Środa, 18 Lipca 2018 | Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta | Pogoda: 20°C, 1006 hPa, wiatr 9.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

'Czekamy na ruch polskiego rządu'

Podkreślali eurodeputowani, którzy dzisiaj odwiedzili tereny dotknięte przez nawałnicę. Chodzi o pomoc chociażby z funduszu solidarności, o którą do tej pory strona Polska nie wystąpiła. - Bez aktywności rządu, który musi złożyć wniosek mamy ograniczone ruchy - mówiła Róża Thun europosłanka z PO.


Do Chojnic przyjechali wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego Mairead McGuinness, przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia  Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności Adina Valean, Ivan Stefanec z Komisji Budżetu oraz europosłowie Platformy Obywatelskiej Róża Thun, Janusz Lewandowski, Jarosław WałęsaTadeusz Zwiefka, którzy zainicjowali wizytę zagranicznych kolegów. Nie zabrakło także przewodniczącego partii Grzegorza Schetyny. Po godz. 13 goście wylądowali na stadionie Chojniczanki, po czym udali się do starostwa na spotkanie z lokalnymi samorządowcami. Część terenów zniszczonych przez żywioł eurodeputowani mieli okazję zobaczyć w trakcie podróży. W urzędzie odbyła się prezentacja multimedialna i rozmowy z samorządowcami, którzy po kolei artykułowali problemy swoich rejonów.

Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego w Chojnicach


Leszek Waszkiewicz, starosta bytowski od razu zapytał na jaką pomoc ze strony Unii można liczyć. - Obecnie pomagamy właścicielom lasów prywatnych, bo ze względów bezpieczeństwa muszą jak najszybciej uporządkować teren. Uporządkowanie jednego hektara lasu po nawałnicy to równowartość czterech pensji. Takich pieniędzy właściciele lasów nie mają. W samym Lipuszu trzeba uprzątnąć w rok tyle drewna ile pozyskuje się w przeciągu 20 lat. Ten cały ciężar przejedzie naszymi drogami, które już nie są w najlepszym stanie. Czy można liczyć na pomoc skierowaną bezpośrednio do właścicieli lasów, o co nasz rząd może wnioskować?

Starosta chojnicki przypomniał, że w zarządzanym przez niego powiecie w wyniku nawałnic życie straciło pięć osób. Pomoc idzie do nas z wielu stron Polski, ale to wciąż za mało. - Mam 6 tysięcy ha lasów prywatnych, które czekają na uprzątniecie i odbudowę - podnosił.S. Skaja - Jeśli chodzi o nasz powiat
Z podobnym kataklizmem w Tatrach wysokich miała do czynienia Słowacja, o czym przypomniał Ivan Stefanec z Komisji Budżetu. - Wówczas zgłosiliśmy się do funduszu solidarności po środki i m.in. dzięki pomocy pana Janusza Lewandowskiego te środki otrzymaliśmy. Zdajemy sobie sprawę, że sytuacja w Polsce jest znacznie gorsza niż była u nas. Jestem pewien, że spełniacie wszelkie warunki, aby otrzymać środki z funduszu solidarności. Bardzo ważne jest, aby rząd centralny Polski wystąpił o te środki, wówczas zapewniamy, że my z Europejskiej Partii Ludowej zrobimy wszystko, aby wesprzeć Polskę w tych działaniach, aby te środki uzyskać, tak samo jak polscy europarlamentarzyści.

Przewodnicząca Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego chciała przybyć do Polski już wcześniej w związku z wycinką w Puszczy Białowieskiej. - W obu miejscach doszło do uszkodzenia, strat jeśli chodzi o bioróżnorodność, na której nam niezwykle zależy. Istnieją fundusze, z których można skorzystać. Pieniądze są - mówiła Adina Valean.


Chciałam tu juz przybyć w związku z tym co się dzieje w Puszczy- Mieliśmy okazję zobaczyć jak dobrze, przy tych warunkach, samorządy lokalne sobie poradziły. Widzimy jak bardzo sroga potrafi być natura. (...)  Współczujemy tym, którzy utracili swoich bliskich, bo życie ludzkie jest najważniejsze. Te rodziny, które utraciły swoich bliskich, swoje dzieci  będą musiały z tym co się stało żyć przez lata, przez całe życie. (...) Myślę, że to co będzie chciała zrobić Europa, to pomóc. Dlatego potrzebujemy, żeby władze samorządowe i władze centralne współpracowały z władzami Unii Europejskiej, żebyśmy szybko mogli przekazać wsparcie. Wydaje mi się, że problem jest zbyt duży, żeby ten region sam mógł go udźwignąć. Przekażę taką wiadomość w Parlamencie Europejskim i jako jego członek zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby wspomóc ten region - mówiła z kolei Mairead McGuinness wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego.

Bardzo ważne było, że nasi koledzy europarlamentarzyści nas zaprosiliW trakcie dzisiejszych rozmów było wiele nawiązań do Białowieży. O przestrzeganiu prawa europejskiego mówiła m.in. Róża Thun. - Życzliwość jest ze strony naszych kolegów z parlamentu europejskiego ale i oczekiwanie, że rząd prawa naszego europejskiego będzie przestrzegał. Wszystko opiera się na solidarności, współpracy i przestrzeganiu wspólnego prawa - podkreślała Thun.

Ja bardzo chce podziękować naszym kolegom, którzy po zakończeniu prac w Europarlamencie

Janusz Lewandowski służył z kolei radą odnośnie wniosku po unijną kasę. - Rzecz w dobrej aplikacji, która jest rzetelna i dobrze napisana, bo te przepisy funduszu solidarności nie są do końca precyzyjne. Je można różnie interpretować. (...) Rząd musi sobie z tym poradzić. Wniosek trzeba złożyć w 12 tygodni od katastrofy.

Zainteresowanie również w Puszczy Białowieskiej

- We wtorek informacje dotrą do pani premier. Jesteśmy tutaj już trzeci raz, żeby pomóc samorządom, które próbują dzisiaj sprzątać te wielkie straty. Ale też dzisiaj wszyscy myślą o tym jak pomóc tym, którzy przeżyli te straszną nawałnicę - mówił z kolei Grzegorz Schetyna.

We wtorek informacje dotrą do pani premier

Urząd Marszałkowski i zaangażowane instytucje wyceniają starty jakie dotknęły Pomorze na ponad 1,5 mld zł! - To są straty, które uzasadniają w ramach solidarności unijnej wsparcie naszych mieszkańców. (...)  Trudno nam się zgodzić z szacunkiem, że w woj. pomorskim to tylko 20 mln zł - podnosił Paweł Orłowski wicemarszałek woj. pomorskiego.

Po konferencji w siedzibie powiatu przedstawiciele Brukseli udali się na spotkanie z mieszkańcami Żalna i Trzebunia.

Reklama | Czytaj dalej »

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

44 komentarzy

~No sprężać się PIS-owskie trole
Jak się postaracie to do tego 500+ stra SZYDŁO dołoży wam jeszcze 200+, wczoraj wasz wódz umiłowany koczkodan na kaczych łapach, stojąc na swoim katafalku powiedział, że zwyciężycie i dostaniecie to na co zasługujecie. Więc do dzieła bando zaplutych trolli.
11 Września 2017, godzina 16:10
Oceniono 88 razy 50
~barnaba
Nowa targowica spod znaku PIS bardzo aktywna. Pewnie poszły nowe przelewy z Kremla. Po ile stoi teraz rubel?
11 Września 2017, godzina 13:27
Oceniono 74 razy 40
~Świr Antoni z Tworek
Brawo moje kochane PIS-owskie trolle, dziękuję wam za wszystkie wpisy popierające mnie, prezesa i wszystkich należących do dojnej zmiany. Chwilowo jestem na wczasach w Tworkach, ale zapewniam was, że otrzymacie sowitą nagrodę za popieranie nas, już zamówiłem 1100 kilogramów najlepszych "krówek" ciągutek, każdy z was otrzyma 5 kg. przesyłką kurierską, abyście nabrali energii przy wpisach w których mieszacie z gównem i błotem moich przeciwników. Lekarze mówią, że wkrótce zostanę mianowany feldmarszałkiem, nawet pokazywali mi buławę marszałkowską i obiecali, że zostanie mi uroczyście wręczona przy opuszczaniu sanatorium, jeszcze tylko Tadziu mnie pokropi i pobłogosławi, i będę mógł mianować generałem kogo tylko zechcę, Duduś mi już nie podskoczy. Wkrótce też odwiedzę wasze tereny, teraz nie zakopię się w bagnie, przyjadę "Rosomakiem" albo "Leopardem".
Do zobaczenia moje kochane pracowite mrówy, do pracy, do pracy pokażcie jacy jesteście silni, może nawet kilku z was awansuję na poruczników i kapitanów, a co tam, należy się wam.
Muszę kończyć bo zbliżają się do mnie sanitariusze z ogromną strzykawką w której podobno jest "bomba witaminowa" ale ja po tej "bombie" mam fajne sny! Pa kochani, PA, PA!
Wasz feldmarszałek Antoś Świr
11 Września 2017, godzina 09:10
Oceniono 102 razy 50
~plażowicz
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
11 Września 2017, godzina 05:57
Oceniono 86 razy -30
~Julian W.
Wolne sądy!
10 Września 2017, godzina 21:57
Oceniono 89 razy 25
~karol
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 19:57
Oceniono 89 razy -25
~staś
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 19:45
Oceniono 94 razy -30
~Gerda
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 19:01
Oceniono 91 razy -25
~Sowa & Przyjaciele oraz kolesie od przetargów.... !
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 15:17
Oceniono 101 razy -25
~do poniżej sam jesteś idotą
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 14:24
Oceniono 68 razy -40
~Do IDIOTY poniżej:
"Straszenie" wielkie pieniądze przeżarli w "sowie", ale te pieniądze są groszami do pieniędzy pakowanych w komisję świrniętego Antosia i jego kumpla Wacka, ty zacofany pusty łbie! Zresztą jakakolwiek dyskusja z wyznawcami "sekty smoleńskiej" pozbawionymi rozumu jest bezprzedmiotowa. Jeszcze kiedyś się obudzicie nie z ręką w nocniku, ale w stojąc po szyję w szambie. Pomódl się do Bozi aby ci oddała trochę rozumu który straciłeś, może się zlituje i odda.
10 Września 2017, godzina 13:48
Oceniono 110 razy 40
~PO państwa teoretycznego przeżerali i publiczne pieniądze w Sowie i Przyjaciele
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 12:27
Oceniono 109 razy -25
~Do PIS-owskich Trolli
Jakie to dziwne, że nie przeszkadza wam:
- 19 mln. zł. wydane przez PIS na jakieś durne czarne bilbordy, pieniądze pochodzą ze spółek skarbu państwa, między innymi od koncernu "ORLEN" czyli z pieniędzy które wydajecie na paliwo.
- 14.800.000 zł. wydane na zabezpieczanie "miesiączek" chorego człowieka, który już dawno stracił kontakt z rzeczywistością.
- 5 mln. zł. na prywatną ochronę tego waszego kacyka na kaczych łapach, który boi się wszystkich i wszystkiego wokół siebie. Takie same same obsesje mieli dyktatorzy państw sąsiadujących z Polską ze wschodu i zachodu, na szczęście marnie skończyli.
- nie przeszkadza wam to, że nie/rząd PIS-owski garściami wpycha pieniądze dziadydze w czarnej sukience z Torunia, ostatnio 19,5 mln. zł. aby tylko dobrze mówił "ciemnemu ludowi" o PIS-ie.

Jeżeli ci z PO kradli, to robili to z umiarem, w białych rękawiczkach. Ci obecni robią to jak gangsterzy, ale przyjdzie czas kiedy czwórkami pomaszerują do pudła na Rakowieckiej.
10 Września 2017, godzina 10:56
Oceniono 122 razy 30
~Do kretyna "ORO"
Ty kretynie jeszcze nie wytrzeźwiałeś czy może jesteś na dopalaczach, bo takiego wariata jak ty, to ze świecą szukać. Zacznij przygłupie pisać o złodziejach których tak bardzo popierasz, że aż ci odpier.... z nienawiści do wszystkich innych.
10 Września 2017, godzina 10:07
Oceniono 113 razy 35
~ZK swir Rulewski
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
10 Września 2017, godzina 09:33
Oceniono 111 razy -25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 376.00 DKKDKK 57.00 58.50
EUREUR 427.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 367.00 382.00 NOKNOK 44.70 46.20
GBPGBP 486.00 497.00 SEKSEK 40.80 42.30
Aktualizacja: 2018-07-17 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 370.00 DKKDKK 57.10 57.90
EUREUR 428.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 365.00 372.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 483.00 488.00 SEKSEK 41.20 41.90
Aktualizacja: 2018-07-17 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty w obronie niezawisłości Sądu Najwyższego?
Ceny paliw2018-07-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.19 zł 5.55 zł 5.06 zł 2.34 zł
Circle K 5.17 zł 5.47 zł 5.04 zł 2.32 zł
Lotos Optima 5.17 zł - 5.04 zł 2.32 zł
MZK 5.14 zł 5.29 zł 5.01 zł 2.29 zł
Orlen 5.19 zł 5.44 zł 5.06 zł 2.34 zł
PKS - - - -