Czwartek, 24 Września 2020 | Imieniny: Dory, Gerarda, Maryny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Tylko dwie kadencje?

Dla aktualnie rządzącego Chojnicami Arseniusza Finstera to za mało i nie zostawia suchej nitki na pomyśle PiS-u. Poseł tej partii Aleksander Mrówczyński przypomina, że to wyborczy postulat. Za ograniczeniami są także były poseł PO Leszek Redzimski, radny PChS Mariusz Brunka i Michał Gruchała z Kukiz '15. W tym składzie debatowali we wtorkowy wieczór w Centrum Edukacyjno-Wdrożeniowym. Nie udało się uciec i od innych tematów, jak choćby reforma edukacji. Organizatorem spotkania był Projekt Chojnicka Samorządność.Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel partii rządzącej, która wprowadzać będzie zmiany ordynacji. Aleksander Mrówczyński podkreślał, że zawsze był za dwukadencyjnością. - Dużo kontrowersji wywołuje powiedzenie, że ta dwukadencyjność miałaby zaistnieć od razu. (...) Nie jestem zaskoczony tą sytuacją z wielu powodów. Gdyby była ogłoszona 8 lat, temu to nie byłoby burzy. Na pewno dotknie to wielu samorządowców. Ale czy to powinno powodować tak dużą falę krytyki?

Reklama | Czytaj dalej »

A. Mrówczyński...


- To zmiany rewolucyjne nakierowane na partykularny interes PiS - ocenił bez ogródek burmistrz Chojnic sprawujący tę funkcję od 1998 roku. - Nie mówcie, że wszyscy są skorumpowani, że w samorządach są kliki, sitwy. W końcu od czego są instytucje, które się tym zajmują.

A. Finster


Podał nawet liczbę 1570 włodarzy, których po prostu partia rządząca chce wykosić. I może wcale nie jesienią przyszłego roku, a już tego. - Nie wiemy, kiedy wybory. Nie wiemy, co będzie.

Zdaniem Arseniusza Finstera proponowane zmiany ordynacji w Polsce się nie sprawdzą, ale trzeba o to zapytać suwerena w referendum. Warto przypomnieć, że do udzialu w lokalnym raczej zniechęcał chojniczan. Jako swój najsilniejszy kontrargument wysuwa ten, że prawo nie może działać wstecz. Jednak przykłady wprowadzania takich prawnych uregulowań podał jego przeciwnik w ostatnich wyborach prawnik Mariusz Brunka. Dotyczyły sędziów i senatorów, których minimalny wiek do sprawowania tych funkcji podniesiono od razu. I tak absolwent prawa po aplikacji mógł orzekać mając 26 lat, ale po zmianie musiał poczekać jeszcze cztery. Kolejny przykład podany przez Brunkę to podniesienie wieku emerytalnego, gdzie także obeszło się bez przepisów przejściowych. Brunka ma oczywiście świadomość sensu zmian w tej chwili. - Partia rządząca chce sobie ułatwić najbliższe wybory. To sposób na pozbycie się przeciwników. Nie zgłosiłem jeszcze swojej kandydatury w wyborach na burmistrza, ale mimo to wolałbym pana w nich pokonać, a nie w ten sposób, że ktoś mi pana zlikwiduje - zwrócił się do burmistrza Chojnic.

M. Brunka

Jako radny Projektu Chojnicka Samorządność przypomniał, iż to stowarzyszenie szło do wyborów z hasłem dwukadencyjności, bo ta wzmaga konkurencyjność. Inny postulatem była likwidacja stanowiska wiceburmistrza, co już doszło do skutku. - Mamy szczęście, że nasz program realizują inni - śmiał się Brunka.

Także Leszek Redzimski z Platformy Obywatelskiej przedstawił się jako zwolennik dwukadencyjności, co także było jego wyborczym postulatem. - Jako socjolog uważam, że organizacja za długo prowadzona przez jedną osobę parszywieje. Potrzebne jest spojrzenie czystej osoby.

L. Redzimski


Były poseł, aktualnie radny powiatowy, przyznał że ostatni rok przed wyborami to czysty populizm, a samorządowcy wykorzystują swoją przewagę oddając inwestycje, a i prasa im sprzyja, bo... wykupują reklamy. Koniec końców dochodzi do skrzywienia samorządowego, kiedy swoją służbę zaczyna traktować się jak pracę zawodową. Tu powołał się na publikację autorstwa prof. Jacka Knopka i.... dr Arseniusza Finstera. Z kolei brak konsekwencji Redzimskiemu wytknął Brunka, przypominając debatę w parlamencie sprzed kilku lat, kiedy to członek PO tak bardzo nie bronił dwukadencyjności...

Reprezentant Kukiz '15 Marcin Gruchała ocenia, że zmiana ordynacji wyborczej będzie czymś ciekawym dla samorządów. - Przewietrzą się. Pojawią się młodzi z pomysłami.

M. Gruchała


W toku debaty okazało się też, kto pierwszy "przepowiedział" Arseniuszowi Finsterowi, że nie będzie już burmistrzem. Sam wyznał, że zrobił to Kamil Kaczmarek, prowadzący wtorkową debatę. Jego zdaniem to rewolucja, która doprowadzi do upadku demokracji, a suweren nie dał wcale mandatu do zmian ustrojowych, o które trzeba zapytać w referendum. - Jak to będzie wyglądać, jak tacy ludzie jak Wojciech Szczurek (prezydent Gdyni - przyp. red.), Tadeusz Kowalski (burmistrz Tucholi), Ryszard Szybajło (burmistrz Człuchowa). To źli ludzie?! - poirytował się włodarz. Zadeklarował, że nie zamierza zapisywać się do partii, mimo że mówi się, że tylko te będą mogły zgłaszać kandydatów. Co gorsza, też o 10-procentowym progu.

A. Finster

Dotknięty takim obrotem spraw był także wicestarosta Marek Szczepański, który wprost stwierdził, że on i jego koledzy samorządowcy czują się jak wyrzutki, a przecież jest wielu dobrych gospodarzy.  - Nie można mówić, że jest patologia w samorządzie. (...) Intencje są polityczne. Nie słucha się głosu suwerena - mówił polityk Platformy Obywatelskiej, który zadeklarował, że jest otwarty na szeroką debatę dotyczącą ordynacji wyborczej.

M. Szczepański

Zgoła inne pomysły miał przysłuchujący się debacie były radny Jacek Studziński, która uważa, że zmiany w Chojnicach są konieczne. Ale może wrócić tu do wyborów pośrednich, gdy to rada wybiera burmistrza. A żeby ta była solidnie przygotowana do swojej pracy, zaproponował... egzamin państwowy.

J. Studziński

To wywołało zdecydowany sprzeciw burmistrza, który jest tylko za bezpośrednimi wyborami:  - Czy będziemy krajem narodowo - katolickim czy demokratycznym?! Także Mariusz Brunka nie podzielał takiego pomysłu.

M. Brunka


Podczas debaty najczęściej powtarzanym wyrazem był "suweren". Bo i debatujący głowili się nad większym udziałem obywateli w wyborach i referendach. Wojciech Rolbiecki, kierownik biura poselskiego Mrówczyńskiego, uważa że te ogólnokrajowe plebiscyty nie mają sensu. Jako przykład podał to rozpisane przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, którego frekwencja była bardzo niska. Także poseł jest przeciwko referendum ws. reformy oświaty, wszak powrót do szkoły 8-klasowej PiS miał w swoim programie. Brunka uważa, że młodzi są zbyt mało zmotywowani do udziału w wyborach i by teraz tego jeszcze bardziej nie popsuć. Redzimski ma nadzieję, że po rządach PiS, PO będzie miało ułatwione wybory, ale osobiście nie chce, by w tych samorządowych mogły startować jedynie partie. A Gruchała od Kukiza podkreślał rolę swojej partii w forsowaniu idei jednomadnatów okręgów wyborczych.

Po zaplanowanym czasie półtorej godziny debatę zamknął Kamil Kaczmarek. - Jest wiele kwestii, których nie poruszyliśmy. Temat zostaje otwarty. Można jeszcze dyskutować w kuluarach.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

42 komentarzy

~jotdwatrzy
Adam-> "plaforma nie powinna podnosić wieku emyrytalnego zabierać kasy z OFE szaleć z fotoradarami zapomieć o katastrze i podnosić vat dla dzieci mysleć o wprowadzeniu AKTA a za tym wszystkim stoją wyborcy zwykli szarzy ludzie", bo jeżeli to robiła to ludzie wybiorą PIS, który zabierze resztę kasy z OFE, wprowadzi nowe podatki, nie obniży vat-u, wprowadzi inwigilację, ośmieszy Polskę na świecie, rozwali edukację, służbę zdrowia, sądownictwo, gospodarkę, widzisz tu jakiś profit?
02 Marca 2017, godzina 20:16
Oceniono 41 razy 17
~Pocałujcie mnie wszyscy w ,,PĘDZLA ''
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 20:13
Oceniono 51 razy -31
~DO Do "ORO":
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 17:58
Oceniono 45 razy -31
~adam
plaforma nie powinna podnosić wieku emyrytalnego zabierać kasy z OFE szaleć z fotoradarami zapomieć o katastrze i podnosić vat dla dzieci mysleć o wprowadzeniu AKTA a za tym wszystkim stoją wyborcy zwykli szarzy ludzie
02 Marca 2017, godzina 15:42
Oceniono 54 razy 8
~adam
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 15:24
Oceniono 63 razy -27
~jotdwatrzy
Pan Brunka się mija z prawdą twierdząc że nie było okresu przejściowego sprawie podniesienia wieku emerytalnego. Przecież wiek emerytalny był podnoszony co roku o ileś tam miesięcy. Dojście do stanu docelowego miało trwać wiele lat.
A tak w ogóle to jaki sens mają debaty w których z góry wiadomo co kto powie? Ktoś kogoś przekonał? Zapewne nie, wszyscy pozostali przy swoich zdaniach.
02 Marca 2017, godzina 14:57
Oceniono 57 razy 1
~Do "ORO"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 14:47
Oceniono 62 razy -12
~podatnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 14:30
Oceniono 83 razy -17
~kobiety
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 14:22
Oceniono 87 razy -21
~ORO
To już jest pewne że będzie obowiązywać dwie kadencje . To dobra wiadomość dla lokalnej społeczności w Polsce . No to komuchy i lewaki , sitwy i kliki - adios amigos !
02 Marca 2017, godzina 14:14
Oceniono 68 razy 10
~Pani Mirosławo,
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
02 Marca 2017, godzina 13:34
Oceniono 92 razy -16
~Marco Polo
To będzie super ustawa, w 100% uderzająca w urzędników skorumpowanych, uwikłanych w przekręty, łapówkarzy, butnych, aroganckich nie mających szacunku do swoich wyborców.
Którym tylko zależało i zależy na podniesieniu swojego EGO oraz podwyższenia statusu majątkowego.
Nowa władza będzie miała możliwość rozliczenia poprzedników z całokształtu, przekrętów, przetargów i tym co zawsze powtarzają że " nie mają nic sobie do zarzucenia "

Nowa wchodząca niebawem ustawa pozwoli na konfiskowanie majątków pochodzących z przestępstwa, pozwolą skutecznie walczyć ze zorganizowaną przestępczością oraz dostosowują polskie prawo do współczesnych standardów.
02 Marca 2017, godzina 11:10
Oceniono 87 razy 31

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 396.00 DKKDKK 59.90 61.40
EUREUR 449.00 459.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 414.00 429.00 NOKNOK 39.80 41.20
GBPGBP 491.00 503.00 SEKSEK 41.90 43.40
Aktualizacja: 2020-09-24 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 389.00 393.00 DKKDKK 60.50 61.20
EUREUR 451.00 455.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 418.00 425.00 NOKNOK 40.20 41.00
GBPGBP 493.00 499.00 SEKSEK 42.30 43.10
Aktualizacja: 2020-09-24 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-23

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.53 zł 2.04 zł
Circle K 4.64 zł - 4.48 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.49 zł 2.01 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.47 zł 1.99 zł
Orlen 4.69 zł 4.95 zł 4.53 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij