Środa, 28 Października 2020 | Imieniny: Narcyza, Serafina, Wioletty ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Smog. Chojnice białą plamą na mapie województwa

W  raporcie o stanie środowiska w woj. pomorskim 2016 wydanym przez WIOŚ próżno szukać informacji o naszym mieście. - Nie wiemy, jak wygląda stan powietrza w Chojnicach - ubolewa Marek Bona, przewodniczący komisji ochrony środowiska i po raz kolejny apeluje o wykonywanie jakiegokolwiek pomiaru jakości powietrza.


- Dostaliśmy raport o stanie środowiska w woj. pomorskim. Nie będziemy go omawiać, bo nie ma czego omawiać. Chciałem wam pokazać, że Chojnice są na mapie woj. pomorskiego białą plamą. Wszystkie problemy, które wychodzą naszym zdaniem w Chojnicach, są wyrzucane w tym podsumowaniu oceny rocznej jakości powietrza - przewodniczący gremium zwrócił się do pozostałych członków komisji na ostatnim posiedzeniu. Zdaniem Marka Bony, powinniśmy dążyć do wykonywania jakichkolwiek pomiarów jakości powietrza w naszym mieście.

Dostaliśmy...

Reklama | Czytaj dalej »

W roku ubiegłym radni rozważali nawet zlecenie zbudowania stacji wyposażonemu w pracownie Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, ale szkoły średnie znajdują się pod opieką powiatu, a nie miasta. Pojawia się więc problem przekazania środków. Wybudowanie stacji przez uczniów technikum mogłby wpisać się w realizowany w powiecie projekt pn. Szkoła przyszłości. Jak podkreśla Bona, urządzenie można by skalibrować ze stacją działającą w Kościerzynie. Podaje, że roczny koszt prowadzenia profesjonalnych badań wynosi do 700 tys. zł.

Czy starostwo podchwyci ten pomysł, zapytaliśmy wicestarostę Marka Szczepańskiego. - Myślę, że pomysł radnych miejskich utworzenia punktu pomiaru jakości powietrza przy ZSP nr 1 to ciekawy pomysł, tym bardziej jeśli miasto wyposażyłoby szkołę w odpowiedni sprzęt do prowadzenia takich badań. Powiat nie zamierzał kupić stacji pomiaru powietrza. W przypadku wspólnych działań jesteśmy jak zawsze otwarci na współpracę z partnerami samorządowymi.

Widok nieba w sezonie grzewczym przyprawia o ból głowy choćby na osiedlu Kolejarz. Na FB znajduje się profil  Chojnicki alarm smogowy, na którym użytkownicy dzielą się informacjami na temat tego niepokojącego zjawiska. Zaglądający znajdzie zdjęcia z Chojnic i linki do artykułów, w tym również do tych infomujących o możliwości pozyskania z urzędu miejskiego dotacji na wymianę źródła ciepła na bardziej ekologiczne (program w trakcie realizacji - przypis red.).

Jakość powietrza, którym oddychamy, zastanawia także wójta. Zbigniew Szczepański przed rokiem informował o pomyśle zakupienia mobilnej stacji. Na jakim etapie jest realizacja zapowiedzi? - Po naszym spotkaniu z przedstawicielami instytucji zajmujących się monitoringiem powietrza pilotowania sprawy podjął się poseł Aleksander Mrówczyński - odbija pałeczkę wójt.

- Stacja pomiarowa powietrza w Chojnicach może być zlokalizowana nie wcześniej niż w 2019 roku. Jest to uwarunkowane aplikowaniem o środki z RPO. Na dzień dzisiejszy nie został jeszcze ogłoszony konkurs, w którym WIOŚ w Gdańsku mógłby wziąć udział. Dlatego w tej sprawie WIOŚ w Gdańsku jest w kontakcie z Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku. WIOŚ w Gdańsku uzyskał także zapewnienie uzyskania wkładu własnego w projekcie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Należy także podkreślić, że na terenie strefy pomorskiej obecnie jest wystarczająca liczba stacji powietrza. Spełniony jest tym samym wymóg wynikający z przepisów prawa powszechnie obowiązującego. Mimo tego, z uwagi na fakt braku stacji powietrza w południowo-zachodniej części województwa pomorskiego, a także oczekiwania mieszkańców, stacja taka powinna znaleźć się w Chojnicach - informuje poseł Aleksander Mrówczyński, który popiera pomysł.

Z powodu braku stacji w naszym regionie, a co za tym idzie i danych, Chojnice w ogóle nie zostały uwzględnione w raporcie WIOŚ. - Jeśli w skali województwa zlokalizujemy gdzieś problem, taka stacja może powstać. To koszt około 500 tys. zł - mówi Beata Kujawska z Wydziału Monitoringu Środowiska.

Opracowanie inspektoratu objęło także stan wód płynących i stojących. Informacji o Jeziorze Charzykowskim czy Strudze Jarcewskiej nie znajdziemy, ale np. o Jeziorze Rychnowskim z sąsiedniego Człuchowa już tak. - Województwo pomorskie jest najbardziej jeziorne ze wszystkich. Zbiorniki zostały więc podzielone na określone typy, a z nich wyodrębniona sieć reprezentatywna. Coś z Chojnic i okolic, w tym obszaru Natura 2000, w naszych bardziej szczegółowych opracowaniach na pewno się znalazło - informuje z kolei Elżbieta Korzec.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~Ania
No nie przesadzajmy ze to bez znaczenia czy jestesmy w domu czy na zewnatrz. Wiadomo ze w domach i mieszkaniach sa kratki wentylacyjne. Ale jak jest naprawdę zle to na zewnątrz az zatyka. Czuc smród w powietrzu a w domu tego nie czujemy. A propos Dziś jest fatalna jakosc powietrza.
19 Marca 2018, godzina 22:06
Oceniono 1 raz -1
~Czy w domu czy na zewnątrz powietrze jest takie samo!

Toksyczne i szkodliwe substancje w powietrzu są takie same w pomieszczeniach zamkniętych jak i na zewnątrz. Tak wiec nie robi to większej różnicy gdzie nim oddychamy - w domu czy na zewnątrz na "świeżym powietrzu"!
12 Marca 2018, godzina 08:19
Oceniono 4 razy 0
~Ania
Dlatego sprawdzajmy przed wyjściem z domu jaki jest stopień zanieczyszczenia. Czasami lapiej zostać w domu.
11 Marca 2018, godzina 20:09
Oceniono 4 razy -2
~Ania
Z początkiem roku mamy czujnik w mieście i na stronie airly widac czym oddychamy... niestety nie jest dobrze. Gdy brak jakiegokolwiek wiatru to jest tragicznie. Najbardziej niebezpieczne jest to powietrze dla dzieci i osób starszych. Jednak wciąż niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Dzieci mają przyśpieszone tętno i wdychają więcej, mocniej i szybciej... tylo zdrowy rozsądek tu pomoze, lepsze piece i eko opał. Ale to potrwa lata.
11 Marca 2018, godzina 20:08
Oceniono 4 razy -2
~chojniczanin
Wczoraj w Chojnicach wg czujnka Airly na ul. Grobelnej CAQI=130. Bardzo zła jakość powietrza:
PM 2.5 = 175 ug/m3 700% dopuszczalnego poziomu.
PM 10 = 264 ug/m3 528% dopuszczalnego poziomu.

I nikt w tej kwestii nic nie robi bo po co nagłaśniać temat, żeby potem mieć problem ?

09 Lutego 2018, godzina 10:28
Oceniono 8 razy 2
~Marcin Dobaj
Cieszy mnie niezmiernie fakt, że nasze społeczeństwo jest coraz bardziej świadome zagrożeń płynących ze spalania węgla a w zasadzie miału węglowego i mułów (choroby serca, nowotwory itp.). Kocioł serii EII PELLETS przebadany jest w laboratorium przez jednostkę akredytowaną pod względem emisji i prądu co daje mi poczucie zakupu sprawdzonego pieca. Jego parametry i normy w czasie spalania paliwa nie wykraczają poza wskaźnik smogu. Jest to dla mnie cenna informacja, gdyż nie zamierzam w najbliższej przyszłości wymieniać kotła, a w czasie kontroli paliwa nie zapłacę żadnej kary, ponieważ kocioł posiada certyfikat zatwierdzony przez Unię Europejską. Każdy worek peletu (wszystkie klasy) są odpowiednio oznaczone. Ważna informacja jest również taka, że przy spalaniu zarówno taniego i drogiego peletu nie przekracza się norm pyłów, czyli można palić tanio bez przekraczania wskaźnika smogu. O samej firmie Kostrzewa znalazłam informacje o dostępnym i chwalonym serwisie na terenie całej Polski. Poza tym widze ich w czołówce konkursu Top Ten na najlepsze piece EKO, więc myślę, że warto zainwestować w ich kocioł i cieszyć się ogrzewaniem eko przez kupę lat.
31 Stycznia 2018, godzina 16:50
Oceniono 7 razy 1
~Problem smogu w Chojnicach jest już rozwiązany!


21 stycznia 2018 roku podczas niedzielnych mszy intencyjnych chojniczanie masowo modlili się o cudowne znikniecie smogu w Chojnicach tak wiec sprawa smogu doczekała się zdecydowanego i skutecznego rozwiązania. Każdy chojnicki katolik dobrze wie, że to nie wiedza naukowa bezbożnych naukowców a jedynie szczere modły są w stanie rozwiązać problem toksycznego smogu unoszącego się nad Chojnicami!

Gdyby z powodu jakichś diabelskich sztuczek modły nie zadziałały i smog dalej zatruwał by mieszkańców Chojnic to w następną niedziele można by zorganizować jakiś pochód kościelny ze zwierzętami i spędzonymi ze szkół (podobnie jak na pochód 3 króli) dziećmi przebranymi w stroje z Halloween i można by uroczyście nadać smogowi imię Jana Pawła 2-go - co według wielokrotnie sprawdzonej wiedzy kruchcianych naukowców spowodowałoby unieszkodliwienie wszystkich toksycznych i rakotwórczych substancji występujących w smogu!

Tak wiec - tak czy siak - sprawa chojnickiego smogu dzięki zdecydowanej i przemyślanej akcji chojnickich katolików znalazła skuteczne i szczęśliwe rozwiązanie! Teraz nadszedł czas na dziękczynne modły, na dziękczynne msze, i na hojne datki dla kleru w podzięce za cudowne i magiczne zlikwidowanie problemu smogu w Chojnicach!

25 Stycznia 2018, godzina 16:50
Oceniono 12 razy 4
~AIRLY
Po co zaraz cała stacja. Wystarczy czujnik Airly za 1500 pln netto + abonament za 40 pln netto na 2 lata. Kilka takich czujników zlokalizowanych w różnych częściach miasta załatwia problem pomiaru stężenia PM2.5 i PM 10. Ludzie otworzą oczy i zrozumieją czym oddychają.
25 Stycznia 2018, godzina 12:52
Oceniono 7 razy -3
~Na Onecie na bieżąco monitorują powietrze w Chojnicach
ustawcie pogodę w Chojnicach i macie info. W sobotę było tragicznie!!!
22 Stycznia 2018, godzina 09:05
Oceniono 13 razy 3
~Robert
chciałem dodać do poprzedniej wypowiedzi,ze można ściągnąć sobie apke https://play.google.com/store/apps/details?id=eu.airly.android&hl=pl ...urząd podał tu jakąś ogromna cenę za stacje pomiarowa, a na tej stronie znalazłem info,ze można mieć taka mini stacje online na rok za jakieś 2500 zl ,póki nie zbudują za pól miliona ....czujnik (lub więcej)można umieścić w wielu miejscach....
22 Stycznia 2018, godzina 05:38
Oceniono 13 razy 1
~Robert
Tu macie namiary na strone , pomiar zanieczyszczenia powietrza w chojnicach na ulicy grobelnej 5....www.map.airly.eu ....znajdzcie chojnice i wszystko tam jest...a nie jest dobrze...dziwne ze urzędnicy i ludzie zajmujący się ochroną środowiska nie wiedzą o tym
21 Stycznia 2018, godzina 22:16
Oceniono 13 razy 1
~Sprawa smogu w Chojnicach jest już rozwiązana!

Podczas dzisiejszych niedzielnych modłów chojniczanie masowo modlili się o cudowne znikniecie smogu w Chojnicach tak wiec sprawa smogu doczekała się zdecydowanego i skutecznego rozwiązania. Gdyby z powodu jakichś diabelskich sztuczek modły nie zadziałały i smog dalej zatruwał by mieszkańców Chojnic to w następną niedziele można by zorganizować jakiś pochód kościelny ze zwierzętami i spędzonymi (podobnie jak na pochód 3 króli) dziećmi przebranymi w stroje z Halloween i można by uroczyście nadać smogowi imię Jana Pawła 2-go - co według wielokrotnie sprawdzonej wiedzy kruchcianych naukowców spowodowałoby unieszkodliwienie wszystkich toksycznych i rakotwórczych substancji występujących w smogu!

Tak wiec - tak czy siak - sprawa chojnickiego smogu dzięki zdecydowanej i przemyślanej akcji chojnickich katolików znalazła skuteczne i szczęśliwe rozwiązanie! Teraz nadszedł czas na dziękczynne modły i na dziękczynne msze w podzięce za cudowne zlikwidowanie problemu smogu w Chojnicach!

21 Stycznia 2018, godzina 21:17
Oceniono 17 razy -1
~Już jutro chojniczanie podejmą walkie ze smogiem!

Jutro jest niedziela i chojniczanie, którym problem smogu nie jest obojętny tłumem pójdą do kościoła modlić się o cudowne znikniecie smogu. Tak wiec zatroskani smogiem chojniczanie nie lekceważą tego problemu i już jutro podejmą zdecydowane działania - będą się entuzjastycznie modlić o cud by smog zniknął. Tak wiec problem smogu będzie rozwiązany już w niedziele!

20 Stycznia 2018, godzina 16:42
Oceniono 37 razy -1
~Zakazać sprzedaży miału, mułu, flotu. Ścigać i karać właścicieli diesli z powycinanymi filtrami czą
Zakazać sprzedaży miału, mułu, flotu. Ścigać i karać właścicieli diesli z powycinanymi filtrami cząstek stałych.
20 Stycznia 2018, godzina 16:37
Oceniono 22 razy -8
~NIE MA DANYCH POMIAROWYCH TO NIE MA PROBLEMU, URZĘDNIKOM NIE ZALEŻY JAK WIDAĆ
NIE MA DANYCH POMIAROWYCH TO NIE MA PROBLEMU, URZĘDNIKOM NIE ZALEŻY JAK WIDAĆ. KAŻDEMU PROPONUJĘ DZISIAJ PRZESPACEROWAĆ SIĘ Z CENTRUM NA OSIEDLE 700-LECIA ABY POCZUĆ RÓŻNICE. W CENTRUM SMOG AŻ GRYZIE A NA OSIEDLU JAK RĘKĄ ODJĄŁ.
20 Stycznia 2018, godzina 16:20
Oceniono 17 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 391.00 401.00 DKKDKK 61.20 62.70
EUREUR 458.00 467.00 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 425.00 440.00 NOKNOK 41.20 42.70
GBPGBP 505.00 517.00 SEKSEK 43.70 45.20
Aktualizacja: 2020-10-28 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 393.00 398.00 DKKDKK 61.60 62.30
EUREUR 460.00 464.50 RUBRUB 4.85 5.70
CHFCHF 429.00 435.00 NOKNOK 41.50 42.30
GBPGBP 507.00 513.00 SEKSEK 44.10 44.80
Aktualizacja: 2020-10-28 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji?
Ceny paliw2020-10-21

E95 E98 ON LPG
BP 4.63 zł 4.89 zł 4.33 zł 2.19 zł
Circle K 4.53 zł - 4.28 zł 2.09 zł
Lotos Optima 4.55 zł - 4.35 zł 2.11 zł
MZK 4.57 zł 4.72 zł 4.36 zł 2.05 zł
Orlen 4.65 zł 4.99 zł 4.42 zł 2.14 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij