Poniedziałek, 18 Czerwca 2018 | Imieniny: Elżbiety, Marka, Pauli | Pogoda: 17°C, 1016 hPa, wiatr 1.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Drugie życie dla Zrembu

Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ otworzył wobec spółki przyspieszone postępowanie układowe. Tym samym egzekucje wobec Zrembu zostają zawieszone, a jego wierzycieli czeka zawarcie układu przed sądem. W połowie stycznia spółka otrzymała wezwanie do zapłaty na rzecz Banku Handlowego w Warszawie kwoty 2 mln zł tytułem spłaty hipoteki.


O problemach jednego z większych pracodowaców w Chojnicach, który zatrudnia 238 osób, słychać było już w końcówce roku. Na hali wyłączono ogrzewanie, rozwiązano dział transportu, do tego wypłaty zaczęły trafiać do ludzi z opóźnieniem. Nastrojów załogi nie poprawiło pojawienie się w zakładzie Marcina Garusa, który przeprowadził przez upadłość chojnicki Mostostal, ani bierność związków zaowodowych. Przez ponad miesiąc na oku zakład budowy maszyn miał Państwowy Ispektorat Pracy. Wnioski z kontroli powinny być w przyszłym tygodniu. Tymaczasem swoimi obawami pracownicy dzielą się m.in. na naszym forum.

Reklama | Czytaj dalej »

Z czego wynika zła kondycja spółki, próbowaliśmy dowiedzieć się u prezesa zarządu.               - Wszystko jest w naszych raportach bieżących - odpowiada Krzysztof Kosiorek-Sobolewski. Wśród nich m.in. ten opublikowany 27 lutego dotyczący przekazania do wiadomości publicznej z opóźnieniem informacji poufnej: "Zarząd Spółki informuje, że w dniu 23.01.2017r. podjął decyzję o przystąpieniu do sporządzania wniosku o otwarcie postępowania restrukturyzacyjnego". Decyzja została podyktowana rozczeniami Banku Handlowego S.A. Dwa miliony złotych miały wpłynąć na konto wierzyciela do 30 stycznia. "W ocenie Zarządu Spółki zobowiązania mogące wyniknąć z realizacji roszczenia Banku Handlowego SA, nie powinny być traktowane jako sytuacja, która stanowi zagrożenie dla dalszej egzystencji Spółki. W ocenie Spółki, bowiem ona bowiem wystarczające i rzeczywiste składniki majątku trwałego i produkcyjnego, które już obecnie stanowią zabezpieczenie w/w zobowiązań. Zdaniem Zarządu Spółki składniki te winny być przeznaczone są do zapewnienia jej dalszego funkcjonowania i rozwoju. Dodatkowo, w przypadku gdyby podmioty finansujące lub współpracujące ze Spółką przyjęły negatywne nastawienie wobec Spółki ich połączenie z realizacją zobowiązania na rzecz w/w banku mogłoby doprowadzić do sytuacji niewypłacalności Spółki. (..) celem postępowania restrukturyzacyjnego jest uniknięcie ogłoszenia upadłości danego podmiotu." - czytamy w raporcie.

23 lutego Sąd Rejonowy Gdańsk-Północ otworzył wobec spółki przyspieszone postępowanie układowe. Oznacza to zawieszenie egzekucji wobec wierzycieli i pójście z nimi na układ na zwołanym przez sąd zgromadzeniu. Zremb zapłacić musi, ale dzięki układowi ma też wolne pole do działania. - To dla nas drugie życie - cieszy się z decyzji Temidy Kosiorek-Sobolewski. Przy tym stanie rzeczy nieunikoniona jest restrukturyzacja przedsiębiorstwa, a co za tym idzie ruchy kadrowe. Te wcale nie muszą oznaczać zwolnień, ale np. przesunięcia czy zmianę organizacji pracy.

 

W układzie ze spółką nie bierze udziału miasto, choć samorząd zdecydował się umorzyć Zrembowi podatek od nieruchomości za 2016 rok. - Zremb nigdy nie miał umarzanego podatku. Nigdy nie prosili o umorzenie. Zawsze płacili podatek pomimo różnych sytuacji, w których się znajdowali. Ta sytuacja trudna nastąpiła mniej wiecej 1,5 roku temu i wówczas odbyły się pierwsze rozmowy. My zgodnie z procedurą najpierw odroczyliśmy podatek, czekaliśmy na poprawę sytuacji. Ta poprawa nie nadeszła i w końcu podjęliśmy decyzję o umorzeniu tego podatku. To jest około 230 tys. zł. Jak mogliśmy pomóc, to pomogliśmy - mówi burmistrz Arseniusz Finster licząc, że za rok płatnik rozliczy się już normalnie.

W naszym archiwum pozostał jednak ślad mówiący co innego o krokach podjętych przez spółkę. Dokładnie 17 stycznia 2012 roku komisja budżetu zaopiniowała wniosek ZREMB-u o umorzenie podatku od nieruchomości, który dotyczył drugiego półrocza 2011 roku. Za zwolnieniem umorzenia choć części zobowiązania opowiedział się Krzysztof Haliżak, pozostali radni byli za odroczeniem płatności. Ostateczna decyzja miała należeć do burmistrza. Na miejskim BIP-ie w wykazie ulg i umorzeń z 2011 Zremb nie widnieje.

Dzisiaj wszyscy mówią jednym głosem. Chojnicki zakład trzeba uratować, postawić na nogi i ochronić miejsca pracy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

5 komentarzy

~Marcin Dobaj
Natomiast MOSTOSTAL był źle zarządzany.
największą wartością tej firmy są pracownicy fizyczni oraz inżynierowie (często od 20 lat tam, znający się na swoim fachu)
do upadku tegoż przyczyniła się jednak kadra zarządzająca - ludzie którzy ledwo co dogadują się z kontrahentami swoją fatalną angielszczyzną lub też przyjeżdżają pijani w środku nocy sprawdzić jak (i czy) pracuje 3- cią zmiana.

pewnie zapytacie w jaki sposób się tam dostali i zarządzają tą firma. Odpowiedz jest taka jak zwykle - koneksje rodzinne.

najbardziej szkoda jednak prostych, uczciwych ludzi dobrze wykonujących swoją pracę. w takich Chojnicach naprawdę roboty brakuje.
03 Marca 2017, godzina 10:26
Oceniono 9 razy 3
~Marcin Dobaj
Czas Chojnic

Marcin Garus

Mostostal już stoczniowy. Garus dyrektorem (video)

Chojnicki Mostostal będzie teraz oddziałem Stoczni Gdańsk. Jego dyrektorem został były prezes chojnickiego przedsiębiorstwa Marcin Garus.
tekst Michał Rytlewski, fot. mr, wideo ai
03 Marca 2017, godzina 09:21
Oceniono 7 razy 1
~Marcin Dobaj
Finster od młodych lat nauki tylko chciał stawiać wszystko na swoim nie będąc osobą aktywną doświadczoną w psychologi w konsultacjach z mieszkańcami .
Ani nie znając się na elementach prawa, prawie i sprawiedliwości, gospodarności po dzisiejszy dzień przed nami to ukrywał.

Dobry gospodarz dba o swoje
Prawda – zgodność z faktami, z rzeczywistością, antonim kłamstwa, fałszu.
- Chociaż kłamstwo jeszcze istnieje – doskonali się tylko prawda.
- Człowiek, który kłamie, nie ma w duszy nic świętego. Prawda jest cenniejsza od wszystkiego.
- Czym w końcu jest kłamstwo? Prawdą w masce.
.
Tłumaczenie niemiecko-polskie dla "finster"
finster {przymiotnik}
finster {przym.} (też: dunkel, undeutlich, unwissend, dubios)
ciemny {przym. m.}
finster {przym.} (też: düster, dunkel, rabenschwarz, schummrig)
mroczny {przym. m.}
finster {przym.} (też: bewölkt, düster, umwölkt, wolkig)
pochmurny {przym. m.}

Swymi wpisami , i poglądami oraz wnioskami ratuje właśnie przed szajką Finstera i kochanych mieszkańców i miasto Chojnice przed Arseniuszem Ciemnym, Mrocznym, Pochmurnym ,niezrównoważonym emocjonalnie.

Polityka jest czynnikiem społeczno- twórczym by wspierać: popierać, wspomagać, pomagać, dopomagać, , ... obywateli dziękuję ,że daliście mi czas bo prawdziwy polityk to sam na życie zarabia . A nieustannie konsultacje z wami jako mieszkańcami przeprowadzałem i również zarazem w okresie 2013- 2016 poważnie ostrzegałem i nadal ostrzegam . A sam prawidłowo dla siebie zarabiam a dla waszego dobra drodzy mieszkańcy w mieście kierując się własnymi metodami na waszą korzyść działam .

Bo z burmistrzem miasta Chojnice A. Finsterem pojedynek to ja wygrałem nie pierwszy raz.

A pojedynek dotyczył prawdy niejednej między kłamstwami które wychodzą na jaw przez mnie ujawnianymi a przez władze w mieście ukrywanymi.
Oraz wszelkimi innymi sprawami jak niegospodarności w mieście Chojnice itp.

Ponieważ polityka jest czynnikiem społeczno -twórczym to funkcjonuje ona między obywatelami wymieniając się poglądami, uwagami, racjami, itd.


Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje obywateli kieszenie…………….
Armia niedouczonych i bezmyślnych biurokratów bezkarnie drenuje nasze kieszenie nadal istnieje,, Płacimy haracze za błędy urzędników. W mojej ocenie konieczne jest przyjęcie regulacji mówiących o odpowiedzialności urzędników za ich działanie lub zaniechanie. Chodzi o urzędników, których decyzje wpływają na możliwość wykonywania działalności gospodarczej. Problemów z tym związanych w żadnym stopniu nie rozwiązuje ustawa z 2011 r. o odpowiedzialności majątkowej funkcjonariuszy publicznych za rażące naruszenie prawa. Z punktu widzenia pewności prowadzenia działalności gospodarczej, możliwości jej rozwoju oraz- co za tym idzie- dokonywania inwestycji bezwzględnie konieczne jest zapewnienie przedsiębiorcom poczucia bezpieczeństwa. Trzeba też stworzyć odpowiednie procedury i wytyczne dla urzędników. Muszą oni wiedzieć, gdzie są granice ich działania. I muszą mieć pełną świadomość, że ich przekroczenie będzie się wiązać z nieuchronną i odpowiednio wysoką karą. Teraz tak nie jest. Przepisy powinny gwarantować możliwości bezzwłocznego uzyskania odszkodowania w uzasadnionych przypadkach. Warto rozważyć
wprowadzenie administracyjnej procedury odszkodowawczej (np. trwającej maksymalnie jeden miesiąc) oraz uproszczonego trybu procesowego w zakresie odpowiedzialności urzędników i organów administracji.

Urzędnicza samowola!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ja chcę podkreślić przypominając, że w Polsce powinna nastąpić przemiana zrównania prawa karnego między władzą a obywatelami. Należy wyciągnę pełne konsekwencje prawne wobec obecnej władzy. Ponieważ powinno się bronić ludzi przed naciskiem urzędników . Oraz powinno nastąpić sprawiedliwe postępowania wobec źle sprawujących zadania urzędników którzy tez łamią przepisy. A tu mamy przykład wyraźny że prawo karne wobec urzędników powinno być zaostrzone aby przepisów również przestrzegali.

Urzędnicza urzędników samowola postępowanie tylko według własnej woli, ignorowanie poglądów od mieszkańców jako obywateli .
Urzędnicza urzędników samowola czyn będący wynikiem nie godnej zachowania postawy w kierunku uszanowania mieszkańca.
Urzędnicza urzędników samowola powinna być usunięta nie za darmo, a własnym kosztem wraz z utratom stanowiska w Urzędzie.


Drodzy chojniczanie to Ja Marcin Dobaj dla was, jako miasta Chojnice wprowadzam korzystne zmiany i projekty, programy ,a tym samym oczyszczam miasto z fałszywej biurokracji.Którą nieustannie już znam to was zapewniam moi kochani chojniczanie.


Obecna polityka obecnego burmistrza Arseniusza Finstera mitomana który kłamie to popełniła wielkie błędy i przed wami to ukrywała czyli mianowicie uprawiała politykę kłamstw i was olewała . A nie tak jak Ja kieruje się Literaturą, Matematyką, Przyrodą, Historią czynie politykę prawdy o was się martwiąc z własnymi postulatami takimi jak obchody ,tradycja ,zwyczaje a co najważniejsze gospodarność w dalszym ciągu po dziś.

Bez wsi nie ma wolności – Dość już niewoli i poniżenia, dość nędzy i upokorzenia, dość kategorii społeczeństwa i dość na społeczeństwie biurokratycznej zemsty i prześladowania – apeluje do mieszkańców z miasta Chojnice w 2017-2018 roku Marcin Dobaj. – Czas ostatni na zmiany, na zmiany wielkie, głębokie i trwałe.

Arseniuszu Finster Ja się nie dam jak widać w kąt wstawić i cicho siedzieć gdy kłamce burmistrza , w mieście Chojnice i niegospodarność widzę a tym samym w Gazecie polskiej o twojej niegospodarności Finster piszą i klamka zapadła .

Jak i O problemach jednego z większych pracodawców Zremb w Chojnicach, który zatrudnia 238 osób, słychać było już w końcówce roku. Na hali wyłączono ogrzewanie, rozwiązano dział transportu, do tego wypłaty zaczęły trafiać do ludzi z opóźnieniem. Nastrojów załogi nie poprawiło pojawienie się w zakładzie Marcina Garusa, który przeprowadził przez upadłość chojnicki Mostostal, ani bierność związków zawodowych.

Z tym wszystkim co się nie zgadzasz w tej chwili Arseniuszu Finsterze ze Mną co teraz o Tobie Osobiście Ja Marcin Dobaj pisze to się sam ośmieszasz i opinie sobie psujesz.
Ponieważ Ja wypisuje czystą prawdę.
02 Marca 2017, godzina 10:50
Oceniono 14 razy -4
~Chojniczanin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Marca 2017, godzina 14:14
Oceniono 20 razy -10
~Marco Polo
Przecież od dawna wiadomo komu miasto umarza podatki ( prywatnym podmiotom ).
Konszachty, konszachty.

Dobrze że w końcu nastąpi ta dwu-kadencyjność.

Proponuję aby zaopatrzyć się w dyktafony i nagrywać nawet po kryjomu urzędników.
AS z rękawa zawsze się przyda.

Bo to co się dzieje i działo to kpina po części z chojniczan.
01 Marca 2017, godzina 12:43
Oceniono 30 razy 6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 363.00 375.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 422.00 434.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 362.00 377.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 483.00 496.00 SEKSEK 41.00 42.50
Aktualizacja: 2018-06-17 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 367.00 372.00 DKKDKK 57.00 57.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 367.00 374.00 NOKNOK 44.80 45.60
GBPGBP 486.00 491.00 SEKSEK 41.50 42.20
Aktualizacja: 2018-06-17 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?
Ceny paliw2018-06-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.14 zł 5.49 zł 4.99 zł 2.12 zł
Circle K 5.11 zł 5.46 zł 4.96 zł 2.09 zł
Lotos Optima 5.11 zł - 4.96 zł 2.09 zł
MZK 5.08 zł 5.23 zł 4.93 zł 2.09 zł
Orlen 5.14 zł 5.39 zł 4.99 zł 2.12 zł
PKS 5.14 zł - 4.99 zł 2.12 zł