Wtorek, 28 Marca 2017 | Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni | Pogoda: 16°C, 1017 hPa, wiatr 0 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Wojewódzki konserwator zabytków prosi policję o interwencję

Chodzi o usunięcie zabytkowych grobów z cmentarza w Nieżychowicach. Pismo z prośbą o wszczęcie postępowania wyjaśniającego Agnieszka Kowalska wysłała do chojnickiej komendy w tym miesiącu.

Temat zniknięcia większości grobów z przykościelnego cmentarza w Nieżychowicach podjęliśmy pod koniec października po sygnale od naszego Czytelnika, który o zdarzeniu poinformował także urząd gminy i wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Największy grobowiec należący do rodziny Wolszlegierów został przesunięty o kilka metrów, z terenu usunięto wszystkie pojedyncze groby. O wyjaśnienie sprawy urząd gminy poprosił proboszcza. Ksiądz Ryszard Ptak tłumaczył, że chciał jedynie uporządkować teren i godnie uczcić pamięć zmarłych. Podparł się zgodą na przeniesie dwóch nagrobków wydaną w 2004 roku.
29 listopada na wizję w terenie przyjechał urzędnik z Gdańska. - To my teraz chodzimy po ludzkich szczątkach? Przecież najważniejsze jest to co w ziemi... - nie krył zdziwienia Piotr Kujawski. Pokłosiem oględzin inspektora jest pismo wystosowane do chojnickiej komendy przez wojewódzkiego konserwatora zabytków. "W opinii tut. Urzędu prace te zostały wykonane bezprawnie, a notatka z roku 2004, która pozwalała na PRZESUNIĘCIE GROBÓW (pisownia oryginalna - przypis red.) nie może być podstawą do ich całkowitej likwidacji. Jednocześnie prosimy o zbadanie co stało się ze szczątkami ciał osób, które w zniszczonych grobach były pochowane. Czy osoby te miały krewnych, rodzinę oraz czy bliscy zostali poinformowani o zniszczeniu nagrobków lub możliwości ekshumacji i przeniesieniu szczątek. Prosimy o wszczęcie postępowania wyjaśniającego" - pisze pomorski konserwator zabytków Agnieszka Kowalska.
- Pismo wpłynęło do nas 13 stycznia - potwierdza sierż. Justyna Przytarska z chojnickiej komendy. Na przeprowadzenie czynności sprawdzających policjanci mają 30 dni. - Jesteśmy w fazie wstępnej. Musimy potwierdzić czy wspomniane groby zgodnie z ustawą są zabytkowe - dodaje rzeczniczka prasowa.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

13 komentarzy

~Paragraf
Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych (Dz. U. z 1959 r. Nr 11 poz. 62 z zm.) zawiera następujący zapis: "Grobami, których dotyczy bezwzględny zakaz użycia do ponownego pochowania (zmian) są miejsca, mające wartość pamiątek historycznych lub artystycznych. Jeżeli cecha ta dotyczy: dawności, ważności pochowanej w nim osoby lub zdarzenia, z którym się wiąże." Ustawa nakłada również na administratora cmentarza obowiązek posiadania historii danego miejsca pogrzebowego w dokumentacji. W razie jakichkolwiek pytań o miejsce pochówku danej osoby to administrator musi dysponować odpowiednią wiedzą. Czy do tego potrzebny jest komentarz?
27 Stycznia 2017, godzina 11:31
Oceniono 2 razy 2
~Ciekawy reakcji Szefa
A swoją drogą ciekawe jak zareaguje na te "wyczyny" Szef z Pelplina? Informację przecież dostał. Zresztą to nie pierwszy "wyczyn" tego gościa, prawda?
26 Stycznia 2017, godzina 11:51
Oceniono 5 razy 5
~Co to jest WATYKAN - BIS
KACZOLAND czy jakiś inny KLECHOLAND , gdzie my do ku..... nędzy żyjemy, na to pozwala taki WAŁ który sam siebie uważa za KRÓLA POLSKI czy też jakiegoś innego watażkę i rządzi Polską pociągając za sznurki swoich kukiełek???
25 Stycznia 2017, godzina 13:57
Oceniono 11 razy 7
~KLECHY WON
DO ŚREDNIOWIECZA !!!!!!!!!!!!!!!!!
25 Stycznia 2017, godzina 12:22
Oceniono 8 razy 2
~KLECHY
WON !!!
25 Stycznia 2017, godzina 12:22
Oceniono 7 razy 1
~W Poznaniu żądają działki
więc klechy dostaną działkę jakiej żądają, działka jest warta jakieś 1,5 mln. zł. ale dostaną ją z bonifikatą 99% ludzie co to jest za kraj, kto nim rządzi, że pozwala na coś takiego!
25 Stycznia 2017, godzina 11:03
Oceniono 12 razy 10
~Gość
Posadzić proboszcza do aresztu tak dla zasady
25 Stycznia 2017, godzina 09:34
Oceniono 13 razy 13
~Ja
Ptak zaciera ślady polskości tej ziemi.
24 Stycznia 2017, godzina 20:13
Oceniono 16 razy 16
~Gdy bezprawia dopuszczają się katoliccy księża to to jest to w Polsce legalne!

W Polsce każde bezprawie jakiego dopuszczają się katoliccy hierarchowie i księża jest w 100 procentach tolerowane przez policje, prokuratury, i sądy jako legalne.

Jest to oświecona tradycja nowej polskiej demokracji, że każde przestępstwo popełnione przez kler jest tolerowane a księża są otoczeni nieoficjalnym immunitetem i nie mogą być karani przez polski wymiar sprawiedliwości! Zgodnie z tradycją prawną Polski kler jest ponad prawem i w RP może sobie robić co chce - bezkarnie dopuszczać się przestępstw kryminalnych, finansowych, i niszczenia dorobku i majątku kulturalnego i historycznego narodu Polskiego!


24 Stycznia 2017, godzina 18:31
Oceniono 21 razy 17
~Groby są zabytkowe
bowiem leżą tam zasłużeni Wolszlegerowie, a co zrobili dla historii tego regionu-proszę poczytać
24 Stycznia 2017, godzina 13:50
Oceniono 13 razy 13
~baron
Ksiundzowi to mogą teraz podskoczyć.
24 Stycznia 2017, godzina 11:43
Oceniono 14 razy 8
~jur
Czy te groby co 20 lat ktoś wykupuje?. Na nowym cmentarzu w Chojnicach jest pełno informacji, że grób nieopłacony będzie skasowany. T co z tymi szczątkami?
23 Stycznia 2017, godzina 16:55
Oceniono 25 razy 19
~Czy dochodzenie będzie pobłogosławione i intencyjne modły odprawione?

Mam nadzieje, że policjanci w czasie dochodzenia będą używali jedynie długopisów, notatników, komputerów, telefonów, i samochodów, które były odświętnie poświęcone przez policyjnego kapelana wraz ze wszystkimi odświętnymi celebracjami. Tylko celebrowane świecenia zapewnią, że dochodzenie będzie wolne od diabelskich ingerencji, knowań, i sztuczek, mających na celu wyprowadzenie pracowitych policjantów na diabelskie manowce.

Oczywiście dochodzenie nie może rozpocząć się bez odświętnej mszy w intencji sprawnego przeprowadzenia dochodzenia.

Bez uroczystej mszy i świeceń policyjne dochodzenie pod wpływem diabelskich mocy może doprowadzić do heretyckiego oskarżenia świętego proboszcza o zbezczeszczenie historycznych grobów. A z oskarżenia świętego proboszcza tylko diabeł by się ucieszył!

Tylko odpowiednio odprawione modły, celebrowane świecenia, święte błogosławieństwa, i inne gusła mogą zapewnić katolicką sprawiedliwość i oświeconą polskim bezprawiem bezkarność dla poczynań świętego proboszcza.

23 Stycznia 2017, godzina 16:51
Oceniono 50 razy 36

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 385.00 395.00 DKKDKK 56.00 57.50
EUREUR 418.00 428.00 RUBRUB 6.40 7.50
CHFCHF 391.00 405.00 NOKNOK 45.00 46.50
GBPGBP 482.00 494.00 SEKSEK 43.50 45.00
Aktualizacja: 2017-03-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.80 395.00 DKKDKK 56.40 57.20
EUREUR 422.00 426.00 RUBRUB 6.85 6.88
CHFCHF 393.00 401.00 NOKNOK 45.40 46.20
GBPGBP 485.00 492.00 SEKSEK 43.90 44.70
Aktualizacja: 2017-03-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za wprowadzeniem dwukadencyjności w samorządach lokalnych?




Ceny paliw2017-03-27

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.36 zł 4.71 zł 4.26 zł 2.01 zł
BP 4.39 zł 4.74 zł 4.29 zł 2.03 zł
Lotos Optima 4.39 zł - 4.29 zł 2.03 zł
MZK 4.34 zł 4.62 zł 4.24 zł 2.08 zł
Orlen 4.39 zł 4.74 zł 4.29 zł 2.03 zł
PKS 4.39 zł - 4.29 zł 2.03 zł