Niebieski w ograniczonej ilości
W mieście trwa odświeżanie oznakowania poziomego. Przy tej okazji miejsca parkingowe dla osób niepełnosprawnych dostosowywane są do obowiązujących przepisów, tzn. część będzie niebieska. - Pomalujemy te miejsca, gdzie jest najwięcej zapytań co do prawidłowego ich oznakowania - informuje dyrektor wydziału komunalnego w chojnickim ratuszu.
- To dlatego, że musimy tak działać, żeby nie nadwyrężyć budżetu - tłumaczy Jarosław Rekowski, który w wybiórczym traktowaniu znaków nic złego nie widzi. W tym roku oznakowanie poziome na terenie miasta wykonuje firma Dariusza Linowskiego z Osieka za 60 tys. zł. Stawka za pomalowanie m2 niebieską, czerwoną czy białą farbą jest taka sama - 8,20 zł. Na niebieskiej kopercie niepełnosprawni mogą zaparkować na Starym Rynku, Nowym Mieście i Mickiewicza. - Trochę w strefie centrum wymalujemy, część na osiedlach, tam gdzie te miejsca są najczęściej używane. Ale najpierw odświeżymy białe oznakowanie, m.in. linie postoju, przejścia dla pieszych. Po tym malowaniu okaże się, ile zostanie nam funduszu na niebieskie - zdradza urzędnik. Jak wylicza Rekowski, w całym mieście jest 120 miejsc dla osób niepełnosprawnych, nie licząc tych na terenie spółdzielini czy ChTBS-u.
Reklama | Czytaj dalej »
Choć na razie niebieskie koperty zagościły jedynie w centrum Chojnic, są już pierwsze głosy, żeby przywrócić ich wygląd do poprzedniego stanu. - Nie wygląda to dobrze. W miastach zabytkowych, np. w Gdańsku, miejsca dla niepełnosprawnych nie są w taki sposób oznakowane. W Chojnicach w strefie konserwatorskiej miejsca dla niepełnosprawnych są oznakowane kostką klinkierową w innym kolorze i znakiem pionowym. Próbuję coś zadziałać, ale na razie nie chcę mówić nic więcej. Mamy teraz spotkanie w tej sprawie, może dojdziemy do jakiegoś kompromisu - przyznała wczoraj Marlena Pawlak, miejska konserwator zabytków. Zdaniem urzędniczki w strefie konserwatorskiej powinny być możliwe odstępstwa od przepisów.
Sprawdzamy, jak sytuacja przedstawia się we wspomnianym Gdańsku. - Prace związane z oznakowaniem miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych w kolorze niebieskim są w trakcie i obejmować będą swoim zasięgiem również rejon Starego oraz Głównego Miasta - informuje Joanna Kitowska, specjalista ds. edukacji, promocji i informacji z Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni.
W Chojnicach temat nieprawidłowego oznakowania przewija się co jakiś czas. Najbardziej medialnie było przed dwoma laty, kiedy do naszego miasta zawitał Emila Rau, łowca fotoradarów. Dziennikarz nie pozostawił suchej nitki na straży miejskiej, która wlepiała mandaty mimo złego oznakowania na pl. św. Jerzego. Uwagami z ratuszem dzielą też systematycznie członkowie Projektu Chojnicka Samorządność.
Zgodnie ze znowelizowanym Rozporządzeniem z 3 lipca 2015 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, stanowiska postojowe dla pojazdów osób niepełnosprawnych powinny mieć nawierzchnię barwy niebieskiej i nie przewiduje się odstępstw od tych wymogów.
Podobne tematy:
Najnowsze:
REKLAMA:
- Komentarze Chojnice24 (11)
- Komentarze Facebook (...)
11 komentarzy
Nie pomylił nam się rok. Do 30 czerwca 2017 roku miejsca dla osób niepełnosprawnych należy oznaczyć zgodnie ze zmianami w Rozporządzeniu z 2015 r. Z pozdrowieniem A. Wiśniewska
W ostatnich lata rynek, wiele ulic, skwery, place, i parki starego miasta zostały zmienione w parkingi. A ponieważ straż miejska bezprawnie wystawiała mandaty za niedozwolony parking - co zostało potwierdzone uniewinniającymi wyrokami sądowymi - miasto musi naprawić bezprawie i prawidłowo oznaczyć wszystkie miejsca parkingowe na starym mieście i w innych częściach Chojnic.
Oczywiście prościej było by wyłączyć z "ruchu samochodowego" rynek i większość starego miasta lecz przy katolickiej mentalności naszego społeczeństwa każdy kierowca musi dojechać samochodem do progu swego domu, urzędu, lub sklepu - a gdy by się dało to wjechali by swoimi samochodami do środka budynku!
Rynek i większość uliczek starego miasta powinna być zamknięta dla ruchu samochodowego - to rozwiązało by problem bezpieczeństwa pieszych i zniknęła by konieczność prawidłowego oznaczania miejsc parkingowych!
Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Wydawca nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.
Dodaj komentarz
Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!