Poniedziałek, 23 Kwietnia 2018 | Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha | Pogoda: 14°C, 1009 hPa, wiatr 14.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Inwestycje za 44 mln zł

W 2017 roku miasto zamierza wykonać inwestycje za bagatela 44 mln zł. Wśród tych najważniejszych: rozpoczęcie modernizacji dworca, budowa Chojnickiego Centrum Kultury, uporządkowanie deszczówki, przebudowa ul. Człuchowskiej. Lada chwila ruszą przetargi. - Chcemy wykorzystać głód robót budowlanych na rynku. Konkurencja rodzi za sobą niższe ceny - mówi burmistrz Arseniusz Finster.


Reklama | Czytaj dalej »


Zaczynamy od tematu najbliższego mieszkańcom tj. dróg. W pierwszym pakiecie na ten rok znalazły się ulice: Staszica, Curie-Skłodowskiej, Prusa - oświetlenie z kanalizacją deszczową. Na Niemcewicza doczekają się nowej nawierzchni wraz z odwodnieniem i oświetleniem,  skrzyżowanie przy Szkole Podstawowej nr 7 zaś prawdziwego ronda. - Chcemy w ten sposób zwiększyć bezpieczeństwo - mówi burmistrz Arseniusz Finster. Największa inwestycja drogowa to przebudowa ul. Człuchowskiej wraz z infrastrukturą, deszczówką, oświetleniem, ścieżkami rowerowymi do Topoli, chodnikami i przebudową skrzyżowań Asnyka-Wyszyńskiego. Inwestycja pochłonie 5 mln 600 tys. zł, z czego milion dokłada starostwo. Miasto rewanżuje się takim samym wkładem w przebudowę ul. Strzeleckiej. Na Armii Krajowej zostaną położone płyty. W centrum przybędzie parking, konkretnie przy Nowym Mieście. - Razem na inwestycje drogowe wydamy ok. 10 mln zł.


Sztandarowa inwestycja burmistrza, tj. węzeł integracyjno-transportowy rozpocznie się od budowy dworca autobusowego i przejścia podziemnego łączącego dworzec autobusowy i kolejowy. Planowany czas zakończenia to rok 2020. - Gdybyśmy mieli gotowe projekty, inwestycja byłaby gotowa do 2018 roku. Dlaczego nie mamy projektów? Ponieważ po doświadczeniach z Balturium bałem się wychodzenia z gotowymi projektami, które kosztują na ten węzeł miliony.

Węzeł integracyjny transportowy. Tutaj będziemy realizować przetarg na inwestora zastępczego...

Kompleksowa termomodernizacja obejmie Szkołę Podstawową nr 3 i budynek na stadionie Kolejarza. - To nie tylko jest elewacja. To jest oświetlenie, ogrzewanie, okna. Te budynki będą nie tylko mniej kosztować w kontekście ogrzewania, ale będzie poprawiona ich wizualizacja. "Piątka" z końcem roku zyska boisko sportowe. - Zlecone jest projektowanie, w kwietniu przetarg. Miasto na inwestycję wykłada 600 tys. zł, o drugie tyle zamierza aplikować do Ministerstwa Sportu lub urzędu marszałkowskiego.
Wcześniej, bo we wrześniu na potrzeby przedszkola zaadaptowany zostanie budynek Gimnazjum nr 1. Tym sposobem placówka ma zapewnić sobie wychowanków po wporowadzeniu reformy oświaty. Jesienią chojniczanie odzyskają siedzibę kultury. Zmodernizowany ChCK w niczym nie będzie przypominać budynku, który powstał w czynie PRL-u.

Chojnickie Centrum Kultury, to inwestycja, która jest realizowana...

W roku 2017 ruszy poprawa gospodarki wodami opadowymi. W mieście przybędzie zbiorników retencyjnych, położone zostaną kilometry kanalizacji deszczowej, głównie na os. Kolejarz i Śródmieściu. - Inwestycja bardzo trudna, ponieważ będziemy wprowadzali nią wiele niedogodności dla mieszkańców. Ulice będą pozamykane. Przewidywany czas prac 3 lata.

Poprawa gospodarki wodami deszczowymi i opadowymi. Tutaj mamy projekt było ryzyko

Kanał deszczowy i kolektor tłoczny zostanie wybudowany w Pawłówku, kolektor deszczowy na os. Leśnym.
Od przesuwania skrzynek energetycznych ruszą prace komunalne na Metalowcu. - Równolegle w roku 2017 Miejskie Wodociągi rozpoczną projektowanie kanalizacji sanitarnej dla tego osiedla. To jest kluczowe zadanie, które będziemy chcieli połączyć z osiedlem trapezowym, które ma powstać na kierunku Zielone Wzgórza - Bytów.
Szansę na zmianę look-u ma targowisko przy ul. Młodzieżowej? - Wariant A kładziemy polbruk, deszczówkę, remontujemy toaletę. Wariant B przesuwamy to na rok 2018 i budujemy zadaszenie i remontujemy toaletę. Wszystko zależy od działających na targowisku, czy będą tego chcieli.

Bieżący rok to dla ratusza także rozpoczęcie programu rewitalizacji, który oprócz kosmetycznych zmian ma przynieść przede wszystkim społeczne.

Duży temat dotyczący rewitalizacji. Nareszcie udało się uchwycić przyczółki

Po dwóch latach oczekiwania realizowane będą inwestycje w ramach budżetów samorządowo-obywatelskich. Za ich sprawą przybędzie placów zabaw i miejsc rekreacji. Biężący rok będzie stał także pod znakiem OZE.
- Będziemy też projektować, żeby w roku 2018 mocno zakończyć te kadencje. Tutaj burmistrz wymienia ulice: Morelową, Truskawkową, Kasprowicza, Tetmajera, Paderewskiego, Rodziewiczówny oraz fosę miejską.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~xrej
ja wracam wiosna narazie mi jest cieplo
13 Stycznia 2017, godzina 14:29
Oceniono 4 razy 0
~Marcin Dobaj
Widzę ,że prawda boli- nic za to nie mogę .

Powiedzieć, że istnieje, o czymś, czego nie ma, jest fałszem....


Powiedzieć o tym, co jest, że jest, a o tym, czego nie ma, że go nie ma, jest prawdą...


To tym samym należy prawidłowo odtwarzać miejsca oryginalne które mamy w miejscach publicznych co do prawidłowej prawdy.

Oraz nawracać obchody ,tradycje , zwyczaje swojego regionu które zanikły co do edukacji ,nauki .


A tym samym gdzie tu funkcjonują zakłady pracy które podupadły, zbankrutowały.

13 Stycznia 2017, godzina 12:55
Oceniono 3 razy -1
~do xrej
Xrej nie będzie Ci do śmiechu jak dojdzie do wypadku, przyjdź przed ósmą i zobacz co tam się dzieje
13 Stycznia 2017, godzina 11:12
Oceniono 5 razy 1
~xrej
to zaloz sobie gumacze.
13 Stycznia 2017, godzina 10:30
Oceniono 8 razy -4
~obserwator
Witam,
mam pytanie kiedy dzieci ze Szkoły Nr 3 doczekają się na ulicy Sędzickiego chodnika po prawej stronie idąc w stronę szkoły. Może ktoś w mieście pomyśli o ich bezpieczeństwie? Nie wspomnę, że np. dzisiaj wychodząc z samochodu muszą wchodzić w zaspy śniegu by dojść do szkoły. Brak chodnika - brak odśnieżania!
13 Stycznia 2017, godzina 09:39
Oceniono 8 razy 4
~Marcin Dobaj
Opozycja Ratuje Chojnice nie pierwszy ani ostatni raz. To tylko przykład.
Rydzkowski nie zmienił ławeczki
2016 roku 19 lutego przypadła 125. rocznica urodzin regionalisty Juliana Rydzkowskiego. Szef komisji komunalnej Antoni Szlanga podkreślał na sesji przed tygodniem, że ta ważna dla miasta postać znalazła godne i właściwe miejsce przy alejce historycznej w parku Tysiąclecia. W sąsiedztwie jest zresztą pomnik bitwy pod Chojnicami. Ale chojniczanin z honorowym obywatelstwem Kazimierz Ostrowski i radny Kazimierz Jaruszewski rzeźbę widzieliby raczej gdzieś przy muzeum wraz z Arseniuszem Finsterem.
Nie , nie zamierzam tej ławeczki zabierać z parku Tysiąclecia. Natomiast zależało mi na tym, żeby uhonorować Juliana Rydzkowskiego w inny sposób, np. postać przy Bramie Człuchowskiej tak oto Arseniusz Finster rujnuje, obchody, tradycje, zwyczaje oraz szczególności edukacje w mieście Chojnice i ma plany zniszczenia fosy miejskiej .

Rydzkowski nie zmieni ławeczki.
A działałem Ja Marcin Dobaj skoro wiem ,że w latach 1972-1980 , Amfiteatr w Parku 1000-lecia. był zbudowany na planie owalnym z widownią schodową. I powstał z okazji zbliżających się obchodów 700-lecia miasta, przy znacznym udziale pracy społecznej chojnickich zakładów pracy . Oraz dzięki Julianowi Rydzkowskiemu bo to dzięki jego poczynaniu narodził się o wiele wcześniej Park 1000-lecia wiec skoro miało takie coś miejsce, to zostawmy Juliana Rydzkowskiego na pomniku tam w spokoju siedzącego bo Amfiteatru tam teraz nie ma.
Panie Kazimierzu Ostrowski. Honorowy obywatelu Chojnic i p. Antoni Szlanga oraz doktorze Finster
trzeba było odtworzyć Amfiteatr oraz do czego służy Park 1000-lecia do obchodów rocznic w tradycji, zwyczaju, kulturze,naturze a nie do czego innego .
A gdzie w Parku 1000-lecia mamy odpowiednie do tych obchodów pomniki????
I kto ma racje doktorze mało co doświadczony Finsterze???

Od lat Ja Działacz Ruchu Ludowego wiedziałem ,że burmistrz za swojej kadencji już nie odtworzy muszli koncertowej w parku 1000 –Lecia położonej między Aleją Brzozową bo stała się jego ofiarą, a fosę również zniszczy.
A Amfiteatr był zbudowany w latach epoki aby Polska, Chojnice rosły w siłę ,a ludzie żyli dostatniej .
Jakże bowiem to być może ,że amfiteatr muszla- koncertowa jako prawa dłoń Chojnickiego Centrum Kultury , że budynek o kilkuset milionowej wartości, mające główne części składowe dobrym stanie- fundament mury, pokrycie, dach itp można podać do całkowitej rozbiórki.
A go nie odtworzyć w oryginalnym miejscu ze względu na obchody, tradycje ,zwyczaje naszego regionu. Dla mnie jest to brak wiedzy której nie posiada Arseniusz Finster gospodarz miasta.
12 Stycznia 2017, godzina 15:22
Oceniono 14 razy -8
~brawo zbysiu
Policja zatrzymała 26-letniego Pawła W., który jest zamieszany w bestialskie morderstwo niepełnosprawnego Piotra. 19-latek był więziony i torturowany przez swoich oprawców. Przez kilka dni policja, Zbigniew Stonoga oraz Krzysztof Rutkowski poszukiwali mordercy. Jak udało się go namierzyć?
12 Stycznia 2017, godzina 14:08
Oceniono 14 razy 0
~spytaj
tego inteligenta z geografii co to wymyślił
cały świat się śmieje z błazna
Ale takich jest wielu podstawowych stolic nie znają.
kontynentów nie rozróżnianiaja

pewna adwokatka szukała emiratow arabskich w afryce
12 Stycznia 2017, godzina 12:29
Oceniono 19 razy 11
~gdzie mozna
wykupić wczasy na sam escobar ? jakie biuro podrozy
12 Stycznia 2017, godzina 12:21
Oceniono 21 razy 9
~DO POCZYTANIA KU PRZESTRODZE NA KOGO MOŻNA TRAFIĆ PRZYPADKIEM
facebook.com/zbigniewstonoga.ilovezuckerberg/posts/721686221323526
12 Stycznia 2017, godzina 04:27
Oceniono 25 razy -7
~no w chojnicach duzo się robi
bardzo duzo
12 Stycznia 2017, godzina 03:06
Oceniono 36 razy 4
~ola
super żadna opozycja tyle nie zrobi tylko utrudnia
12 Stycznia 2017, godzina 02:07
Oceniono 39 razy 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 336.00 349.00 DKKDKK 55.30 56.80
EUREUR 413.00 425.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 344.00 359.00 NOKNOK 42.60 44.10
GBPGBP 471.00 484.00 SEKSEK 39.40 40.90
Aktualizacja: 2018-04-23 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 341.00 346.00 DKKDKK 55.90 56.60
EUREUR 418.00 422.00 RUBRUB 5.55 5.58
CHFCHF 348.00 355.00 NOKNOK 43.10 43.80
GBPGBP 476.00 481.00 SEKSEK 39.90 40.70
Aktualizacja: 2018-04-23 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?
Ceny paliw2018-04-19

E95 E98 ON LPG
BP - - - -
Circle K 4.92 zł 5.27 zł 4.79 zł 2.04 zł
Lotos Optima 4.92 zł - 4.79 zł 2.04 zł
MZK 4.87 zł 4.97 zł 4.75 zł 2.04 zł
Orlen 4.95 zł 5.22 zł 4.83 zł 2.05 zł
PKS 4.95 zł - 4.83 zł 2.04 zł