Środa, 01 Kwietnia 2020 | Imieniny: Chryzamtyny, Grażyny, Zygmunta ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska, fot. Shutterstock

Ciężarne napierają na szpital

Dyrektor Leszek Bonna zarzuca innym poradniom odsyłanie kobiet ciężarnych do szpitala i niewypełnianie zapisów Ustawy "Za życiem". Poświadcza to telefonem, jaki na jego polecenie do Eskulapu miała wykonać jedna z pracownic, podając się za ciężarną. - Uzyskała informację ze może zostać przyjęta 9 lutego - mówi Bonna, kiedy termin powinien wynieść maksymalnie 7 dni. Tymczasem sam dyrektor zaledwie miesiąc temu informował o problemach w funkcjonowaniu  poradni i oddziału ginekologiczno-położniczego, a co za tym idzie wypełnianiu zapisu ww. ustawy.


Reklama | Czytaj dalej »Jak podaje Leszek Bonna w piśmie datowanym na 30 listopada, czas oczekiwania na wizytę kobiet ciężarnych w szpitalnej poradni wynosi nawet kilka miesięcy. Za taki stan rzeczy miały odpowiadać braki kadrowe. "W ostatnim czasie odeszło z pracy dwóch specjalistów położnictwa i ginekologii, natomiast dwie lekarki zrezygnowały z pracy w poradni" - pisał dyrektor do przewodniczącego Rady Społecznej Szpitala. Marek Szczepański na ostatnim posiedzeniu rady społecznej pytań w temacie nie miał. O doprecyzowanie "ostatniego czasu", jak i o przedstawienie aktualnej sytuacji, jeśli chodzi o personel, prosił za to reprezentant wojewody. - Ostatni czas jest pojęciem niedefiniowalnym. Dla mnie on wynosi 2,5 roku - usłyszał w odpowiedzi Marcin Wałdoch. Na miejsce czterech lekarzy szpital zatrudnił pięciu, w tym trzy adeptki medycyny, które rozpoczęły specjalizację. - Czasami pozyskanie lekarza jest rzeczą karkołomną. Każdy lekarz prowadzi indywidualną praktykę lekarską, jest wolnym zawodem i sam decyduje, gdzie chce pracować - mówił Bonna.

- W roku ubiegłym w szpitalu odbyło się 1008 porodów, ale opiekowaliśmy się więcej niż połową kobiet ciężarnych w naszym powiecie. 535 osób było objętych opieką poradni. Działalność poradni jest działalnością przy oddziale, a nie odwrotnie. W związku z tym praca w poradni jest zabezpieczona przez lekarzy z oddziału ginekologiczno-położniczego. Podstawowym zadaniem jest utrzymanie przez 24 godziny na dobę w pełnej gotowości oddziału ginekologicznego-położniczego i porodówki.

Analiza danych za ubiegły rok mówi o tym, że w szpitalu odbyło się 1008 porodów, ale opiekowaliśmy się więcej niż połową kobiet ciężarnych w naszym powiecie


W powiecie chojnickim kontrakt na świadczenie usług ginekologiczno-położniczych ma podpisanych pięć poradni, trzy w Chojnicach, po jednej w Czersku i Brusach. - My realizujemy z tego 1/3 świadczeń - informował Bonna. Tymczasem do poradni przy ul. Leśnej mają zgłaszać się pacjentki odsyłane z innych punktów w powiecie. - Szpital nie jest z gumy. Lekarze mają określoną wytrzymałość. Nie chcą pracować po 400 godzin miesięcznie. My obserwujemy napór na szpital - mówił dyrektor zniesmaczony zachowaniem innym podmiotów. Do jednej z przychodni, konkretnie Eskulapu kazał nawet zadzwonić swojej pracownicy. Ta podając się za kobietę w ciąży miała usłyszeń lutowy termin.

My nie dość, że przyjmujemy najwięcej, to teraz jeszcze po wejściu ustawy w życie to spotykamy się z odsyłaniem pacjentek w ciąży z innych przychodni do szpitala

- My nie mamy ani możliwości kadrowych,  ani wystarczającego finansowania, żeby wszystkie ciężarne przyjmować - zaznaczał Bonna wskazując, że opieka zdrowotna jest jednym z zadań samorządów, a np. gmina Chojnice od kilku lat w swojej przychodni specjalisty z zakresu ginekologii i położnictwa nie posiada.

W zapisach ustawy to jednostki samorządu terytorialnego mają również obowiązek....


Do 14 grudnia tego roku w chojnickim szpitalu na świat przyszło 1108 dzieci. - Tendencja jest narastająca. Dla porównania w w 2015 roku odebraliśmy 990 porodów. Ciąża jest zawsze pod kloszem. Gdy słyszy się w szpitalu hasło ciężarna, rzuca się wszystko - informowała Aleksandra Stasińska, mówiąc także o konsultacjach na oddziale, które absorbują personel.

Od 2012 roku sukcesywnie liczba porodów malała

Położna oddziałowa próbowała tonować nastroje na radzie społecznej szpitala.            - Powiedzmy też o dobrych rzeczach. W przeciągu dwóch lat otrzymałam czwartą nową młodą położną. Inne szpitale mogą pozazdrościć.

Cały czas mówimy o złych rzeczach, ale szpital w Chojnicach jest jedynym szpitalem...Tadeusz Boszko, wiceprezes zarządu Eskulapu i ginekolog-położnik zarazem, słowa dyrektora lecznicy uważa za cios poniżej pasa. - Aktualnie prowadzimy 178 ciąż. Na styczeń mamy zarejestrowanych 15 pacjentek do założenia karty ciąży. To daje razem 190 pacjentek i to jest maksymalna liczba, jaką przy obecnym kontrakcie i dwójce lekarzy możemy obsłużyć, dbając także o pacjentki typowo ginekologiczne. Niestety w ministerstwie nie przewidzieli, że liczba ciąż w porównaniu do lat ubiegłych wzrośnie. Kontrakt z NFZ, który obecnie posiadamy, jest wykonywany co miesiąc z dużym nadlimitem, pomimo braku finansowania nadlimitowych punktów. Boszko zaznacza, że kiedy zostanie u pacjentki stwierdzona ciąża, poradnia nie odsyła jej gdzie indziej. A czy były jakieś skargi, że kogoś nie przyjęto? - Nie było żadnych skarg w roku bieżącym - odpowiada. 

W Przychodni Novej rocznik ciężarnych wynosi 142. W tej liczbie są kobiety, które zdążyły urodzić w 2017 i te które największy dar noszą wciąż pod sercem. Obecnie przy ul. Drzymały przyjmuje jeden specjalista i tak będzie do czerwca. - Pacjentkę w ciąży odsyłamy jedynie wtedy do szpitala, kiedy źle się czuje, a u nas nie ma już na miejscu lekarza specjalisty. Dzisiaj do nas zgłosiła się pacjentka, której odmówiono wizyty w szpitalu - słyszymy w rejestracji.

Panie spodziewające się dziecka starają się dotrzeć do lekarza jak najszybciej nie tylko ze względów zdrowotnych. Żeby otrzymać becikowe, karta ciąży musi zostać założona do 10 tygodnia ciąży. W Chojnicach sporo ginekologów prowadzi prywatną praktykę. Nie każda pacjentkę jednak stać na na opłacanie wizyt i badań, których w okresie ciąży jest od groma.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~jotdwatrzy
Ale oczywiście że ten problem istnieje od wielu lat. Ja się tylko odniosłem do SPOSOBU w jaki PIS próbuje ten problem rozwiązać. Zamiast lepiej zorganizować służbę zdrowia próbuje ustawowo zmniejszyć kolejki, bez zmiany czegokolwiek innego. Każdy kto choć trochę rozumie z otaczającego go świata natychmiast zauważy że to nie może się udać. Dla łatwiejszego zrozumienia podałem przykład: można napisać ustawę zakazującą chorowania ale ona przecież i tak nic nie zmieni. Tak samo jak ustawowe zmniejszenie kolejek. PIS mógł pójść dalej i zamiast 7 dni wpisać 2 dni, albo że w tym samym dniu przyszła mama ma zostać przyjęta. Czy nie rozumiecie że to nic by nie dało? Ze nie w ten sposób likwiduje się kolejki? PIS nas oszukał, mówili że mają świetne pomysły, Szydłowa wymachiwała teczką rzekomo pełną ustaw a jak przyszło co do czego to są bezradni, niczego nie potrafią dobrze zrobić. Jedyne co świetnie potrafią to zdobywać władzę, to udaje im się znakomicie i wyłącznie tym się zajmują. Niestety nie mają pomysłu co dalej z tą zdobytą władzą zrobić.
02 Stycznia 2018, godzina 15:21
Oceniono 9 razy 9
~dieta w sejmiku wojewódzki to ok 3 tys zł. / miesięcz.
01 Stycznia 2018, godzina 15:21
Oceniono 9 razy -3
~Mam nadzieję że to
Szczepański nikomu jeszcze nie pomógł, przepraszam sobie
01 Stycznia 2018, godzina 13:42
Oceniono 11 razy -3
~Gosiaaa_3
To nie jest problem wyłącznie tegoroczny, w 2014 miałam identyczną sytuację. W szpitalu odmówiono mi wizyty u ginekologa (mimo zaświadczenia o ciąży), odsyłając do przychodni. Chcąc być pod dobrą opieką zmuszona byłam udać się do lekarza prywatnie...komu dostarczyć rachunek? Przecież oczywiste jest, że większość kobiet chce być w tym wyjątkowym czasie pod opieką lekarza, który pracuje w szpitalu, który będzie podczas porodu, będzie znał historię przebiegu ciąży. Szczególnie jeśli się jest w zagrożonej ciąży.
31 Grudnia 2017, godzina 20:20
Oceniono 17 razy 5
~Do poniżej
A ulubione ryby?
Duże sumy.
31 Grudnia 2017, godzina 18:28
Oceniono 20 razy 0
~kawał wśród lekarzy
- Jak nazywają się schody w domu lekarza, które kosztowały tylko 100 tysięcy????
- Drabina.

Ile zarabiają lekarze, n. w 2015 , to można szybko zobaczyć z ich rozliczeń rocznych,
więc po co są w sejmiku za 500zł miesięcznie, skoro zarabiają po 15-20-30 tysięcy miesięcznie???

Kolejny kawał:
-Ile kosztuje posłuszny głos lekarza w radzie?
-500zł miesięcznie.
WSTYD!!!!!!!!
31 Grudnia 2017, godzina 16:20
Oceniono 22 razy -6
~Adam
No przecież w TV mówią że lekarze zrezygnowali z dodatkowych kontraktów i chcą pracować tylko na jednym etacie.

No i co? No i nie ma kto przyjmować pacjentów, bo nie ma kto pracować.

Chcieliście to macie.
31 Grudnia 2017, godzina 14:11
Oceniono 19 razy 5
~a może co niektórzum lekarzom w d@pie się poprzewracało
Kilka kontraktów, do tego np. radni-bezradni, kilka srok za ogon ciągną, bo ciągle mają mało, mało i mało. Ile można zarabiać i pracować. Może powinno się im ograniczyć ilość kontraktów i wprowadzić z powrotem umowy o pracę i by wrócili do normalności
31 Grudnia 2017, godzina 13:58
Oceniono 23 razy -3
~jotdwatrzy jesteś idiotą
jak rządziła totalna opozycji PO to wszytko było w porządku, jak rozkradali i przywłaszczali kamienice też OK, jak rządzi PiS to wszystko ci cię nie podoba, a może jeszcze bierzesz 500+ i jeszcze tak plujesz.
31 Grudnia 2017, godzina 13:45
Oceniono 30 razy -8
~pan
niby w szpitalu lekarzy nie ma i brakuje ale w Jarcewie już nie... wyjeżdżajom szybko ze szpitala żeby zdonzyć do jarcewa do pracy
31 Grudnia 2017, godzina 13:38
Oceniono 23 razy -7
~Do autora poniższego wpisu:
Panie kolego tego sku...... mają to w d..... jak długo będziesz czekał w kolejce do lekarza, miesiąc, pół roku, dwa lata, czy wyciągniesz nogi przed szpitalem. Dla nich są najlepsze lecznice i żadnej kolejki. Tak się k.... dba o obywateli w XXI wieku, w myśl hasła: TKM, aby nam żyło się coraz lepiej.
31 Grudnia 2017, godzina 12:29
Oceniono 21 razy 7
~jotdwatrzy
Tak wygląda rozwiązywanie problemów przez PIS. Napisać głupkowatą ustawę i sprawa według nich załatwiona. A że nie ma pieniędzy to już niech się inni martwią. Może niech ustawowo zakażą chorowania i problem szpitali będzie załatwiony.
Z próżnego i Salomon nie naleje.
31 Grudnia 2017, godzina 11:54
Oceniono 25 razy 5
~Marco Polo
Jadą jak po psie i to mi się podoba, albo własny biznes, albo w pi.....
30 Grudnia 2017, godzina 23:15
Oceniono 24 razy -8
~Fifi
Pozdrawiam polozne p.Martę i p. Karoline ❤ Wspaniale kobiety ❤ Z reszta w szpitalu na oddziale polozniczym wszystkie polozne i pielegniarki są swietme❤
30 Grudnia 2017, godzina 22:41
Oceniono 22 razy 8
~Pacjent
Potrzebuję konsultacji ginekologicznej , chciałam się zarejestrować w poradni szpitalnej. Pani z rejestracji poinformowała mnie, że rejestrowali już na okres letni, ale w tej chwili rejestracja jest i tak wstrzymana. Jak żyć.
30 Grudnia 2017, godzina 18:58
Oceniono 31 razy 5

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2020-03-31 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 0.00 0.00 DKKDKK 0.00 0.00
EUREUR 0.00 0.00 RUBRUB 0.00 0.00
CHFCHF 0.00 0.00 NOKNOK 0.00 0.00
GBPGBP 0.00 0.00 SEKSEK 0.00 0.00
Aktualizacja: 2020-03-31 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy obawiasz się zarażenia koronawirusem?
Ceny paliw2020-03-30

E95 E98 ON LPG
BP 4.29 zł 4.65 zł 4.42 zł 1.92 zł
Circle K 4.24 zł - 4.37 zł 1.87 zł
Lotos Optima 4.26 zł - 4.39 zł 1.89 zł
MZK 4.26 zł 4.89 zł 4.37 zł 1.95 zł
Orlen 4.23 zł 4.51 zł 4.39 zł 1.89 zł
PKS 4.26 zł - 4.37 zł 1.89 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij