Czwartek, 24 Maja 2018 | Imieniny: Joanny, Zdenka, Zuzanny | Pogoda: 19°C, 1025 hPa, wiatr 6.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Urząd Miejski w Brusach

W rodzinnym domu Józefa Chełmowskiego

W sobotę, 8 lipca odbyła się jedna z wielu uroczystości związana z obchodami Roku Józefa Chełmowskiego (26 II 1934 – 6 VII 2013) na Kaszubach. Imprezę pn.:„W rodzinnym domu Józefa Chełmowskiego” zorganizowano w terminie zbliżonym do 4. rocznicy śmierci Artysty.

 


W kościele pw. Wszystkich Świętych w Brusach została odprawiona msza św. koncelebrowana w intencji śp. Józefa Chełmowskiego. Eucharystii przewodniczył ks. dr Wiesław Szuca w koncelebrze z ks. proboszczem Janem Flaczyńskim. Oprawę muzyczną mszy zapewniła orkiestra dęta z Brus i kapela folklorystyczna z Wiela. Czytania i modlitwy wiernych wysłuchać można było w języku kaszubskim.

Reklama | Czytaj dalej »


Na spotkanie przybyli goście z województw: pomorskiego i kujawsko - pomorskiego: w tym prezesi i członkowie wielu oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego na czele z wiceprezes ZKP Danutą Pioch, zastępca dyrektora Departamentu ds. Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego Beata Jaworowska, Kierownik Działu Etnografii Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy Maria Flinik –Huryn, zastępca dyrektora Nadbałtyckiego Centrum Kultury Elżbieta Pękała, muzealnicy: m.in. dyrektor Muzeum Zachodniokaszubskiego z Bytowa dr Tomasz Siemiński, starszy kustosz Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach Lidia Białkowka, dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Ewa Krupa, kustosz Muzeum regionalnego w Krokowej Grażyna Patryn, przyjaciółka artysty, członkini zarządu Kujawsko-Pomorskiego Towarzystwa Kulturalnego w Bydgoszczy oraz opiekun Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału Bydgosko – Toruńskiego Wanda Szkulmowska, członkowie Pleneru Rzeźbiarsko-Malarskiego na czele z przyjacielem pana Józefa, Zygmuntem Kędzierskim – prezesem Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału Bydgosko – Toruńskiego, przyjaciel Józefa – Jan Czupryniak. Obecni byli także: ks. prałat Zdzisław Wirwicki, ks. dr Wiesław Szuca i Członek Zarządu Powiatu Chojnickiego Tomasz Orzłowski. Posła na Sejm RP Mikołaja Aleksandra Mrówczyńskiego reprezentował Marek Rodzeń. Nie mogło zabraknąć  gospodarzy uroczystości: burmistrza Brus Witolda Ossowskiego oraz prezesa bruskiego oddziału ZKP Stanisław Kobusa. Radę Miejską w Busach reprezentowali: przewodnicząca Beata Zblewska, wiceprzewodniczący Olgierd Chylewski oraz radni Marek Zblewski, Andrzej Kulesza i Zbigniew Szczepański. Obecni byli sołtysi, członkowie organizacji pozarządowych: Władysław Czarnowski z Kaszubskiego Zespołu Folklorystycznego „Krëbane”, Zbigniew Gierszewski z Zaborskiego Towarzystwa Naukowego, Teresa Breska z Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Koło Terenowe w Brusach, przedstawiciele władz samorządowych: Krzysztof Gierszewski –zastępca Burmistrza Brus, Mariola Rodzeń – Sekretarz Gminy, Anna Orlikowska – dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki, sołtysi: Mirosława Połczynska z Brus-Jaglii, Tadeusz Adamczyk z Brus, Piotr Szulc z Zalesia, sąsiedzi, członkowie ZKP oraz Maria Eichler i Kazimierz Ostrowski, którzy wiele artykułów poświęcili Józefowi Chełmowskiemu.

Honorowym współgospodarzem uroczystości była rodzina pana Józefa - żona Jadwiga Chełmowska, córka Ewa Rudnik wraz z mężem, dziećmi i wnukami.

Po mszy świętej, przy dźwiękach orkiestry,  wszyscy udali się na cmentarz parafialny. Tam, przy wtórze kapeli, przy grobie Józefa, modlili się, złożyli kwiaty i palili znicze. Następnie, barwnym korowodem, w rytm marsza, poczty sztandarowe, goście i mieszkańcy  udali się do Brus - Jaglii na część oficjalną uroczystości. W ogrodzie Chełmowskich odśpiewano hymny: państwowy i  kaszubski, następnie odprowadzono sztandary.

Sobotnie popołudnie rozpoczęło się od przedstawienia teatralnego: „Pokój” w wykonaniu „Teatru Snów” z Gdańska, traktującej o twórczości artysty.

Uroczystość była okazją do podziękowania osobom i instytucjom wyróżniającym się  w promowaniu dorobku Józefa Chełmowskiego. Burmistrz Brus Witold Ossowski wręczył rodzinie Józefa okolicznościowe medale. Medale otrzymali także: Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie – Zarząd Główny (Danuta Pioch), za działanie na rzecz popularyzacji dzieł Chełmowskiego i podjęcie uchwały o Patronie Roku 2017,  ZKP Oddział w Brusach (Stanisław Kobus) za inicjatywę w powyższej spawie i całokształt działalności na rzecz twórczości Józefa, Stowarzyszenie Twórców Ludowych (Wanda Szkulmowka i Kazimierz Kędzierski) za wieloletnią współpracę z artystą oraz Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie (dr Tomasz Siemiński) za pielęgnowanie i promocję dzieł twórcy ludowego.

Upominki trafiły także do innych osób, które w jakikolwiek sposób dbają o wizerunek Józefa Chełmowskiego i Jego prac.
W dalszej części popołudnia odbyła się promocja książki  „Pasieka wyobraźni. O twórczości Józefa Chełmowskiego” pod redakcją Daniela Kalinowskiego i Tomasza Siemińskiego. Było to spotkanie autorskie z prof. Elżbietą Kal i dr Tomaszem Siemińskim. Podsumowano także plener rzeźbiarsko – malarski pn.: „Oczami Józefa Chełmowskiego”, który odbywał się od 1 do 8 lipca br. w Chacie Kaszubskiej. Jedna z rzeźb wykonana przez artystów stanie na ulicy Józefa Chełmowskiego w Brusach.
Gmina Brusy, jak zawsze gościnna, przygotowała na tę okazję poczęstunek dla wszystkich gości w postaci ulubionego dania pana Józefa Chełmowskiego – zupę krupnik. Każdy mógł skosztować także bruskiej drożdżówki.
Niewątpliwą atrakcją, a zarazem ostatnim punktem programu był koncert zespołu „Damroka”.

Uroczystość ta stała się jedną z  imprez organizowanych wydarzeń kulturalnych związanych z Józefem Chełmowskim na całych Kaszubach. Zapraszamy wszystkich sympatyków twórczości artysty  do aktywnego uczestnictwa w obchodach Roku Józefa Chełmowskiego.

Patronat honorowy nad imprezą sprawowali: Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego- Jarosław Sellin, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk oraz Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Brak komentarzy

  Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

   Dodaj komentarz

   Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

   Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

   Zaloguj się

   Pozdrowienia dodaj

   0 znaków

   Kursy walut

   Aktualne kursy w kantorze PROMES
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 361.00 373.00 DKKDKK 56.80 58.30
   EUREUR 424.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
   CHFCHF 362.00 377.00 NOKNOK 44.40 45.90
   GBPGBP 484.00 497.00 SEKSEK 40.90 42.40
   Aktualizacja: 2018-05-24 18:47
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
   Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
   Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
   USD USD 366.00 370.00 DKKDKK 57.40 58.10
   EUREUR 429.00 433.00 RUBRUB 5.70 6.50
   CHFCHF 368.00 374.00 NOKNOK 44.90 45.60
   GBPGBP 489.00 494.00 SEKSEK 41.50 42.20
   Aktualizacja: 2018-05-24 18:47
   Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

   Sondaże Ch24 archiwum »

   Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?
   Ceny paliw2018-05-23

   E95 E98 ON LPG
   BP 5.19 zł 5.55 zł 5.09 zł 2.17 zł
   Circle K 5.16 zł 5.51 zł 5.06 zł 2.17 zł
   Lotos Optima 5.16 zł - 5.06 zł 2.17 zł
   MZK 5.08 zł 5.2 zł 5.01 zł 2.17 zł
   Orlen 5.19 zł 5.44 zł 5.09 zł 2.17 zł
   PKS - - - -