Środa, 26 Lutego 2020 | Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Żółta kartka dla zarządu

Kwiaty pani skarbnik wręcza przewodniczący RP Robert Skórczewski.

Kwiaty pani skarbnik wręcza przewodniczący RP Robert Skórczewski.

- Nie jest fajnie - słowa starosty parafrazowała dziś radna opozycji Mirosława Dalecka podczas sesji absolutoryjnej. Stanisław Skaja otrzymał co prawda absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu, ale i krytykę ze strony opozycji.

 

Budżet powiatu za ubiegły rok zamknął się w 101 % po stronie dochodów i 95 % wydatków. Nadwyżka wyniosła 6,7 mln zł. - Daje ona duże możliwości dalszych prac inwestycyjnych - mówił Mieczysław Pruski, szef komisji rewizyjnej. W imieniu koalicji rządzącej pozytwyną opinię odczytała wiceprzewodnicząca rady Bożena Stępień. Mniej optymistycznie na działalność zarządu patrzyło dwoje radnych, ale wcale nie chodziło im o finanse, ale sposób sprawowania władzy.

Reklama | Czytaj dalej »

Leszek Redzimski zapowiedział, że da staroście absloutorium, ale, jak mówił, to nie oznacza zgody na różne działania, które miały miejsce w powiecie. Wytknął sposób przeprowadzenia konkursu na dyrektora Zespołu Szkół Specjalnych i ignorację dla rady powiatu, bowiem żaden z radnych nie miał możliwości ocenić kandydatów, choć jest tam sporo doświadczonych osób.           - Uzasadnianie na siłę, że nie powinno być członków komisji edukacji podczas konkursu było nikomu niepotrzebne - stwierdził radny Platformy Obywatelskiej. Na minus zapisał też sprawę odzyskania należności za rondo biszkoptowe. Sam usiłował uzyskać odpowiedź o koszty sądowej batalalii. Mocno powątpiewa czy był w ogóle sens wynajmowania kancelarii prawniczej. - Może wystarczyło oprzeć się na prawnikach zatrudnionych w starostwie.

Redzimski poinformował, że półtora roku temu podjął starania, żeby utworzyć w Chojnicach państwową wyższą szkołę zawodową z kierunkiem pielęgniarstwa, ale zderzył się ze ścianą. Tymczasem szkoła z Bydgoszczy we współpracy z zarządem powiatu otworzyła ten kierunek, ale płatny, a zdaniem radnego opozycji były możliwości uczyć się za darmo. - Wydaje mi się, że WSG ma u nas uprzywilejowaną pozycję.

- Półtora roku temu podjąłem starania...


Staroście Skai od Redzimskiego dostało się za styl wypowiedzi w stosunku do opozycyjnej radnej. Mirosława Dalecka przygotowała sobie nawet "najlepsze" cytaty ze starosty. Jak mówiła, spojrzała szerzej i oceniła całą pracę zarządu. - Może zacznę w podobny sposób jak pan, panie starosto. Na ostatniej sesji na moją interpelację próbował mnie pan wręcz dyscyplinować, że jako radna mogę pytać tylko czy jest fajnie. Odpowiem panu, że nie muszę pytać, gdyż wiem, że nie jest fajnie. Już od pierwszej sesji piątej kadencji nie jest fajnie. Wszyscy wiedzą co się działo dla obsadzania stołków członków zarządu.

- Może zacznę w podobny sposób...


Zdaniem radnej, starosta nerwowo i wymijająco odpowiada na stawiane przez nią pytania, a do tego dyskredytuje. Dalecka przypomniała, że to rada powiatu jest nadrzędna wobec zarządu, a nie odwrotnie.

Zarządowi dostało się jeszcze za złą współpracę z gminą Czersk i nieopanowanie sytuacji finansowej szpitala, bo nie ma pomysłu na ograniczenie straty. Mirosława Dalecka wstrzymała się od głosu podczas uchwały o absolutoryjnej. Tym samym, jak mówiła, dając żółtą kartkę zarządowi. Podobnie postąpił jej sąsiad Zenon Bieliński.  18 radnych było na tak.

- Każdy ma swoją rację. Ja wykonując swoje obowiązki wiem, jak je wykonywać - swoją odpowiedź zaczął starosta Skaja.

- Każdy ma swoją rację...

Skupił się w niej na poruszonej przez radnej sprawie budowy chodnika w Moszczenicy, którego mieszkańcy nie mogą doczekać się od kilku lat. Stanisław Skaja zarzucił Daleckiej, że nie wie, jak to wygląda w tzw. praniu i w ogóle, że to nie tak łatwo pobudować chodnik. - To nie jest tak, że od razu wszystko trzeba zrobić. W starym ogólniaku na salę czekano trzysta parę lat i się doczekali.

Starosta przyznał nawet, że odpowiada podniesionym głosem na pytania, ale wynika to z tego, że w zasadzie radna sama powinna sobie na nie odpowiedzieć. Skaja nie rozumiał, co na myśli miała radna w związku z pierwszą sesją kadencji. - Takich sytuacji jak u nas była, były także w Polsce, że ktoś się pomylił i trzeba było robić reasumpcję głosowania.

- Takich sytuacji jak u nas...


Co do przebudowy skrzyżowania, do której miał się dorzucić prywatny inwestor, starosta podkreślał, że powiat musi sprawę doprowadzić do końca, co wiąże się niestety z kosztami.     - Cieszymy się, że to rondo jest zrobione. Dziś był pierwszy wypadek od czasu budowy.
Za to w swojej wypowiedzi ani słowem nie odniósł się do tematu studiów na kierunku pielęgniarskim podjętym przez Leszka Redzimskiego.


Zakończył na podziękowaniach dla członków zarządu i skarbniczki Elżbiety Smaglinskiej i optymistycznym akcencie.  - Myślę, że 2017 rok będzie jeszcze lepszy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

50 komentarzy

~słynny film, polecam !
Ten słynny film jest taką samą prawdą jak ta że Franc miał strzelać do Papieża(cytat z Psów), żałosne, postarajcie się bardziej chłopaki... Ciekawy jestem kto rozpuszcza te ploty i dlaczego, zazdrość, nienawiść?
21 Maja 2017, godzina 10:15
Oceniono 56 razy -8
~powinni dostać od wszyskich radnych żółtą kartę
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
20 Maja 2017, godzina 22:09
Oceniono 65 razy -11
~też trzymam kciuka za radną
~Brawo DALECKA!!!!
Może słowami starosty: "To nie jest zawsze tak, że radny ma rację", ale tym razem Pani na pewno ma tę rację. Niech się pani nie da tym burakom zeszmacić! Trzymam kciuki
!
20 Maja 2017, godzina 18:55
Oceniono 75 razy -9
~na 100-tysięczny powiat - 311 głosów
jakie marne poparcie taka marna takie marne reprezentowanie i marne zaangażowanie w pracy
20 Maja 2017, godzina 18:53
Oceniono 70 razy -8
~do poniżej - jeden chłop przyleciał na sesję, ale nie miał odwagi wejść na salę sesyjną,
ciekawe dlaczego, kogo się przestraszył, z konferencji wszyscy wiedzieli, że się wybiera na sesję powiatu, bardzo dziwne zachowanie, nie w jego stylu
20 Maja 2017, godzina 18:38
Oceniono 64 razy -8
~buta i pycha kroczy przed tymi chłopami a upadek niedługo
zaczyna się wymykać wiele spraw i nie mają już kolesia ministra sprawiedliwości
20 Maja 2017, godzina 18:07
Oceniono 65 razy -5
~co z tymi "chłopami" chojnickimi???
co tam się dzieje - i finster i skaja chamsko odzywają się do kobiet - kto was tego chłopy nauczył???? nie wstyd wam tak jechać po tych kobietach, w szczególności Mirce?
Jak ktoś zadaje pytanie, a szczególnie kobieta, to kultura, dobre wychowanie nakazuje grzecznie odpowiedzieć, a nie szczekać i pyskować. Wstyd mi za was, jako mężczyzna, wstydzę się za was za wasze zachowanie jak chłoptysiów!!!!
Kobieta pyta, to odpowiedzcie jej, a nie pouczacie i besztacie jakby była smarkulą. Pogrąży was i tak, a wasze pyskowanie tylko ten proces przyspiesza, no i bardzo dobrze, mniej chamskiego zachowania w urzędach, mniej takich "chłopów" - więcej kultury będzie.
20 Maja 2017, godzina 17:21
Oceniono 68 razy -4
~Dalecka
Niesamowicie odważna kobieta - oby kandydowała na burmistrza Chojnic.
Jeżeli skaja tak wypowiada się, co Dalecka może, a czego nie - wstyd!!! Co to za odzywki????
20 Maja 2017, godzina 17:11
Oceniono 73 razy -1
~Marco Polo
Jest afera? Starosta milczy

Starosta Stanisław Skaja złożył dziś oświadczenie, że nie będzie komentował i odpowiadał na pytania w związku z toczącym się postępowaniem prokuratury. – Ta sprawa ma charakter prywatny – podkreśla starosta. Na sesji o toczące się postępowanie w prokuraturze przeciwko staroście zapytała radna Mirosława Dalecka. - Należą się nam wyjaśnienia. Czy prawdą jest, że prokuratura wszczęła postępowanie w pana sprawie, a jeśli tak, to czego ono dotyczy. Pan reprezentuje 100-tysięczny powiat i nie powinno być wobec pana najmniejszego cienia wątpliwości. Pan powinien być czysty jak żona Cezara – mówiła radna.

Stanisław Skaja nie chciał na temat dyskutować, ani się tłumaczyć. Stwierdził, że ta sprawa nie ma charakteru informacji publicznej, bo dotyczy jego sprawy prywatnej, a nie służbowej. Nieoficjalnie wiadomo, że chodzi o pożyczkę większej sumy pieniędzy jednej z lokalnych biznesmenek, która zresztą dziś była również na sesji. Niedawno w mediach głośno było o jej kłopotach z prawe.
źródło - chojnice.com

Można się zatem domyślać iż działali razem w porozumieniu o wyłudzenie kredytu na podstawie sfałszowanych lub spreparowanej dokumentacji.
20 Maja 2017, godzina 14:29
Oceniono 68 razy -4
~dla kasy???
koorwy idą za kasą, normalna kobieta z miłości, fascynacji, pociągu fizycznego, tylko do czego tu ma być ten pociąg????
20 Maja 2017, godzina 11:54
Oceniono 68 razy -4
~znajdzie się głupia, która dla kasy zrobi wszystko
i tak też się stało
20 Maja 2017, godzina 11:20
Oceniono 68 razy -4
~jakie stosunki???
tylko popatrzcie na to zdjęcie i nie pierdzi...cie, że jakaś kobieta na niego poleciała
20 Maja 2017, godzina 11:00
Oceniono 65 razy -3
~do poniżej
ludzie z honorem podaliby się do dymisji, ludzie bez honoru zostają na stołkach i są pośmiewiskiem
20 Maja 2017, godzina 09:41
Oceniono 75 razy -7
~co z tą afrerą powiatową?
czy ktoś może coś więcej podać.
20 Maja 2017, godzina 08:10
Oceniono 73 razy -7
~para "plażowa"
robi dobra minę do złej gry, wstyd ja to wszystko ujrzy światło dzienne
19 Maja 2017, godzina 20:51
Oceniono 87 razy -1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 402.00 DKKDKK 56.70 58.20
EUREUR 424.00 436.00 RUBRUB 5.70 6.90
CHFCHF 399.00 414.00 NOKNOK 41.30 42.80
GBPGBP 505.00 518.00 SEKSEK 39.70 41.20
Aktualizacja: 2020-02-26 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.50 398.50 DKKDKK 57.20 57.90
EUREUR 428.50 432.50 RUBRUB 5.80 6.50
CHFCHF 403.00 409.00 NOKNOK 41.80 42.40
GBPGBP 509.00 514.00 SEKSEK 40.30 41.00
Aktualizacja: 2020-02-26 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy uważasz, że chojnickie samorządy powinny przekazać Fundacji Palium środki na remont hospicjum, w którym doszło do tragicznego w skutkach pożaru?
Ceny paliw2020-02-18

E95 E98 ON LPG
BP 4.83 zł - 5.12 zł 2.27 zł
Circle K 4.78 zł - 5.07 zł 2.22 zł
Lotos Optima 4.79 zł - 5.09 zł 2.22 zł
MZK - - - -
Orlen 4.83 zł 5.08 zł 5.12 zł 2.22 zł
PKS 4.8 zł - 5.02 zł 2.2 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij