Czwartek, 29 Czerwca 2017 | Imieniny: Pawła, Piotra, Salomei | Pogoda: 20°C, 995 hPa, wiatr 9.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Absolutorium dla burmistrza przy dwóch głosach przeciw

Na wczorajszej sesji rady miejskiej podsumowano wykonanie budżetu za ubiegły rok i wnioskowano z tego tytułu o absolutorium dla burmistrza Arseniusza Finstera. Tradycyjnie uwagi wniosła opozycja, co skończyło się długą i chwilami nerwową wymianą zdań.

 

Zeszłoroczny budżet zamknął się po stronie dochodów kwotą prawie 147 mln zł (101 % planu). Ze sprzedaży swojego majątku miasto uzyskało ponad 7 mln zł (105,4 %). Wydano ponad 42 mln zł (94,7 %), w tym na inwestycje 12 mln zł (8,7 %). Budżet na dzień 31 grudnia 2016 r. zamknął się nadwyżką budżetową 4,5 mln zł. Zadłużenie miasta zwiększyło się o 2,3 mln zł i na koniec zeszłego roku wyniosło 39,7 mln zł. Wskaźnik zadłużenia wyniósł 27,05 %. W 2016 roku miasto spłaciło 7,7 mln zł kredytów.

Reklama | Czytaj dalej »

Dla burmistrza, jak sam podkreślał, był to jeden z najlepszych budżetów, jaki stworzył ze skarbniczką Krystyną Perszewską. Wczoraj po 21 latach pożegnała się wczoraj z urzędem. Największą składową budżetu stanowiła opieka społeczna, bo aż 46 mln zł. W dużej częśći to pieniądze z rządowego programu 500 plus.

Za przyjęciem sprawozdania z wykonania ubiegłorocznego budżetu głosowali wszyscy. Inaczej było już przy absolutorium dla burmistrza. Mariusz Brunka z opozycyjnego Projektu Chojnicka Samorządność stwierdził, że włodarz Chojnic powinien być wdzięczny prezesowi Kaczyńskiemu za program wsparcia rodzin, który znacząco podwyższył wskaźniki budżetu. Wyliczył też, że plan finansowy zmieniano aż 35 razy, co jego zdaniem jest wyrazem braku polityki planistycznej. Wytknął słabe wyniki miejskim spółkom, w tym ZGM-owi "żałosny wynik sprzedaży mieszkań komunalnych". Samemu Arseniuszowi Finsterowi zarzucił rozwiązywanie problemów prywatnej firmy, od której MOPS i ChCK wynajmą powierzchnie w budynku fronotowym szpitala.

- W planie MOPS-u nie było nic o problemach lokalowych. To całkowicie wykreowana przez pana potrzeba, by pomóc firmie PB Górski - mówił radny Brunka. I przypomniał, że na długo przed podpisaniem umowy na najem trwały prace adaptacyjne pod MOPS, więc właściciel musiał mieć pewność co do porozumienia z miastem. - Tak nie postępuje ktoś, kto dba o interesy miasta - skrytykował radny PChS, ktorego zdaniem należało zapytać pracowników czy chcą zmiany lokalizacji czy podwyżek.

- W ubieglym roku firma PB Górski przeprowadziła szeroko zakrojone prace remontowe...

Jego klubowa koleżanka dociekała czy były zapytania ofertowe o inne obiekty. Marzenna Osowicka poprosiła o listę nieruchomości, którymi dysponuje ZGM. Do tego dołożyła przesadzone kwoty na inwestycje, co według niej jest marnotrawstem publicznych pieniędzy.

Zdaniem burmistrza Finstera fakt wielu zmian nie powoduje, że budżet traci walor planistyczny. - Nie ma żałosnego wyniku ze sprzedaży mieszkań. ZGM zapłaci miastu 800 tys. zł dywidendy - odpowiedział Mariuszowi Brunce. Od tego do tej pory powierzchnie wynajmuje MOPS. Według burmistrza po zmianie najemcy koszty najmu wzrosną o 36 %, ale będzie więcej miejsca. A nowej siedziby się po prostu nie opłaca budować. Rozważał też inne lokalizacje, ale ta była najkorzystniejsza.

Arseniusz Finster zarzucił kłamstwa opozycji. Zaprzeczał dużym remontom pod biura w prywatnym budynku. - Jedną ściankę działową właściciel postawił pod biuro podawcze. A Brunce z pomysłami podwyżki dla pracowników opieki społecznej zarzucił populizm. - Niech pan nie szuka elektoratu w MOPS-ie. Nie uwierzą w pana zdolności przywódcze - poradził Brunce. Włodarz uważa, że jako szef powinien pozwolić na kreowanie przestrzeni pracownikom.

- Powiedział pan i to jest nagrane...

Radną Marzennę Osowicką poinstruował: - Jeżeli jest marnotrawstwo, to pani jako radna powinna podjąć konkretne działania - RIO, prokuratura. Ja, gdybym był radnym, to z takimi wątpliwościami nie potrafiłbym żyć. Zarzucił jej też złamanie prawa, kiedy ta pytała o niepłacenie podatków przez przedsiebiorcę. Przestrzegał opozycję, że "wszystko się nagrywa". - To najsłabsze wystąpienie opozycji od 19 lat - ocenił włodarz.

- Niepotrzebnie pan atakuje personalnie i unosi się z emocjami, bo tego w krytyce opozycji nie było - wystąpienia burmistrza skomentował Brunka. - Przez 20 lat nie przyznał pan racji żadnej opozycji. Jak zauważył, burmistrz przecież i tak jest w komfortowej sytuacji mając większość, więć może być spokojny o absolutorium.

- Niepotrzebnie atakuje pan personalnie...

- Pana styl, retoryka, jaką się pan posługuje, próbując karcić opozycję, jest nie do przyjęcia. Radni są dla pana organem nadrzędnym. Przed chwilą dał pan spektakl arogancji i buty władzy - oceniła jeszcze radna Osowicka.

- Pana styl, retoryka...

- Nie pouczam. Jeżeli ktoś mnie atakuje w taki sposób, posługując się kłamstwem, to trudno, żebym był spolegliwy jak baranek - odparł opozycji. Burmistrz Finster dodał, że nie chciałby, żeby to właśnie Osowicka układała kodeks etyczny dla urzędników, o którym mówiła już kiedyś podczas ostrej wymiany zdań na sesjach.

- Nie pouczam. Jeżeli ktoś mnie atakuje...


Ostatecznie burmistrz 17 głosami członków swojego klubu, Kazimierza Drewka z Chrześcijańskiego Ruchu Samorządowego oraz Leszka Peplińskiego i Joanny Warczak z Platformy Obywatelskiej uzyskał absolutorium. Przeciwny był jedynie dwuosobowy klub PChS.

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

60 komentarzy

~do chojniczanki i do poniżej
Dzięki radnym z opozycji niewygodna dla Finstera prawda o jego układach kolesiowskich i korupcji zaczyna powoli wychodzić na światło dzienne. Nic dziwnego, że burmistrz reaguje taką wściekłą agresją.
16 Czerwca 2017, godzina 14:31
Oceniono 12 razy -4
~Ciekawe skąd tyle agresji i personalny atak na radnych
rzeczywistości nie da się zakrzyczeć, a za konsekwencje nieuczciwości prędzej czy później będzie trzeba zapłacić
16 Czerwca 2017, godzina 12:53
Oceniono 15 razy -1
~bezstronny
Mechaniczna większość, jak radnych KW Finstera określa radny Brunka, ma totalnie połamane kręgosłupy przez swojego guru A.F. Ci radni nie potrafią walczyć o swoje przekonania i niezależność. Są podnóżkiem AF. Na spotkaniach KWF wszyscy przyjmują bez sprzeciwu decyzje A.F. Próba polemizowania kończy się totalną zjebą. Upokorzeni, zbesztani, nawet nie próbuja zachować resztek godności. Wstyd, że tacy ludzie reprezentują chojniczan...
16 Czerwca 2017, godzina 07:41
Oceniono 24 razy 2
~chojniczanka
Teraz dopiero rozumię dlaczego burmistrz tak po chamsku potraktował opozycje na sesji z absolutorium. Pytania pana Brunki i pani Osowickiej doprowadziły go do szewskiej pasji bo były wprost postawione i były merytoryczne. W końcu jest opozycja która mówi wprost o przewałach kumoterstwie i marnotrastwie pieniedzy podatników.
15 Czerwca 2017, godzina 23:43
Oceniono 26 razy 6
~do ciekawski
jak taka kasa przechodzi z rączki do rączki, to można budować domy dla siebie i kochanek, prawda?
15 Czerwca 2017, godzina 23:41
Oceniono 26 razy 6
~ciekawski
Czy chodzi o faktury wystawione przez Promocje Regionu Chojnickiego mieszkance gminy Chojnice? Tej co sama przyznała sie sie do korupcji i wsypała Arka i Romka?
15 Czerwca 2017, godzina 23:29
Oceniono 26 razy 6
~co z fałszywymi fakturami?
100 tys zł. i 200 tys zł? Do dopiero złodziejstwo inaczej mówiąc "mała mafia"
15 Czerwca 2017, godzina 23:22
Oceniono 28 razy 8
~observer
Wykonawcą murku oporowego był kumpel finia niejaki Darek Rz. Dyżurny wykonawca wielu inwestycji zlecanych przez burmistrza albo zwyciezca sfałszowanych przetargów. Taki koles co to chetnie przytuli każdy dodatkowy grosz z kasy miejskiej
15 Czerwca 2017, godzina 23:13
Oceniono 26 razy 8
~observer
Pani Osowicka proszę pocisnąć dalej ten temat marnotrawstwa publicznych pieniędzy. Proszę zażądać dokumentacji i rozliczyć urząd za te wydatki. Zrobiłem sobie dzisiaj spacer żeby dokladnie przyjrzeć się tym inwestycjom. Spacer był bezcenny - tylko głupiec uwierzy, że utopiono tam tak wielkie pieniądze. Przewał ewidentny a ktoś się z kimś podzielił różnicą kosztów fikcyjnych i rzeczywistych...
15 Czerwca 2017, godzina 23:05
Oceniono 29 razy 9
~z wiekiem ludzie stają się uczciwsi i mądrzejsi lecz są wyjątki

Z wiekiem ludzie widzą coraz wyraźniej społeczną wartość uczciwości, doświadczenia i wiedzy - uczciwość umożliwia szacunek i zaufanie innym osobom z naszej społeczności, którzy przestrzegają praw i norm społecznych, a doświadczenie i wiedza umożliwiają unikanie i powtórkę wcześniej popełnionych błędów. Ogólnie z wiekiem większość ludzi staje mądrzejsza i uczciwsza!

Niestety są w społeczeństwie wyjątki od tych trendów - jak na przykład nasz wielce szanowny burmistrz Arek, który pomimo upływu lat wydaje się być coraz mniej uczciwy i coraz bardziej ograniczony intelektualnie! Przykłady mentalnej i etycznej degeneracji Arka są liczne - jak choćby pieniacze zachowanie, brak szacunku dla radnych, bufonada, arogancja, kłamstwa, i manipulacje jakimi Arek posługiwał się w czasie absolutoryjnej sesji rady miasta!

Ostatnia sesja rady miasta to ponowne publiczne potwierdzenie, że chojnicki burmistrz jest ograniczonym intelektualnie pospolitym chamem!


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
15 Czerwca 2017, godzina 22:58
Oceniono 28 razy 8
~krzykiem i poniżaniem radnych nie da się ukryć marnotrwienia publicznych pieniędzy
to przestanie działać na chojniczan, coraz więcej osób widziało i słyszało jak bawi się władza samorządowa, ciekawe nagrania
15 Czerwca 2017, godzina 21:40
Oceniono 32 razy 12
~to nie plac, a placyk zabaw dla psów, ciekawe co tyle kosztowało????
mieszkańcy mają prawo to wiedzieć
15 Czerwca 2017, godzina 21:02
Oceniono 32 razy 12
~do poniżej 116 tys. wydał burmistrz na plac zabaw dla psów
SZOK!!!!!
15 Czerwca 2017, godzina 21:01
Oceniono 33 razy 9
~mieszkaniec Chojnic, jestem oburzony, że 16 tys zł burmistrz wydał na plac zabaw dla psów
w głowie się nie mieści takie marnotrawienie publicznych pieniędzy, albo 147 tys zł. na mur/ek oporowy, SZOK!!!!! Do tego kumpel od przedszkola prawie wszystko nadzoruje. Brawo opozycja, prawo radna Osowicka i Brunka tak trzymać, wiele ludzi jest z Wami. Wasze sukcesy to strącenie nietykalnego przewodniczącego radny miejskiej, prezesa basenu i może radnego, który nic nie wnosi na sesjach, aż wstyd patrzeć.
15 Czerwca 2017, godzina 21:00
Oceniono 33 razy 13
~Widać, że od 20 lat najgorsze wystąpienie było burmistrza, a nie opozycji,
gdyż zamiast merytorycznie odnieść się do zarzutów opozycji wykrzykiwał, obrażał, komentował i wyzywał od kłamów. Chyba zapomniał, że gospodarzami sesji są radni, a nie on. Porażka, buta i pycha władzy sięga zenitu, czas na zmiany w 2018 roku. Powodzenia dla wszystkich, którzy nie godzą się z taką arogancją władzy samorządowej.
15 Czerwca 2017, godzina 20:09
Oceniono 42 razy 20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 379.00 DKKDKK 56.00 57.50
EUREUR 419.00 429.00 RUBRUB 5.80 6.90
CHFCHF 381.00 396.00 NOKNOK 43.00 44.70
GBPGBP 474.00 489.00 SEKSEK 42.40 43.90
Aktualizacja: 2017-06-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 370.00 376.00 DKKDKK 56.40 57.10
EUREUR 421.00 426.00 RUBRUB 6.26 6.28
CHFCHF 384.00 391.00 NOKNOK 43.50 44.40
GBPGBP 478.00 485.00 SEKSEK 42.90 43.70
Aktualizacja: 2017-06-28 18:49
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?
Ceny paliw2017-06-26

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.26 zł 4.61 zł 4.07 zł 1.81 zł
BP 4.29 zł 4.65 zł 4.1 zł 1.83 zł
Lotos Optima 4.26 zł - 4.07 zł 1.81 zł
MZK 4.23 zł 4.54 zł 4.04 zł 1.81 zł
Orlen 4.29 zł 4.63 zł 4.1 zł 1.83 zł
PKS 4.29 zł - 4.1 zł 1.83 zł