Poniedziałek, 28 Września 2020 | Imieniny: Libuszy, Wacławy, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

W najgorszym wypadku losowanie

Grzegorz Czarnowski z projektem stosownej uchwały ws. sieci szkół i obwodów.

Grzegorz Czarnowski z projektem stosownej uchwały ws. sieci szkół i obwodów.

Zamiast decyzji rodziców. Gminy już wkrótce zaczną wprowadzać w życie reformę edukacji, czyli likwidować gminazja. W Chojnicach przybędzie jedna nowa - stara podstawówka, czyli "ósemka". Tylko jakoś trzeba ją zapełnić.

 


W połowie ubiegłego tygodnia z rodzicami klas szóstych z "piątki" spotkał się sam burmistrz. Z pięciu klas jedna zostanie przeniesiona do SP 8. - Powiedziałem, że jeżeli nie będzie kryteriów, to zaproszę przewodniczących rad rodziców danych klas i w obecności pani dyrektor będziemy losować - relacjonuje Arseniusz Finster. W szkołach i w ratuszu do 20 lutego czekają najpierw na deklaracje rodziców dzieci, także ze Szkoły Podstawowej nr 3, która oddalona jest zdecydowanie bardziej. Jeśli spłyną pojedyncze deklaracje zmian placówki, to burmistrz mówi, że te dzieci stworzą nowe oddziały.

Reklama | Czytaj dalej »

- Powiedziałem, że będziemy losować...


Reforma przysparza niemałego zamieszania. Do tej pory miejscy urzędnicy odbyli 17 spotkań w różnych konfiguracjach, a to z dyrektorami, związkami zawodowymi nauczycieli, komisją oświaty w radzie miejskiej,  wreszcie rodzicami dzieci klas III i VI. Efekt ustaleń jest taki, że zamiast czterech miejskich podstawówek będzie pięć, a do tego katolicka podstawówka prowadzona przez diecezję. Do 31 marca radni muszą podjąć uchwałę o nowej sieci szkół, ale już na najbliższej sesji 20 lutego stanie uchwała intencyjna. Jak tłumaczy Grzegorz Czarnowski, p.o. dyrektora wydziału oświaty w ratuszu, ta musi zostać najpierw zaopiniowana przez kuratorium i związki zawodowe. Określi ona też nowe obwody szkolne. Do połowy maja dyrektorzy szkół muszą powiadomić nauczycieli o zmianach w zatrudnieniu i do końca tego miesiąca mają czas na ruchy kadrowe.

Na jesień rada miejska będzie podejmować kolejne uchwały w związku z wygaszeniem trzech gimnazjów. - Pracowity rok przed nami - wzdycha urzędnik z wydziału oświaty. Zaniepokojeni są zarówno rodzice o swoje pociechy, jak i nauczyciele o miejsca pracy. - Przez najbliższe dwa lata nauczyciele mogą być spokojni, bo ilość oddziałów zostaje na tym samym poziomie. Nawet, według moich szacunków, ona delikatnie wzrasta. Pierwszy problem będzie w 2019, ale do tego czasu się przygotujemy i będziemy dbać o to, by w pierwszej kolejności odchodzili nauczyciele, którzy mają już jakieś zabezpieczenie, np. emerytury - mówi Czarnowski.

Tymczasem powstał projekt porozumienia miasta z powiatem prowadzącym szkoły średnie o pierwszeństwie w zatrudnianiu tam nauczycieli z miasta w razie wakatów. - Starosta będzie miał podwójny nabór w jednym roku. Licea z 3 do 4 lat, technika z 4 do 5. Tam pojawi się dość duża liczba wolnych miejsc - zauważa burmistrz Finster, który przedłożył treść porozumienia, a teraz czeka na decyzję, którą podejmie zarząd powiatu lub rada.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~czytelnik
http://www.chojnice.com/wiadomosci/teksty/Powstanie-SP-nr-8-zagrozone-Powrocil-pomysl-stworzenia-w-Gimnazjum-nr-1-filii-SP-nr-5/18035

Niektórzy radni komisji edukacji podważają sens tworzenia nowej Szkoły Podstawowej nr 8. Skłaniają się ku pierwszej wersji, że w miejsce Gimnazjum nr 1 mogłaby powstać filia SP nr 5.
Główny powód to uniknięcie „siłowego” przerzucania dzieci do nowej ósemki z innych szkół i zdaniem radnych zbyt małe zainteresowanie rodziców nową szkołą. Reforma oświaty spędza sen z powiek urzędnikom, dyrektorom, nauczycielom, ale również wielu rodzicom i uczniom. Zwłaszcza tym z klas III i VI z SP nr 3 i SP nr 5, którzy mają „szansę” trafić do SP nr 8. Miałoby to się stać decyzją administracyjną lub, co wywołuje sprzeciw radnych, poprzez losowanie. (...)

(...) Jednak pojawia się problem właśnie z przeniesieniem klas i zapisami uczniów do ósemki. Radni nie zgadzają się na losowanie. Mocnych słów używa radny Mariusz Brunka, który co prawda nie jest z komisji edukacji, ale wziął w niej udział. I wypowiadał się bardzo ostro. - Losowanie jest dobre, ale do wybierania owiec do uboju, a nie ludzi. To nie jest selekcja obozowa. Może losowanie jest lepsze politycznie, ale wątpliwe pod względem prawnym – uważa Brunka.

Brunka podważał zaangażowanie dyrektorów w konsultacje na temat reformy, gdyż radni znaleźli kilka błędów, chociażby w nowej rejonizacji. Były drobne błędy w nazwach ulic, niektóre bloki nie zostały wcale ujęte w rejonizacji. – Urzędnik ma prawo się pomylić, ale dyrektorzy powinni sprawdzić, jeśli tak bardzo zależy im an każdym uczniu – mówi Brunka, który powiedział też, że zaangażowanie w ósemce w pozyskiwanie nowych uczniów też pozostawia sporo do życzenia. A to grozi tym, że będzie zbyt mało uczniów.
15 Lutego 2017, godzina 09:34
Oceniono 4 razy 4
~dobre!
Etat minusoringowego! Etat specjalnie utworzony dla meża dyrektorki żeby chłopina przyjemnie spedzał czas w robocie i sie nie przepracował. Bo jak sie siedzi na doopie 8 godzin w monitoringu i minusuje co internauci piszą prawde o tej szkole to sobie rekawów wyrywac nie trzeba. Żadna szkoła nie ma takiego etatu.
14 Lutego 2017, godzina 19:34
Oceniono 10 razy 8
~ocho
Ale się ktoś tym razem napracował, aby wyminusować niewygodne prawdy. Zatrudniono kogoś na etat minusoringowego?
14 Lutego 2017, godzina 18:57
Oceniono 12 razy 8
~do nauczycieli tej szkoły
Proponuję, aby na najbliższej radzie opasłymi bukietami kwiatów podziękować paniom dyrektorskim za to, że przez ostatnie lata tak zawzięcie zabiegały o reklamę tej szkoły. Wyraźcie wdzięczność. To przecież im zawdzięczacie wysokie lokaty w rankingach szkół chojnickich, całego powiatu, a nawet obojga przyległych województw. Chwała chojnickim bohaterkom! Niech żyją! Niech żyją!
14 Lutego 2017, godzina 18:56
Oceniono 12 razy 8
~Jeżeli przepisana zostanie jakakolwiek klasa do
byłego gimnazjum to i tak rodzice mogą przenieść swoje dzieci do szkoły którą sobie życzą (np. z powrotem do 5) dla swoich pociech. Losowania tego nie zmienią. Finio i dyr nie ma takich praw!
14 Lutego 2017, godzina 18:55
Oceniono 12 razy 8
~Szkoła jest dla ucznia nie uczeń dla szkoły.
Szkoła jest dla ucznia nie uczeń dla szkoły.
14 Lutego 2017, godzina 18:54
Oceniono 13 razy 9
~,,,
Będzie powtórka z rozrywki. Tyle, że gdy gimnazja były tworzone i urządzano "losowania" rodzice się mogli tylko oburzać. Teraz istnieją już wyroki sądów z tamtych czasów, jest się na czym oprzeć, żeby takiej hucpie się przeciwstawić i zagrozić odpowiednią skargą lub w razie potrzeby pozwem.

Losowanie, nawet w obecności samego prezydenta, papieża i Jarka Kaczyńskiego, może mieć miejsce tylko w odniesieniu do osób, które zgodziłyby się w nim uczestniczyć. Zatem rodzice mają prostą broń przeciw takim "pomysłom" władzy. Władza ma obowiązek (co ostatnio wyjątkowo często przewija się w różnych sprawach przed WSA, które monitorujemy) działać w ścisłych granicach wyznaczonych przez prawo. Jeśli prawo na coś władzy wprost nie pozwala, władza tego zrobić nie może. Jeśli robi - łamie prawo.

Żaden przepis nie zezwala na urządzenie takiego "losowania", żaden przepis nie daje lokalnej władzy ustawowej delegacji do wprowadzenia takiego prawa lokalnie. Erga - żadnego losowania nie będzie, a jeśli będzie, przedstawiciele władzy za to odpowiedzialni będą mogli zasiąść na ławie oskarżonych, jeśli wkurzeni rodzice sobie kitu wciskać nie dadzą.
14 Lutego 2017, godzina 18:53
Oceniono 11 razy 7
~Smród
Smród ciągnie się za tym gimnazjum i nic tego nie zmieni. Ludzie nie chcą dawać dzieci do takiej skompromitowanej szkoły. Będą zwracać się do rzecznika praw obywatelskich, jeśli zajdzie taka potrzeba!
14 Lutego 2017, godzina 18:52
Oceniono 12 razy 8
~nic na siłę
niech ci uczniowie pozostaną w swoich szkołach. Lepiej przenieść nauczycieli.
14 Lutego 2017, godzina 18:51
Oceniono 12 razy 8
~anonim
Po raz pierwszy słyszę, aby decyzję administracyjną podejmowało się przez losowanie To, Burmistrz ma podjąć decyzję, a nie wkładać "los" w ręce Rodziców. Ale podjęcie decyzji jest "niepolityczne", bo kiedyś będą wybory Małomiasteczkowe, polityczne kpiny...z Rodziców!
14 Lutego 2017, godzina 18:51
Oceniono 12 razy 8
~Panie burmistrzu
podejrzewam, że rodzice nie chcą posyłać swoich dzieci do tego gimnazjum, ze względu na procesy sądowe, jakieś notatki służbowe jednej vice przeciw drugiej itp. Szkoła jest dobra, nauczyciele profesjonalni, ale ten cały proces "zabił" szkołę. Nie mam nic przeciwko pani dyrektor czy vice dyrektor - życzę samych sukcesów, wyszło jak wyszło - FATALNA DECYZJA,ABY CIĄGAĆ TO PO SĄDACH!!!! Trudno, stało się.

Niestety, w chwili obecnej chyba tylko zmiana dyrektorstwa / vice dyrektorstwa uratuję szkołę.
14 Lutego 2017, godzina 18:50
Oceniono 12 razy 6
~rodzic sześciolatka
Zastanawiam sie dlaczego pani dyrektor znajduje kase na utrzymanie tego darmozjada od monitoringu a nie znajduje kasy na papier toaletowy dla uczniów gimnazjum. Dzisiaj były w jedynce drzwi otwarte i nawet nie można było skorzystac z toalet.
10 Lutego 2017, godzina 21:55
Oceniono 124 razy -4
~Nic dodać nic ująć Nieśmiały,
bo rzeczywiści jedynym celem utworzenia sp nr 8 jest utrzymanie Małgosi na stołku dyrektora!
10 Lutego 2017, godzina 21:50
Oceniono 121 razy -7
~Jedynym celem utworzenia sp nr 8 jest utrzymanie Małgosi na stołku dyrektora!


Niekompetentna, arogancka, chamska, i nieposiadająca jakichkolwiek umiejętności międzyludzkich obecna dyrektorka Gimnazjum nr 1 wraz z likwidacją gimnazjum utraciła by uzyskaną w ustawionym przez burmistrza Arka konkursie pozycje dyrektorki szkoły i jej przesadnie wygórowane po znajomości zarobki. Jakkolwiek Małgosia jako złodziejska wspólniczka burmistrza nie będzie zostawiona bez pomocy Arka w tej sytuacji.

Bez względu na dobro dzieci, uczniowie ze sp nr 5 i ze sp nr 3 będą zmuszeni przez Arka by uczęszczać do nowo utworzonej sp nr 8, której jedynym celem jest to by obecna zdegenerowana, niekompetentna, chamska i nieudolna dyrektorka Gimnazjum nr 1 mogla dalej piastować stołek dyrektorski w nowo odtworzonej sp nr 8.

Burmistrz dba o złodziei powiązanych z nim korupcyjnymi układami, i nie pozostawia ich samych sobie w kryzysowych sytuacjach - jest to sygnał dla skorumpowanych kolesiów burmistrza, że wszyscy złodziejscy pomocnicy obecnego burmistrza bez względu na głupotę, złodziejstwo, i skandale będą chronieni i otaczani opieką skorumpowanego włodarza tak długo jak długo Arek będzie piastował urząd burmistrza.

10 Lutego 2017, godzina 16:42
Oceniono 132 razy -2
~do ponizej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Lutego 2017, godzina 16:29
Oceniono 44 razy -40

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 397.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 450.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 40.00 41.30
GBPGBP 496.00 507.00 SEKSEK 42.00 43.50
Aktualizacja: 2020-09-28 11:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.50 393.50 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 452.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 425.00 NOKNOK 40.30 41.10
GBPGBP 498.00 504.00 SEKSEK 42.50 43.30
Aktualizacja: 2020-09-28 11:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij