Poniedziałek, 01 Czerwca 2020 | Imieniny: Gracji, Jakuba, Konrada ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa ws. komendanta chojnickiej policji

Sprawa dotyczy rzekomego nadużycia uprawnień przez Tomasza Hintza. W sieci krąży film z przejazdu kierowanego przez niego auta na czerwonym przez skrzyżowanie i po przejściach dla pieszych, tymczasem podległy komendanta ukarał go jedynie za przekroczenie podwójnej ciągłej. Po kilku miesiącach łamaniu przepisów ruchu drogowego przyjrzy się sąd. Prokuratura zaś nie dopatrzyła się nadużycia uprawnień przez szefa chojnickiej policji.


Przypomnijmy, że sprawę łamania przepisów ruchu drogowego przez komendanta ujawnił Dziennik Bałtycki piórem Marii Sowisło. Na filmie opublikowanym w internecie widać moment, jak rozpędzone auto wymija stojący przed sygnalizatorem samochód, na podwójnej ciągłej i na czerwonym przejeżdża przez dwa przejścia dla pieszych. Data na videorejestratorze to 18 września. Nagranie całej sytuacji od anonimowej osoby otrzymał Mariusz Janik. Zdjęcia pokazał komendantowi Tomaszowi Hintzowi, którego wkrótce potem podwładny ukarał, ale tylko za jedno wykroczenie - przejazd po podwójnej linii ciągłej. Zapłacił 200 zł i dostał 5 punktów karnych. Przyjęcie mandatu jest równoznaczne z przyznaniem się do prowadzenia auta.

Reklama | Czytaj dalej »

Popełnienie kilku wykroczeń skutkowałoby utratą prawa jazdy. Janik zgłosił sprawę do organów ścigania, bo jego zdaniem doszło do nadużycia uprawnień przez funkcjonariusza, czyli przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego. - Komendant działał świadomie w celu korzyści materialnej i osobistej, tj. zatrzymania prawa jazdy oraz funkcji komendanta KPP Chojnice.

Zawiadomienie o przestępstwie odbyło długą drogę przez kilka prokuratur, począwszy od Prokuratury Okręgowej w Gdańsku, przez Słupsk, ponownie Gdańsk - tym razem Prokuraturę Regionalną, okręgową w Bydgoszczy i w końcu Prokuraturę Rejonową w Nakle. 18 grudnia prokurator rejonowy w Nakle Piotr Glanc poinformował dziennikarkę ch24 o trwających w tej sprawie czynnościach sprawdzających. Prokurator prowadzący sprawę miał wystąpić nawet o dokumenty do Komendy Wojewódzkiej Policji, do której trafił raport komendanta Hinzta dotyczący popełnionego wykroczenia. Do jego złożenia był zobligowany. Tymczasem już następnego dnia, tj. 19 grudnia, prokuratura zdecydowała o odmówie wszczęcia śledztwa ws. "przekroczenia uprawnień służbowych przez funkcjonariusza policji - komendanta powiatowego policji w Chojnicach poprzez zaniechanie poinformowania właściwego przełożonego o ukaraniu za wykroczenie drogowe mandatem karnym wystawionym w dniu 24.09.2017 r., tj. o czyn z art. 231 par. 1 kk.". Powyższy paragraf mówi o przekroczeniu uprawnień lub niedopełnieniu obowiązków oraz działaniu na szkodę interesu publicznego lub prywatnego. Dopiero par. 2 wskazuje cel, jakim jest korzyść osobista lub majątkowa.

Takim rozstrzygnięciem zszokowany jest zawiadamiający. - Moim zdaniem, prokuratura świadomie w stosunku do komendanta Hintza zmieniła kwalifikację czynu, aby sprawę zamieść pod dywan - uważa Mariusz Janik. - Nie chodzi o niepoinformowanie przełożonego o mandacie a świadome zatajenie przez komendanta Tomasza Hintza całości wykroczeń, jakich dopuścił się  w dniu 18.09.2017 roku w celu zachowania przez niego prawa jazdy i funkcji komendanta KPP Chojnice. Komendant  do tego celu świadomie wykorzystał zależność służbową swoich podwładnych.

Chojnicka policja sprawę mandatu załatwiła ekspresowo, ale to wcale nie zamknęło sprawy. - W sprawie nie budzącej wątpliwości zastosowano postępowanie mandatowe, a pozostałe sprawy przekazano do prowadzenia Komendzie Miejskiej Policji w Gdańsku - informuje Joanna Kowalik Kosińska, rzecznik KWP w Gdańsku. 2 listopada wszczęto postępowanie z art. 92 - niedostosowanie się do znaku lub sygnału drogowego, i 97 kodeksu wykroczeń - naruszanie przepisów o ruchu drogowym. - W prowadzonym postępowaniu jako dowód w sprawie zostanie wykorzystany również materiał filmowy przekazany przez zawiadamiającego o wykroczeniu - jeszcze w grudniu informowała asp. Karina Kamińska z gdańskiej policji. Najpierw przesłuchany został Mariusz Janik, dopiero wówczas komendant policji. - W dniu 29.12.2017 r., po przesłuchaniu i zebraniu kompletnego materiału dowodowego, materiały sprawy zostały przekazane do  do Sądu Rejonowego w Chojnicach - informuje rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

8 komentarzy

~Gdy drogowym bandytą jest komendant policji to jest to zgodne z oficjalnym "prawem"!

Gdy drogowym bandytą jest komendant chojnickiej policji to rodzaj przestępstwa czy wykroczenia nie ma znaczenia. Ze względu na policyjny mundur - z powodu przynależności do policji - i z powodu stanowiska komendanta powiatowej policji każda jego przestępcza działalność będzie przez oficjalny wymiar sprawiedliwości uznana za zgodną z obowiązującym oficjalnym pisowskim prawem.

Gdy pisowskie władze policyjne tuszowały przez ponad rok zwyczajne kryminalne morderstwo przypadkowego młodego człowieka jakiego dopuścili się policjanci-mordercy z wrocławskiej komendy to czy można się dziwić, że bez zastanowienia i refleksji tuszują też drogowy bandytyzm i świadome łamanie elementarnych praw przez komendanta chojnickiej policji?

Gdy bandytami i przestępcami są polscy policjanci to niestety nie ma nikogo kto będzie nas chronić przed bandytami w policyjnych mundurach!


05 Stycznia 2018, godzina 17:57
Oceniono 46 razy 6
~co to k......ma być ?
Komendant ponad prawem ? co to k..... jest policja ? to jakis cyrk
05 Stycznia 2018, godzina 07:34
Oceniono 41 razy -7
~do "podatnik"
W Chojnicach rządzi nadal PO a nie PiS.
04 Stycznia 2018, godzina 23:25
Oceniono 33 razy 11
~podwójne standardy sprawiedliwości i praworządności

Skorumpowana policja i prokuratura bez względu na fakty zamiata pod dywan sprawę wykorzystania pozycji komendanta policji by uniknąć konsekwencji za świadome łamanie przepisów ruchu drogowego. W przypadku komendanta Tomka Hintza doszło do nadużycia uprawnień i zależności służbowych przez funkcjonariusza policji, czyli oczywiste przestępstwa z art. 231 par. 2 kodeksu karnego - komendant Tomek świadomie i z wyrachowaniem dopiero po ujawnieniu wideo z jego pirackiej jazdy samochodem nakazał swojemu podwładnemu ukaranie go mandatem za jedynie jedno przekroczenie i nakazał zignorowanie innych wykroczeń. Komendant wykorzystał swoją pozycje by formalnie być ukaranym jedynie za jedno przewinienie a nie za wszystkie wykroczenia co umożliwiło mu zachowanie prawa jazdy, które powinie automatycznie utracić gdyby został uczciwie i sprawiedliwie ukarany za wszystkie popełnione wykroczenia i za świadome i wyrachowane złamanie wielu przepisów ruchu drogowego. Oczywiście jako komendant policji wraz z utratą prawa jazdy Tomek utracił by także funkcje komendanta policji w Chojnicach i utracił by powiązane z tym stanowiskiem osobiste korzyści finansowe.

Tak wiec komendant Tomek Hintz wykorzysta swoją uprzywilejowaną pozycje i służbowe relacje komendanta by zostać ukaranym jedynie za mniejszej rangi przewinienie co umożliwiło mu zachowanie prawa jazdy, pozycje komendanta policji w Chojnicach, i zachowania przywilejów finansowych związanych z pełnieniem funkcji komendanta policji w Chojnicach. By osiągnąć te cele komendant nadużył swoje uprawnienia i zależności służbowe funkcjonariusza policji i popełnił przestępstwo z art. 231 par. 2 kodeksu karnego! Oczywiście przełożeni nadzorujący chojnickiego komendanta by uniknąć publicznej krytyki zamiast publicznie ukarać komendanta Tomka wybrali tuszowanie sprawy. Przyjaźni policja prokuratorzy o niskim poziomie profesjonalnej etyki wbrew faktom i istniejącym dowodom oficjalnie przyłączyli się do tuszowania sprawy i uznali , ze gdy komendant policji wykorzystuje swoje stanowisko by uniknąć kary za łamanie przepisów ruchu drogowego to w Polsce jest to w pełni legalne i jako funkcjonariuszowi polskiego wymiaru sprawiedliwości uchodzi to bezkarne! Policja w Polsce stoi przecież ponad prawem!

A polskie społeczeństwo ponownie otrzymało jawny dowód na istnienie dwóch standardów praworządności i sprawiedliwości jakie są stosowane w stosunku do policji, prokuratury, i sądów, i drugiego standardu jaki jest stosowany przez policje, prokuratury, i sady w stosunku do zwykłych obywateli, którzy nie posiadają uprzywilejowanych policyjnych stanowisk i nie posiadają korupcyjnych znajomości w policji, prokuraturze, i sądzie.

Oczywiści sprawa w chojnickim sądzie zostanie poprowadzona przez jednego ze skorumpowanych chojnickich sędziów i cichcem umorzona po kilkuletnim utajnionym procesie sądowym - bo jest to już rutyną w skorumpowanym chojnickim sądzie, że łamanie prawa przez uprzywilejowane osoby w Chojnicach uchodzi im bezkarnie! Jedynie odwołanie do sądu apelacyjnego wyższej instancji daje szanse, że przestępca zostanie sprawiedliwie ukarany zgodnie z prawem!

Skorumpowani chojniccy sędziowie utracili swoją profesjonalną etykę, standardy praworządności, uczciwości, i sprawiedliwości już dawno w zamian za otrzymane drobne prezenty i przysługi ze strony wpływowych w Chojnicach osób.


nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice

04 Stycznia 2018, godzina 17:50
Oceniono 67 razy 21
~Czak Noris
"Na filmie opublikowanym w internecie widać moment, jak rozpędzone auto wymija stojący przed sygnalizatorem samochód, na podwójnej ciągłej i na czerwonym przejeżdża przez dwa przejścia dla pieszych" Szanowna Pani redaktor Moniko jakie wymija??? Wstyd popełniać takie błędy
04 Stycznia 2018, godzina 13:58
Oceniono 35 razy 9
~podatnik
Brawo PiS !!!
Brawo reformy !!!!!
A ty ciemny ludzie płać,płacz i patrz jak się kolejna kasta bawi,chroni mając naród w d ... e .
Jedyna nadzieja,że obywatele się obudzą,pójdą na wybory i wyślą PiS na śmietnik historii,jeśli nie sfałszują wyników .....
04 Stycznia 2018, godzina 13:08
Oceniono 53 razy 5
~Typowe zachowanie mundurowych
Kolejna kasta i państwo w państwie, którym wszystko uchodzi. Oni mają "prawo" łamać przepisy i pozostawać bezkarnymi? Odpowiedzcie sobie, co stałby się z każdym "szarym" obywatelem, gdyby ten narobił taką ilość wykroczeń jak niesławny Hintz policjant?
04 Stycznia 2018, godzina 12:33
Oceniono 54 razy -2
~kosmos
O czym tutaj piszą ... jakie zatrzymanie prawo jazdy ... ? skoro Komendant nie dopuścił się wykroczenia tj. dot. podwójnej ciągłej. Jeśli zgłaszający chciał być tak dociekliwy to należało się zaznajomić dokładnie z PRD co oznacza wykroczenia podwójnej ciągłej i najeżdżanie na nią a co wykonać manewr przed tą linią P4... zapraszam do literatury i odpowiedzenie sobie na to pytanie samemu. Pozdrawiam
04 Stycznia 2018, godzina 12:05
Oceniono 59 razy 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 403.00 DKKDKK 58.40 59.90
EUREUR 436.00 448.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 407.00 421.00 NOKNOK 40.20 41.70
GBPGBP 485.00 500.00 SEKSEK 41.40 42.90
Aktualizacja: 2020-06-01 17:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 398.00 DKKDKK 58.60 59.30
EUREUR 438.00 443.00 RUBRUB 5.00 6.00
CHFCHF 408.00 419.00 NOKNOK 40.60 41.30
GBPGBP 490.00 496.00 SEKSEK 41.70 42.40
Aktualizacja: 2020-06-01 17:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Jak oceniasz zdalne nauczanie w czasach pandemii?

Ceny paliw2020-05-29

E95 E98 ON LPG
BP 4.15 zł 4.51 zł 4.14 zł 1.72 zł
Circle K 4.1 zł - 4.09 zł 1.63 zł
Lotos Optima 4.1 zł - 4.1 zł 1.63 zł
MZK 4.06 zł 4.16 zł 4.06 zł 1.63 zł
Orlen 4.15 zł 4.41 zł 4.14 zł 1.68 zł
PKS 4.04 zł - 4.04 zł 1.61 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij