Niedziela, 18 Kwietnia 2021 | Imieniny: Apoloniusza, Bogusławy, Goscisławy ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Odstępstwo od przepisów, a może i nawet zmiana trajektorii

Na zdjęciu Alina Urbańska wręcza projektantom listę nieruchomości zagrożonych wywłaszczeniem.

Po konsultacjach w sprawie zmiany przebiegu 212. O odstępstwo drogowe, które pozwoliłoby wybudować skrzyżowanie na Zamieściu, pojadą prosić do Warszawy burmistrz, poseł i dyrektor ZDW. W końcu mówi się też o podejściu do rozwiązania alternatywnego, czyli przesunięcia planowanej obwodnicy poza osiedla domów jednorodzinnych. Do całej inwestycji potrzebne będzie wykonanie raportu oddziaływania na środowisko, co w RDOŚ wywalczyli sobie sami chojniczanie.


Wczorajsze spotkanie konsultacyjne z mieszkańcami trwało  blisko 2,5 godziny i nie zabrakło w nim gorących momentów (relacje video do zobaczenia na Fb ch24). W pierwszej części o zaletach inwestycji mówił burmistrz. Zdaniem Arseniusza Finstera, Chojnic nie stać na pobudowanie dużej obwodnicy, a zachodnie obejście skomunikowałoby ul. Czereśniową i odciążyło znacznie ruch w mieście, niestety kosztem Zamieścia. Dla mieszkańców tego osiedla miałyby powstać równoległe drogi wewnętrzne. Pojawił się także pomysł skomunikowania obwodnicy z ul. Zamieście. Pobudowanie skrzyżowania w tym miejscu ze względu na odległość mniejszą niż 500 m, co jest niedopuszczalne w przypadku dróg klasy G, a taką jest droga wojewódzka, wiązałoby się z odstępstwem drogowym. O to w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa zamierzają wspólnie prosić Arseniusz Finster, poseł Aleksander Mrówczyński i Grzegorz Stachowiak, dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. - Ono powinno przejść, bo jest czynnik społeczny - mówił burmistrz.

Przechodzę do tej najistotniejszej informacji, która powinna uspokoić mieszkańców Zamieścia. Państwo mówiliście, że będziecie odcięci od miasta, nie bez racji

Włodarz poinformował także mieszkańców o decyzji RDOŚ o obowiązku wykonania oceny oddziaływania na środowisko. - To dobra decyzja, zabiegałem o nią - powiedział włodarz. - Pisałam do RDOŚ i to ja głównie się do niej przyczyniłam - wytknęła burmistrzowi Beata Kulikowska, która korzystając z bezpośredniej możliwości wymiany zdań z włodarzem nawiązała także do zaszłości związanych z jej nieruchomością. Na kanwie doświadczeń kobieta obawia się, że po raz kolejny zostanie wywłaszczona, a może i nawet wykupiona.

Pisaliśmy do SKO w sprawienia naruszenia naszych dóbr, rozjechania nam truskawek

Burmistrz zapewniał, że miasto Chojnice nigdy nikogo nie wywłaszczało, poza dwoma wyjątkami.

W drugiej części spotkania chojniczanie z Kolejarza, Zamieścia i Asnyka dowiedzieli się, ile od czasu majowych konsultacji zmieniała się ich sytuacja. Jeśli chodzi o odległość od fundamentów domu do planowanej drogi to niewiele. - Na całej długości drogi odsunęliśmy się w stronę zachodnią, są to nie duże odległości w stosunku do koncepcji. Są to maksymalnie 3 metry - poinformowała Alicja Pisula z biura Highway. Projektanci tłumaczyli, że nie mieli zbyt dużego pola manewru, bo równolegle miasto będzie prowadzić inwestycję odwodnienia, która wiąże się z budową zbiorników retencyjnych w tym rejonie.
O ekrany akustyczne na Kolejarzu pytał Michał Gruchała, podnosząc przy tym, że to osiedle młodych ludzi z małymi dziećmi. - Moja sąsiadka ma 12 metrów do obwodnicy. - Ekrany nie są przewidziane na Kolejarzu - odpowiedział Grzegorz Stachowiak.

Pytanie o ekrany. Będę te ekarny akustyczne? Ja mam małe dzieci, one chca się tam wychowywaćKolejny z mieszkańców zwrócił uwagę, że pomiary akustyczne są robione od fundamentu domów do krawędzi drogi. - To nie są zakłady karne. Ludzie też chcą żyć na zewnątrz, korzystać z ogrodów.


Wątek hałasu podniosła także Alina Urbańska z Asnyka wskazując, iż w KIP-ie badania przeprowadzono dla odległości 30 m od obwodnicy, tymczasem w jej przypadku ta wynosi 26. Czy w takim razie badania można uznać za miarodajne?

W karcie informacji przedsięwzięcia w tabeli 7.7 zostały uwzględnione....

Wątpliwości mieszkanka miała także co do prognozowanego ruchu drogowego. W okolicach Asnyka w ciągu doby w 2019 miałoby przejechać zaledwie 15 aut ciężarowych. 10 lat później 20. A przecież obwodnica ma obsługiwać także strefę ekonomiczną.

Dane prognozowania natężenia ruchu drogowego na lata 2019-2029

- Te ciężarówki to pomyłka. To trzeba zweryfikować - przyznał sam burmistrz. Mimo błędów w dokumentacji to właśnie Karta Informacyjna Przedsięwzięcia jest punktem wyjścia dla późniejszego projektu.

Urbańska zapytała też o listę nieruchomości zagrożonych wywłaszczeniem. - Nikt nie będzie wywłaszczany. Po zmianach ani kawałka pani ziemi nie zabierzemy - uspokajał burmistrz.
A Grzegorz Stachowiak informował, że mieszkańcom w przypadku zabrania ziemi należą się odszkodowania. - Jesteśmy na etapie KIP-u, czyli wstępnym. Pokazujemy obszar, gdzie coś może się wydarzyć, ale nie musi - mówił dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich. Stachowiak nawiązując do Zamieścia podkreślał, że w ramach osiedla powinny być załatwiane wszystkie potrzeby mieszkańców. - Nie widzę potrzeby, żeby dzieci miały chodzić do szkoły drogą wojewódzką. Ta ma pozwalać komunikować się między miejscowościami.

Po licznych zapytaniach i uwagach chojniczan, którzy na konsultacje przyszli z wymownymi transparentami, w końcu padło z ust dyrektora ZDW: - Mam takie wrażenie, że państwo jesteście przeciwnie tej drodze. - To nie jest dla nas droga - odpowiedziało Zamieście. A Alina Urbańska przypomniała, że przecież mieszkańcy wysłali apel do ZDW, w którym proszą o faktyczne wyprowadzenie drogi z miasta. - Państwo przenosicie ruch z jednej części miasta na osiedle domów jednorodzinnych, które są pod szczególną ochroną. (...) Prosimy o zmianę lokalizacji, żeby pozwolić się tym osiedlom rozwinąć - mówiła chojniczanka, przypominając burmistrzowi, że ten nie słuchał mieszkańców w kwestii prywatyzacji samorządowego przedszkola i teraz też tego nie robi.

Otóż myśmy wysłali apel do ZDW, podpisało się pod nim 205 mieszkańców i wnosimy o faktyczne wyprowadzenie drogi z miasta

Obecny na spotkaniu poseł Aleksander Mrówczyński prosił o rozważenie przesunięcia drogi na zachód. - Budujemy nie na teraz, tylko w perspektywie 20-30 lat. Jeśli dzisiaj powstanie droga wojewódzka, to zachodniego obejścia i tak nie będzie - mówił parlamentarzysta. Poseł zauważył także, że przesuwając obwodnicę w stronę zachodnią odpadłby koszt ekranów akustycznych.

Ja nie jestem przeciwny, absolutnie, by odciążyć z ruchu centrum miasta Proszę państwa 3 lata temu bylismy na pierwszym spotkaniou, kótre dotyczyło tego pomysłu

Patrząc na obawy mieszkańców Mariusz Brunka wyraził konieczność kolejnych konsultacji. - Usiądźmy do rozwiązania alternatywnego, wiem że ono jest trudne. (...) Skoro pan wójt nie był zainteresowany tymi dodatkowymi badaniami środowiskowymi, to może on się bardziej w to zaangażuje i odda trochę swojej ziemi i pomoże nam w rozwązaniu tgeo problemu - podnosił radny nawiązując do decyzji Zbigniewa Szczepańskiego o braku konieczności przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. A skoro włodarz gminy co roku odbiera Chojnicom mieszkańców, to powinien też być zainteresowany tą drogową inwestycją.

Proszę państwa 3 lata temu byliśmy na pierwszym spotkaniu, które dotyczyło tego pomysłu --

- Część Zamieścia należy do pana wójta. Mowa o Karolewie. Powinien się dołożyć - zauważył Stanisław Orłowski z Zamieścia.

- Skoro w miejskiej kasie brak środków na obwodnicę biegnącą za osiedlami, to może by tak wstrzymać się z inwestycją kilka lat i na wzór budżetów sumować środki? - podsunęła radna Marzenna Osowicka.

Reklama | Czytaj dalej »

Dzisiaj burmistrz na zaproszenie mieszkańców Zamieścia odbywa wizję w terenie.

Na tej stronie mieszkańcy Asnyka, Kolejarza i Zamieścia mogą zapoznać się porojektem zachodniej obwodnicy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

48 komentarzy

~kolega Wiesia ze szkoły
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Września 2017, godzina 17:39
Oceniono 72 razy -40
~do ~Do "pani" poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Września 2017, godzina 17:23
Oceniono 70 razy -40
~Prof. Brunka
Nie trzyma się ręki w kieszeni jeżeli się przemawia do ludu i burmistrza, nie wypada. No chyba, że jesteś pan piosenkarzem i śpiewałeś jakąś piosenkę dla osób widocznych na zdjęciach, jeżeli tak to OK, tylko trzeba było zabrać jeszcze jakiś instrument muzyczny, np. saksofon, do tego burmistrz przyszedłby z akordeonem i zagralibyście w duecie.
26 Września 2017, godzina 13:51
Oceniono 86 razy 40
~Do "pani" poniżej
Niech pani zajmie się tym co ma pani robić w szkole, czyli uczyć i jeszcze raz uczyć młodzież, a nie wypisywać te swoje przemyślenia w czasie godzin pracy, udając znawcę i eksperta w każdej dziedzinie. No i proszę się wreszcie zapisać do PIS-u, tam szybko zrobi pani karierę, może nawet za dwa lata zastąpi kolegę Mrówę. Mówię jak jest - Miguel Campnello de Lavare Zapass
26 Września 2017, godzina 13:00
Oceniono 88 razy 40
~mieszkaniec Kolejarza
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Września 2017, godzina 11:34
Oceniono 91 razy -45
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Września 2017, godzina 11:15
Oceniono 101 razy -45
~Nic o mieście bez mieszkańców!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Września 2017, godzina 22:02
Oceniono 110 razy -30
~chochlik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2017, godzina 17:38
Oceniono 158 razy -50
~Zosiu!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2017, godzina 15:28
Oceniono 150 razy -50
~Prywatny interes Arka ponad społeczny?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2017, godzina 14:37
Oceniono 180 razy -50
~:)
Na pewno to jest urzędnik z Gminy Rytel
24 Września 2017, godzina 14:16
Oceniono 108 razy 70
~Zosia
W niedzielę za biurko i kto tu pisze o inteligencji ...
24 Września 2017, godzina 10:18
Oceniono 155 razy 45
~do 456 i 987
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2017, godzina 08:44
Oceniono 173 razy -55
~W czyim interesie działa burmistrz?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Września 2017, godzina 03:53
Oceniono 176 razy -40
~987
A radna, raczej bezradna swoje, byleby ględzić i przypominać, że zna się na wszystkim i zawsze, żenada.
23 Września 2017, godzina 23:32
Oceniono 193 razy 35

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 387.00 DKKDKK 60.10 61.60
EUREUR 449.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.20 45.70
GBPGBP 516.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-18 17:27
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.50 61.30
EUREUR 453.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.60 45.40
GBPGBP 521.00 527.00 SEKSEK 44.40 45.20
Aktualizacja: 2021-04-18 17:27
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij