Środa, 28 Października 2020 | Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Stroją oświatowe instrumenty

Nową sieć szkół w związku z reformą oświaty uchwalili wczoraj miejscy radni.  Temat zajął sporo miejsca na sesji, ale dyskusja nie była burzliwa.       - Zobaczymy co będzie. Musimy nastroić orkiestrę - mówił burmistrz Chojnic. Od września Gimnazjum nr 1 stanie się na powrót Szkołą Podstawową nr 8.

 

 

Poniedziałkowym obradom nie tylko przysłuchiwały się dyrektorki podstawówek i gimnazjów, ale i zabrały głos. Na początek Małgorzata Henszke kierująca jedynym samodzielnym gimnazjum w mieście. W tym przypadku sytuacja była najtrudniejsza. Ostatecznie ośmioklasowa szkoła poza nowymi naborami ma pozyskać uczniów dzięki transferom z "trójki" i "piątki".           - Chodzi nam o to, by we wszystkich szkołach równomiernie zostały rozdzielone skutki reformy.

Reklama | Czytaj dalej »

W tej chwili w Gimnazjum nr 1 uczy się 461 uczniów. Jak poinformował Arseniusz Finster, w przyszłym ma to być liczba 674, a w kolejnych 564 i 600. - Lepiej, gdyby było 700, ale to wiąże się z większym transferem.  Ograniczamy go do minimum, bo jest konieczny.
Burmistrz odniósł się też do ostatniej propozycji stworzenia filii "piątki" w Gimnazjum nr 1.     - Ona nic nie wnosi i nic nie załatwia. I tak trzeba by przenieść uczniów.

Uchwała wprowadza także rejonizację, dlatego Małgorzata Zakaszewska z "piątki" zwracała uwagę, że w tej chwili ma ponad 1/3 uczniów spoza rejonu. Problemem będzie też rozdzielenie rodzeństwa, bo już od września kilka oddziałów (kl. III i VI) trafi do szkoły przy ul. Młodzieżowej.  Burmistrz zapowiedział, że takie przypadki będą rozpatrywane indywidualnie. Zmiany wiążą się rówież z niepokojem nauczycieli o pracę. Jak zwracała uwagę dyrektor Zakaszewska, kłopot będzie głównie w latach 2021-2022. Nieuniknione będzie łączenie etatów pomiędzy wszystkimi szkołami. - Tylko się cieszyć, że jeszcze te godziny gdzieś znajdziemy. Dopóki dyrektor Henszke nie wykaże, że ma brak kadry, nikt nie może być zatrudniony - zwracała uwagę dyrektorka  SP5.

Ewa Modrzejewska, dyrektorka "jedynki", także podzielała obawy o pracę po połączeniu z sąsiadem, czyli Gimnazjum nr 2. - Aktualnie to 1100 uczniów. Za 4,5 lat ok. 700. Co z nauczycielami? Bo mogłabym też mówić, że żądam transferów od przyszłego roku szkolnego, żeby utrzymać pracę dla naszych nauczycieli. Dyrektorka podstawówki w śródmieściu proponowała by może coś innego wymyślić w Gimnazjum nr 1, związanego np. z kulturą, i nie przenosić uczniów. - Tendencja spadkowa i tak dotknie wszystkich.

Temat uciął burmistrz Finster. - Staję murem za tym, żeby powstała SP 8. (...) Zobaczymy, co będzie. Musimy nastroić orkiestrę. Jak będziemy patrzeć tylko swoją szkołą, to źle na tym wyjdziemy.

Na plusy zmian, czyli kameralne szkoły z jednozmianowością, zwracały uwagę radna Marzenna Osowicka i Kornelia Żywicka, szefowa osiedla nr 4, która także poprosiła o zabranie głosu.

Wicedyrektorka "trójki" Zofia Myszka z kolei podkreślała, że trudno przekonać rodziców do zmiany na "ósemkę", zresztą mocno oddaloną. - Rodzice pytają czy transport będzie za darmo. Może użyć takiego cukiereczka, by mogli sami podjąć decyzję.

Przysłuchujący się dyskusji radny Leszek Pepliński, na co dzień nauczyciel w liceum, sam w końcu przyznał, iż ma tyle wątpliwości, że w zasadzie to już nie wie, jak będzie głosował. Ale przekonała go metafora użyta przez burmistrza. - Skoro to na razie wyjęcie instrumentów, które zaczniemy stroić, to oby udało się je jak najlepiej nastroić.

- Czy my nie idziemy za daleko? - na koniec całej dyskusji odezwał się wieloletni radny Antoni Szlanga. - Przygotowujemy instrument i dopiero, gdy będziemy mieli ten instrument w garści... Radnemu zebrało się też na wspomnienia swojej drogi edukacyjnej. Sam zaliczył dwie podstawówki przez ówczesne zmiany. - Czy my byliśmy mniej wrażliwi? Czy mieliśmy inną psychikę? Przeszliśmy do innej szkoły i nic się nie stało. I wyrosłem na... radnego.

Po tych słowach o zakończenie dyskusji wniósł przewodniczący komisji edukacji Bogdan Kuffel, który na marginesie dodał, że skończył tylko 7 klas i jeszcze ktoś mu to wytknie.

Ostatecznie w głosowaniu wszyscy z radnych poparli uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych, gimnazjów oraz publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą - Prawo oświatowe. I bynajmniej nie jest to koniec uchwał związanych z oświatą, jakie w tym roku przyjdzie jeszcze podjąć radnym.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~zniesmaczona
Burmistrz Finster kompletnie nie przejmuje sie dziećmi i rodzicami. Wszystko robi żeby utrzymać dyrektorke na stanowisku i dlatego chce utworzyć podstawówke. Jakby utworzył filie SP 5 to by nie trzeba losować tych uczniów tylko by przechodzili całymi klasami i wszyscy równo. I by było sprawiedliwie. Bez głupiego losowania.
24 Lutego 2017, godzina 12:23
Oceniono 9 razy -7
~smutna refleksja
Burmistrz Finster nie myśli perspektywicznie. Póki co broni stołka dyrektorki z gimnazjum 1 a za dwa lata sie okaże że szkoła jest do wygaszenia, bo za mało uczniów. To czysta hipokryzja jak ktoś nie myśli o dzieciach tylko o interesach dyrekcji i nauczycieli. Gdzie tu są w tym wszystkim uczniowie?
24 Lutego 2017, godzina 06:38
Oceniono 19 razy -3
~rodzic trzecioklasisty
Ja tez uważam że z tymi dwoma szkołami coś trzeba zrobić. Najlepiej piątke przenieść do gimnazjum 1 bo piątka jest mniejsza i za chwile jak bedzie niż demograficzny to wszystcy sie zmieszczą w gimnazjum 1.
24 Lutego 2017, godzina 06:01
Oceniono 23 razy -3
~matka z nowego obwodu ósemki
Tylko jedna dyrektorka pani Ewa Modrzejewska miała odwage powiedzieć że gimnazjum nr 1 należy zaorać. Po co dwie szkoły obok siebie? Za pare lat przyjdzie niż demograficzny i okaże sie że ta szkoła jako podstawówka ósemka jest zbędna bo piątka przyjmie wszystkie dzieci. Burmistrzowi naprawde chodzi o to żeby utrzymać stołek dyrektorce Henszke.
23 Lutego 2017, godzina 14:16
Oceniono 51 razy 1
~Zapis na pewnym blogu też się nie podobał
Wkrótce zacznie grać Wielka Orkiestra Oświatowa w Chojnicach. (...) Po ostatniej sesji Rady Miasta, utwierdziłem się w przekonaniu że sprawa dzieci to jest sprawa drugorzędna.Mówi się o nich często, ale chyba po to żeby przykryć te prawdziwe cele. Sprawą pierwszoplanową jest uratowania stołka pani dyrektor obecnego gimnazjum, oraz etaty nauczycieli.Rozumiem że sprawa pracy dla każdego jest ważną, no ale trzeba te sprawy wypośrodkować.Myślałem że mamy opozycję w Radzie Miasta, po ostatnim głosowaniu, mam ogromne wątpliwości. Uchwała przyjęta jednogłośnie, bez jakiegokolwiek większego sprzeciwu.Jedyny Pan Pepliński którym targają wątpliwości, zachowanie reszty uczcijmy minutą ciszy. (...) W Radzie nie reprezentujecie tylko siebie, czy swoich zawodów, jesteście reprezentantami nas wszystkich.Wszelkie konsekwencje wynikające z takiego rozwiązania spadną na Wasze barki.Na Komisji Oświaty jeszcze były nadzieje na rozsądek, były głosy krytyczne, już na Radzie Miasta powietrze nagle uszło z balonu. Posłuchajcie samych siebie tylko słychać "etaty,etaty,godziny,liczby,wskaźniki itd - gdzie tu są dzieci.Gdzie są te dzieci i ich rodzice, na samym końcu. Zostaną im przedstawione decyzje administracyjne, będzie stres dla rodziców i trauma dzieci.Gdzie by Was to obchodziło, przecież mówicie że zawsze będą niezadowoleni w każdej sprawie.Tylko pogratulować takiej Rady, gdzie jest 5 czy 6 nauczycieli. Żałuję że nie ma chociaż jednego psychologa dziecięcego. Może by Wam wytłumaczył, co to znaczy zmusić dziecko do czegoś czego nie chce.Jeżeli ma się swoją klasę i swoich kolegów i koleżanki i swoją ulubioną szkołę. Zabrać mu to oznacza, zniszczyć mu jego świat. Gdzie jest ta dobrowolność i przekonywanie, gdzie tam idźmy na skróty, bo tę drogę wybraliście.Jednogłośnie w Chojnicach uchwaliliście że jak się nie da po dobroci, to metodą przymusu. Tylko Wam pogratulować, bo w moich oczach jesteście wszyscy "wielkimi" razem z maestro dyrygentem tej orkiestry klakierów.
23 Lutego 2017, godzina 14:02
Oceniono 55 razy 5
~Ktoś wyminusował mistrzynię drugiego planu
23 Lutego 2017, godzina 14:00
Oceniono 53 razy 3
~Jedynym celem odtworzenia sp nr 8 jest utrzymanie Małgosi na stołku dyrektora!

Burmistrz Arek, jego posłuszni urzędnicy, i kontrolowani przez Arka radni miejscy usiłują przedstawiać odtworzenie sp nr 8 jako konieczność związaną ze zmianami systemu oświaty lecz rzeczywiste powody są bardzo prozaiczne - wręcz trywialnie oczywiste - zachowanie stołka dla złodziejki z korupcyjnej kliki burmistrza!

Niekompetentna, arogancka, i nieposiadająca jakichkolwiek umiejętności międzyludzkich obecna dyrektorka Gimnazjum nr 1 wraz z likwidacją gimnazjum nr 1 utraciła by uzyskaną w ustawionym przez burmistrza Arka konkursie pozycje dyrektorki szkoły, jej przesadnie wygórowane po znajomości zarobki, i uzyskaną po znajomości niepotrzebną w tej szkole posadę monitoringowego dla Gosi małżonka. Jakkolwiek Małgosia jako wieloletnia złodziejska skorumpowana wspólniczka burmistrza nie będzie zostawiona bez pomocy Arka w tej trudnej sytuacji.

Bez względu na dobro dzieci, ignorując protesty zaniepokojonych rodziców, uczniowie ze sp nr 5 i ze sp nr 3 będą zmuszeni przez Arka by od nowego roku szkolnego uczęszczać do na nowo odtworzonej sp nr 8, której jedynym celem jest to by obecna zdegenerowana, niekompetentna, nieudolna, i skorumpowana dyrektorka Gimnazjum nr 1 mogła dalej piastować stołek dyrektorski w nowo odtworzonej sp nr 8.

Burmistrz dba o złodziei powiązanych z nim korupcyjnymi układami, i nie pozostawia ich samych sobie w kryzysowych sytuacjach - jest to sygnał dla skorumpowanych kolesiów burmistrza, że wszyscy złodziejscy pomocnicy obecnego burmistrza bez względu na skalę ich degeneracji, głupotę, złodziejstwo, i publiczne skandale będą chronieni i otaczani opieką skorumpowanego włodarza tak długo jak długo Arek będzie piastował urząd burmistrza.

21 Lutego 2017, godzina 22:19
Oceniono 110 razy 4
~zaciekawiona
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 21:34
Oceniono 98 razy -12
~Mistrzyni drugiego planu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 21:16
Oceniono 93 razy -13
~xxx
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 17:03
Oceniono 111 razy -13
~Tu nie liczy się dziecko
tylko stołki, etaty, ndgodziny itd. A za wszystko zapłacą podatnicy.
21 Lutego 2017, godzina 16:18
Oceniono 106 razy -8
~Smutna prawda
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 14:14
Oceniono 111 razy -15
~Z pewnego bloga
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 14:09
Oceniono 113 razy -11
~ÓSEMKA
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 13:59
Oceniono 116 razy -10
~Strojenie instrumentów
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Lutego 2017, godzina 11:24
Oceniono 115 razy -11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 382.00 394.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 451.00 463.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 41.20 42.70
GBPGBP 497.00 512.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-27 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 391.00 DKKDKK 61.00 61.70
EUREUR 455.00 459.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 424.00 430.00 NOKNOK 41.70 42.50
GBPGBP 502.00 508.00 SEKSEK 43.90 44.70
Aktualizacja: 2020-10-27 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij