Wtorek, 22 Września 2020 | Imieniny: Maury, Milany, Tomasza ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Połajanki od dyrektorki i dla dyrektorki

Małgorzata Henszke uznała, że nie musi udzielać informacji na pytanie złożone przez radną i jednocześnie podwładną. Nauczycielkę z "ósemki" Marzennę Osowicką, która pytała o przyznane w ciągu ostatniej dekady nagrody dla pracowników tej szkoły, po 12 dniach pouczyła. Sama zaś zebrała baty od klubowego kolegi radnej PChS za udzieloną odpowiedź i absencję na sesji rady miejskiej, kiedy to uchwalano statut dla SP nr 8. - Nadanie statutu, poza uchwałą o utworzeniu placówki, jest najważniejszym aktem, jaki rada miejska kieruje do placówki szkolnej - podkreślał Mariusz Brunka.- Mamy uchwalać statut. Czy ktoś w ogóle brał pod uwagę, żeby pani dyrektor się pojawiła? Czy ktoś ją zapraszał? Czy wyraziła w ogóle taką chęć? Ja rozumiem, że dyrektorem się zostaje, ale  wypadałoby, żeby kierownik jednostki, kiedy sprawa dotyczy fundamentalnych spraw dla tej jednostki, się do nas pofatygował. Tak jest w powiecie czy gminie Chojnice - mówił Mariusz Brunka zauważając, że dyrektorka OPR w związku z głosowaniem Miejskiego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych  i przeciwdziałania narkomanii na kolejny rok znalazła czas, żeby wdepnąć na posiedzenie rady w przeciwieństwie do zarządzającej "ósemką".

Wątpliwości Brunki nie podzielił przewodniczący komisji oświaty. - Statut został zaaprobowany i przedstawiony na ręce pan dyrektora Czarnowskiego, a wiec czemu miałaby służyć obecność pani dyrektor? - pytał Bogdan Kuffel, informując jednocześnie, że pomorski kurator oświaty zaopiniował dokument pozytywnie. Po decyzji ministra sprawiedliwości do miejskiego okręgu weszła także szkoła funkcjonująca w Schronisku dla nieletnich. - Czy to znaczy, że dyrektor placówki powinien być też obecny? - drążył radny. Przy okazji Kuffel przekazał prośbę z "dwójki" i "siódemki", aby w placówkach powstały izby pamięci patronów z wygaszanych gimnazjów.


Ten statut został zaopiniowany i przedstawiony
- Obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna, gdyby na etapie opiniowania tego statutu na komisji edukacji nastąpiły jakieś wnioski czy zastrzeżenia członków komisji - stwierdził z kolei burmistrz. - Nie ma takiej reguły, żeby dyrektor był obecny, kiedy omawiamy statut, do którego nie ma żadnych uwag - dodał Arseniusz Finster.

Myślę, że obecność pani dyrektor byłaby nieodzowna...
- To nie komisja edukacji uchwala statut, tylko rada miasta - zauważył Brunka. I dlatego jego zdaniem dyrektorka powinna uczestniczyć w sesji. 


Na szczęście nie komisja oświatowa nadaje statut a rada miasta...
Kuffel nie rozumiał upartości kolegi. W razie pytań do uchwały proponował ogłoszenie przerwy i wezwanie pani dyrektor. Te ze strony radnego PChS się nie pojawiły. - Podkreślam raz któryś. Statut uchwala rada miasta, a nie komisja. I z tego względu dyrektor placówki powinien być obecny w trakcie obrad, gdyby pytania się pojawiły. Ja ich nie mam. Statut placówki został przyjęty przy głosie wstrzymującym Brunki.

Nazwisko Małgorzaty Henszke wybrzmiało jeszcze raz na sesji. Tym razem w kontekście zapytania, które do dyrektorki wystosowała Marzenna Osowicka. Przed laty panie spotykały się w sądzie w sprawie o mobbing. Radna pytała w imieniu pracowników szkoły o to dlaczego na uroczystości z okazji Dnia Nauczyciela nie odczytano wszystkich nazwisk osób nagrodzonych oraz uzasadnień wyróżnień. "Zwracam się także z prośbą o przedstawienie wykazu nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy otrzymali Nagrody Dyrektora oraz Burmistrza w ostatnich dziesięciu latach" - pytała w piśmie datowanym na 18 października.

Odpowiedź przyszła po 12 dniach. Na forum odczytał ją Mariusz Brunka: "Informuję, iż jako radna Rady Miejskiej w Chojnicach nie jest pani uprawniona domagać się informacji, wyjaśnień oraz udostępnienia danych w trybie innym  niż w drodze zapytań i interpelacji składanych na posiedzeniach organów kolegialnych bądź w drodze wniosku o udostępnienie informacji publicznej".  

Lider PChS sam często pyta urzędników, ale w ten sposób jeszcze żaden mu nie odpowiedział. Nie krył więc krytyki dla autorki pisma przypisując jej niewielką inteligencję. Swoim kolegom z rady radził zaś, żeby się  zastanowili, jak zareagowaliby na tak arogancką odpowiedź.
- Zasadnicza jest różnica pomiędzy radnym a dyrektorem jakiejkolwiek miejskiej placówki. Tam wystarczy, że pan burmistrz kogoś polubi, to może zostać dyrektorem. Może przesadzam, ale każdy z nas został wybrany przez wyborców i żaden dyrektor jednostki organizacyjnej nie może w sposób bezczelny nas pouczać. Może udzielić tej informacji albo wystąpić do burmistrza i pytać czy może odpowiedzieć. Natomiast pouczanie jakiegokolwiek radnego jest niedopuszczalne. Stąd moja prośba, aby wyjaśnić i pouczyć panią dyrektor albo ustalić przejrzyste zasady, że dyrektorzy nie muszą odpowiadać nam na pytania.

Reklama | Czytaj dalej »

Ja często pytam różnych urzędników. Nigdy nie zdarzyło mi się, żeby ktoś mi odmawiał udzielenia informacji


Brunka jako prawnik podkreślał, że zachowanie transparentności w funkcjonowaniu samorządu należy do podstawowych obowiązków wszystkich instytucji publicznych, administracji oświatowej nie pomijając.

Pismo M. Osowickiej

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

71 komentarzy

~Dlaczego dyrektor nie chwali nagrodzinych pracowników?
Przecież powinien dyrektor przedstawiać nagrodzonych pracowników, jako wzór do naśladowania przez innych. Taka sytuacja nie jest normalna. Za taką sytuację dyrektor powinien przeprosić pracowników szczególnie tych nagrodzonych, że nie chwali ich wyróżniającej pracy. Dobrze, że pracownicy domagają się uczciwego przedstawiania nagrodzonych.
14 Grudnia 2017, godzina 18:02
Oceniono 28 razy 4
~Wiele osób wie, że w tym roku jedna nagroda burmistrza
też wyskoczyła z kapelusza
14 Grudnia 2017, godzina 17:30
Oceniono 32 razy 6
~cieć zaciekle wstawia minusy
bo nierób nic innego nie potrafi
14 Grudnia 2017, godzina 17:27
Oceniono 31 razy 5
~do ~jotdwatrzy
1) nagroda dyrektora jest uznaniowa, dyrektor według własnego widzimisię przyznaje i nie musi się nikomu tłumaczyć i wszyscy mogą dyrektora podrałować w d...może co roku dawać tym samym osobom - póki TV/media nie nagłośnią, hi hi hi
2) w silnie pogonili min. za to, że do nagrody wójta nie było głosowania na radzie, tylko chyba ona sama sobie ich wybierała, chyba,bo nagroda wójta/burmistrza to co innego niż dyrektora.

w silnie był inteligenty i obeznany w przepisach pracownik, który wiedział jak wszystko załatwić, aby dyrektorka poszła precz - nie wnikam, czy słusznie, czy nie, w gimnazjum 8 od lat ponoć męczą się z gosią i albo nikt nie umie porządnie tego załatwić, albo ona jest tam pożyteczna i jej "wrogowie" otrzymują ją na stanowisku, widocznie coś z tego mając
14 Grudnia 2017, godzina 17:10
Oceniono 37 razy 3
~do 13.40
słaby z ciebie obserwator sceny politycznej i małą wiedzę posiadasz co do uprawnień radnych, więc radzę ci zamiast obrażać niektórych radnych z miasta, gminy i powiatu, abyś się doszkolił w tym temacie, szczególnie gdy tak ochoczo krytykujesz innych. Bezczelność to domena ludzi przepełnionych pychą.
14 Grudnia 2017, godzina 16:58
Oceniono 28 razy 4
~kuffell jak chorągiewka
ustawia się, jak mu wygodnie, mierny ale wierny
14 Grudnia 2017, godzina 16:50
Oceniono 28 razy 2
~jotdwatrzy
Bardzo dobrze, że radna Osowicka zwróciła się w imieniu pracowników do dyrektorki, dlaczego nie odczytuje wszystkich nazwisk osób nagrodzonych oraz nie wymienia uzasadnień ich wyróżnień. Jak wyróżnia pracowników, to niech ich przedstawia wszystkim pracownikom. Ale pewnie jak się ma coś do ukrycia to się kombinuje.
Czy w Silnie jednym z powodów odwołania dyrektorki było nie przedstawianie nagrodzonych na Dzień Edukacji?
14 Grudnia 2017, godzina 16:46
Oceniono 32 razy 4
~ZORIENTOWANY
Wszyscy pracownicy dokładnie wiedzą, dlaczego odpowiedzi na te pytania Osowicka nigdy nie dostanie. Wiedzą też, dlaczego nie czyta się nazwisk nieobecnych, a przecież wyróżnionych pracowników. W gronie tych nieczytanych trzeba ukryć pewną osobę. Reszta się nie liczy i nie trzeba ich wyróżniać na uroczystości. Tak jest zawsze, kiedy ta osoba dostaje nagrodę. A dostaje bardzo często.
14 Grudnia 2017, godzina 15:10
Oceniono 44 razy 6
~do poniżej
Puknij się w główkę. Radny jest na sesji po to między innymi by pytać. A dyrektorka łaski nie robi. Czas na zmiany.
14 Grudnia 2017, godzina 14:48
Oceniono 41 razy 5
~jotdwatrzy
Słaby prawnik z pana Brunki skoro nie wie że sprawy należy załatwiać w określonym TRYBIE. Właściwy w tej sprawie byłby tryb wskazany w ustawie o dostępie do informacji publicznej, tak jak pisze pani dyrektor Henszke, a nie w dziwnym, niejasnym trybie niby-urzędowym.
Można minusować ale to i tak nic nie zmieni.
14 Grudnia 2017, godzina 13:40
Oceniono 49 razy 7
~Jurek
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
14 Grudnia 2017, godzina 09:15
Oceniono 55 razy -15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 381.00 391.00 DKKDKK 59.50 61.00
EUREUR 446.00 455.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 411.00 426.00 NOKNOK 40.00 41.20
GBPGBP 484.00 497.00 SEKSEK 42.20 43.70
Aktualizacja: 2020-09-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 60.10 60.90
EUREUR 448.50 452.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 416.00 422.00 NOKNOK 40.40 41.00
GBPGBP 486.00 492.00 SEKSEK 42.80 43.50
Aktualizacja: 2020-09-22 09:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w związku z pandemią koronawirusa obawiasz się posłać swoje dzieci do szkoły?
Ceny paliw2020-09-16

E95 E98 ON LPG
BP 4.69 zł 4.99 zł 4.51 zł 2.04 zł
Circle K 4.61 zł - 4.46 zł 1.99 zł
Lotos Optima 4.66 zł - 4.51 zł 1.99 zł
MZK 4.6 zł 4.76 zł 4.45 zł 1.97 zł
Orlen 4.69 zł 4.97 zł 4.57 zł 2.02 zł
PKS 4.6 zł - 4.47 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij