Czwartek, 21 Września 2017 | Imieniny: Darii, Mateusza, Wawrzyńca | Pogoda: 10°C, 1018 hPa, wiatr 3.2 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

,Prezydencie warto być przyzwoitym'

To jedno z haseł skandowanych przez uczestników poniedziałkowego protestu pod Sądem Rejonowym w Chojnicach. Dzień wcześniej nie zgadzający się ze zmianami w polskim sądownictwie wysłali petycję do prezydenta z prośbą o zawetowanie ustaw związanych z reformą. Ruch Andrzeja Dudy natchnął protestujących optymizmem, ale nie zadowolił na tyle, żeby nie wyjść ponownie na ulicę.


"Łańcuch świateł" w Chojnicach trwał równą godzinę. Uczestnicy protestu domagali się trzeciego weta od głowy państwa, śpiewali Mazurka Dąbrowskiego, palili znicze i wznosili okrzyki m.in.: "Ziobro do dymisji", "my jesteśmy Konstytucją", "my jesteśmy suwerenem", "trzy razy weto". Wśród manifestujących kobieta, która światełko pod chojnickim  sądem pali od minionego poniedziałku. - Przez dwa dni byłyśmy tylko we dwie osoby, a potem wszyscy inni też woleli tutaj przyjść zamiast się denerwować w domu. (...) zadowoli mnie rozwiązanie, które będzie prowadziło do trójpodziału władzy niezależnej - mówi.

Jestem już od początku czyli od poniedziałku, to jest dla mnie początek. Pierwszego dnia nie byłam, a potem regularnie

Mieszkająca w okolicach Chojnic gotowa jest przyjeżdżać pod sąd i protestować tak długo jak będzie trzeba. Z budżetu domowego odłożyła już 60 zł, co powinno wystarczyć na zakup  zniczy na najbliższe dwa miesiące. - A jak trzeba będzie stać dłużej, to koksowniki sobie postawimy. Przeżyliśmy już to. Pytamy starszego mężczyznę, co go skłoniło do wyjścia na ulicę. Odpowiedź jest krótka: - Ja płaczę z radości.


- Im więcej ludziom będzie się chciało, tym bardziej ta władza będzie się z nami liczyła, bo to jest budzenie demonów, które przypomina nam znany z historii totalitaryzm. Ja się  boję tutaj żyć, ale boję się też wyjechać -  mówi Anna Szymańska, która w "Łańcuchu świateł" uczestniczy po raz pierwszy. Potrzeba zamanifestowania sprzeciwu okazała się ważniejsza niż rodzinne grillowanie.

Jestem dziś pierwszy raz. Wczoraj wróciłam z urlopu z wnukiem. Jestem tak podenerwowana, to mało powiedziane. Mimo ładnej pogody i chęci posiedzenia z rodziną przy grillu, to uważam ze trzeba tu przyjść i zamanifestować

Inna uczestniczka protestu zwraca uwagę, że sądy powszechne najbardziej dotykają obywateli. - Zanim dojdzie sprawa do sądu najwyższego, żeby stwierdził, że ktoś jest niewinny to błoto zostanie na ludzi już rzucone - mówi pani Bożena zaznaczając, że władza nie powinna być w rękach Zbigniewa Ziobry.  - Nie może być prokurator zwierzchnikiem sędziego. Prokurator oskarża a sąd osądza. To jest ogromna sprzeczność, to stanowisko powinno być oddzielone.

Decyzja prezydenta nie zadowala, bo sądy powszechne najbardziej dotykają każdego poszczególnego obywatela, polityka również. I można w sądzie rejonowym, okręgowym całą ścieżkę przejść


W poniedziałkowym proteście pod sądem wzięło udział około 50 osób. W większości były to panie.

 

Reklama | Czytaj dalej »

 

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

49 komentarzy

~Smerf Maruda
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Lipca 2017, godzina 08:24
Oceniono 35 razy -15
~;'
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 23:29
Oceniono 30 razy -20
~;'
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 23:26
Oceniono 33 razy -15
~edy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 22:34
Oceniono 35 razy -15
~Poseł Olek Mrówczyński za świadome łamanie Konstytucji RP i za zdradę RP będzie siedział!


Mam nadzieje, że nastąpi to już wkrótce!

Nie zapomnimy o Olku i innych pisowskich zdrajcach RP!.


28 Lipca 2017, godzina 19:24
Oceniono 47 razy 15
~Chojnicki poseł Olek Mrówczyński przysięgał przestrzegać Konstytucji RP ....
.... a zainicjował jako projekt poselski wszystkie trzy ustawy demontujące konstytucyjny trójpodział władzy by uzależnić sędziów od pisowskiego ministra sprawiedliwości i od widzi-mi-się pisowskich polityków!


Gdy przyjdzie czas rozliczać pisowskich posłów za zdradę Polski i świadome łamanie Konstytucji RP - którą każdy poseł RP przysięgał przestrzegać - to musimy też pamiętać o chojnickim pośle Olku Mrówczyńskim by otrzymał sprawiedliwy wyrok za swoje działania na szkodę Polski i polskiego społeczeństwa!

28 Lipca 2017, godzina 19:22
Oceniono 47 razy 15
~z TT
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 18:45
Oceniono 41 razy -15
~z TT
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 18:41
Oceniono 41 razy -15
~:) !
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 18:38
Oceniono 45 razy -15
~!!!!!!!!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Lipca 2017, godzina 18:36
Oceniono 43 razy -15
~Themis
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Lipca 2017, godzina 21:27
Oceniono 49 razy -19
~Do "oriona"
Sam z siebie jesteś taki głupi czy ePISkopat ci płaci, a może jedno i drugie durniu?
Co do czyszczenia butów to ty możesz je czyścić nie tylko Mrówie ale jeszcze temu pajacowi z Żoliborza też możesz wyczyścić, bo chodzi w brudnych buciorach jak menel, wsiadaj w pociąg i zapier....... do Warszawy, do kolejnej jego miesiączki wyliżesz mu je jęzorem, bez pasty i szczotki.
27 Lipca 2017, godzina 21:19
Oceniono 57 razy 15
~do ~Themis
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Lipca 2017, godzina 20:46
Oceniono 56 razy -14
~Olek Mrówczyński będzie siedział!


Nikt nie ma co do tego wątpliwości, że za zdradę Polski Olek trafi wkrótce do wiezienia.
Niewiadomą jest tylko jak szybko to się stanie?


27 Lipca 2017, godzina 18:16
Oceniono 63 razy 15
~orion
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Lipca 2017, godzina 16:53
Oceniono 56 razy -20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 351.00 363.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 421.00 433.00 RUBRUB 5.60 6.70
CHFCHF 363.00 378.00 NOKNOK 44.80 46.30
GBPGBP 474.00 487.00 SEKSEK 43.90 45.40
Aktualizacja: 2017-09-20 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 355.00 361.00 DKKDKK 56.90 57.70
EUREUR 425.00 430.00 RUBRUB 6.14 6.17
CHFCHF 367.00 374.00 NOKNOK 45.10 45.90
GBPGBP 479.00 485.00 SEKSEK 44.30 45.10
Aktualizacja: 2017-09-20 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-09-18

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.65 zł 5 zł 4.37 zł 2.06 zł
BP 4.69 zł 5.05 zł 4.41 zł 2.13 zł
Lotos Optima 4.65 zł - 4.37 zł 2.06 zł
MZK 4.62 zł 4.82 zł 4.34 zł 2.13 zł
Orlen 4.66 zł 4.92 zł 4.38 zł 2.06 zł
PKS 4.66 zł - 4.38 zł 2.06 zł