Środa, 20 Czerwca 2018 | Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała | Pogoda: 27°C, 1019 hPa, wiatr 9.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Gorąca dyskusja na zebraniu Kolejarza

Półtorej godziny trwało zebranie mieszkańców Osiedla nr 10. Chojniczanie spotkali się w środę w Misiowej Akademii. Było emocjonująco za sprawą dzieci, kościoła i rąk Arseniusza Finstera. Po raz kolejny włodarz Chojnic nie pofatygował się na zebranie z mieszkańcami, jak również dyrektorzy najważniejszych wydziałów.

 


Mieszkańcy "dziesiątki" interesują się tym, co dzieje się na ich osiedlu. To pokazała już frekwencja wczorajszego (19.04) zebrania. Jak do tej pory najlepsza wśród odbytych na przestrzeni miesiąca. Do wyrażenia swojego zdania chojniczan z Prochowej i Kolejarza nie trzeba było zachęcać. Dyskusja na sali rozgorzała zaraz po tym, jak przewodniczący Kazimierz Drewek przedstawił propozycję, aby w tym roku zamiast balu przebierańców dla dzieci zorganizować imprezę integracyjną.

Imprezowy osiedlowe a ręce burmistrza


- Nigdy nie chodziłem na takie imprezy, ale w zeszłym roku poszedłem pierwszy raz z 3-letnią córką. Bawiła się świetnie. Odbieranie dzieciom tej przyjemności byłoby pomyłką, tym bardziej że na Sybiraków dalej nie mamy placu zabaw. Bal przebierańców to jest szczytny cel. Nie powinniśmy zabierać na niego funduszy - argumentował jeden z mieszkańców. - Dla niektórych dzieci to jedyna okazja w roku, żeby otrzymać słodka paczkę - dodał Waldemar Krakowski. Karol Buława tłumaczył, że zarząd rzucił jedynie hasło. - Temat jest otwarty. Po to się spotykamy, abyście państwo mogli wyrazić swoje zdanie - mówił Buława, a Kazimierz Drewek wyjaśniał, że pomysł przesunięcia środków z balu na imprezę integracyjną pojawił się po odrzuceniu przez urząd miejski wniosku o dofinansowanie imprezy. - Otrzymaliśmy odpowiedź, że miasto nie ma funduszy i mamy ją zorganizować z własnych środków.

Reklama | Czytaj dalej »

- To miała być wystawa fotofgrafii i koncert w ramach obchodzonego w mieście Roku Chojnickich Kolejarzy. W końcu jesteśmy jedynym osiedlem kolejarzy w mieście. Po odpowiedzi otrzymanej z urzędu przestałem działać w temacie, bo nie mamy wystarczających środków - wyjaśnił Marcin Wałdoch. Odpowiedź z ratusza oburzyła co niektórych mieszkańców. - Przykro mi, że burmistrz po raz kolejny nie zaszczycił nas swoją obecnością. Wkłada ręce do naszego budżetu, bo chce żebyśmy dofinansowali lodowisko. Próbuje się wyciągać pieniądze z samorządów. Dlaczego nikt o tym nie mówi? Media nie piszą? - podnosił chojniczanin. Dyskusję tonował Drewek informując, że nie zgodził się na finansowanie lodowiska. - Mamy na osiedlu w co włożyć pieniądze. Lodowiska nie będzie. Zdaniem Michała Gruchały załatwić środki na festyn mógłby jeden telefon burmistrza do któregoś z chojnickich przesiębiorców. - Zarząd sam powinien pozyskiwać do swoich idei sponsorów, jeśli ma taką potrzebę - bronił ratusza i nieobecnego burmistrza komendant straży miejskiej Arkadiusz Megger.

- Urząd potrafił dać za darmo w użytkowanie domek w Lasku Miejskim klubowi Aurochs. Pamiętamy jak wyglądał za ich czasów plac zabaw. Jeśli urząd potrafi dać za darmo klubowi, dlaczego mieszkańcom nie chce dać? - dopytywał jeden z aktywniejszych mieszkańców środowego spotkania. Z ust mężczyzny padła także propozycja, gdzie znaleźć dodatkowe środki. - Ile kosztuje nas jako miasto oświetlenie prywatnej posesji? Może tutaj poszukajmy oszczędności - pytał wskazując na posesję przy ul. Ducha Świetego. Ostatecznie mieszkańcy zdecydowali przeznaczeniu 6,7 tys. zł na organizację balu dla dzieci. Postanowili też, że sami spróbują rozejrzeć się za sponsorami, czego finałem może być jakaś letnia impreza przy orliku.


Kościół uciążliwym i niebezpiecznym sąsiadem


Od 3 lat o ustawienie śmietnika przy parafii Chrystusa Króla i błogosławionego ojca Daniela Brottier apeluje jeden z sąsiadów. Przy swojej posesji co niedzielę zastaje niedopałki papierosów, chusteczki i inne śmieci. Do tego ludzie parkują bez rozwagi, zastawiają zarówno ul. Ducha Świętego, jak i 14 lutego już od samego skrzyżowania. - Pytam się kto będzie winny, jak wyjeżdzając z tak zastawionej ulicy spowoduję wypadek? Ile metrów od przejścia i skrzyżowania mogą parkować auta? - mężczyzna pytał dzielnicowego informując zarazem, że dysponuje bogatym archiwum nagrań. - Jakie policja i straż miejska podjęły w tym zakresie działania przez 15 lat? Bo ja śmiem twierdzić, że żadne - mówił wzburzony mieszkaniec. Emocje towarzyszyły także dzielnicowemu Zbigniewowi Kałusowi, który wyłuszczał co chojniczanin z Ducha Świętego może zrobić. Mianowicie, zaznaczyć na Krajowej Mapie Zagrożeń wskazany teren. - Z określeniem dnia i godzin, bo policja nieustannie nie będzie patrolować tego miejsca - instruował dzielnicowy. Drugie rozwiązanie to wniosek do urzędu w sprawie oznakowania. - Tam nie ma znaków zakaz zatrzymywania, zakaz postoju - zauważył dzielnicowy. Trzecie i chyba najważniejsze, trzeba wykonać telefon do odpowiednich służb w chwili zaistnienia problemu. - Ale ja nie chcę być tym najgorszym - przyznał sąsiadujący z kościołem. Jak zauważyli inni mieszkańcy, mężczyzna też święty nie jest, bo w czasie trwania mszy lubi sobie posłuchać głośno muzyki. - Nawet dzwony kościelne ci przeszkadzały - padło z sali.


O Orliku i "marchewce"

Jedynym obiektem sportowym na Kolejarzu jest Orlik. Niestety jego stan z roku na rok jest coraz gorszy. - Płyta faluje, siatka się pochyla, ogrodzenie jest dziurawe. Jeszcze 2-3 lata i będzie niezdatny do użytku. Według mnie to jest marnotrawienie majątku publicznego. Prosimy o jak najszybsze działanie - mówił Marcin Wałdoch przypominając, że ubiegłoroczny wniosek samorządu o podwyższenie ogrodzenia wciąż nie doczekał się realizacji, mimo zapewnień ze strony referatu sportu. Ten sam członek zarządu upomniał się o warzywniak, który miał powstać na placu Piastowskim. - Zapewniano nas, że po modernizacji tego terenu warzywniak szybko wróci na swoje miejsce. Tymczasem tak się nie stało. Zamiast tego mamy parking, który z tego co ustaliłem nie jest za bardzo dochodowy - podnosił Wałdoch.


Na zebraniu "dziesiątki" o głos poprosił radny powiatowy Leszek Zawadzki. W temacie osiedla  nie miał jednak nic do powiedzenia. Skupił się za to na budżecie "nowożytnego" powiatu. - Czy wymieniliście już wszystkie znaki, jakie były do wymiany na naszym osiedlu? - przypomniał o zaleceniach wojewody Marcin Wałdoch. - Nie wiem. Ja nie pracuję w tej komisji - odpowiedział Zawadzki, de facto szef komisji infrastruktury i transportu...

Na zdjęciu od lewej: Marcin Wałdoch i Karol Buława z zarządu osiedla, architekt miejski Andrzej Ciemiński, przewodniczący "dziesiątki" Kazimierz Drewek i ogrodnik miejski Waldemar Spichalski.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

11 komentarzy

~Ten marny grajek chciał być prezydentem
Mam nadzieję, że kiedy skończy się obecna kadencja to już w żadnej następnej nie zobaczymy go w parlamencie i jego kolesi również nie. Samoobrona św. pamięci Leppera była o niebo lepsza od kukizowców.
21 Kwietnia 2017, godzina 22:55
Oceniono 12 razy -6
~Niech da ci KUKIZ
twój wódz i partyjni koledzy którzy dzisiaj w sejmie zachowali się jak .......... !
21 Kwietnia 2017, godzina 20:49
Oceniono 13 razy -5
~Michał Gruchała Stowarzyszenie Kukiz 15
Apelujemy do chojnickich przedsiębiorców, że chcemy zebrać 5000 złotych na imprezę integracyjna dla mieszkańców I SYMPATYKÓW (głównie tych najmniejszych maluchów i dzieci) osiedla KOLEJARZ.
Musimy sami postarać się o środki na zorganizowanie imprezy bo miasto ma na jakieś głupoty a żeby zrobić imprezę dla dzieci to chciwi.
21 Kwietnia 2017, godzina 20:31
Oceniono 15 razy -1
~lorneta
ZAUWAŻYŁEM , na Skwerku Wielewskim drzewa bez słupków mocujących , stoją krzywo i tak będą rosły krzywo i pochylone . Żywo przywrócić tym drzewkom pion póki są młode . ZAUWAŻYŁEM , że są wyjęte z koszy na śmieci metalowe wkłady , z których młodzież grająca w piłkę ustawiła sobie bramki . Wkłady , są zniszczone do tego stopnia że są bezużyteczne . Po drugiej stronie jest boisko piłkarskie z prawdziwego zdarzenia z wymiarowymi piłkarskimi bramkami . Tam grać nie idą ? Przy okazji obrywa się drzewkom a słupki przy drzewkach są wyrywane . ZAUWAŻYŁEM , że w altanie która tam stoi jak jest tylko cieplej i robi się zmrok , młodzież robi sobie pijackie libacje i też się obrywa drzewkom - bo są łamane . Dlaczego Straż Miejska dopuszcza do takich sytuacji , dlaczego zezwala na niszczenie wkładów i drzewek , a wieczorami do pijackich imprez ?
21 Kwietnia 2017, godzina 10:14
Oceniono 15 razy 3
~do pierwszego z lewej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
21 Kwietnia 2017, godzina 07:34
Oceniono 18 razy -12
~rad
A co na to Zielinscy?
21 Kwietnia 2017, godzina 02:58
Oceniono 11 razy -1
~obserwator
Dzisiaj na Skwerku Wielewskim posadzili kilka drzew , które za chwilę uschną . Tam było już nasadzane co rok po kilka drzew i za każdym razem im uschły . Tak będzie i teraz - bo nikt jak poprzednio ich nie podleje . Tych drzew zwiędło ratuszowemu ogrodnikowi już kilkadziesiąt . I nikt za to nie beknął i nie został pociągnięty do odpowiedzialności . Mamy teraz państwo prawa , a nie Platformerskiego bezprawia i myślę że tera drzewa te się uchowają i bedą pielęgnowane i podlewane . Inaczej za niedopełnienie obowiązków grozi - paka na długie lata !!!
20 Kwietnia 2017, godzina 18:23
Oceniono 38 razy -2
~ruda
Finster i dyrektorzy wydziałów nie przyszli , bo pakują już swoje manele . Za dużo czasu już im nie pozostało - pierdzenia w stołki
20 Kwietnia 2017, godzina 18:12
Oceniono 40 razy 4
~Potrzeby społeczne mieszkańców Chojnic mają niski priorytet u burmistrza!

Aktywni społecznie mieszkańcy Chojnic są zagrożeniem dla burmistrza.

Społecznicy utrudniają burmistrzowi jego machinacje z majątkiem miasta i kombinacje z kolesiami!


20 Kwietnia 2017, godzina 17:52
Oceniono 40 razy 8
~burmistrz nie narzeka na brak pieniędzy gdy chodzi o jego układy

Na finansowanie programów prospołecznych w Chojnicach burmistrz Arek nie ma pieniędzy!

Za to burmistrz ma wystarczająco dużo funduszy w budżecie miasta na finansowanie zawodowych piłkarzy i ich zawodowej infrastruktury, są pieniądze na coroczne finansowanie kościoła katolickiego w Chojnicach, jest możliwość przekazywania za darmo miejskiej nieruchomości (sala gimnastyczna) i możliwa jest sprzedaż działki miejskiej za 5% wartości w prywatne ręce kościoła katolickiego, są co roku społeczne pieniądze na opłacenie kosztów niegospodarności i efektów nieudolnego zarządzania basenem miejskim, są także miejskie pieniądze na kupno mikrobusa, jego utrzymanie, i na paliwo by burmistrz i jego koledzy mieli za darmo wygodny pojazd na wakacyjne wyjazdy. Nie brakuje także burmistrzowi pieniędzy na prawników gdy pieniaczy się i procesuje ze swoimi krytykami, i gdy chroni swoich radnych przed utrata pozycji radnego z powodu nieprzestrzegania przepisów antykorupcyjnych jakie obowiązują samorządowców!

O miejskim majątku corocznie marnowanym przez burmistrza na korupcje nie będę tutaj wspominał.

20 Kwietnia 2017, godzina 17:37
Oceniono 45 razy 5
~Ten pierwszy z lewej
białą teczką na kolanach i z nadętą miną to kto?
20 Kwietnia 2017, godzina 16:41
Oceniono 40 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 378.00 DKKDKK 56.90 58.40
EUREUR 427.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 367.00 382.00 NOKNOK 44.60 46.10
GBPGBP 485.00 496.00 SEKSEK 41.00 42.50
Aktualizacja: 2018-06-20 16:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 374.00 DKKDKK 57.40 58.10
EUREUR 429.00 432.50 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 370.00 378.00 NOKNOK 45.10 45.80
GBPGBP 487.00 492.00 SEKSEK 41.40 42.10
Aktualizacja: 2018-06-20 16:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?
Ceny paliw2018-06-18

E95 E98 ON LPG
BP 5.09 zł 5.45 zł 4.99 zł 2.07 zł
Circle K 5.06 zł 5.41 zł 4.96 zł 2.05 zł
Lotos Optima 5.06 zł - 4.93 zł 2.05 zł
MZK 5.06 zł 5.23 zł 4.93 zł 2.07 zł
Orlen 5.09 zł 5.37 zł 4.99 zł 2.07 zł
PKS - - - -