Czwartek, 25 Lutego 2021 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. mz

'Niech machina dekomunizacyjna nas rozjedzie'

Sępoleńska pozostanie Sępoleńską. Jak stwierdził burmistrz, przeciwni ponownej zmianie nazwy ulicy na 14 lutego, tym razem z końcówką 1942 r., mieli być sami mieszkańcy. Radni mieli różne opinie w sprawie uchwały. Koniec końców ta nie przeszła. Póki co nie ma też wspólnego stanowiska rady w kwestii Rolbieckiego. Dyskusja na temat byłego burmistrza Chojnic wróci z nowym rokiem.

 

Jak do tej pory największe zamieszanie w związku z ustawą dekomunizacyjną w Chojnicach towarzyszy ulicy, która do  czerwca br. nosiła miano 14 lutego. Choć na tabliczkach brakowało informacji o roku 1945, tak w pełni brzmiała nazwa arterii upamiętniającej wkroczenie do Chojnic Armii Czerwonej. W związku z ustawą dekomunizacyjną ulicę trzeba było przechrzcić. Z tego faktu nie byli zadowoleni mieszkańcy. Opcję częściowego ratowania nazwy swego czasu zgłaszał radny Mariusz Brunka, proponując zmianę roku na 1942, a więc powstanie Armii Krajowej. 26 czerwca radni podjęli decyzję o nadaniu ulicy nazwy Sępoleńska. To jedna z propozycji zaproponowanych przez chojniczan z 14 lutego. 4 dni po podjęciu uchwały przez radę do ratusza wpłynęło pismo od Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z propozycją zmiany w nazwie jedynie roku. Pomimo podjętej uchwały, zespół ds. nazewnictwa miejskiego postanowił ponownie zapytać chojniczan o zdanie. Ponad 3/4 mieszkańców opowiedziało się za proponowaną zmianą, tj. 14 lutego 1942. Stąd uchwała, która pojawiła się na ostatniej (27.11) sesji rady miejskiej. 

Mimo wyniku ankiety przeprowadzonej w październiku, burmistrz Arseniusz Finster postanowił ponowić zapytanie do chojniczan. - Przeprowadziłem ankietę w czterech dniach minionego tygodnia. Dwie urzędniczki wyposażone w legitymacje zapukały pod adresy na Sępoleńskiej i zapytały mieszkańców czy są za tym, żeby dokonać zmiany nazwy z Sępoleńskiej na 14 lutego 1942, pomimo tego iż będą koszty - poinformował włodarz. - 49 rodzin odpowiedziało, że tak, 56 że nie. 10 rodzin nie poddało się ankiecie. Macie państwo trudny orzech do zgryzienia - podsumował Finster.

Reklama | Czytaj dalej »

Od 6 do 14 października odbyły się konsultacje społeczne


- Nie mamy trudnego orzecha do zgryzienia. Pamiętajmy, że mamy pierwszą ankietę. Poza tym nie przerzucajmy winy na mieszkańców. To prawda, że późno dotarły informacje, ale to my podjęliśmy decyzję, pospieszyliśmy się. Nie byłoby żadnego problemu, gdyby nie teraz kwestia tych kosztów - zauważył Mariusz Brunka. Radny podnosił, że nie wszyscy mieszkańcy są super entuzjastycznie nastawieni do końcówki 1942, ale ta gwarantuje im zachowanie pierwotnego charakteru.

No nie mamy trudnego orzecha do zgryzienia...


Członek PChS-u proponował by podobnie zachować się w przypadku ulicy Stanisława Rolbieckiego, zmieniając jedynie imię. Apelował na forum rady, aby w ten sposób uchronić się przed wydaniem zarządzenia zastępczego wojewody i narzuceniem nazwy.

Chciałbym apelować do pana burmistrza, do rady


- Ja uważam ze ta machina dekomunizacyjna, jeśli będziemy trwać przy Rolbieckim, niech nas rozjedzie. Uważam, że honorowo powinniśmy zatrzymać Stanisława Rolbieckiego i nie zgadzać się na nic innego. Wojewoda proponuje generała Andersa z tego co wiem - mówił Arseniusz Finster. Włodarz pozostaje w kontakcie z wnukiem byłego burmistrza, pomysł ze zmianą imienia uważa za nietrafiony.

Jeśli chodzi o pana burmistrza Rolbieckiego


Jesteśmy postawieni pod ścianą...

Jak poinformował Kazimierz Jaruszewski, przewodniczący komisji ds. oznakowania miejskiego, temat Rolbieckiego będzie procedowany w przyszłym roku. - Z całym moim szacunkiem do administracji państwowej, nie rozumiem oporu ustawodawcy w tej ogólnopolskiej kwestii i zniesienia we wszystkich miejscowościach ulic upamiętniających wkroczenie Armii Czerwonej. Ja jestem za pozostawieniem ul. 14 Lutego - wyraził swoje zdanie radny, ale gdy przyszło do głosowania podniósł rękę przeciwko uchwale nadającej nazwę 14 Lutego...

Chciałabym podzielić się taką prywatną opinią...


Jeden z mieszkańców domagając się utrzymania nazwy 14 lutego 1945 r. zaskarżył tryb, w jakim podjęto uchwałę z dn. 26 czerwca  zmieniającą nazwę na ul. Sępoleńską. O podjęcie rozmów z chojniczaninem i tym samym załagodzenia sporu prosił Mariusz Brunka. Przewodniczący rady szansy na wygaszenie konfliktu jednak nie widzi. - Ten pan jest zdecydowany w swych działaniach - powiedział Antoni Szlanga. My na swoim łamach przedstawialiśmy także zdanie chojniczan z 14 Lutego.

- Gdy podejmujemy decyzję i zmieniamy nazwę ulicy, pojawiają się inne propozycje. Szkoda, że one się pojawiają tak późno, bo przecież nic nie stało na przeszkodzie. Chęć utrzymania nazwy 14 lutego w wielu z nas była - podnosił z kolei Andrzej Gąsiorowski.  Radny powątpiewał czy przy wypełnianiu ankiety mieszkańcy świadomi byli ciążących na nich kosztach.

Taka dyskusja która się odbywa ukazuje, że...

- Gdyby mechanicznie m.in. pan nie głosował. Gdyby pan się raz zastanowił wcześniej. Prosiłem, żeby przenieść sprawę na później i nie spieszyć się z podjęciem decyzji. To dzisiaj do takich argumentów nie musiałby pan wracać. To po naszej stronie zapadła decyzja na tą Sępoleńską. Podejmowaliśmy tę decyzję wówczas kiedy już znaliśmy pismo w tej sprawie. Tu na tej sali było przeczytane - ripostował Brunka.


Powtórzę, bo to kilka razy tutaj zostało powiedziane....


Za przechrzczeniem ul. Sępoleńskiej na 14 Lutego 1942 r. opowiedzieli się radni Projektu Chojnicka Samorządność: Mariusz Brunka, Marzenna Osowicka i Maciej Kasprzak. Od głosu wstrzymali się Leszek Pepliński (PO) i Maria Błoniarz-Górna z komitetu burmistrza. 14 radnych było przeciwko kolejnej zmianie. Uchwała nie przeszła. Tym samym pozostała nazwa Sępoleńska.

 


Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

16 komentarzy

~Bary
Radni jacy to radni, podnoszą rękę to są ręczne maszynki do głosowania.
29 Listopada 2017, godzina 13:17
Oceniono 9 razy -3
~bb
Stary numer Finstera, robi wszystkim na złość, byle tylko nakarmić swoje EGO i pokazać, że to on postawi na swoim, nawet wbrew mieszkańcom. W końcu ma swoją drużyne bezradnych co mu wszystko przeglosują.
29 Listopada 2017, godzina 12:35
Oceniono 11 razy -1
~mieszkaniec pięknych Chojnic
a może jagiellońska lub Stanisława Paniatowskiego
29 Listopada 2017, godzina 10:23
Oceniono 11 razy -3
~Mieszkaniec, w dalszym ciągu 14-Lutego
Już nie wspomnę w jaki sposób przechrzczono 14-Lutego na Sępoleńską ale to co stało się teraz to całkowita parodia. Najpierw otrzymujemy pismo z Urzędu, podpisujemy, opowiadamy się za 14-Lutego, a za chwilę dwie panienki (panie) biegają i zadają pytanie: czy jesteś gotów ponieść koszty - parodia. Przy takim pytaniu zawsze część ludzi nie słuchając do końca opowie się na "Nie". Rada Miasta zawiodła na całej linii - co to za rada, która nie słucha mieszkańców - jeżeli jest taka sprawa, to robi się referendum z konkretnym pytaniem (nie takim o koszty !sic). Wszyscy, a przynajmniej my pamiętający "komunę" - której tak naprawdę nie było bo ustrój można było nazwać "realnym socjalizmem" nigdy nie widzieliśmy takich działań jak dzisiaj. Było źle, ale to co się dzisiaj dzieje nie da się ująć w żadne ramy!!!!!!!!!!!!!!!!!!
29 Listopada 2017, godzina 09:02
Oceniono 20 razy 10
~Bary
Mi osobiście bardziej pasują nazwy Balturium, Prywatyzacji Przedszkoli, Pamięci zachodzonych dzielnicowych SM, Sen o Victorii.
28 Listopada 2017, godzina 23:02
Oceniono 23 razy -1
~bezradni nawet przy ul 14 Lutego
za rok my się wypchamy na was bezradni i pokarzemy wam 4 litery przy wyborach, brawo radny Brunka, ze nas wspierałeś
28 Listopada 2017, godzina 19:46
Oceniono 25 razy 5
~Popieram
"""""""""""""""""Jeden z mieszkańców domagając się utrzymania nazwy 14 lutego 1945 r. zaskarżył tryb, w jakim podjęto uchwałę z dn. 26 czerwca zmieniającą nazwę na ul. Sępoleńską. O podjęcie rozmów z chojniczaninem i tym samym załagodzenia sporu prosił Mariusz Brunka. Przewodniczący rady szansy na wygaszenie konfliktu jednak nie widzi. - Ten pan jest zdecydowany w swych działaniach..... """"""""""""""""" I bardzo dobrze jakby co przyłączamy się do tej decyzji. Jka będzie potrzeba każdy sie podpisze.
28 Listopada 2017, godzina 19:30
Oceniono 18 razy 6
~Brawo dla obrońców ulicy 14 Lutego
Pan Mariusz Brunka ma racje. Dlaczego mieszkańcy ul 14 Lutego maja ponosić konsekwencje. Po co były te ankiety zresztą nieodpowiednio sformułowane. Takie narzucenie swojego jakby zdania. Takie postawienie mieszkańców pod ścianą. Nie zgodzisz się na koszty to oznacza że pozostanie Sępoleńska zgodzisz się zostaniesz obciążony kosztami za czyjąś głupotę. To miała być ankieta? Kpiniy a nie ankieta. Większość starszych mieszkańców nie miała pojęcia o co chodzi. Panie tylko ciągle wmawiały o kosztach.
28 Listopada 2017, godzina 19:19
Oceniono 28 razy 6
~chojniczanka
Pomimo, że niektóre ulice już wcześniej były zmienione, to do dzisiaj nie ma ich na mapie Jeżeli bym podała do korespondencji nowy adres, to nic by nie doszło do mnie - parodia
28 Listopada 2017, godzina 19:08
Oceniono 26 razy 14
~ankiety
Wysłano dwie dziewczyny z ankietami w której były tylko dwie możliwości czy będziesz ponosić koszty za zmianę ulicy z powrotem na 14 Lutego. Tylko każdy mieszkaniec tej ulicy w swoich dokumentach ma nadal nazwę ulicy 14 Lutego. Dlaczego więc miałby płacić koszty za głupotę zmiany ulicy na Sępoleńską. Odczuliśmy to jako szantaż. Ponieważ Panie tłumaczyły że nawet jak będzie musiał być dopisany tylko rok to muszą być poniesione koszty. Tylko jak do tej pory była nazwa ulicy bez roku i nie było z tym problemów. Zwłaszcza że w innych miastach ulica 14 Lutego pozostała tym bardziej mogła ona pozostać u nas. Ale mam wrażenie że Burmistrz zrobił to na złość mieszkańcom tej ulicy by pokazać swoją wyższość. Postanowił postawić na swoim nie licząc się od samego początku ze zdaniem mieszka nów tej ulicy. Szybko zmienił na Sępoleńską I sam powinien ponieść tego konsekwencje. Dla mnie to jest ul 14 Lutego i nie będę zmieniać w żadnych swoich dokumentach na ulicę Sępoleńską. A co do Radnych niech się udławią swoją decyzją. Na zdrowie im to nie wyjdzie. I zaznaczam to nie była dla mnie ankieta tylko szantaż. Ten mieszkaniec co zaskarżył tryb zmiany ulicy. BRAWO Pozostali mieszkańcy go poprą. I Niech Burmistrz mnie nie obraża nie życzę sobie by Mój Dom nazywano pod nazwą ul Sępoleńskiej. Nie znam takiej ulicy dla mnie miejscem zamieszkania jest 14 Lutego.
28 Listopada 2017, godzina 19:05
Oceniono 30 razy 16
~manipulowanie faktami historycznymi

Obecny faszystowsko-katolicki rząd manipuluje historią Polski tak jak dawniej robili to członkowie rządu komunistycznego. Usuwane i dewastowane są cmentarze i pomniki żołnierzy radzieckich i cmentarze i pomniki żołnierzy polskich, którzy jako Ludowe Wojsko Polskie przyszli wyzwolić Polskie ze wschodu.

Zycie i krew żołnierzy, którzy zginęli za wyzwolenie Polski spod okupacji hitlerowskiej jest dla obecnego rządu nie warta żadnego szacunku. Gloryfikowani są natomiast - "żołnierze wykleci" - bandyci, którzy w czasie wojny rozsmakowali się w mordzie, torturach, i bezprawiu i nawet po wojnie nie byli w stanie zaprzestać tego procederu mordując przede wszystkim bezbronnych cywili - polaków z mniejszości religijnych, narodowych, i etnicznych.

Celebrowani są także hierarchowie kościoła katolickiego, którzy w czasie piastowania swoich urzędów promowali i tuszowali jako urzędnicy kościoła katolickiego liczne przypadki pedofilii popełnione przez kler, masowych mordów w krajach 3-go świata inicjowanych przez kler katolicki, i promowali dyskryminacje kobiet, rasizm, homofobie, antysemityzm, i ksenofobie. Ci hierarchowie - zasłużeni w obronie klerykalnych pedofilów, rasizmu, i dyskryminacji - są stale godni by być patronami polskich ulic. Widać te wartości są stale bliskie polskim katolikom!

28 Listopada 2017, godzina 17:33
Oceniono 38 razy 16
~Zaorać ten pier..... IPN
Niech się nie wpier...... ani oni, ani wojewoda jakie mają być nazwy ulic, od tego jest rada miasta lub gminy a nie oni. Bardzo dobrze, że Rosjanie kazali jednemu z tych IPN-owców opuścić Rosję w ciągu 24 godzin, mało tego, nie powinni żadnego PIS-owca ani IPN-owca wpuszczać do swojego kraju.
28 Listopada 2017, godzina 17:29
Oceniono 33 razy 15
~chojniczanin
Dla mnie ul Sępoleńska w Chojnicach nie istnieje nie ma jej w mojej pamięci.Jest !4 lutego.Choćby ktoś pytał o Sępoleńską to jej nie ma.
28 Listopada 2017, godzina 17:17
Oceniono 35 razy 11
~..............?
Ja osobiście znam inne przypadki i mam dowody ,że obecny burmistrz nie zna historii miasta Chojnice.
28 Listopada 2017, godzina 16:15
Oceniono 28 razy -6
~hyhyhy
Dla mnie te ulice nazw nie zmieniły. Oczywiście, może sobie PiS swoimi zarządzeniami tabliczki zmieniać, ale wielu ludzi (jedni z przyzwyczajenia, a inni na przekór) będzie nadal mówić o ul. 14 lutego, Jedności Robotniczej, Armii Ludowej... Tak będą mówić wchodząc do taksówki, podając adres w urzędzie i adresując korespondencję. Poczta da sobie z tym radę, listy dotrą do adresatów. W obiegu pozostaną więc stare nazwy, niezależnie od żałosnych rojeń umysłowo chorych oszołomów kurczowo trzymających się słowa "władza".
28 Listopada 2017, godzina 16:03
Oceniono 40 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.70 61.20
EUREUR 445.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 43.20 44.70
GBPGBP 515.00 530.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-02-25 17:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.50 372.50 DKKDKK 60.20 61.00
EUREUR 449.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 413.00 NOKNOK 43.30 44.10
GBPGBP 518.00 524.00 SEKSEK 44.30 45.00
Aktualizacja: 2021-02-25 17:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-02-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.08 zł 5.44 zł 4.94 zł 2.55 zł
Circle K 5.03 zł - 4.89 zł 2.53 zł
Lotos Optima 5.04 zł - 4.91 zł 2.53 zł
MZK 4.92 zł 4.98 zł 4.79 zł 2.42 zł
Orlen 5.08 zł 5.38 zł 4.94 zł 2.53 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij