Piątek, 24 Listopada 2017 | Imieniny: Emmy, Flory, Romana | Pogoda: 13°C, 1008 hPa, wiatr 9.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Rada miejska wybierze nowego przewodniczącego

Dotychczasowy - Mirosław Janowski zgodnie z wyrokiem NSA stracił mandat. W poniedziałek sesja nadzwyczajna, na której radni zdecydują o swoim nowym szefie. Jako pierwszy kandydata ze swojego klubu wskazał burmistrz. To Antoni Szlanga. Innego kandydata i to nawet z grona rządzącego klubu chce zgłosić opozycja.


Mariusz Brunka, radny Projektu Chojnicka Samorządność, od początku podkreślał, że długa sądowa batalia ws. Mirosława Janowskiego, aż po kasację, jest skazana na przegraną. - Wyrok przyjęliśmy bez nadmiernej satysfakcji i triumfalizmu, ale z ulgą. Uważamy, że dobrze, że ten kabaret się już skończył. Nie my, wbrew pozorom, go zafundowaliśmy, ale ci, którzy przedłużali to, co musiało się ostatecznie tak skończyć - komentuje kwestię gospodarowania przez radnego i jednocześnie przedsiębiorcy mieniem komunalnym, o której to PChS powiadomił wojewodę.

Reklama | Czytaj dalej »

Mariusza Brunkę martwi, że burmistrz użył sformułowania, że to rada miejska przegrała w Naczelnym Sądzie Administracyjnym, bo przecież osobą, która od początku namawiała radnych był Arseniusz Finster. W odniesieniu do najbliższej sesji radny proponuje rozwiązanie koncyliacyjne. - Opozycja zgłasza kandydata na przewodniczącego rady spośród członków klubu większościowego, ale bez wskazywania wcześniej jego imienia i nazwiska. To nie ma być żadne uzgodnienie z panem burmistrzem, tylko to my chcemy zaproponować jednego z radnych pana burmistrza. To jest jak gdyby  kupowanie czegoś w ciemno. I jeżeli dojdzie do dżentelmeńskiej umowy, to ten radny zostanie wybrany jednogłośnie.

- Opozycja zgłasza kandydata na przewodniczącego...


Zdaniem opozycji to uczciwe rozwiązanie, które skończyłoby się konsensusem. Jeśli propozycja zostanie odrzucona przez rajców burmistrza, to klub PChS wskaże kontrkandydata ze swojego 2-osobowego grona. - Z bardzo wielu powodów zgłoszona przez pana burmistrza kandydatura nas nie satysfakcjonuje - na razie krótko wyraża się radny Brunka, pozostawiając sobie rozwinięcie na poniedziałkowe obrady.

Krótko po wyroku ws. Mirosława Janowskiego burmistrz Arseniusz Finster zapowiedział, że jego klub mający większość w radzie, wystawi kandydaturę Antoniego Szlangi. Nie choćby żadnego z dotychczasowych zastępców Janowskiego, czyli Renaty Dąbrowskiej czy Józefa Skiby. Ten ostatni prowadził już obrady, kiedy Janowski musiał się wyłączyć, bo głosowania dotyczyły jego osoby. Szlanga jako radny senior prowadził pierwszą sesję tej kadencji, nim wybrano przewodniczącego gremium. Długoletni radny był ostatnim naczelnikiem miasta przed transformacją ustrojową. Tak się składa, że tęsknocie za czasami PRL-u samorządowcy dają swój wyraz także dziś podczas swojego święta. To odbywa się pod hasłem "W klimacie PRL".

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~Marsonit
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2017, godzina 01:31
Oceniono 33 razy -25
~pfff
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2017, godzina 20:39
Oceniono 41 razy -25
~do poniżej = osiągnęli więcej niż myślisz, przynajmniej nie są zlodziejami i lichwiarzami
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2017, godzina 19:15
Oceniono 43 razy -25
~Do poniżej
Oni mają zasługi, chyba jako wywrotowcy którzy od dawna przebierają nóżkami aby załapać jakąś fuchę, ale przez cały czas są za wysokie progi na ich nogi, ci zasłużeni zachowują się jak chłopcy w krótkich spodenkach! Jak dotąd niczego nie osiągnęli i już nie osiągną!
28 Maja 2017, godzina 12:34
Oceniono 64 razy 20
~do poniżej - nikt nie odbiera im gromnych zasług w tym temacie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2017, godzina 11:32
Oceniono 61 razy -25
~Janusz Tracz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2017, godzina 00:23
Oceniono 56 razy -30
~2/3 klakrów do niczego się nie nadale
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 22:13
Oceniono 60 razy -30
~FINTEROMANI RÓWNIEŻ MÓWMY NIE, SZCZEGÓLNIE
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 20:22
Oceniono 65 razy -25
~KOMUCHOM MÓWIMY NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 20:20
Oceniono 68 razy -30
~,,,
Fakt, Antoni Szlanga nie jest najszczęśliwszym wyborem na stanowisko przewodniczącego, ale wypominanie tego, że był za komuny członkiem ówczesnej władzy uważam za chybione.

Wielu ludzi w tamtych czasach miało "coś" wspólnego z władzą. Jedni piastowali stanowiska, inni donosili i podkładali innym przysłowiowe świnie po cichu, za plecami. Teraz oczywiście się tego wypierają.

Nie mam pretensji do ludzi, którzy sprawowali władzę na szczeblu lokalnym. Ktoś musiał to robić, nie byli to ludzie źli, w większości. Nie zarabiali kokosów tak jak teraz burmistrzowie, starostowie i wójtowie. Oczywiście, osiągali pewne korzyści ze swoich stanowisk, ale bądźmy szczerzy - nie ma ani jednego człowieka, który mając możliwości nigdy by z nich nie skorzystał.

Więc odstosunkujcie się już od tej komuny, bo wam od tego plucia ciśnienie skacze. Spójrzcie na siebie, swoje wybory i obecnych rządzących zamiast wyżywać się na tych, którzy byli kiedyś i w większości już nawet nie żyją.
26 Maja 2017, godzina 15:14
Oceniono 83 razy 25
~asdyk
Antoni był o porządnym burmistrzem i na nic utyskiwania tych którzy wtedy w majtki sikali. Inna sprawa, ze w większości ta rada jest jedynie przytakiwaczem Finstera.
26 Maja 2017, godzina 14:36
Oceniono 71 razy 25
~mowie nie
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 13:56
Oceniono 61 razy -25
~aktywista
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 12:53
Oceniono 75 razy -25
~aleksy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 12:21
Oceniono 77 razy -25
~Antonii? ORMO di broni!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2017, godzina 12:03
Oceniono 74 razy -20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 349.00 362.00 DKKDKK 55.60 57.10
EUREUR 415.00 427.00 RUBRUB 5.50 6.60
CHFCHF 355.00 370.00 NOKNOK 42.60 44.20
GBPGBP 464.00 479.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2017-11-24 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 352.00 359.00 DKKDKK 56.00 56.80
EUREUR 418.00 423.00 RUBRUB 6.04 6.06
CHFCHF 357.00 365.00 NOKNOK 42.80 43.60
GBPGBP 467.00 474.00 SEKSEK 42.00 42.80
Aktualizacja: 2017-11-24 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy skrzyżowanie ul. Reymonta z Żeromskiego jest niebezpieczne i wymaga rozwiązań tj. progi spowalniające, lustro, przejście dla pieszych lub inne?




Ceny paliw2017-11-23

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.61 zł 4.96 zł 4.47 zł 2.05 zł
BP - - - -
Lotos Optima 4.61 zł - 4.49 zł 2.05 zł
MZK 4.58 zł 4.78 zł 4.45 zł 2.07 zł
Orlen 4.62 zł 4.97 zł 4.48 zł 2.06 zł
PKS - - - -