Sobota, 27 Maja 2017 | Imieniny: Amandy, Jana, Juliana | Pogoda: 25°C, 1023 hPa, wiatr 6.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, Monika Szymecka

To nie skutek lex Szyszko

Do końca marca na trasie Lichnowy - Sławęcin pod topór pójdzie 460 drzew w związku z budową ścieżki rowerowej. Choć prace jeszcze nie ruszyły, jest pierwszy głos sprzeciwu. - Pożytki pszczele są usuwane kosztem budowy ścieżek. Rowerzysta miodu nie przyniesie - ubolewa jeden z największych pszczelarzy w naszym regionie.

 

O wycince 460 drzew na trasie Lichnowy - Sławęcin wójt jeszcze przed całą operacją poinformował dziennikarzy w czasie konferencji  i od razu zastrzegł: - Proszę nie kojarzyć tego z lex Szyszko. Po prostu jest to pod kątem budowy ścieżki rowerowej.

Reklama | Czytaj dalej »

- Proszę nie kojarzyć tego z lex Szyszko...


Na przełomie marca i kwietnia w urzędzie gminy rozstrzygany będzie przetarg na budowę 5-kilometrowej ścieżki rowerowej z asfaltu. Ale tylko do końca marca  jest czas na wycinkę, bo później rozpoczyna się okres lęgowy ptaków. W wyniku wycinki z szerokiego pasa zadrzewień po prawej stronie jadąc od Lichnów zniknąć ma ok. 1/3 drzew. - Tam jest dzicz dzisiaj, trzeba sporo wyciąć, żeby uformować drzewostan. Nam zależy na ładnym drzewostanie - mówi Zbigniew Szczepański.

- Tam jest dzicz...


Projektant wyrysował pieszo-rowerowy trakt od strony pól, uciekając od drogi. Jego użytkownicy będą oddzieleni od szosy drzewami, które pozostaną.

75 % pozyskanego z wycinki drewna za usługę zatrzymają drwale, których najęła gmina.  Resztę sołectwa Lichnowy i Sławęcin mają podzielić między sobą. W pierwszym przypadku władze sołeckie myślą o sprzedaży. Druga wieś chce przekazać część drewna rolnikom, przy których polach rosły drzewa, a resztę zostawić jako opał na potrzeby wiejskiej świetlicy.

Wójt Szczepański szacuje, że pozyskane zostanie ok. 400 m3 drewna.

Tak jak wszędzie w kraju i u nas masowa wycinka drzew spotyka się z krytyką. - To co rosło latami, chce się wyciąć w kilka godzin. Jestem pszczelarzem i ciężko mi milczeć, gdy wycina się lipy i klony. Tego nie da się odtworzyć w rok czy dwa - mówi bartnik, który dzisiaj w tej sprawie zatelefonował do naszej redakcji. Mężczyzna zauważa, że w naszym rejonie pszczoły zbierają nektar głównie z drzew. - Rolnicy stosują na polach twardą chemię, więc trudno o chabry czy inne pożytki pszczele. Jeśli pod topór pójdą drzewa, pozostanie nam miód z rzepaku, albo zaczniemy sprowadzać z Chin, na antybiotykach.

Wyjaśnia, że aby otrzymać miód z lipy musi ona mieć ponad 20 lat. - Jedna lipa może dać od jednego do trzech kilogramów miodu. Zdaniem pszczelarza przy budowie ścieżek nie powinny ucierpieć drzewa. - Przecież Unia daje na to pieniądze. Można by wykupić grunty i tak puścić ścieżkę, żeby ocalić drzewostan. Jeśli wytniemy drzewa, kolejnym krokim będzie likwidacja pasiek, bo pszczoły nie będą miały skąd zbierać nektaru i pyłku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

19 komentarzy

~jotxy
Panie wójcie, od kiedy okres lęgowy ptaków zaczyna się z końcem III czy początkiem IV? Początek okresu lęgowego to początek marca (każdego roku). 460 drzew to dużo, ewentualne konsekwencje z tej wycinki również. Czy warto narażać się na ewentualne konsekwencje!
Czas na refleksję.
23 Marca 2017, godzina 19:23
Oceniono 17 razy 11
~Tak było, sam widziałem.
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
23 Marca 2017, godzina 13:24
Oceniono 22 razy -10
~Tryb podejmowania decyzji wg wojta
Oczywiscie decyzja juz zapadla. A moze ogloszenie tej wycinki to zaproszenie do konsultacji? Eeeee...
Najpierw wytniemy a potem poinformujemy!
23 Marca 2017, godzina 13:16
Oceniono 21 razy 9
~zmieszany falą krytyki
Ludzie, co się z Wami dzieje? Prywatnie aż piły się w rękach palą, żeby wyciąć co się da i to tylko dla swojej wygody lub chytrości. Tu dla bezpieczeństwa(bo tak odczytuję ścieżki rowerowe) i umiejętności wykorzystania środków zewnętrznych mają być wycięte drzewa i okazuje się, że rusza fala wyzwisk i opluwania. Mówicie: ty na wsi nie waż się ruszyć drzewa, bo ono tylko rośnie na twojej ziemi, ale produkuje tlen dla nas wszytkich. Ono nie jest twoje. No to ja mówię dobrze, nie ruszę ich, ale niech kto ma w mieście kilka metrów przed domem, posadzi drzewo lub kilka i przyczyni się do produkcji tlenu i oczyszczenia powietrza. Odpowiadacie: tak to nie! Nie będziesz mi mówił co mam robić i nie będziesz zabierał mi mojej przestrzeni - mojej własności!
Przecież nie trzeba być orłem, żeby zobaczyć tak przelewającą się hipokryzję.
23 Marca 2017, godzina 09:57
Oceniono 27 razy -9
~Zuy
CHOLERNI ROWERZYŚCI!!!
WSZYSTKO BY CHCIELI!!
ŚCIEŻKI ROWEROWE, PIERWSZEŃSTWO NA DROGACH, TĘCZĘ W CENTRUM MIASTA
WRRRRRR!
23 Marca 2017, godzina 07:17
Oceniono 34 razy 6
~Pary Tysiąclecia kto pamięta
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Marca 2017, godzina 23:34
Oceniono 39 razy -23
~Czesław
Pan wójt należy do licznego grona urzędników-ignorantów, którzy chcą nas otoczyć kiczowatym widokiem rodem z jarmarcznych obrazów. wszystko co nie jest wyłożone polbrukiem i obsadzone tujami, które przecież nie należą do naszej przyrody bo to są obce inwazyjne rośliny to jest DZICZ! To się nie mieści w głowie!
22 Marca 2017, godzina 22:49
Oceniono 34 razy 20
~abc
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Marca 2017, godzina 22:04
Oceniono 31 razy -11
~dziwne obliczanie + i -
jest zero plusów i minusów, naciskam plus, pokazuje
Oceniono 2 razy 0 + -

I tak w każdym tutaj komentarzy, komputerowi się pomieszało?
22 Marca 2017, godzina 21:54
Oceniono 24 razy 6
~te drzewa są idealne, chronią rowerzystów przed samochodami
zbudujcie drogę rowerową na tym polu, można odkupić 2 metry szerokości od właścicieli pola, taniej wyjdzie i zdrowiej, niż karczowanie tych drzew
22 Marca 2017, godzina 21:48
Oceniono 39 razy 25
~Sadzić DRZEWA TLENOWE
Sprawdźcie na you tube jak wyglądają i jaki jest z nich pożytek, rosną bardzo szybko, w ciągu 6-ciu lat dorastają do 16-stu metrów, produkują ogromne ilości tlenu a ich kwiaty są niezwykle miododajne!
22 Marca 2017, godzina 21:40
Oceniono 32 razy 2
~Do "KKK"
Pier..... się w swój durny, pusty łeb kretynie!
Widać jak ci PIS wyprał resztki mózgu z pieprzeniem o sprzedaży lasów państwowych!
Wiesz ile lat rośnie drzewo żeby osiągnęło taką wysokość jak te które zostaną wycięte? Nie wiesz, bo takie ptasie móżdżki nie mają o tym pojęcia miłośniku "dojnej zmiany"!
22 Marca 2017, godzina 21:37
Oceniono 39 razy -5
~j23
a gdzie się wp...ala wójt do drogi państwowej Starosta położył uszy po sobie jak zając ?
22 Marca 2017, godzina 20:08
Oceniono 30 razy 18
~kkk
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
22 Marca 2017, godzina 19:51
Oceniono 37 razy -19
~DO PONIŻEJ !!!
Pani Marzenno chyba pierwszy raz ale podpisuję się pod tym co Pani napisała obiema rękami, ma Pani 100% racji, natomiast jest problem czy takie głosy sprzeciwu dotrą do wójta i radnych i nastąpi zmiana głupiej, wyjątkowo głupiej i szkodliwej decyzji.
22 Marca 2017, godzina 19:49
Oceniono 40 razy 22

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 55.20 56.70
EUREUR 412.00 422.00 RUBRUB 6.10 7.20
CHFCHF 378.00 391.00 NOKNOK 43.60 45.10
GBPGBP 471.00 483.00 SEKSEK 42.00 43.50
Aktualizacja: 2017-05-27 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 372.00 378.00 DKKDKK 55.70 56.40
EUREUR 416.00 420.00 RUBRUB 6.61 6.63
CHFCHF 382.00 388.00 NOKNOK 44.10 44.80
GBPGBP 475.00 481.00 SEKSEK 42.50 43.20
Aktualizacja: 2017-05-27 18:53
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-05-25

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.42 zł 4.77 zł 4.26 zł 1.93 zł
BP 4.45 zł 4.81 zł 4.29 zł 1.95 zł
Lotos Optima 4.42 zł - 4.26 zł 1.93 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.23 zł 1.95 zł
Orlen 4.45 zł 4.79 zł 4.29 zł 1.95 zł
PKS 4.45 zł - 4.29 zł 1.95 zł