Wtorek, 27 Października 2020 | Imieniny: Iwony, Noemi, Szymona ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Nikt nikomu na siłę in vitro wciskać nie będzie'

Przez godzinę, na parkingu przy kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski, toczyła się dzisiaj debata na temat in vitro, zorganizowana przez Telewizję Trwam. Stanowisko na temat zabiegu, którego finansowanie zapowiedział burmistrz Arseniusz Finster, przedstawiły zarówno środowiska katolickie, jak i ratuszowi urzędnicy.


Główne role w dyskusji o in vitro w Chojnicach grają burmistrz Arseniusz Finster i ks. Janusz Chyła. Po tym jak włodarz Chojnic zadeklarował pomoc w finansowaniu zabiegu parom, które borykają się z niepłodością proboszcz MBKP zabronił mu nieść krzyża na wielkopiątkowej Drodze Krzyżowej. Sprawa odbiła się szerokim echem także w mediach ogólnopolskich. To bynajmniej nie zniechęciło burmistrza w działaniu. Na sesji 12 czerwca zostanie podjęta uchwała intencyjna w sprawie in vitro. Dzisiejsze nagranie do programu "Po stronie prawdy" odbyło się jednak bez udziału włodarza, ponieważ Finster obecnie urlopuje. Do reprezentowania urzędu oddelegował Grzegorza Czarnowskiego z wydziału oświaty i sekretarza miasta Roberta Wajlonisa.

Reklama | Czytaj dalej »

- Kiedy burmistrz obiecał finasnowanie in vitro na okrutnym czarnym marszu, coś w nas zadrżało. Jesteśmy przecież ludźmi wierzącymi - mówiła Janina Kłosowska z parafialnego oddziału Akcji Katolickiej MBKP. Współtwórczyni listu otwartego do władz samorządowych Chojnic przyczynę niepłodności upatruje w antykoncepcji i dokonanych aborcjach. - Rodziny bezpłodne były, są i będą, ale ich obecna liczba jest przerażająca - mówiła Kłosowska. Grzegorz Czarnowski w oparciu o światowe statystyki wyliczył, że w Chojnicach z problemem braku potomstwa boryka się jakieś 1300 par. Z czego 25-26 rocznie może kwalifikować się na zabieg in vitro. - To jest ogromny problem społeczny, nad którym trzeba się pochylić - mówił urzędnik.

Statystykami posłużyła się także dr n. med. Aleksandra Kicińska z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego od 15 lat zajmująca się leczeniem kobiet z niepłodnością. - Podaje się, że 32 procent ciąż stanowią te z in vitro, ale faktycznie rodzi się z nich 4,9 proc. dzieci. Swego czasu w Wielkiej Brytanii z 4 milionów zarodków urodziło się 120 tysięcy dzieci. Co stało się z resztą? Takie statystyki są pieczołowicie ukrywane. Skuteczność naprotechnologii wynosi 80-90 proc. - podnosiła lekarka obalając mity związane z metodą leczenia popieraną przez Kościół.    - Naprotechnologia w przeciwieństwie do in vitro faktycznie leczy niepłodność. Potrzeba nam więcej wykwalifikowanej kadry w tej dziedzinie - dodała. In vitro przez innego uczestnika dyskusji zostało sprowadzone do kupna dziecka. - In vitro nie jest metodą przyjętą przez nas katolików. Nie chcemy, żeby zabieg był finansowany z naszych podatków - wyraźne stanowisko zajęła Marianna Ziarno, dyrektorka Zespołu Szkół Katolickich w Chojnicach. Poparcie dla naturalnych metod leczenia niepłodności wyrazili także biegacze "Floriana".


- Kościół stoi na straży ochrony życia od jego naturalnego poczęcia do śmierci - mówił ks. Janusz Chyła posiłkując się ewangelią. - Obrona życia nie jest sprawą religii a człowieczeństwa, humanizmu - zaznaczał duchowny, którego poproszono także o zabranie głosu w sprawie osławionej Drogi Krzyżowej. - Ja apelowałem do sumienia pana burmistrza. Dla mnie jest niepojęte nieść krzyż i jednocześnie podnosić rękę za in vitro.

- Nikt nikomu na siłę in vitro wciskać nie będzie. To jest kwestia sumienia - zaznaczył Robert Wajlonis. Dyrektor generalny ratusza zamieszanie związane z projektem w sprawie in vitro ocenia na wyrost. - My różnimy się w kwestiach zasadniczych - przypomniał ks. Janusz Chyła wręczając urzędnikom Encyklikę Jana Pawła II.

Wśród chojniczan, którzy przysłuchiwali się debacie, znaleźli się radni miejscy poprzednich kadencji. Obecnych przedstawicieli samorządu, którzy będą decydować o losie kontrowersyjnej uchwały, zabrakło.

Fragmenty video debaty możecie znaleźć na FB ch24

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

26 komentarzy

~Jan
niestety w dalszym ciągu komunistyczna hydra siedzi w fantaykach Lenina itp podobnych guru,ale na łożu śmierci zapewnie będziecie prosić o kapłana jak to czynili niejedni dygnitarze partyjni , daj Wam Boże zmądrzeć do tego czasu
27 Maja 2017, godzina 09:43
Oceniono 7 razy -5
~Czy racjonalna "dyskusja" z fanatykami religijnymi jest możliwa?

Pseudo-dyskusja" pod kościołem była jedynie subiektywnym osądem fanatyków religijnych, którzy uzurpują sobie pozycje oskarżyciela, sędziego, i kata - racjonalne myślenie jest tym osobnikom obce! Ich wyrok wzorem sadów świętej inkwizycji - skąd katoliccy fanatycy religijni czerpią wzorce - był z góry ustalony na długo przed rozpoczęciem audycji tv trwam i tej parkingowej pseudo-dyskusji. Katoliccy fanatycy religijni usiłują "dyskutować" o tematach o których nie mają jakiegokolwiek pojęcia - ich wypowiedzi były kompletnym stekiem bzdur i wyrazem kompletnej ignorancji w temacie na jaki chcieli sami i na własne żądanie podjąć dyskusje! W rzeczywistości był to prymitywny pokaz religijnego, irracjonalnego fanatyzmu i bełkotu przepełnionego pychą i podkreślającego, że bezdenna głupota według polskiego kościoła katolickiego to najwyższa katolicka cnota! Kruchciani intelektualiści nawet nie potrudzą się by zapoznać się z elementarną wiedzą naukową na tematy o których jakoby chcą prowadzić dyskusje.

Przekaz telewizji "trwam" wyraźnie pokazał, że na racjonalne oparte na wiedzy naukowej argumenty fanatycy religijni są jedynie w stanie odpowiadać bełkotem powtarzanych w kolko i bezmyślnie kościelnych propagandowych formułek, mitycznymi opowiastkami nie mającym nic współczulnego z tematem. Kilka pseudonaukowych wypowiedzi oferowanych przez fanatyków religijnych rozmijało się nawet z fundamentalną wiedzą naukową, którą naucza się na poziomie 5-6 klasy szkoły podstawowej. We wypowiedziach fanatyków religijnych brakowało nawet fundamentalnej racjonalności, brakowało spójności intelektualnej, brakowało nawet elementarnej wiedzy naukowej i nawet brakowało najbardziej fundamentalnych elementów logiki w ich wypowiedziach. Jawnym wyrazem kompletnego braku wiedzy o temacie na który religijni fanatycy chcieli "rozmawiać" było powoływanie się na "encyklikę Jana Pawła II". Encykliki, i inne wytwory wyobraźni fanatyków religijnych nie zawierają żadnych naukowych instrukcji medycznych na temat operacji na sercu, na wyrostku robaczkowym, operacji na mózgu, czy operacji na gałkach ocznych. Encykliki i inne pisma teologiczne na pewno nie zawierają informacji medycznych o zabiegach medycznych używanych w prokreacji ludzkiej.

W totalitarnym systemie feudalnym kościoła katolickiego kobiety były od zawsze traktowane jako gorszy sort ludzkości - nawet matka boska była jedynie służebnicą na posługi i bezwolnym inkubatorem do rodzenia dzieci. Przez wieki kobiety oficjalnie nie były dopuszczane we feudalnym kościele katolickim do żadnych funkcji i sprawowania oficjalnych urzędów. Jedynie mogły być oficjalnie służącymi, a nieoficjalnie kochankami rodzącymi ukradkiem klerowi dzieci. Tradycją kościoła katolickiego było polowanie na czarownice (którymi z definicji były kobiety). Kobiety- czarownice były oskarżane przez katolickich fanatyków religijnych o rzucanie uroków i zaklęć powodujących wszelkiego typu nieszczęścia, o powodowanie czarami chorób i epidemii, o powodowanie czarami śmierci wybranych przez czarownice osób. Czarownice były oskarżane o klęski nieurodzaju, o śmierć zwierząt gospodarczych, o klęski żywiołowe jak i o sprowadzenie czarami niepożądanej pogody. Oczywiście polowaniem na czarownice tradycyjnie zajmowali się członkowie kleru katolickiego z pomocą katolickich fanatyków religijnych. Naukowe szacunki oceniają, aż prawie 10 milionów kobiet zostało zamordowanych jako czarownice przez katolickie kościelne trybunały i sądy. Wielu katolickich fanatyków religijnych nadal wierzy w czary i czarownice lecz ponieważ świeckie prawa nie pozwalają bezkarnie mordować kobiet z powodu oskarżeń o czary to katolicki kler podsuwa fanatykom religijnym inne możliwości znęcania się nad kobietami. Jednym ze sposobów znęcania się i pastwienia nad kobietami jest ingerowanie w ich prawo do samostanowienia o swoim dobrobycie, o swoich poczuciu samodzielności, o swoim zdrowiu i szczęściu - kler uzurpuje sobie prawa do decydowania za kobiety kiedy, jak, i z kim kobieta może mieć dzieci. Tak wiec próby narzucania i kontroli prokreacji kobietom jest katolickim odpowiednikiem niewolnictwa. Kobiety tak jak wcześniej niewolnicy nie maja według kleru katolickiego prawa do decydowania o swojej prokreacji - są według kleru katolickiego za głupie i zbyt nieodpowiedzialne by samodzielnie decydować z kim, kiedy, i w jaki sposób mogą mieć dzieci. To jest powodem, że kler na wszelkie sposoby chce wymusić wprowadzenie w państwowym systemie prawnym ograniczenie praw kobiet, a dodatkowo na wszelkie sposoby usiłuje szczuć na wyłamujące się spod kontroli kleru kobiety bojówki agresywnych, bezwzględnych, i ogłupionych katolickich fanatyków religijnych by przemocą i groźbami zmusić je do posłuchu.

Swoje zapędy by kontrolować prokreacje kobiet kler katolicki kłamliwie motywuje potrzebą ochrony życia ludzkiego. Jest to śmieszny argument ze strony zakłamanego kościoła katolickiego, który od początku swego istnienia mordował swoich przeciwników gdzie i jak tylko się dało - poprzez trybunały świętej inkwizycji, sądy nad czarownicami, poprzez masowe mordy heretyków, jako mordy podczas wojen krzyżowych, i mordy popełnione na ludności plemiennej na terenach podbijanych przez kraje kolonialne we wszystkich zakątkach świata. Do dzisiaj kler katolicki jako kapelani wojskowi i policyjni uczestniczą we wielu krajach w masowym mordowaniu ludności.

Jakkolwiek katolicki kler szczególnie upodobał sobie przemoc wobec kobiet - samotnych matek rodzących dzieci w młodym wieku. Samotne kobiety bez męża zachodzące w ciążę były i nadal są na wszelkie sposoby poniżane, piętnowane i zaszczuwane przez kler katolicki. Dzieci samotnych matek były niejednokrotnie zabierane od samotnych matek przez kler katolicki i sprzedawane tym którzy dali klerowi więcej pieniędzy. W tym systematycznym procederze prześladowania samotnych matek i ich dzieci przez kościół katolicki wiele z nich umierało z powodu złego traktowania i z powodu braku rzeczywistej pomocy materialnej i medycznej. Dodatkowym miejsce gdzie kler rutynowo dopuszczał się mordowanie i wykorzystywania seksualnego dzieci były sierocińce prowadzone przez kler katolicki - głównie przez zakonnice. Wiele europejskich krajów zaczyna rozliczać kościół katolicki z tych przestępstw przeciwko kobietom i dzieciom lecz w Polsce przyjdzie na jeszcze poczekać by w pełni rozliczyć polski kościół katolicki za przestępstwa przeciwko kobietom i dzieciom jakich dopuścili się członkowie kleru katolickiego w Polsce z pomocą katolickich fanatyków religijnych.

Kościół katolicki opiera się na fundamencie kłamstwa i nienawiści - fanatykom katolickim potrzeba wrogów (a z braku rzeczywistych stworzą sobie wrogów urojonych) by się motywować we fanatyzmie, by się jednoczyć, by mieć poczucie wspólnoty, by aktywizować swoje bojówki pod pretekstem zagrożenia z powodu urojonych ataków przez urojonych wrogów w boju o urojone problemy o których katoliccy fanatycy nie mają zielonego pojęcia!

Katoliccy fanatycy jedynie czuja się silni i ważni w pośród podobnych do siebie infantylnych intelektualnie fanatyków. Indywidualnie, są zagubieni, nie potrafią powiedzieć żadnego racjonalnego argumentu, nie potrafią podać żadnego logicznego wytłumaczenia na promowanie świętej katolickiej nienawiści, głupoty, i bezmyślności.

A na głupocie swoich kościelnych owiec i baranów żeruje bez skrupułów polski kler i hierarchowie polskiego kościoła katolickiego. Głupota, bezmyślność i fanatyzm religijny są fundamentami ich dobrobytu i dostatku! Polski kardynał katolicki - Kazik Nycz - w 2013 roku w Częstochowie oznajmił, że polski kościół katolicki ma rocznie ponad 10 miliardów złotych dochodu z ogłupionego religijnymi frazesami polskiego społeczeństwa. Oczywiście dziek konkordatowi kościół katolicki w Polsce nie płaci podatków i nie ujawnia żadnych szczegółów swoich dochodów i wydatków. Lecz patrząc na majątek kościelny widać, że głupota polskiego społeczeństwa jest bardzo dochodowa dla kleru katolickiego. Przeciętnie, na statystycznego księdza katolickiego w Polsce dzięki głupocie polskiego społecznikostwa przypada ponad 322 tys. złotych dochodu rocznie (a księży jest około 31 tys. rozsianych w ponad 10100 parafiach). Oczywiście dzięki konkordatowi kler katolicki nie ma konieczności płacenia podatków od swoich dochodów tak jak zwykli mieszkańcy Polski. Gdy razem z księżmi katolickimi uwzględnić zakonników i zakonnice (jest około 31 tys księży i około 25 tys. zakonnic i zakonników) to na statystycznego księdza, zakonnice, lub zakonnika kościół katolicki ma dochód prawie 179 tys. złotych rocznie bez konieczności płacenia podatków od tych dochodów. Kościół katolicki płaci jedynie symboliczny zryczałtowany podatek, który rocznie w całej Polsce dla kościoła katolickiego wynosi około 15 mln złotych od dochodu ponad 10 miliardów złotych według informacji przedstawionych przez kardynała Kazika Nycza w roku 2013 w Częstochowie. Ponieważ kościół katolicki utrzymuje swoje sprawy finansowe w tajemnicy i polskie prawo pozwala mu na to, prawdziwa wartość dochodów kościoła katolickiego jest nieznana. Niektórzy ekonomiści szacują, że prawdziwe dochody kościoła katolickiego mogą wynosić ponad 15 miliardów złotych rocznie i kościół nie musi płacić żadnych rzeczywistych podatków (poza 15 mln złotych rocznie symbolicznego ryczałtu podatkowego) od tej kwoty.

Czy można się dziwić, że dla takich dochodów kler kościoła katolickiego w Polsce zrobi każdy przewał i przekręt, dopuści się każdej podłości, oszustwa, kłamstwa, i niegodziwości byle dalej móc bezkarnie żerować na głupocie polskiego społeczeństwa i mieć wygodne i dostatnie życie dzięki dobrodusznym głupcom - szczególnie dzięki kruchcianym intelektualistom jakich łatwo można znaleźć wśród polskich katolickich fanatyków religijnych.

25 Maja 2017, godzina 08:35
Oceniono 54 razy 26
27 Maja 2017, godzina 06:42
Oceniono 11 razy 3
~maximus
tradycyjne pierdoły i dopowiedzenia ,kiedy proboszcz zakazał nieść krzyż ? , przecież uwaga zwrócona była w inny sposób .ale oczywiście majestat został urażony w pełnej okazałości ,niejeden chciał być Szymonem Cyrenejczykiem a tu klops
26 Maja 2017, godzina 21:41
Oceniono 13 razy -9
~kobiety katoliczki
a gdzie wy macie swoje dzieci? czy seks tylko 1, 2 razy w życiu, że macie po 1 lub 2 dzieci? gdzie te dzieci, w kondonach spłynęły w wc? czemu wszystko nie rodzicie tak jak głosicie, gdzie macie te dzieci
26 Maja 2017, godzina 09:35
Oceniono 17 razy 11
~Z bezpłodnością TYLKO do księdza
Do księdza w swojej parafii,nie szukać ,Twój najpewniejszy.Zapewniam skuteczność metody na 100%
26 Maja 2017, godzina 02:54
Oceniono 17 razy 11
~Marian
Najwięcej do powiedzenia mają Panie Kłosowska i Ziarno, na szczęście im już in vitro nie grozi
25 Maja 2017, godzina 22:52
Oceniono 20 razy 16
~do rambo
Nooo, mieszkanie tematu uchodźców (których przyjmowaniu nota bene jestem kategorycznie przeciwny) z in-vitro to baaaardzo merytoryczne podejście. :-) Do tego rzucanie nazwiskami polityków. Co to ma do rzeczy? Tak się zachowujecie, gdy braknie argumentów w temacie?

25 Maja 2017, godzina 13:51
Oceniono 27 razy 21
~warto
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2017, godzina 13:47
Oceniono 43 razy -25
~LO
jak patrzę na niektóre twarze to się zastanawiam , czy posiadają moralny mandat , żeby wyrażać się na temat in Vitro i podejmować w kwestii decyzje . Katolikiem trzeba być , a nie pokazywać ! Zastanawiam się jak oni żyją i jak współżyją .....BO NIE TRZEBA BYĆ KATOLIKIEM ŻEBY BYĆ DOBRYM CZŁOWIEKIEM! cO MOŻE POWIEDZIEĆ MĘŻCZYZNA , NA TEMAT POCZUCIA KOBIETY I CHĘCI ZOSTANIA MATKĄ !!JAKIM PRAWEM KOŚCIÓŁ SIĘ WTRĄCA.........PRZYTOCZĘ ...I ZOSTAŁA NATCHNIONA DUCHEM ŚWIETYM!....
25 Maja 2017, godzina 13:45
Oceniono 40 razy 24
~rambo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2017, godzina 12:57
Oceniono 38 razy -30
~Do "Rambo" co ma we łbie szambo
Jesteś takim samym fanatykiem jak ci którymi straszysz, albo jeszcze gorszym bałwanie!
Fanatyzm religijny to straszna rzecz i nie jest ważne jakiej religii dotyczy bo widać, że każdej!
25 Maja 2017, godzina 12:53
Oceniono 28 razy 22
~podatnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2017, godzina 12:52
Oceniono 48 razy -20
~rambo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2017, godzina 12:26
Oceniono 38 razy -30
~rambo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Maja 2017, godzina 12:22
Oceniono 40 razy -30
~do rambo
Proszę bardzo, już moją uzasadniłem kilka postów niżej, nie będę się powtarzał.

Dodam tylko, że porównując narkotyki do in-vitro jawisz się jako wyjątkowo śmieszny pieniacz. Od in-vitro się jeszcze nikt nie uzależnił, in-vitro nie wyniszcza człowieka. Dzięki in-vitro rodzą się dzieci w rodzinach, które straciły nadzieję na potomstwo. Gdzie tu widzisz podobieństwo do narkotyków?

Co do "merytorycznie i na temat?", o jakich ekspertach mówisz? Ksiądz i ultrakatolicka lekarka nie mająca nawet uznania we własnym środowisku? Czy może wykształceni na KUL-u doktoranci bioetyki, którzy nawet nie rozumieją podstaw chemii organicznej, używają w wypowiedziach wielu "mądrych" pojęć, których znaczenia prawdopodobnie nie znają powodując uśmiech politowania u osób choć trochę zorientowanych w podstawach medycyny i biologii. Pokażcie kogoś obiektywnego... a nie... zaraz, przecież poza hermetycznym środowiskiem kościelnym nie ma dostatecznie oświeconych specjalistów. :-)

25 Maja 2017, godzina 12:06
Oceniono 32 razy 20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 395.00 DKKDKK 60.60 62.10
EUREUR 454.00 464.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 419.00 434.00 NOKNOK 41.00 42.50
GBPGBP 499.00 512.00 SEKSEK 43.40 44.90
Aktualizacja: 2020-10-27 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 387.00 391.00 DKKDKK 61.10 61.80
EUREUR 456.00 460.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 423.00 430.00 NOKNOK 41.60 42.30
GBPGBP 501.00 507.00 SEKSEK 43.90 44.60
Aktualizacja: 2020-10-27 15:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij