Środa, 27 Października 2021 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. Czytelnik

Kaszubska Marszruta. Piękna vs. niebezpieczna - Aktualizacja

"Po wsłuchaniu się w konferencję prasową wicestarosty Szczepańskiego Marka, stwierdzam, że albo nie jeździ rowerem po ścieżkach rowerowych, albo nie chce widzieć fatalnego stanu tych dróg" - pisze w mailu do redakcji pan Grzegorz, po tym jak wicestarosta wyraził opinię, że Kaszubska Marszruta najlepiej wygląda na terenie gminy Chojnice.

Nasz Czytelnik i zapalony rowerzysta na objazd Kaszubska Marszrutą udał się 12 maja tj. dzień po konferencji prasowej, w trakcie której Marek Szczepański wychwalał stan ścieżek położonych na terenie gminy Chojnice i informował o mniej zadawalającym w gminie Brusy - Turystów przyjeżdża bardzo wielu i sygnały są różne. I pozytywne, i negatywne - przyznał wicestarosta.

Pan Grzegorz daleki jest od pozytywnej oceny lokalnych traktów: "To co widziałem jadąc rowerem mnie przeraziło. To już jest 2 rok, kiedy ścieżki rowerowe nie były naprawiane i czyszczone. Trawa wrasta w krawężniki i w ścieżki asfaltowe, Przejazd kolejowy dla rowerów przed Powałkami jest zniszczony. Ziemia z gruntów ornych wdziera się na szlaki tworząc "morskie zaspy" na ścieżkach, a na wzniesieniach wytworzyły się koleiny po opadach deszczu, które stwarzają realne niebezpieczeństwo dla rowerzystów. Więc nie zgadzam się z wicestarostą, że stan ścieżek jest bardzo dobry, zresztą widać to na załączonych zdjęciach".

Uwagi cyklisty wraz z wykonaną przez niego galerią zdjęć przesłaliśmy do wicestarosty z prośbą o zabranie stanowiska. Naszych pozostałych Czytelników lubiących spędzać wolny czas na dwóch kółkach zachęcamy również do zabrania głosu w dyskusji. Jak oceniacie stan Kaszubskiej Marszruty? Opinie możecie zamieszczać pod artykułem w formie komentarzy, ale też przesyłać na adres kontakt@chojnice24.pl.

Aktualizacja 15.05.2017 godz. 14.10

Publikujemy odpowiedź wicestarosty Marka Szczepańskiego.

"Odnosząc się do artykułu dot. kaszubskiej Marszruty i e-maila Pana Grzegorza uprzejmie informuję:
1. Na konferencji w dniu 11.05 w gminie Chojnice na pytanie Pani redaktor Moniki Szymeckiej ani jednym słowem nie wyrażałem się, iż stan ścieżek rowerowych Kaszubskiej Marszruty uważam za „bardzo dobry”, wręcz przeciwnie stwierdziłem, że to „pewna niezręczność” komentować stan ścieżek. Stwierdziłem owszem, iż na terenie gminy Chojnice wygląda to moim zdaniem najlepiej (co nie oznacza absolutnie, iż jest bardzo dobry, ani nawet dobry czy przyzwoity).
2. Wspomniałem ponadto, że na wiosennych konwentach burmistrzów i wójtów proszę kolegów samorządowców aby dokonywali przeglądów Marszruty i dokonywali napraw zniszczonych odcinków tras oraz dbali o prawidłowe oznakowanie (mogę tylko prosić).
3. Trasy rowerowe wybudowane w ramach projekt Kaszubska Marszruta stanowią własność poszczególnych gmin i to do gospodarzy należy właściwe ich utrzymywanie aby były bezpieczne i komfortowe dla użytkowników.
4. Stan tras rowerowych komentowałem jako użytkownik, który przecież nie codziennie przemierza całą Kaszubską Marszrutę. Jak dobrze wiemy warunki pogodowe są różne i bardzo obfite opady deszczu mogą spowodować, iż w krótkim czasie stan ścieżek może się znacznie pogorszyć.
5. Jako pomysłodawcy „Kaszubskiej Marszruty" i jej częstym użytkowniku , zależy mi bardzo na jej właściwym utrzymaniu, które wpływa na bezpieczeństwo, a także na  komfort użytkowników, dlatego też proponowałem aby samorządy wspólnie wyłoniły operatora, który odpowiadał by za całość tras rowerowych, z ich utrzymaniem, naprawą, oznakowaniem i innych działaniach mających uatrakcyjniać ten produkt turystyczny.
6. Mam równocześnie prośbę do czytelników i miłośników 2 kółek aby problemy ze stanem nawierzchni i pomysły dotyczące tras bezpośrednio zgłaszać do gmin,  i oczywiście do mnie (również na facebooku). Na koniec chcę nadmienić,  iż z pewnością chce widzieć każdy stan tras rowerowych nawet ten fatalny jeśli taki właśnie jest."

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~..do houqa
ścieżki w lasach są super. Ich zadaniem nie jest oczywiście umożliwienie jazdy na rolkach, a raczej przeniesienie ruchu rowerowego z wąskiej i niebezpiecznej jezdni. Przyjeżdżajcie i bawcie się dobrze. Malkontenci chcieliby zaasfaltować lasy. To są idioci. to są trasy rekreacyjne a nie tory wyścigowe.
23 Czerwca 2018, godzina 14:27
Oceniono 3 razy 1
~houq
jestem mieszkańcem Górnego ślaska i chcielismy razem z córką wybrać się z rowerami w wasze okolice i zjezdzic na naszych trekingach Kaszubską Marszrutę. Kiedys bylismy (chyba w latach 90 )w Borach Tucholskich i okolicach na rowerach i było pieknie i nie zawsze łatwo ale teraz musimy brac poprawkę na nasz wiek i kilkunastoletna córkę. Mamy też świadomośc tego co tam się wydarzyło w sierpniu zeszłego roku. W zwiazku z tym mam kilka pytań. Czytamy w internecie raczej same pochlebne opinie o szlakach. No a tutaj raczej odmienne są opinie i zdjecia 1. Czy KM jest cała przejezdna . 2. czy jest duzo piasku (czyli czy sa długie piaszczyste odcinki) . Jak wyglada sprawa z bazą noclegowa. Sama jazda po utwardzonych drogach nam odpowiada. Nie potrzebujemy asfaltu ale za duzo piasku potrafi zepsuć rodzinną imprezę. Chciałbym do was przyjechać i móc polecić szczerze wasz region i Kaszubską Marszrutę. Prosze o jakies odpowiedzi w komentarzach.Dziękuję.
23 Czerwca 2018, godzina 12:34
Oceniono 3 razy -1
~Kostek Bałm
"wszak jak chcę jechać asfaltem to wskakuję zwyczajnie na drogę"
I łamiesz zakazy wjazdu rowerów, które idioci z ZDW poustawiali przy jezdniach DW235, DW236? A jak chcesz pojechać szosówką - pełnoprawnym pojazdem, jakbyś nie wiedział - z Konarzynek albo z Chojnic do Brus to którędy? Na jezdniach zakaz, więc może po szutrach Kaszubskiej Marszruty? Szosówką? To chyba tylko totalny desperat mógłby wpaść na taki pomysł...
16 Maja 2017, godzina 22:27
Oceniono 11 razy 7
~bory
A mi się za to szutrowa nawierzchnia najbardziej w marszrucie podoba, co to za przyjemnność jechać w lesie po asfalcie. Niewiele jest piękniejszych tras niż z Charzy do Chocińskiego Młyna i bez sensu byłoby gdyby ten odcinek tez był asfaltowy, wszak jak chce jechać asfaltem to wskakuję zwyczajnie na drogę.
Asfaltu i beton w lesie to profanacja, podobnie jak piwo w puszce.
16 Maja 2017, godzina 21:34
Oceniono 14 razy -4
~partactwo i buble są bardzo kosztowne - koszty głupoty ponosi całe społeczeństwo

Gdy buduje się szutrowy bubel zamiast dobrej jakości ścieżki pokrytej gładkim asfaltem lub inną twardą powierzchnią to utrzymanie, naprawy, i czyszczenie będą droższe niż koszty budowy takiego bubla! Już od pierwszego roku po oddaniu do użytku widać na trasach spartaczonej Marszruty Kaszubskiej porozrywane odcinki, wyrwy, koleiny, lub stojące kałuże z błotem. Niska jakość powierzchni i materiałów użytych do wykonania ścieżek, połączone z niską jakością planowania tej trasy - ze ścieżką znikającą na najbardziej niebezpiecznych skrzyżowaniach z ruchliwymi szosami lub torami kolejowymi jak na przykład w okolicy grobli i wąskiego mostu na Strudze Siedmiu Jezior lub nieistniejące przejazdy przez tory kolejowe w kilkunastu punktach marszruty - wyraźnie pokazują jak bezmyślnie nasi samorządowcy zmarnowali pieniądze otrzymane z UE na stworzenie bubla, który jedynie zaraz po zbudowaniu nadawał się jako tako do użytkowania. Ścieżki Kaszubskiej Marszruty w większości nie są wystarczająco bezpieczne i zdatne technicznie do korzystania przez rodziny z małymi dziećmi, przez rowerzystów na rowerach szosowych (z wąskimi oponami) lub dla rowerzystów objuczonych sakwami ze sprzętem biwakowym. Dla wielu rowerzystów bezpieczniejszą opcją pozostaje jazda po zatłoczonej samochodami szosie niż poruszanie się po ścieżkach Kaszubskiej Marszruty!

Jakość powierzchni i jej utrzymanie wpływa znacznie na bezpieczeństwo użytkownika, na ochronę środowiska naturalnego przez które przebiegają trasy marszruty i ścieżki szutrowe pozostawiają pod względem bezpieczeństwa jak i ochrony środowiska wiele do życzenia, szczególnie po okresie ulewnych deszczy i roztopach śniegu! Niestety w czasie bezmyślnego planowania i konstrukcji Kaszubskiej Marszruty nie pomyślano o technicznych aspektach oczyszczania i utrzymania tych ścieżek w sprawności technicznej ani o kosztach ich utrzymania! Obecnie nie ma dobrej technologi oczyszczania dla bublowatych ścieżek szutrowych - szczególnie w lasach gdzie efekty wymywania i rozprzestrzeniania kruszywa ze ścieżek na okoliczny las są najbardziej szkodliwe. Pobudowanie szutrowych ścieżek w najcenniejszych rejonach lasu jest jawnym i akademickim przykładem głupoty - gdzie bezmyślność i widzi-mi-się jakiegoś niedokształconego decydenta zwyciężyła ponad wiedze naukową o efektach dróg rowerowych o różnej jakości na okoliczny ekosystem i na środowisko naturalne.

Niewiele więcej funduszy niż budowa szutrowego bubla wymagało by skonstruowanie i budowa ścieżek rowerowych dobrej jakości z powierzchnia asfaltową lub cementową. Twarda powierzchnia ścieżek ułatwiła by okresowe oczyszczanie powierzchni i skutecznie zapobiegłaby wymywaniu kruszywa i osadzaniu sedymentów ze ścieżki na roślinności i powierzchni gleby otaczających ścieżki. Dodatkową zaletą twardych ścieżek była by ich trwałość - zapewniająca wygodną i bezpieczną powierzchnie dla rowerzystów, rolkarzy i pieszych przez wszystkie pory roku na wiele lat.

Gdy zaczynano konstrukcje ścieżek Marszruty Kaszubskiej dookoła jeziora Charzykowskiego miałem nadzieje, że nasi samorządowcy staną na wysokości zadania i że dadzą wyzwanie konstruktorom by skonstruować dookoła jeziora asfaltową ścieżkę o szerokości 2,5 - 3 metrów biegnącą nieprzerwanie w pobliżu brzegu jeziora i bez skrzyżowań z okolicznymi szosami, które szczególnie latem są zatłoczone ruchem samochodowym. Taka wymarzona ścieżka asfaltowa unikalna w skali Europy była by marzeniem rowerzystów i rolkarzy. Wiele sportowych imprez dla rowerzystów, rolkarzy, i biegaczy można by zorganizować na takiej asfaltowej ścieżce bez potrzeby blokowania na całe dni jedynej szosy z Charzyków do Sworów a i uczestnicy imprez sportowych mieli by lepsze wrażenia korzystając z bezpiecznej, ciągłej, i niekolidującej z lokalnymi szosami ścieżki ekskluzywnie zadedykowanej dla sportu i rekreacji.

Niestety nasi samorządowcy nie spełnili moich marzeń i marzeń innych mieszkańców naszego regionu i spartaczyli konstrukcje i budowę ścieżek Marszruty Kaszubskiej jak i gdziekolwiek się dało. Gdyby nasi samorządowcy w konstrukcje i budowę ścieżek Kaszubskiej Marszruty włożyli chociaż 50% wysiłku i energii jakie poświęcają swoim codziennym oszustwom i przewałom jakich dopuszczają się podczas sprawowania swoich urzędów to nasz region zasłynął by w całej Europie z najpiękniejszych, najbezpieczniejszych, i najlepszych ścieżek rowerowych! Niestety jakość naszych ścieżek rowerowych Marszruty Kaszubskiej odzwierciedla jakoś intelektualną, merytoryczną, i etyczną naszych lokalnych samorządowców! Nasze społeczeństwo wybierając niekompetentnych ludzi na odpowiedzialne stanowiska samorzadowe samo gotuje sobie swój los i z góry godzi się na głupotę, brak etyki, i brak merytoryczności we wszystkich działaniach podejmowanych przez nasze lokalne samorządy - ścieżki rowerowe Kaszubskiej Marszruty to jedynie jeden z przejawów braku merytoryczności, braku etyki, i braku kompetencji naszych samorządowców!


16 Maja 2017, godzina 20:23
Oceniono 22 razy 10
~Kostek Bałm
Cyt.:
"Zamierzeniem władz regionu jest, by ścieżki były dostępne dla wszystkich rowerzystów niezależnie od stopnia ich zaawansowania - sportowców, amatorów, całych rodzin. Dlatego wszystkie nowe trasy są projektowane i budowane w unijnym standardzie EuroVelo i wpisują się w sieć tras europejskich. Są one pokryte asfaltowym dywanikiem i oznakowane, podjazdy i zjazdy są łagodne, a łuki szerokie".
http://www.portalsamorzadowy.pl/inwestycje/malopolskie-trasy-rowerowe-jednym-z-priorytetow-regionu,93304.html
15 Maja 2017, godzina 13:55
Oceniono 13 razy -1
~Ela
Słusznie, nie wystarczy je zrobić i się z tego cieszyć... Trzeba o nie zadbać, bo niektóre miejsca są niebezpieczne.
15 Maja 2017, godzina 13:42
Oceniono 17 razy 13
~Miliony EURO z UE
Zamienione w błoto, ale w razie czego zawsze można powiedzieć sorry toki mamy klimat i dlatego ścieżki tak wyglądają jak wyglądają! Zamiast zrobić porządne asfaltowe ścieżki, to sklecono je z mieszanki piasku i gliny, chcieliście ścieżek to macie ścieżki na miarę naszych czasów!
15 Maja 2017, godzina 11:15
Oceniono 33 razy 23

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 403.00 DKKDKK 60.80 62.30
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 423.00 438.00 NOKNOK 46.30 47.80
GBPGBP 538.00 553.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 395.50 399.50 DKKDKK 61.20 61.90
EUREUR 458.00 462.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.80 47.50
GBPGBP 543.00 549.00 SEKSEK 45.40 46.20
Aktualizacja: 2021-10-26 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij