Piątek, 18 Sierpnia 2017 | Imieniny: Bogusława, Bronisława, Ilony | Pogoda: 25°C, 1016 hPa, wiatr 14.4 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Takiej nawałnicy nie pamiętają sami strażacy. Co najmniej cztery ofiary śmiertelne

W Suszku w gminie Czersk zginęło dwoje dzieci spędzających wakacje na obozie harcerskim. W Zielonej Hucie zginęła osoba w wyniku zawalenia budynku, a w Swornegaciach jedna pod namiotem. Strażacy pracują cały czas. - Na chwilę obecną nie przyjmujemy zdarzeń, które nie są ratowniem życia - przyznaje kpt. Marcin Wróblewski z chojnickiej straży pożarnej i dodaje, że tak potężnej nawałnicy, która uczyniłaby takie spustoszenie, nie pamięta.

Strażakom z regionu pomagają koledzy z całej Polski, m.in. Poznania czy Warszawy. Gdy rozszalała się burza, sami strażacy mieli problem z dojazdem do zdarzeń. Jak przyznaje, kpt. Wróblewski, bardzo ciężka była ewakuacja harcerzy z lasu znad jeziora w Suszku. - 150 dzieci było odciętych od świata. Zginęło dwoje. Pozostałe dzieci i młodzież są bezpieczne i przebywają na terenie gminy Chojnice (N. Cerkiew, Lutom). Zostało uruchomione zarządzenie kryzysowe. - Czegoś takiego jeszcze w swojej pracy nie pamiętam - przyznaje rzecznik prasowy KP PSP w Chojnicach. Ciężko nawet skoordynować wszystkie działania. Strażacy usuwali zawalone drzewa, żeby dostać się na miejsca tragicznych zdarzeń. Najpierw trzeba było zapewnić przejezdność. Czas na sprzątanie będzie później. Wróblewski apeluje by na razie nie dzwonić w sprawie drzew, które leżą w ogródkach czy innych miejscach, w których nie tamują ruchu. Najważniejsze są zdarzenia związane z zagrożeniem życia. Na razie bilans ofiar śmiertelnych to co najmniej cztery, a może być więcej. Poza tym to dziesiątki zerwnych dachów i zniszczonych budynków, zalania i zerwne linie energetyczne. Straż nie dysponuje tyloma materiałami, żeby wszystkie zniszczone budynki zabezpieczyć, ani też podnośnikami. Nawałnica przetoczyła się praktycznie przez cały powiat. - Najmniej chyba dotknęła gminę Konarzyny, a poza tym w całym powiecie jest bardzo dużo szkód - mówi Marcin Wróblewski.

Reklama | Czytaj dalej »

Zdjęcia z dzisiejszej tragicznej nocy i poranka ślijcie na kontakt@chojnice24.pl lub na FB ch24

Aktualizacja

Piąta ofiara zginęła w miejscowości Zapora.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

40 komentarzy

~Powiatowi urzędnicy zarządzania kryzysowego i chojnicki starosta zawiedli z kretesem!


Przeciętny Polak w czasie tragedii i żywiołów może jedynie liczyć na pomocnych współmieszkańców i na niezawodnych strażaków.

Urzędnicy zarządzania kryzysowego powiatu i chojnicki starosta zawiedli i nie dopełnili swoich podstawowych obowiązków! Starostwo, chojnicki ratusz, gmina Czersk i także inne gminy mają specjalnych urzędników od zarządzania kryzysowego odpowiedzialnych za koordynowanie działań w czasie katastrof i kataklizmów. Dlaczego ci urzędnicy ze służb kryzysowych z chojnickiego starostwa, z gminy Czersk, a także dlaczego starosta nie podjęli decyzji o ewakuacji harcerzy spod namiotów do jakiejś bezpieczniejszej lokacji - jak na przykład do jakiegoś budynku szkolnego (lub innego) by przeczekać burze i huraganowe wiatry?

Ostrzeżenia o nadchodzących burzach, o groźnych huraganowych wiatrach, i możliwości wystąpienia trąb powietrznych były przecież znane około 12 godzin wcześniej! Półtorej godziny przez tragedią w Suszku służby meteorologiczne ostrzegały, że burza na pewno wytworzy trąby powietrzne i huraganowe destrukcyjne wiatry. Dlaczego chojnicki starosta i jego urzędnicy od zarządzania kryzysowego nie podjęli żadnych działań prewencyjnych w obliczu zbliżającego się niebezpieczeństwa i logicznej w takiej sytuacji ewakuacji harcerzy ze Suszka do bezpiecznych budynków?

Starosta Staszek i jego urzędnicy od zarządzania kryzysowego zlekceważyli bezpieczeństwo ludzi w obliczu ekstremalnych żywiołów pogodowych i to oni bezpośrednio są odpowiedzialni za tą katastrofalną sytuacje i za możliwą do uniknięcia śmierć dwojga harcerek z obozu w Suszku i innych osób, które zginęły w czasie burzy z powodu bezmyślnego zlekceważenia powagi sytuacji w obliczu zbliżającej się burzy, trąb powietrznych i huraganowych wiatrów! W powiecie chojnickim 5 osób straciło życie z powodu beztroskiego i bezmyślnego zlekceważenia swoich służbowych obowiązków przez chojnickiego starostę Staszka Skaje i przez jego urzędników od zarządzania kryzysowego, którzy w obliczu zbliżającego się znanego im niebezpieczeństwa zignorowali bezpieczeństwo życia ludzkiego i poszli do swoich bezpiecznych domów by beztrosko się wyspać!
17 Sierpnia 2017, godzina 16:57
Oceniono 5 razy 5
~Errata:
SZCZERE WYRAZY WSPÓŁCZUCIA
DLA RODZIN TYCH 2 HARCEREK !!!!!!!!!!!!!!!!!!
17 Sierpnia 2017, godzina 16:09
Oceniono 2 razy 2
~SZCZERE WYRAZ WSPÓŁCZUCIA
DLA RODZIN TYCH 2 HARCEREK !!!!!!!!!!!!!!!!!!
17 Sierpnia 2017, godzina 16:08
Oceniono 2 razy 2
~do Markovic:
Skoncz juz chlopie z tymi porównaniami !!!
Bo nawałnica to nie zawody sportowe !!!
A zacofany to jesteś TY !!!
17 Sierpnia 2017, godzina 16:07
Oceniono 2 razy 2
~Gość
Nawałnica pokazała przy okazji kto jest kto. Problem przygniutł panią burmistrz Czerska. Nie widać nie słychać. Prawdziwym włodarzem okazał się sołtys Rytla. W najbliższych wyborach samorządowych powinniśmy głosować na soltysa Rytla jako na burmistrza. Brawo panie sołtysie.
16 Sierpnia 2017, godzina 21:01
Oceniono 9 razy 9
~Markovic
Dokladnie .
Tragedia na skale Polski , w porownaniu z Siera , Filipiny , Australia , Japonia , to przez ludzi zacofanych , ktorzy z kraju nie wyjezdzali przez cale zycie to poprostu Koniec Swiata .
15 Sierpnia 2017, godzina 20:16
Oceniono 9 razy 1
~zwał jak zwał
dla jednych taki żywioł to tragedia, dla innych nie, ważne, że wszyscy, którzy mogą pomagają, a firmy, które pomagają i przy okazji reklamują się na portalach społecznościowych ze swoimi logami, no cóż.....
15 Sierpnia 2017, godzina 16:52
Oceniono 9 razy 5
~jaka tragedia?
połamane drzewa, pozrywane dachy, za mało strażaków do pracy?
w Polsce zawsze jest spokojnie, a jak zawieje i połamie sosny to tragedia światowa na skalę kosmiczną, ludzie i narody pomagajcie, traagedia.....
prędzej szok i bałagan, lipne dachy poszły z wiatrem, lipne słupy energetyczne,
a co z prognozami pogody, nie ma takich instytucji w Polsce, które obserwują pogodę? nikt nie przewidział wichury na 100km średnicy????

tragedia to jest dla rodzin tych 6 ludzi, którzy zginęli, to prawdziwa tragedia - wyrazy głębokiego współczucia

ale połamane drzewa to nie tragedia, to tylko połamane drzewa i pozrywane linie z prądem, trzeba zwyczajnie posprzątać
15 Sierpnia 2017, godzina 16:20
Oceniono 13 razy 3
~do MARKOVIC:
w obliczu TRAGEDII nie rób żadnych PORÓWNAŃ !!!
Nie wstyd ci ??????????
15 Sierpnia 2017, godzina 14:09
Oceniono 11 razy 1
~do ponizej:
to wyjedz z Polski tam do Leone i zamknij się, palancie !!!
15 Sierpnia 2017, godzina 14:06
Oceniono 9 razy 1
~bez przesady!!!!!!!
niektórzy przezywają 3 godzinną wichurę jak jakieś tsunami, pozrywało lipnie pobudowane dachy i połamało lasy sosnowe, a powinny być lasy mieszane, trochę dystansu, na świecie są większe tragedie,
300 osób właśnie na Sierra Leone w lawinie błotnej zginęło, a u nas 6
współczucia dla rodzin ofiar, okropna tragedia
trochę dystansu, fejs aż trzęsie się od akcji zbiórek, kataklizm piszą, apokalipsa, serio????
15 Sierpnia 2017, godzina 09:06
Oceniono 14 razy 2
~MARKOVIC
JAKIEGO SADU ?
KTO SIE NABIJA ?
Tylko porownanie jest , ze wiatry 150km/h to na szczescie nie to co w niektorych miejscach na swiecie ktore przekraczaja po 300 km h
takze czytaj ze zrozumieniem
15 Sierpnia 2017, godzina 00:31
Oceniono 8 razy -2
~Leszek P
Tragedia wielka i żywioł, i nasza słabość.
Jechałem przez nasze okolice w sobotę przed południem. Drogi już były jako tako udrożnione. Ale więcej wiedziałem co się dzieje z Radia Gdańsk, niestety słabo słyszalnego już w Czersku nie mówiąc o Chojnicach, niż z bardzo dobrze słyszalnego Weekendu. Właściwie Weekend nadawał muzykę z jakiegoś samograja. Nie zdał egzaminu w bardzo trudnym czasie dla regionu. Zero pomocy. Zero informacji. Chyba nie warto słuchać. Może lepiej zadbać o wzmocnienie Radia Gdańsk. I w takich sytuacjach na prawdę potrzeba więcej informacji a nie pustych rozmowach o czymś tam, piosenkach czy podróżach po Europie. Ludzie potrzebowali wsparcia i informacji.
A może na przyszłość uruchomić specjalny kanał. Przygotować procedury na wypadek jakiegoś kataklizmu.
Leszek
14 Sierpnia 2017, godzina 23:26
Oceniono 12 razy 6
~ten Markovic, Marek i Słabo:
to jest jedna i ta sama osoba i wolałbym, żebyś się facet wreszcie zamknął i przestał nabijać z czyjejś tragedii albo OSOBISCIE ZADBAM O TO, ŻEBYŚ ZA TE SWOJE "WYWODY" W KOŃCU ODPOWIEDZIAŁ PRZED SĄDEM !!!
14 Sierpnia 2017, godzina 19:07
Oceniono 9 razy 1
~Urzędnicy służb kryzysowych powiatu i starosta zawiedli i nie dopełnili swoich obowiązków!

Starostwo, chojnicki ratusz, gmina Czersk i także inne gminy mają specjalnych urzędników od sytuacji kryzysowych odpowiedzialnych za koordynowanie działań w czasie katastrof i kataklizmów.

Dlaczego urzędnicy od sytuacji kryzysowych ze starostwa, z gminy Czersk, a także dlaczego starosta nie podjęli decyzji o ewakuacji harcerzy spod namiotów do jakiejś bezpieczniejszej lokacji - jak na przykład do jakiegoś budynku szkolnego (lub innego) by przeczekać burze i huraganowe wiatry? Ostrzeżenia o nadchodzących burzach i i o groźnych huraganowych wiatrach były przecież znane około 12 godzin wcześniej! Dlaczego nie podjęto żadnych działań prewencyjnych? Kto jeszcze poza starostą Staszkiem odpowiada za tą katastrofalną sytuacje i za możliwą do uniknięcia śmierć dwojga harcerek z obozu w Suszku?

13 Sierpnia 2017, godzina 23:17
Oceniono 19 razy 11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 360.00 370.00 DKKDKK 56.60 58.20
EUREUR 424.00 432.00 RUBRUB 5.60 6.70
CHFCHF 371.00 386.00 NOKNOK 44.90 46.40
GBPGBP 464.00 475.00 SEKSEK 43.80 45.40
Aktualizacja: 2017-08-18 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 362.00 368.00 DKKDKK 57.10 57.70
EUREUR 426.00 430.00 RUBRUB 6.11 6.14
CHFCHF 375.00 382.00 NOKNOK 45.40 46.10
GBPGBP 466.00 472.00 SEKSEK 44.40 45.00
Aktualizacja: 2017-08-18 12:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno finansować in vitro?




Ceny paliw2017-08-11

E95 E98 ON LPG
123 Statoil 4.47 zł 4.82 zł 4.33 zł 1.83 zł
BP 4.49 zł 4.85 zł 4.35 zł 1.85 zł
Lotos Optima 4.47 zł - 4.33 zł 1.83 zł
MZK - - - -
Orlen 4.49 zł 4.84 zł 4.35 zł 1.85 zł
PKS 4.49 zł - 4.35 zł 1.85 zł