Wtorek, 22 Września 2020 | Imieniny: Maury, Milany, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Połajanki od dyrektorki i dla dyrektorki

Małgorzata Henszke uznała, że nie musi udzielać informacji na pytanie złożone przez radną i jednocześnie podwładną. Nauczycielkę z "ósemki" Marzennę Osowicką, która pytała o przyznane w ciągu ostatniej dekady nagrody dla pracowników tej szkoły, po 12 dniach pouczyła. Sama zaś zebrała baty od klubowego kolegi radnej PChS za udzieloną odpowiedź i absencję na sesji rady miejskiej, kiedy to uchwalano statut dla SP nr 8. - Nadanie statutu, poza uchwałą o utworzeniu placówki, jest najważniejszym aktem, jaki rada miejska kieruje do placówki szkolnej - podkreślał Mariusz Brunka.- Mamy uchwalać statut. Czy ktoś w ogóle brał pod uwagę, żeby pani dyrektor się pojawiła? Czy ktoś ją zapraszał? Czy wyraziła w ogóle taką chęć? Ja rozumiem, że dyrektorem się zostaje, ale  wypadałoby, żeby kierownik jednostki, kiedy sprawa dotyczy fundamentalnych spraw dla tej jednostki, się do nas pofatygował. Tak jest w powiecie czy gminie Chojnice - mówił Mariusz Brunka zauważając, że dyrektorka OPR w związku z głosowaniem Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałania narkomanii na kolejny rok znalazła czas, żeby wdepnąć na posiedzenie rady w przeciwieństwie do zarządzającej "ósemką".

Wątpliwości Brunki nie podzielił przewodniczący komisji oświaty. - Statut został zaaprobowany i przedstawiony na ręce pan dyrektora Czarnowskiego, a wiec czemu miałaby służyć obecność pani dyrektor? - pytał Bogdan Kuffel, informując jednocześnie, że pomorski kurator oświaty zaopiniował dokument pozytywnie. Po decyzji ministra sprawiedliwości do miejskiego okręgu weszła także szkoła funkcjonująca w Schronisku dla nieletnich. - Czy to znaczy, że dyrektor placówki powinien być też obecny? - drążył radny. Przy okazji Kuffel przekazał prośbę z "dwójki" i "siódemki", aby w placówkach powstały izby pamięci patronów z wygaszanych gimnazjów.


Ten statut został zaopiniowany i przedstawiony
- Obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna, gdyby na etapie opiniowania tego statutu na komisji edukacji nastąpiły jakieś wnioski czy zastrzeżenia członków komisji - stwierdził z kolei burmistrz. - Nie ma takiej reguły, żeby dyrektor był obecny, kiedy omawiamy statut, do którego nie ma żadnych uwag - dodał Arseniusz Finster.

Myślę, że obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna...
- To nie komisja edukacji uchwala statut, tylko rada miasta - zauważył Brunka. I dlatego jego zdaniem dyrektorka powinna uczestniczyć w sesji. 


Na szczęście nie komisja oświatowa nadaje statut a rada miasta...
Kuffel nie rozumiał upartości kolegi. W razie pytań do uchwały proponował ogłoszenie przerwy i wezwanie pani dyrektor. Te ze strony radnego PChS się nie pojawiły. - Podkreślam raz któryś. Statut uchwala rada miasta, a nie komisja. I z tego względu dyrektor placówki powinien być obecny w trakcie obrad, gdyby pytania się pojawiły. Ja ich nie mam. Statut placówki został przyjęty przy głosie wstrzymującym Brunki.

Nazwisko Małgorzaty Henszke wybrzmiało jeszcze raz na sesji. Tym razem w kontekście zapytania, które do dyrektorki wystosowała Marzenna Osowicka. Przed laty panie spotykały się w sądzie w sprawie o mobbing. Radna pytała w imieniu pracowników szkoły o to dlaczego na uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela nie odczytano wszystkich nazwisk osób nagrodzonych oraz uzasadnień wyróżnień. "Zwracam się także z prośbą o przedstawienie wykazu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy otrzymali Nagrody Dyrektora oraz Burmistrza w ostatnich dziesięciu latach" - pytała w piśmie datowanym na 18 października.

Odpowiedź przyszła po 12 dniach. Na forum odczytał ją Mariusz Brunka: "Informuję, iż jako radna Rady Miejskiej w Chojnicach nie jest pani uprawniona domagać się informacji, wyjaśnień oraz udostępnienia danych w trybie innym  niż w drodze zapytań i interpelacji składanych na posiedzeniach organów kolegialnych bądź w drodze wniosku o udostępnienie informacji publicznej".  

Lider PChS sam często pyta urzędników, ale w ten sposób jeszcze żaden mu nie odpowiedział. Nie krył więc krytyki dla autorki pisma przypisując jej niewielką inteligencję. Swoim kolegom z rady radził zaś, żeby się  zastanowili, jak zareagowaliby na tak arogancką odpowiedź.
- Zasadnicza jest różnica pomiędzy radnym a dyrektorem jakiejkolwiek miejskiej placówki. Tam wystarczy, że pan burmistrz kogoś polubi, to może zostać dyrektorem. Może przesadzam, ale każdy z nas został wybrany przez wyborców i żaden dyrektor jednostki organizacyjnej nie może w sposób bezczelny nas pouczać. Może udzielić tej informacji albo wystąpić do burmistrza i pytać czy może odpowiedzieć. Natomiast pouczanie jakiegokolwiek radnego jest niedopuszczalne. Stąd moja prośba, aby wyjaśnić i pouczyć panią dyrektor albo ustalić przejrzyste zasady, że dyrektorzy nie muszą odpowiadać nam na pytania.

Reklama | Czytaj dalej »

Ja często pytam różnych urzędników. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś mi odmawiał udzielenia informacji


Brunka jako prawnik podkreślał, że zachowanie transparentności w funkcjonowaniu samorządu należy do podstawowych obowiązków wszystkich instytucji publicznych, administracji oświatowej nie pomijając.

Pismo M. Osowickiej

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

71 komentarzy

~Każdy inny dyrektor w Chojnicach
z dumą przedstawia wszystkich nagrodzonych pracowników, ciekawe dlaczego w jednej szkole wszystko musi być inaczej. Zamiast dogadać się z pracownikami procesowała się 5 lat. Gdzie jest transparentność w zarządzaniu, przecież to nie prywatny folwark, tylko szkoła miejska. Trzeba wyraźnie powiedzieć dość tworzonym patologiom władzy i bezkarności.
14 Grudnia 2017, godzina 21:16
Oceniono 25 razy 7
~do 20.40 chyba jesteś debilem
przecież Osowiecka nie wnosiła o przedstawienie wysokości nagród tylko przedstawienie wszystkich nagrodzonych pracowników szkoły,a to jest ogromna różnica. Ciekawe jak długo jeszcze będzie miała baba płaszcz ochrony z urzędu, skoro nawet nagroda udzielona w urzędzie wzbudziła tak ogromne zaskoczenie związków zawodowych?
14 Grudnia 2017, godzina 21:11
Oceniono 22 razy 6
~henszke ma rację, jeżeli nagrodę potraktujemy jako zarobek, a jest zarobkiem
Udzielanie informacji na temat zarobków nauczycieli nie mieści się w kompetencjach dyrektora szkoły. Zasadnicze wynagrodzenie nauczyciela jest uzależnione od stopnia awansu zawodowego. Informacja o dodatkach przyznawanych dla nauczycieli jest informacją jawną, jednak przekazywanie do dalszej wiadomości informacji o ich wysokości, pozostaje w gestii nauczyciela. Przekazanie wiadomości o tym, ile wynosi wynagrodzenie nauczyciela to naruszenie dóbr osobistych i pociąga za sobą odpowiedzialność prawną (art. 23 i 24 kodeks cywilny). Podstawa prawna: art. 30 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz.U. 2006 r., Nr 97, Poz. 674 ze zm.), art. 23 i 24 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. 1964 Nr 16 Poz. 93 ze zm.).
Źródło: https://www.experto24.pl/oswiata/place-i-finanse/wynagrodzenie-nauczyciela-dyrektor-szkoly-nie-udziela-informacji.html?cid=K000KN
14 Grudnia 2017, godzina 20:40
Oceniono 25 razy -3
~do poniżej
gdybyś rzeczywiście chciał dopaść finstera, z twoja ogromną wiedzą nagłośniłbyś sprawę dalej niż chojnice24 i własny blog, a tak to tylko psujesz mu krew, droczysz się z nim, drażnisz go i przez ciebie fin nie śpi po nocach, czyli nie robisz tych wpisów z poczucia obowiązku prawego obywatela i z chęci ratowania Chojnic przez patologicznymi rządami, ale z własnych, osobistych pobudek pt. drażnienie fina. Też tak można, chociaż miałoby było mieszkać w czystym pod każdym względem mieście, a tylko ty możesz tego dokonać.
14 Grudnia 2017, godzina 20:32
Oceniono 21 razy 3
~do nieśmiały
gdyby ktoś rzeczywiście chciał henszce nosa utrzeć, to by nie bawił się w chojnickie procedury, a leciałby do kuratorium oświaty do Gdańska, Warszawy, tam macki finia nie sięgają, a tak to zabawa:
-Powiedz, kto dostał nagrody.
-Nieeeeeeeeeeee.
-OK.
14 Grudnia 2017, godzina 20:24
Oceniono 18 razy 4
~kopia ocenzurowanego prewencyjnie komentarza

~oficjalne nagrody za nieoficjalne zasługi

Gosia Henszke wie dobrze co burmistrz Arek robił gdy był pełnomocnikiem politechniki koszalińskiej w Chojnicach, która działała w budynku obecnej SP nr 8. Gosia także pomagała Arkowi tuszować wiele sprawek wiec Arek będzie ją ochraniać tak długo jak długo będzie na stołku!

Tak wiec Gosia czuje się kompletnie bezkarna i świadomie łamie przepisy i ukradkiem przyznaje nagrody sobie i swoim poplecznikom, którzy są wobec niej lojalni! To jest powodem, że lista nagrodzonych i kwoty nagrody są tajne. W SP nr 8 nieoficjalnie istnieje nawet nagroda donosicielska za donosy na znienawidzonych przez dyrektorkę współpracowników - oczywiscie oficjalnie nagroda będzie za coś innego niż donosicielstwo!

14 Grudnia 2017, godzina 17:25
14 Grudnia 2017, godzina 20:23
Oceniono 22 razy 6
~ocenzurowany prewencyjnie komentarz

~Jedynym celem odtworzenia sp nr 8 jest utrzymanie Małgosi na stołku dyrektora!


Burmistrz Arek, jego posłuszni urzędnicy, i kontrolowani przez Arka radni miejscy usiłują przedstawiać odtworzenie sp nr 8 jako konieczność związaną ze zmianami systemu oświaty lecz rzeczywiste powody są bardzo prozaiczne - wręcz trywialnie oczywiste - zachowanie stołka dla złodziejki z korupcyjnej kliki burmistrza!

Niekompetentna, arogancka, i nieposiadająca jakichkolwiek umiejętności międzyludzkich obecna dyrektorka Gimnazjum nr 1 wraz z likwidacją gimnazjum nr 1 utraciła by uzyskaną w ustawionym przez burmistrza Arka konkursie pozycje dyrektorki szkoły, jej przesadnie wygórowane po znajomości zarobki, i uzyskaną po znajomości niepotrzebną w tej szkole posadę monitoringowego dla Gosi małżonka. Jakkolwiek Małgosia jako wieloletnia złodziejska skorumpowana wspólniczka burmistrza nie będzie zostawiona bez pomocy Arka w tej trudnej sytuacji.

Bez względu na dobro dzieci, ignorując protesty zaniepokojonych rodziców, uczniowie ze sp nr 5 i ze sp nr 3 będą zmuszeni przez Arka by od nowego roku szkolnego uczęszczać do na nowo odtworzonej sp nr 8, której jedynym celem jest to by obecna zdegenerowana, niekompetentna, nieudolna, i skorumpowana dyrektorka Gimnazjum nr 1 mogła dalej piastować stołek dyrektorski w nowo odtworzonej sp nr 8.

Burmistrz dba o złodziei powiązanych z nim korupcyjnymi układami, i nie pozostawia ich samych sobie w kryzysowych sytuacjach - jest to sygnał dla skorumpowanych kolesiów burmistrza, że wszyscy złodziejscy pomocnicy obecnego burmistrza bez względu na skalę ich degeneracji, głupotę, złodziejstwo, i publiczne skandale będą chronieni i otaczani opieką skorumpowanego włodarza tak długo jak długo Arek będzie piastował urząd burmistrza.

Budowanie szkoły na solidnym fundamencie korupcji ...
... jest gwarancją ponownych kradzieży społecznego majątku na olbrzymią skale przez zdegenerowaną dyrektorkę i jej popleczników.

Dzięki ochronie złodziejów i promowaniu korupcji przez burmistrza Arka w ZS nr 8 doszło do kradzieży majątku społecznego na olbrzymią skale. Dyrektorka Gosia wraz z małżonkiem kradła co tylko mogła - a jej małżonek zatrudniony początkowo jako stróż nocami wynosił ze szkoły sprzęt audio-wizualny na domowy użytek i wszystko inne co dało się unieść. Od lat za fundusze szkolne Gosia kupuje do swojego domu na prywatny użytek sprzęt elektroniczny (jak sprzęt komputerowy, audiowizualny, i inne), który ewentualnie pojawia się w szkole gdy Gosia wymienia go ponownie na nowy za szkolne pieniądze. Dyrektorka Małgosia (i jej zdegenerowani poplecznicy) kradli także fundusze przyznając sobie wysokie nagrody finansowe (z pełną wiedzą i aprobatą burmistrza), które wypłacali sami sobie z funduszy szkolnych po kryjomu w tajemnicy przed gronem nauczycielskim. Do tej pory za przyzwoleniem burmistrza Gosia po kryjomu wypłaca sobie samej i swoim lojalnym donosicielkom nagrody pieniężne, o których nauczycie w zarządzanej przez nią szkole nie maja nawet pojęcia!

Złodziejstwo zapoczątkowane przez Gosie i jej małżonka w czasie istnienia ZS nr 8 jest dalej kontynuowane w Gimnazjum nr 1 za pozwoleniem i z pełną aprobatą burmistrza Arka aż do tej pory! Arek chce by Gosia (i jej małżonek Wiesiek) mogła dalej okradać majątek miasta i podległą jej szkołę jako dyrektorka odtworzonej ponownie sp nr 8!

Burmistrz Arek przez lata pobłażał złodziejstwu i prawdopodobnie sam pośrednio czerpał z tego złodziejstwa materialne korzyści - złodzieje odwdzięczali i do tej pory odwdzięczają się burmistrzowi prezentami, gościnami, i korupcyjną lojalnością. Przez lata (od 1998 do 2004) kontrole organizowane przez burmistrza jako organ nadzorujący sprawdzały wykorzystanie majątku i finanse ZS nr 8 tak by nic nie wykryć - burmistrz wiedział co i jak kontrolować by oficjalnie nie wykryć złodziejstwa. Gdy ujawnione przez uczniów i nauczycieli złodziejstwo i jego olbrzymia skala zostały ujawnione w roku 2004 burmistrz obiecał komendantowi policji Januszowi Gierszewskiemu pozycje wykładowcy w prywatnej uczelni "Pomerania" (której był współwłaścicielem) w zamian za zatuszowanie dochodzenia w sprawie złodziejstwa w ZS nr 8. Jako kozły ofiarne całą winą za kradzieże zostały obarczone jedynie dwie księgowe chociaż złodziejstwa dopuszczali się także inni degeneraci - jak dyrektorka Gosia Henszke, jej małżonek Wiesiek Henszke, były dyrektor ZS nr 8 Klemens, i wielu innych zdegenerowanych złodziejów. A burmistrz Arek chronił ich od odpowiedzialności w zamian za milczenie o złodziejstwach jakich osobiście dopuścił się Arek gdy był pełnomocnikiem Politechniki Koszalińskiej, która istniała w budynkach ZS nr 8 w czasie gdy dochodziło tam do kradzieży i defraudacji społecznego majątku.

Arek dalej usiłuje chronić złodziejów takich jak Gosia Henszke i jej małżonek, którzy dopuścili się kradzieży w ZS nr 8 ponieważ Gosia posiada wiedze (i prawdopodobnie także dokumenty i dowody) o złodziejstwie i defraudacjach jakich dopuścił się burmistrz Arek gdy piastował urząd pełnomocnika Politechniki Koszalińskiej, która dawniej działała w budynkach ZS nr 8 w Chojnicach.
14 Grudnia 2017, godzina 20:22
Oceniono 21 razy 5
~nieśmiały parafianin
Gosia w zamian za zasługi dla burmistrza gdy Arek był pełnomocnikiem politechniki koszalińskiej nie musi odpowiadać na pytania radnej Marzenny Osowickiej.

Gosia jest ponad prawem tak długo jak Arek będzie burmistrzem, a jeżeli ktoś wątpi to może zapytać się o potwierdzenie burmistrza Arka!

14 Grudnia 2017, godzina 20:20
Oceniono 23 razy 9
~zarobki
14 Grudnia 2017, godzina 20:18
Oceniono 11 razy -5
~zarobki nauczycieli jawne
zarobki każdego nauczyciela są jawne z mocy ustawy, wystarczy poprosić o zarobki z sierpnia i września wszystkich pracowników i zobaczyć co kto i ile dostał więcej, takie to proste
14 Grudnia 2017, godzina 20:00
Oceniono 17 razy 3
~O,ooooo
baba latami procesowała się z własnymi pracownikami i teraz nowe problemy, czy w ogóle potrafi zarządzać ludźmi?
14 Grudnia 2017, godzina 19:34
Oceniono 26 razy 4
~Buta i pycha kroczy przed upadkiem
14 Grudnia 2017, godzina 18:54
Oceniono 25 razy 9
~do poniżej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Grudnia 2017, godzina 18:53
Oceniono 19 razy -13
~niech ktoś odpowie
Co to za różnica, czy radna zwraca się pismem do dyrektora i prosi o informacje bezpośrednio, czy składa pismo o udzielenie informacji publicznej, czy składa zapytania na sesji? I tak dyrektor miejskiej placówki, którą zarządza musi odpowiedzieć i udzielić informacji. Widać, że dyrektor, który w taki sposób odpowiada wyróżnia się budą.
14 Grudnia 2017, godzina 18:52
Oceniono 26 razy 10

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 382.00 393.00 DKKDKK 59.60 61.10
EUREUR 446.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 412.00 427.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 485.00 497.00 SEKSEK 42.30 43.80
Aktualizacja: 2020-09-22 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 59.90 60.60
EUREUR 448.00 452.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 416.00 423.00 NOKNOK 40.40 41.00
GBPGBP 487.00 493.00 SEKSEK 42.70 43.40
Aktualizacja: 2020-09-22 10:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij