Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Sąd nakazał burmistrzowi sprostować nieprawdę. Aktualizacja

- Skocz mi na wentyl - w tych słowach po wczorajszym rozstrzygnięciu słupskiego sądu Arseniusz Finster zwrócił się do przedstawiciela komietu wyborczego PChS Kamila Kaczmarka. Sama nieprawdziwa wypowiedź opublikowana w bezpłatnej gazecie i internecie dotyczyła z kolei kandydatki opozycji w wyborach uzupełniających do rady miejskiej Kornelii Żywickiej.


Wczoraj (14.11) przed Sądem Okręgowym w Słupsku odbyła się  rozprawa w trybie wyborczym przed wyborami uzupełniającymi do rady miejskiej 10 grudnia. Skargę wniósł komitet wyborczy stowarzyszenia obywatelskiego Projekt Chojnicka Samorządność na wypowiedź burmistrza, w której kandydatce na radną zarzucił niekompetencję, brak podstawowej wiedzy i stwierdził, że jest przeciwniczką budowy węzła transportowego w Chojnicach. Sąd Okręgowy w Słupsku w trybie 24-godzinnym orzekł, że Arseniusz Finster sprostowanie ma umieścić w najbliższym wydaniu bezpłatnego miesięcznika oraz na stronie internetowej tegoż wydawnictwa. Brzmi następująco: "W związku z treścią mojej wypowiedzi na temat poglądu pani Kornelii Żywickiej w sprawie potrzeby budowy w Chojnicach węzła transportowego oświadczam, iż pani Kornelia Żywicka nie była przeciwnikiem budowy węzła transportowego w ogóle, a jedynie węzła w planowanym kształcie, tj. zbyt dużego".

Reklama | Czytaj dalej »

Z takiego rozstrzygnięcia burmistrz Chojnic jest zadowolony. Ocenia, że sprostowanie to właściwie to samo, co chciał przekazać w swoim artykule. - Może ja to zrobiłem niezbyt dokładnie. Już jutro przekaże sprostowanie do wersji miesięcznika w internecie - wczoraj po południu zapowiedział Finster. - Wracam z tarczą, ponieważ sąd odrzucił przeprosiny. Nie będzie żadnych przeprosin. Sąd odrzucił publikowanie w innych mediach, czego domagał się pan Kaczmarek - wracając z sądu na gorąco relacjonował włodarz. Gorąco było też na sali i korytarzach sądowych, co potwierdzają obydwie strony przedwyborczego starcia.

- Wracam z tarczą...

- Kaczmarek powiedział mi, że prokurator się mną zajmie. Ja odpowiedziałem po męsku panu Kaczmarkowi, żeby skoczył mi na wentyl. Tak powiedziałem i podtrzymuję moje słowa - nie ukrywa burmistrz Chojnic.

- Powiedział mi, że prokurator się mną zajmie...

Szef komitetu wyborczego dementuje jakoby przed sądem oczekiwał przeprosin. - Zwracaliśmy się tylko i wyłącznie o sprostowanie fałszywych informacji, bo nie traktujemy pana burmistrza w katregoriach człowieka honoru i nie spodziewaliśmy się żadnych przeprosin.

- Zwracaliśmy się tylko i wyłącznie o sprostowanie...


Kaczmarek przedstawił też przebieg wczorajszego starcia ze swojej perspektywy i skomentował werbalną agresję. - Burmistrz kolejne nieprawdy wypowiadał na nasz temat. W końcu zaczął przechodzić agresywnie na ty. Jest to smutne, bo nawet goniąc jakiegoś pijaka spod sklepu czy na parkingu, nie zdarza się większości ludzi, żeby takich słów używać. A tutaj w budynku sądu wśród naprawdę zaskoczonych świadków. Burmistrz naszego miasta zrobił nam po prostu wstyd...

- Kolejne nieprawdy wypowiadał na nasz temat...

- Pan burmistrz nawet się nie poczuwa, żeby mnie przeprosić - załamuje ręce Kornelia Żywicka. - Mnie czeka z panią Kornelią rozmowa, ale nie w towarzystwie pana Kaczmarka - zastrzega włodarz.

Na wniesienie ewentualnej apelacji strony mają czas tylko dziś do godz. 14. Ta jest rozważana przez komitet PChS, ale kluczową kwestią jest tu ograniczony czas. - Nie mamy do dyspozycji sztabu prawników jak ratusz - mówi Kaczmarek. Jeśli taka apelacja trafi do Gdańska, to łącznie z kwestią umieszczenia sprostowania także na portalu społecznościowym. Na swoim FB Arseniusz Finster zachęca bowiem do lektury artykułu i zamieszcza jego treść.

Aktualizacja, g. 13
Publikujemy otrzymaną od burmistrza po g. 12 treść wyroku SO w Słupsku, który nakazał sprostowanie. Pełnomocnik KW SO PChS domagał się też przeproszenia Kornelii Żywickiej za pomówienie oraz usunięcie nieprawdziwej informacji na portalu. W tej części sędzia Janusz Blicharski oddalił wniosek.

Wyrok

Dziś do Sądu Apelacyjnego w Gdańsku trafiło zażalenie KW SO PChS.

Aktualizacja, 17.11, g. 13

Wczoraj Sąd Apelacyjny w Gdańsku zmienił zaskarżone postanowienie w ten sposób, że nakazał opublikowanie sprostowania w ciągu 48 godzin, a nie terminie 7 dni, jak słupski sąd. W pozostałej części oddalił zażalenie.

Wyrok

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

119 komentarzy

~Do przecinków
Na pewno, bo w świat idzie informacja:

Jedyna zmiana w stosunku do wyroku pierwszej instancji dotyczyła skrócenia terminu publikacji sprostowania przez burmistrza - z 7 dni do 48 godzin. Pozostałe roszczenia sąd odrzucił, uznając je za bezzasadne.
Radio Weekend
17 Listopada 2017, godzina 12:27
Oceniono 40 razy 10
~,,,
Z dostarczonego przez burmistrza odpisu postanowienia SO jasno wynika, że ocena słów burmistrza nt. niekompetencji Żywickiej mimo, iż nie leży w kognicji sądu w przyspieszonym trybie wyborczym to jak najbardziej może stanowić przedmiot odrębnego postępowania o ochronę dóbr osobistych.

Zatem ewentualne żądanie przeprosin nie zostało przez SO uznane za bezzasadne w ogóle, a jedynie za niewłaściwe w tym trybie postępowania. Więc w tej kwestii burmistrz nie "wygrał" jak zdaje się sądzić, a jedynie odsunął w czasie właściwe rozstrzygnięcie, jeśli K.Żywicka zdecyduje się na wszczęcie postępowania o ochronę dóbr osobistych.
17 Listopada 2017, godzina 12:14
Oceniono 42 razy 10
~Rradio Weekend
Kaczmarek, zrób coś z tym, bo naprawdę wyjdziesz na kłamczucha!!!!!!!! (8)
Kamil Kaczmarek wnosił między innymi o publikację orzeczonego sprostowania w prawie wszystkich chojnickich mediach oraz - choć w rozmowie ze mną temu zaprzeczał - o nakazanie Arseniuszowi Finsterowi przeproszenia kandydatki stowarzyszenia za pisanie o jej rzekomej niekompetencji i braku wiedzy.
17 Listopada 2017, godzina 12:01
Oceniono 52 razy 10
~To w końcu jak jest?
Wtajemniczony
Redakcja chojnickiej redakcji posiada już podobno stenopis rozprawy i faktycznie Kaczmarek i Żywicka zrzekli się z żądania przeprosin w trakcie procesu. Najbliższe dni wyjaśnią, czy tak było?


Burmistrz znowu dzisiaj na konferencji pracowej pojechał po Kaczmarku i całym PChSie. Sprytnie i pokrętnie wyjaśnił, jak należy czytać to, co napisał w swoim artykule. Czuje się wygranym mimo, że sąd nakazał mu sprostowanie. Wszystkie lokalne media skupią się teraz nie na tym, że burmistrz pisał nieprawdę, tylko na tym, że kłamał Kaczmarek. Człowieku, jeżeli było inaczej, to odezwij się, daj ten scenopis, złóż oświadczenie!!!!!!!! (8)
17 Listopada 2017, godzina 11:57
Oceniono 42 razy 10
~ktoś
No i przystawka wychwala pis. Trzeba się zapisać do pis-u. Wy chcieliście jow-y?I teraz jarek nawet te, które były (czyli w wyborach do samorządów) likwiduje.
17 Listopada 2017, godzina 11:38
Oceniono 66 razy 10
~Michał Gruchała Kukiz 15
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Listopada 2017, godzina 11:32
Oceniono 78 razy -20
~jo
Klimat czy klimakterium?
17 Listopada 2017, godzina 08:25
Oceniono 46 razy 20
~zorientowany
Wałdoch chociaż raz podpisz sie swoim imieniem i nazwiskiem a nie że piszesz elaboraty atakując PCHS anonimowo!
17 Listopada 2017, godzina 07:21
Oceniono 43 razy 25
~do do MO
Co ty sie Osowickiej pytasz? Zapytaj Wałdocha co mu Finsteriusz obiecał.
17 Listopada 2017, godzina 07:16
Oceniono 43 razy 25
~Jak to jest?
Wałdoch atakowany za jedną rozmowę z Finsterem o której poinformowano media i opinię publiczną, a ile razy ludzi z PCHS byli na cichych rozmowach u Burmistrza? To jest właśnie ta różnica między wami. Jak wy chodziliście po cichu do Burmistrza, zalatwialiscie swoje interesy: jak Brunka z Zuentkowskim umowę UM-FIO, to nikomu nie wolno było tego krytykować. Mariuszek nie stał się finalnie Brunką Finstera tylko dlatego, że Finstera zorientował się w czasie, że miałby stać się Finsterem Brunja Wasza postawa jest godna krytyki.A jak mówimy o pieniądzach, to ile Pani dostała z miasta na UKS Ósemka? Przykro mi czytać te Wasze insynuacje o Wałdochu, organizujecie akcje, które on wprowadził w Chojnicach, jak prawybory. Jednak wy go jak Pani napisała żałujecie nie mówiąc już o tym, jakie wiadomości prywatne do Wałdocha wysyłał Kaczmarek. Zapędziliście się i to bardzo.
17 Listopada 2017, godzina 07:00
Oceniono 58 razy 10
~Do MO
To są właśnie te Wasze urojenia, a pisanie takich bredni i skalowanie MW, że ci na jakich lep obietnic jest niskie bardzo, tego się nie spodziewałem po pani. Dla Was Wałdoch jest problemem bo raz się spotkał z Finsterem, ale jak Brunka latał do Finstera, to Wam nie przeszkadzało. Jak Zientkowski poszedł do pracy do UM, zero problemu. MW nic od Finstera nie dostał i o nic nie prosił. Jednak fakt tego, że MW założył własny komitet wyborczy nie podoba się Wam do tego stopnia, że otwarcie instnuuje bardzo niegodne rzeczy. Tracicie w ten sposób wiarygodność i ujawniacie jakiś rodzaj kompleksu Edypa. Życzę Pani, żeby się Pani wyzwoliła spod wpływu Brunki i Kaczmarka, bo jest to wpływ widoczny i bardzo w mojej ocenie dla Pani niekorzystny. Proszę też pamiętać, że ten kto zapowiada drugiemu polityczna śmierć najczęściej juz sam nie istnieje w oczach opinii publicznej.
17 Listopada 2017, godzina 00:27
Oceniono 62 razy 10
~Do MO
POnawiam pytanie: na jakie obietnice Finstera idzie Marcin Wałdoch??? No czekam, niech Pani to wyjaśni i to szybciutko, żebyśmy wszyscy wiedzieli dokładnie. Co to za obietnice, czego dotyczą?
16 Listopada 2017, godzina 23:47
Oceniono 58 razy 10
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Listopada 2017, godzina 23:46
Oceniono 88 razy -30
~Do poniżej
Przepraszam, może pani Marzenna wyjaśni nam: na jakie obietnice Finstera idzie Marcin Wałdoch??? Bo to zaczyna być coraz bardziej interesujące...
16 Listopada 2017, godzina 23:44
Oceniono 58 razy 10
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Listopada 2017, godzina 23:38
Oceniono 90 razy -30

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 16:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.60 61.40
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 16:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij