Wtorek, 22 Września 2020 | Imieniny: Maury, Milany, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Połajanki od dyrektorki i dla dyrektorki

Małgorzata Henszke uznała, że nie musi udzielać informacji na pytanie złożone przez radną i jednocześnie podwładną. Nauczycielkę z "ósemki" Marzennę Osowicką, która pytała o przyznane w ciągu ostatniej dekady nagrody dla pracowników tej szkoły, po 12 dniach pouczyła. Sama zaś zebrała baty od klubowego kolegi radnej PChS za udzieloną odpowiedź i absencję na sesji rady miejskiej, kiedy to uchwalano statut dla SP nr 8. - Nadanie statutu, poza uchwałą o utworzeniu placówki, jest najważniejszym aktem, jaki rada miejska kieruje do placówki szkolnej - podkreślał Mariusz Brunka.- Mamy uchwalać statut. Czy ktoś w ogóle brał pod uwagę, żeby pani dyrektor się pojawiła? Czy ktoś ją zapraszał? Czy wyraziła w ogóle taką chęć? Ja rozumiem, że dyrektorem się zostaje, ale  wypadałoby, żeby kierownik jednostki, kiedy sprawa dotyczy fundamentalnych spraw dla tej jednostki, się do nas pofatygował. Tak jest w powiecie czy gminie Chojnice - mówił Mariusz Brunka zauważając, że dyrektorka OPR w związku z głosowaniem Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałania narkomanii na kolejny rok znalazła czas, żeby wdepnąć na posiedzenie rady w przeciwieństwie do zarządzającej "ósemką".

Wątpliwości Brunki nie podzielił przewodniczący komisji oświaty. - Statut został zaaprobowany i przedstawiony na ręce pan dyrektora Czarnowskiego, a wiec czemu miałaby służyć obecność pani dyrektor? - pytał Bogdan Kuffel, informując jednocześnie, że pomorski kurator oświaty zaopiniował dokument pozytywnie. Po decyzji ministra sprawiedliwości do miejskiego okręgu weszła także szkoła funkcjonująca w Schronisku dla nieletnich. - Czy to znaczy, że dyrektor placówki powinien być też obecny? - drążył radny. Przy okazji Kuffel przekazał prośbę z "dwójki" i "siódemki", aby w placówkach powstały izby pamięci patronów z wygaszanych gimnazjów.


Ten statut został zaopiniowany i przedstawiony
- Obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna, gdyby na etapie opiniowania tego statutu na komisji edukacji nastąpiły jakieś wnioski czy zastrzeżenia członków komisji - stwierdził z kolei burmistrz. - Nie ma takiej reguły, żeby dyrektor był obecny, kiedy omawiamy statut, do którego nie ma żadnych uwag - dodał Arseniusz Finster.

Myślę, że obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna...
- To nie komisja edukacji uchwala statut, tylko rada miasta - zauważył Brunka. I dlatego jego zdaniem dyrektorka powinna uczestniczyć w sesji. 


Na szczęście nie komisja oświatowa nadaje statut a rada miasta...
Kuffel nie rozumiał upartości kolegi. W razie pytań do uchwały proponował ogłoszenie przerwy i wezwanie pani dyrektor. Te ze strony radnego PChS się nie pojawiły. - Podkreślam raz któryś. Statut uchwala rada miasta, a nie komisja. I z tego względu dyrektor placówki powinien być obecny w trakcie obrad, gdyby pytania się pojawiły. Ja ich nie mam. Statut placówki został przyjęty przy głosie wstrzymującym Brunki.

Nazwisko Małgorzaty Henszke wybrzmiało jeszcze raz na sesji. Tym razem w kontekście zapytania, które do dyrektorki wystosowała Marzenna Osowicka. Przed laty panie spotykały się w sądzie w sprawie o mobbing. Radna pytała w imieniu pracowników szkoły o to dlaczego na uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela nie odczytano wszystkich nazwisk osób nagrodzonych oraz uzasadnień wyróżnień. "Zwracam się także z prośbą o przedstawienie wykazu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy otrzymali Nagrody Dyrektora oraz Burmistrza w ostatnich dziesięciu latach" - pytała w piśmie datowanym na 18 października.

Odpowiedź przyszła po 12 dniach. Na forum odczytał ją Mariusz Brunka: "Informuję, iż jako radna Rady Miejskiej w Chojnicach nie jest pani uprawniona domagać się informacji, wyjaśnień oraz udostępnienia danych w trybie innym  niż w drodze zapytań i interpelacji składanych na posiedzeniach organów kolegialnych bądź w drodze wniosku o udostępnienie informacji publicznej".  

Lider PChS sam często pyta urzędników, ale w ten sposób jeszcze żaden mu nie odpowiedział. Nie krył więc krytyki dla autorki pisma przypisując jej niewielką inteligencję. Swoim kolegom z rady radził zaś, żeby się  zastanowili, jak zareagowaliby na tak arogancką odpowiedź.
- Zasadnicza jest różnica pomiędzy radnym a dyrektorem jakiejkolwiek miejskiej placówki. Tam wystarczy, że pan burmistrz kogoś polubi, to może zostać dyrektorem. Może przesadzam, ale każdy z nas został wybrany przez wyborców i żaden dyrektor jednostki organizacyjnej nie może w sposób bezczelny nas pouczać. Może udzielić tej informacji albo wystąpić do burmistrza i pytać czy może odpowiedzieć. Natomiast pouczanie jakiegokolwiek radnego jest niedopuszczalne. Stąd moja prośba, aby wyjaśnić i pouczyć panią dyrektor albo ustalić przejrzyste zasady, że dyrektorzy nie muszą odpowiadać nam na pytania.

Reklama | Czytaj dalej »

Ja często pytam różnych urzędników. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś mi odmawiał udzielenia informacji


Brunka jako prawnik podkreślał, że zachowanie transparentności w funkcjonowaniu samorządu należy do podstawowych obowiązków wszystkich instytucji publicznych, administracji oświatowej nie pomijając.

Pismo M. Osowickiej

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

71 komentarzy

~,,,
Zgodnie z przyjętą w kpa praktyką nie jest istotne, jak pismo będzie zatytułowane i czy wnioskodawca powoła się na odpowiedni przepis. Obowiązkiem organu rozpatrującego wniosek jest znać przepisy i wydać decyzję lub postanowienie na ich podstawie. Zatem teoretycznie nie jest konieczne powoływanie się na ustawę o dostępie do informacji publicznej, aby organ miał obowiązek nasz wniosek o wskazanie określonych informacji w tym trybie rozpatrzyć. O charakterze pisma decyduje bowiem jego treść, a nie forma zewnętrzna, co znajduje uzasadnienie tak w przepisach kpa jak i orzeczeniach sądów.
15 Grudnia 2017, godzina 12:32
Oceniono 26 razy 10
~Kumot
Marzena powinna bez wspierania się pozycja radnej, tylko jako obywatel, skierować zapytanie o informację publiczną. Brak odpowiedzi, jej odmowa, to podstawa do skierowania sprawy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który nakaze wydanie informacji. Ta ścieżka powinna pójść Osowicka.
15 Grudnia 2017, godzina 11:20
Oceniono 30 razy 8
~jotdwatrzy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
15 Grudnia 2017, godzina 10:50
Oceniono 33 razy -11
~kris
Pani Osowicka a pani to niby taka bystra i zorientowana to co sie pani tak dziwi. Wszyscy sie domyślają że dyrektorka pod stołem daje nagrody swojemu meżowi co roku i dlatego nie chce pokazać tych list. Bo by sie wszystko wydało.
15 Grudnia 2017, godzina 10:30
Oceniono 29 razy 13
~w temacie
Ten co dostał po cichu kolejną nagrode co mu ją żona przyznaje co roku teraz znowu siedzi przy monitoringu i zaciekle stawia minusy. Osłowi sie wydaje że ludzie nie wiedzą.
15 Grudnia 2017, godzina 10:16
Oceniono 27 razy 9
~listy osób wyróżnianych w okresie ostatniego dziesięciolecia
na Chojnicach świat się nie kończy, są wyższe instytucje
15 Grudnia 2017, godzina 08:45
Oceniono 26 razy 4
~Mądry dyrektor zawsze dba o przejrzystość zarządzania zasobami ludzkimi
czy dotyczy dodatków motywacyjnych, czy nagród. Gdyby była przejrzystość to dzisiaj nie byłoby tego artykułu i komentarzy negatywnych, ludzi którym nie podoba się ukrywanie wyróżnionych pracowników. To jest zaszczyt nagradzać i być nagradzanym, a nie tajemnica. Nikogo nie interesuje jaka jest wysokość nagród, tylko kto z pracowników zasłużył na nagrodę. Tylko tyle, ale jak widać dla niektórych dyrektorów nagradzani pracownicy do sprawa poufna. Dyrektorzy, sami przez takie zachowania powodują, że ludzie piszą przykre komentarze, bo mają uzasadnione powody.
14 Grudnia 2017, godzina 22:36
Oceniono 42 razy 12
Witam Państwa!
Nie spodziewałam się tak ożywionej dyskusji na forum internetowym. Ale cieszą mnie wypowiedzi osób, które podzielają mój pogląd oraz pogląd pracowników szkoły, którzy jako nieobecni, poczuli się nierówno potraktowani podczas uroczystości Dnia Edukacji Narodowej. A także ich współpracowników, przed którymi zatajono informację o osobach wyróżnionych. Jest to dla mnie sytuacja kuriozalna, gdyż skoro pracodawca decyduje się wyróżnić pracownika swoją nagrodą dyrektorską, to jest to przecież powód szlachetny, nagrodzonego pracownika stawiający na zasłużony piedestał. Zatem dlaczego zatajać jego nazwisko? Nie informować zgromadzonego forum o zasługach osoby wyróżnionej? Tym bardziej, że każdy nagrodzony wraz z nagrodą finansową otrzymuje także dyplom z sentencją tę nagrodę uzasadniającą. Nie mogę pojąć, co jest przyczyną, że pracodawca nie odczytuje nazwisk wyróżnionych, aczkolwiek z różnych przyczyn nieobecnych swoich podwładnych. Czy jest jakiś szczególny powód, by tych nazwisk nie wymieniać oficjalnie? Stąd moje zapytanie o listy osób wyróżnianych w okresie ostatniego dziesięciolecia. Cóż złego jest w takim zapytaniu, że Pani Dyrektor nie chce mi udzielić odpowiedzi???
14 Grudnia 2017, godzina 22:33
Oceniono 45 razy 11
~Cieć
Kiedy cieć dostaje nagrodę, nikt nie może o tym wiedziec!!!
14 Grudnia 2017, godzina 21:42
Oceniono 32 razy 4
~Do poniżej
Wiadomo, kto broni!
14 Grudnia 2017, godzina 21:41
Oceniono 31 razy 3
~do poniżej
debil zawsze pozostanie debilem Przeczytaj pismo ze zrozumieniem, to dlaczego burmistrz włącznie ze zdjęciami wszystkich nagrodzonych podał do publicznej wiadomości. Ciekawe dlaczego bronisz takich patologii
14 Grudnia 2017, godzina 21:36
Oceniono 33 razy 5
~Somebody
Decyzja SKO w Częstochowie znak SKO.0812/I/12/13/2013 z dnia 7 października 2013 roku. Wskazano tam, że dyrektor i nauczyciele to osoby pełniące funkcje publiczne, zatem dostęp do informacji np. o ich wynagrodzeniu powiniena być swobodna.
https://pl.scribd.com/doc/185098012/?secret_password=hi9h0fiblti68wafi2n
14 Grudnia 2017, godzina 21:35
Oceniono 26 razy 6
~do ~do 20.40 chyba jesteś debilem
nagroda to dyplom i kasa, więc mogła podciągnąć to pod zarobek
14 Grudnia 2017, godzina 21:27
Oceniono 26 razy -6
~Proszę o odpowiedź
Co to za różnica, czy radna zwraca się pismem do dyrektora i prosi o informacje bezpośrednio, czy składa pismo o udzielenie informacji publicznej, czy składa zapytania na sesji? I tak dyrektor miejskiej placówki, którą zarządza musi odpowiedzieć i udzielić informacji. Widać, że dyrektor, który w taki sposób odpowiada wyróżnia się budą.
14 Grudnia 2017, godzina 21:20
Oceniono 22 razy 4

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 391.00 DKKDKK 59.50 61.00
EUREUR 446.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 411.00 426.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 484.00 497.00 SEKSEK 42.20 43.70
Aktualizacja: 2020-09-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 60.10 60.90
EUREUR 448.50 452.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 416.00 422.00 NOKNOK 40.40 41.00
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.80 43.50
Aktualizacja: 2020-09-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij