Piątek, 07 Sierpnia 2020 | Imieniny: Donaty, Olechny, Kajetana ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Pogodowy alert zignorowany przez urzędników

To zwykli ludzie w wolny dzień zasuwają w usuwaniu skutków nawałnicy, a urzędnicy w zeszłym tygodniu zaczęli weekend już grubo przed 15. Wyłączyli komputery i nie wysłałi komunikatu o zagrożeniu pogodowym do gmin w powiecie chojnickim. W wyniku żywiołu zginęło pięć osób, w tym dwie nastoletnie harcerki przebywające na obozie w środku lasu.


O sprawie rozpisują się już ogólnopolskie media, podobnie jak o interwencji wojska, które nie dość, że zjawiło się na miejscu za późno, to do pracy zabrało się krótko przed przyjazdem swojego zwierzchnika Antoniego Macierewicza. Do tego czasu ochotnicy wykonywali ciężką pracę na kanale i to bez ciężkiego sprzętu.

Reklama | Czytaj dalej »

Wiadomo już, że ostrzeżenie drugiego stopnia z Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego wysłano do chojnickiego starostwa o 14:27, ale zostało ono zignorowane przez dyrektora wydziału bepzieczeństwa i zarządzania kryzysowego Andrzeja Nogala. Ten przyznał, że nie rozesłał ostrzeżenia do gmin, bo wyłączono już komputery, a po godzinie 15 urzędy i tak nie pracują, więc nie miałby go kto odebrać. Dziennikarzom z ogólnopolskich mediów tłumaczył, że do tej pory takie komunikaty były zbyt częste i się nie sprawdzały.

Za zarządzanie kryzysowe odpowiedzialny jest starosta. Stanisław Skaja zapewniał dziennikarza Wirtualnej Polski, że komunikat IMGW z ostrzeżeniem wysłano do wszystkich gmin. Wicestarosta Marek Szczepański nie jest już o tym tak przekonany i zasłania się niewiedzą. - Nie znam szczegółów informacji. Trzeba ustalić, jak wyglądał przekaz informacji i czy jeśli tak wyglądają fakty, to przyczyna zaniedbania, błąd ludzki czy niejasne procedury - wyjaśniał oburzonym internautom na portalu społecznościowym. Tłumaczył, że w tym czasie przebywał na urlopie. Choć jednocześnie, zapytany przez naszą dziennikarkę, zapewniał, że jednak pracował w feralny weekend... Tymczasem w poniedziałek, pomiędzy wolnymi dniami, w starostwie był tylko Stanisław Skaja, który ma do dyspozycji dwóch zastępców, a cały zarząd powiatu liczy 5 osób!

Do tematu zarządzania kryzysowego w powiecie wrócimy później.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

65 komentarzy

~Anka
Mieszkam w Gdańsku ,a od 38 lat przyjeżdżam w okolice Brus na wypoczynek. Jestem emocjonalnie związana z waszymi terenami i ludźmi, którzy tu mieszkają. Widok zniszczeń po nawałnicy będę miała do końca życia przed oczami. Przeczytałam wasze komentarze i nasunęła mi się jeszcze jedna refleksja. W tym wszystkim zabrakło panu staroście zwykłej ludzkiej odpowiedzialności i sumienia. Jak można udać się spokojnie do domu mając taką informacje o zagrożeniu. W głowie się nie mieści. Pomijam fakt do której godziny powinien pracować urząd ,ale nie wierzę w to ,że pan starosta czy pan dyrektor wydziału kryzysowego nie mieli innych możliwości ostrzeżeń- są telefony , smsy , mmsy , fejsy , faksy itp. itd. Oni już po prostu rozpoczęli długi 5 dniowy weekend. Nie wiadomo jak skończy się dochodzenie w tej sprawie - na wyniki poczekamy jeszcze trochę .Ale jedno jest pewne- w wyborach samorządowych będziecie mieli możliwość zmiany osób ,które po prostu nie zasługują ,ani moralnie ,ani swoimi kompetencjami aby nad Wami roztaczać opiekę. A panu staroście życzę ,aby mógł spojrzeć prosto w oczy rodzicom tych dwóch harcerek i powiedzieć , że zrobił wszystko co było w jego mocy aby uniknąć tragedii.
21 Sierpnia 2017, godzina 16:46
Oceniono 43 razy 17
~Właściwym miejscem dla Staszka Skaji i Andrzeja Nogala jest wiezienie!

Starostwo chojnickie to gniazdo korupcji gdzie niechciani gdzie indziej samorządowcy są po znajomości obdarowywani pozycjami etatowych członków zarządu. W efekcie poza załatwianiem swoich prywatnych korupcyjnych interesów mało co jest robione dla mieszkańców powiatu chojnickiego.

Staszek, loczek, "etatowy" były burmistrz Czerska, i inni członkowie zarządu powiatu zasługują na wiezienie w związku z karygodnymi kryminalnymi zaniedbaniami związanymi z tragedia w czasie nawałnicy gdy z powodu zlekceważenia swoich obowiązków przez starostę, zarząd powiatu, i podległych im urzędników zginęło tragicznie kilkoro turystów i mieszkańców powiatu!


21 Sierpnia 2017, godzina 15:52
Oceniono 48 razy 26
~konieczna zmiana w powiecie musi byc
ludzie w powiecie , rządzący już, DAWNO powinni być wymienieni , nowi coś więcej by robili , tak jak na dobre wyszła zmiana sołtysa w Rytlu na innego. Dlatego Rytel tak dobrze se radzi po nawałnicy . Pan Skaja miał TYLKO 300 głosów więc ....smutne to ....Pan Szczepański też powinien zająć sie czymś innym , pozytecznym
21 Sierpnia 2017, godzina 15:34
Oceniono 43 razy 25
~czesław
Do pierdla z baranami na długie lata ! Wystarczyło by łajza powiadomił lokalne środki przekazu - media , wiadomość dotarła by do obozu harcerskiego w Suszku , co by uratowało życie harcerkom . Na ten czas przenieśli by się w bezpieczne miejsce . Tego barana , osła , lenia i cepa zamknąć w więzieniu . Ale nie dziwmy się debilom z Platformy Obywatelskiej , pokazali raz jeszcze że są ludzmi nieodpowiedzialnymi i poprańcami . Wyczyścimy to szambo w 2018 r. w wyborach samorządowych .
21 Sierpnia 2017, godzina 08:28
Oceniono 43 razy 21
~czesław
Do pierdla z baranami na długie lata ! Wystarczyło by łajza powiadomił lokalne środki przekazu - media , wiadomość dotarła by do obozu harcerskiego w Suszku , co by uratowało życie harcerkom . Na ten czas przenieśli by się w bezpieczne miejsce . Tego barana , osła , lenia i cepa zamknąć w więzieniu . Ale nie dziwmy się debilom z Platformy Obywatelskiej , pokazali raz jeszcze że są ludzmi nieodpowiedzialnymi i poprańcami . Wyczyścimy to szambo w 2018 r. w wyborach samorządowych .
21 Sierpnia 2017, godzina 08:20
Oceniono 32 razy 10
~Staszek i Andrzej za kryminalne zaniechanie obowiązków służbowych zasługują na wiezienie!

Staszek Skaja i Andrzej Nogal zaniechali dopełnienia swoich obowiązków by powiadomić podległe chojnickiemu starostwu gminy o zbliżającej się wyjątkowo groźnej nawałnicy i o trąbach powietrznych. Gdyby ta wiadomość dotarła do obozu harcerskiego i do innych osób to być może harcerze i inne osoby zostały by ewakuowane do bezpiecznych budynków i być może nie doszło by do utraty życia ludzkiego. Andrzej i Staszek otrzymali ostrzeżenie o groźnej nawałnicy na ponad 8 godzin przed jej nadejściem. Osiem godzin czasu przed nadejściem nawałnicy wystarczyło by by ewakuować dzieci i inne osoby spod namiotów do bezpiecznych budynków.

Niestety - Andrzej i Staszek kompletnie zaniedbali i zaniechali dopełnienia swoich obowiązków służbowych co w konsekwencji doprowadziło do śmierci kilkorga osób, które zginęły podczas burzy i nawałnicy o groźbie i niebezpieczeństwie której ostrzegł starostwo chojnickie komunikat Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego z Gdańska. Staszek i Andrzej zlekceważyli to ostrzeżenie o nadchodzącej nawałnicy i dopuścili się kryminalnego zaniedbania swoich obowiązkowy w wyniku czego utraciło życie kilkoro ludzi - w tym 2 dzieci na obozie harcerskim w Suszku.

Staszek i Andrzej zasługują na wiezienie za nieumyślne spowodowanie śmierci kilkorga ludzi poprzez karygodne i lekceważące zaniedbania swoich obowiązków służbowych! Razem ze starosta Staszkiem kare za kryminalne zaniedbania we funkcjonowaniu systemu zarządzania kryzysowego w starostwie chojnickim powinno ponieść wszystkich 5 członków zarządu powiatu!

21 Sierpnia 2017, godzina 06:41
Oceniono 56 razy 40
~Feliks 311 powinien wylecieć już dawno
ma mnóstwo za uszami, ale za zaniedbania piątkowe powinien wylecieć natychmiast
20 Sierpnia 2017, godzina 21:02
Oceniono 47 razy 31
~adam
No to się doigrali- powiat chojnicki w wydaniu głównym wiadomości, nie przekazano informacji o nawałnicy.
20 Sierpnia 2017, godzina 20:44
Oceniono 50 razy 32
~XXX
Za to co władze pierwszego szczebla odwaliły- starosta, wojewoda pomorski i marszałek wszyscy powinni beknąć!!!
20 Sierpnia 2017, godzina 19:55
Oceniono 42 razy 22
~MIX
poprzez zaniechanie bezpośrednio naraził życie i zdrowie ludzi.


Nie żyje kilka osób w naszym rejonie.

Gdyby te skurw.......yny ludzi powiadomili to i harcerze pieszo doszli by z suszka do Rytla i schowali by się w szkole!!!!!
20 Sierpnia 2017, godzina 09:36
Oceniono 59 razy 39
~CHOJNICZANIN
PROKURATOR !!!!

PROKURATOR!!!
I JESZCZE RAZ PROKURATOR

SKAJA POWINIEN SIEDZIEĆ ZA TO!!!
20 Sierpnia 2017, godzina 09:32
Oceniono 48 razy 28
~Daniel Edrus6
Kto od nich wyciągnie konsekwencje, Prokuratura chojnicka czy słupska! A moźe dobierze im się Biedroń do dupska!
19 Sierpnia 2017, godzina 22:48
Oceniono 51 razy 31
~widać, że są prawdziwymi nieudacznikami
zapomnieli o mieszkańcach, gdyż dla nich były ważniejsze zyski z lichwiarskich pożyczek,
teraz na bruk z nimi pajacami, którzy nic nie potrafią bez sztabu urzędników, jak się okazuje nawet komputera nie potrafią obsługiwać, czyli samorządowa władza TEORETYCZNA
19 Sierpnia 2017, godzina 22:17
Oceniono 50 razy 30
~mieszkaniec powiatu
Stare przysłowie " wpuść gbura do biura ,a atramen wypije" POwiat chojnicki to kpina, urzędnicy PO politologii i handlarze ceramiki! Kłamią drwią wybrani POlitycznie bardzo małym POparciem społecznym trzymają się stołków i licza na układy! Czego oczekujemy od karierowicza v-ice?
19 Sierpnia 2017, godzina 21:08
Oceniono 53 razy 33
~były urzędnik
zastanawialiśmy się kogo oni w naszym urzędzie zatrudniają, byłego wojskowego kuśtykającego Nogala, którego często i gęsto żołnierze musieli wnosić do domu.
19 Sierpnia 2017, godzina 19:04
Oceniono 60 razy 42

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 380.00 DKKDKK 58.20 59.70
EUREUR 434.00 446.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 403.00 418.00 NOKNOK 40.30 41.40
GBPGBP 481.00 496.00 SEKSEK 41.80 43.30
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 376.00 DKKDKK 58.70 59.40
EUREUR 438.00 442.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 412.00 NOKNOK 40.70 41.30
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.30 43.00
Aktualizacja: 2020-08-06 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Gdzie spędzisz tegoroczny urlop?Ceny paliw2020-08-06

E95 E98 ON LPG
BP 4.44 zł 4.79 zł 4.3 zł 1.93 zł
Circle K 4.39 zł - 4.25 zł 1.88 zł
Lotos Optima 4.41 zł - 4.27 zł 1.9 zł
MZK 4.39 zł 4.59 zł 4.25 zł 1.93 zł
Orlen 4.44 zł 4.69 zł 4.3 zł 1.93 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij