem tego maila. Przerażające co oni robią, dobrze, że są radni, którzy się wyłamali. Według mnie to trafi do prokuratury.
26 Września 2016, godzina 15:12
13 Listopada 2016, godzina 08:31
Oceniono 26 razy 16
~Obserwator
Już 3 sesję próbuje zarząd i przewodniczący zamykać buzię radnej, bezskutecznie. Gratuluję odwagi.
12 Listopada 2016, godzina 20:57
Oceniono 37 razy 27
~W nawiązaniu do par 60 ust 4 sprawą poświadczenia
nieprawdy już powinna zajmować się prokuratura, a rozstrzygać sąd
12 Listopada 2016, godzina 20:46
Oceniono 33 razy 29
~p. przewodniczący
to jakiś absurd, że ledwie pan dopuścił radną do wypowiedzi, niech pan wypełnia swoje obowiązki, a nie udaje, że nie wie pan, w którym punkcie jest na sesji. Wstyd za taką postawę. Pana obowiązkiem jest prowadzenie sesji, a nie komentowanie.
12 Listopada 2016, godzina 20:32
Oceniono 36 razy 30
~Staśkowi słoma z butów wychodzi aż do Czerska
Brak szacunku do kobiet, na debacie zachował się jak prostak wobec p. burmistrz Czerska, a na sesji wobec radnej, niesłusznie dyscyplinuje. Radny ma prawo, wręcz obowiązek wypowiadać się w każdym punkcie na dany temat. I to właśnie zrobiła radna Dalecka. A zarząd i przewodniczący tylko się ośmieszyli udając, że radna nie powinna się wypowiadać. Tylko tak dalej p. Mirosławo.
12 Listopada 2016, godzina 20:01
Oceniono 36 razy 26
~do godz. 16.48
Najważniejsze, że mail dotarł do odpowiednich osób i będzie wykorzystany w odpowiednim momencie. Widać, że jak zarząd przepytuje radną do jest wszystko dobrze, nawet się w tym wspierają, a kiedy Dalecka zadała jedno pytanie, to najlepiej ją zastraszyć. Pani Mirko niech Pani dalej robi swoje i godnie reprezentuje wyborów, niech Pani się nie układa z tą kliką, która zamknęła na pierwszej sesji buzie innym radnym, którzy nie wiedzą gdzie jest ich miejsce. Pozdrawiam i obserwuję poczynania w powiecie.
12 Listopada 2016, godzina 18:02
Oceniono 48 razy 36
~Kolejna komprotmitacja
Statut Powiatu Chojnickiego
Paragraf 60
ust. 1 Z posiedzenia Zarządu sporządza się protokół.
ust. 4 Protokół z posiedzenia Zarządu podpisują wszyscy członkowie Zarządu uczestniczący w posiedzeniu.
ust. 6 Zarząd przyjmuje protokół z posiedzenia, na posiedzeniu następnym.

Gdyby było jak radczyni próbowała wszystkim wmówić, to ust. 4 i 6 byłby określony w jednym punkcie. Wyraźnie w ust. 6 jest wskazane, że tylko przyjmuje się na posiedzeniu następnym.
To jest przykre jak można manipulować i kręcić na swoją korzyść.
12 Listopada 2016, godzina 17:56
Oceniono 45 razy 35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 373.00 383.00 DKKDKK 59.80 61.30
EUREUR 448.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 42.40 43.90
GBPGBP 517.00 530.00 SEKSEK 43.60 45.10
Aktualizacja: 2021-03-01 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 379.00 DKKDKK 60.30 61.00
EUREUR 450.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 410.00 416.00 NOKNOK 42.80 43.60
GBPGBP 519.00 525.00 SEKSEK 43.90 44.60
Aktualizacja: 2021-03-01 11:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-03-01

E95 E98 ON LPG
BP 5.18 zł 5.54 zł 5.04 zł 2.58 zł
Circle K 5.13 zł - 4.99 zł 2.53 zł
Lotos Optima 5.04 zł - 4.91 zł 2.53 zł
MZK 5.09 zł 5.14 zł 4.99 zł 2.53 zł
Orlen 5.18 zł 5.48 zł 5.04 zł 2.56 zł
PKS 5.13 zł - 4.99 zł 2.56 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij