Piątek, 18 Sierpnia 2017 | Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony | Pogoda: 25°C, 1016 hPa, wiatr 14.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Jedna umowa tajemnicza. Inna już nie

Mimo dwóch miesięcy oczekiwań i zapewnień burmistrza o otwartej kurtynie, naszej dziennikarce odmówiono dostępu do informacji publicznej, która należy się każdemu obywatelowi. Nadal nie wiadomo, ile dokładnie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który już przeszło miesiąc funkcjonuje w nowej siedzibie, płaci za najem firmie PB Górski, właścicielowi budynku frontowego szpitala. Miasto sprzedało obiekt 12 lat temu.

 

Po raz pierwszy oficjalną informację o podpisaniu umowy z deweloperem z Kartuz burmistrz Arseniusz Finster podał w czasie konferencji prasowej 2 czerwca. Zachęcał nawet dziennikarzy, by w trybie dostępu do informacji publicznej wystąpić o treść umowy, co uczyniliśmy. Wreszcie po dwóch miesiącach dyrektorka Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Elżbieta Szczepańska odmówiła naszej dziennikarce dostępu do informacji publicznej ze względu na zawartą w umowie najmu klauzulę, zgodnie z którą jej treść stanowi tajemnicę przedsiębiorstwa. Z drugiej strony co miesiąc do prywatnej kieszeni trafiają środki publiczne, które w założeniu są jawne. Ile? Tego nadal nie wiadomo, z powodu zamknięcia drogi do rzetelnej informacji. A brak rzetelności jest głównym zarzutem podnoszonym publicznie przez burmistrza Chojnic wobec naszego medium. Arseniusz Finster domagał się wręcz sprostowania treści kłamliwego według niego artykułu, który powstał... na podstawie informacji podanych podczas konferencji prasowej. Choć teraz to tajemnica przedsiębiorcy, to wówczas publicznie padła stawka najmu 21,53 zł brutto za metr kwadratowy. Później w rozmowie telefonicznej z dziennikarką ch24 burmistrz Finster mówił jeszcze o dwóch innych stawkach....

Reklama | Czytaj dalej »

W zestawieniu z decyzją administracyjną wydaną przez MOPS można by uznać, że złamano tajemnicę przedsiębiorcy. Jednak poddać w wątpliwość należy też powód odmowy, bowiem bez żadnego problemu uzyskaliśmy treść podobnej umowy najmu zawartej przez miejską szkołę - Gimnazjum nr 1 z prywatną uczelnią Sopocką Szkołą Wyższą. Taki dokument stanowi więc informację publiczną, a przecież obie instytucje są jednostkami miejskimi. Nie o tajemnicę przedsiębiorcy więc się rozchodzi, a raczej utrudnienie dostępu do rzetelnej informacji przy jednoczesnym zachowaniu pozorów tzw. otwartej kurtyny. Ba, nawet sam burmistrz zapewniał naszą dziennikarkę, że powyższą umowę otrzyma i sam miał mieć zgodę od PB Górski na podanie stawki najmu podczas konferencji.

Decyzja odmowna MOPS-u

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

10 komentarzy

~Człowiek
Ciekawe czy długo tej Dyrektorce MOPS zostało do emerytury? Niedobrze się dzieje jeśli osoba na takim stanowisku ukrywa informacje publiczne, bo wnioski płyną same...
12 Sierpnia 2017, godzina 09:39
Oceniono 6 razy 4
~Musi być istotny powód, że Arek ukrywa detale transakcji ze starym szpitalem!

Ciekawe ile z pieniędzy oficjalnie wydawanych na wynajem od Górskiego starego szpitala wraca do kieszeni Arka? Ta transakcja wynajmu starego szpitala z dala śmierdzi!


11 Sierpnia 2017, godzina 17:31
Oceniono 16 razy 8
~Michał Gruchała Stowarzyszenie Kukiz 15
Należy sprawę oddać do sądu. Urząd Miejski na pewno przegra. Powinni podać informacje w ciągu 14 dni.
11 Sierpnia 2017, godzina 16:52
Oceniono 20 razy 10
~super
Super Pani redaktor tak trzymajcie trzeba patrzeć na ręce i ujawniać przekręty. Musi to być wielka tajemnica skoro wydawanie publicznych pieniędzy nie jest informacją publiczną. Jest jeszcze tryb odwoławczy i zobaczymy czy koleżanki i koledzy mają rację. Tajemnica przedsiębiorstwa fajne ale między przedsiębiorcami no cóż metody jak nowa zmiana reprezentuje.

11 Sierpnia 2017, godzina 15:00
Oceniono 20 razy 6
~kotek, nędzny DARMOZJADZIE
~Do bla,bla,bla 11 Sierpnia 2017, godzina 13:49


co się tak zbulwersowałeś? Przelew na konto był, że się aktywny zrobiłeś? Jak tam stawka za trolling dzisiaj obowiązuje? Nieudolnie (jak zawsze) próbujesz rozmydlić temat i te swoje kretyńskie, paranoiczne teksty smarujesz. Uważaj, bo może Antoś otworzy sezon polowań na trolle i wtedy ci odstrzelą to z czym się na łby zamieniłeś
11 Sierpnia 2017, godzina 14:28
Oceniono 15 razy -5
~ncwncw
i oto chodzi, kasa wydawana a na forum awantura, o to im chodzi. Będą dalej wydawać kase
11 Sierpnia 2017, godzina 14:07
Oceniono 14 razy 2
~Do IDIOTY poniżej:
Pier..... się frajerze niemyty i jedź do Wa-wy wypie..... kota swojego prezesa!
Znalazł się ku.... debil, miłośnik karła którego comiesięczne fanaberie w ciągu 2 ostatnich lat kosztowały 14 milionów złotych /sama ochrona wariata i jego świty/, już za to powinien siedzieć sku...... do końca swoich dni w pier..... na oddziale dla psycholi!
Dotarło do twojego łba wypchanego trocinami czy nie?
11 Sierpnia 2017, godzina 13:49
Oceniono 25 razy -5
~kotek, zawrzyj zlew
bo zioniesz kanalizą w swoich pożal się Boże komentarzach. Nie mam ochoty czytać o twojej schizofrenii i paranoi związanej z partią aktualnie rządzącą, więc PSIIIIK futrzaku!!!
11 Sierpnia 2017, godzina 12:16
Oceniono 23 razy -5
~Do IDIOTY poniżej:
Najpierw niech się rozliczą kaczyści z tym ZEREM na czele, bo jak się naród za nich weźmie /a weźmie prędzej czy później/ to długoooooooooo z mamra nie wyjdą!
11 Sierpnia 2017, godzina 11:34
Oceniono 34 razy -2
~do telewizji, do Ziobry
pittolicie się z tym wszystkim jak dzieciaki

od lat coś nie halo w tym mieście, a wy tylko popiszecie sobie na forach, pobiadolicie jak baby i powyzywacie się i tyle, a ktoś/jakiś układ roocha was jak leci
i bardzo dobrze, skoro się dajecie i tak się latami nastawiacie
11 Sierpnia 2017, godzina 10:06
Oceniono 29 razy -3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 360.00 370.00 DKKDKK 56.60 58.20
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 5.60 6.70
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 44.90 46.40
GBPGBP 464.00 475.00 SEKSEK 43.80 45.40
Aktualizacja: 2017-08-18 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 362.00 368.00 DKKDKK 57.10 57.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 6.11 6.14
CHFCHF 375.00 382.00 NOKNOK 45.40 46.10
GBPGBP 466.00 472.00 SEKSEK 44.40 45.00
Aktualizacja: 2017-08-18 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-08-11

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.47 zł 4.82 zł 4.33 zł 1.83 zł
BP 4.49 zł 4.85 zł 4.35 zł 1.85 zł
Lotos Optima 4.47 zł - 4.33 zł 1.83 zł
MZK - - - -
Orlen 4.49 zł 4.84 zł 4.35 zł 1.85 zł
PKS 4.49 zł - 4.35 zł 1.85 zł