Niedziela, 16 Grudnia 2018 | Imieniny: Albiny, Sebastiana, Zdzisławy | Pogoda: 1°C, 1024 hPa, wiatr 4.8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Tanie działki budowlane

Na zdjęciu od lewej Kamil Kaczmarek, Marzenna Osowicka i Mariusz Brunka z PChS.

Na zdjęciu od lewej Kamil Kaczmarek, Marzenna Osowicka i Mariusz Brunka z PChS.

Póki co to jedynie projekt uchwały przygotowany przez Projekt Chojnicka Samorządność. Sprzedaż działek z 75-procentowym upustem ma zachęcić do osiedlania się w Chojnicach.- Sporo chojniczan buduje się pod Chojnicami. Jeśli jest to nasz powiat, jeszcze jest pół krzywdy dla miasta, ale jeśli wyprowadzają się poza nasz powiat, to już zaczyna być problemem w dochodach gminy - mówi Kamil Kaczmarek. W końcu za mieszkańcem idą podatki, które wracają do lokalnego samorządu, m.in. w postaci subwencji oświatowej, funduszy na ochronę zdrowia czy administrację. - Chcemy zachęcić chojniczan do osiedlania się w naszym mieście, do budowania się tutaj, do związania swojej przyszłości z naszym miastem. Program w pewnej mierze jest oparty na ludziach młodych, ale i na tych starszych - dodaje Kaczmarek. Bo kto z nas nie marzy o domku z ogródkiem?

75-procentowa zniżka na zakup działki miałaby przysługiwać jednorazowo przy spełnieniu określonych warunków, m.in. rozpoczęcia budowy w terminie 2 lat oraz zameldowania i zamieszkania w terminie 4 lat od zawarcia umowy. Jeśli ktoś chciałby zbyć działkę zakupioną ze zniżką w perspektywie 5 czy 10 lat, musiałby część tej bonifikaty zwrócić. Ten zapis uchwały ma stanowić zabezpieczenie interesu miasta. Zakup nieruchomości miałby odbyć się w trybie przetargu, co ważne, dostępnego nie tylko dla chojniczan. - Jeżeli Jennifer Lopez zażyczy sobie, że w takich pięknych Borach Tucholskich u bramy Pomorza chciałaby się zameldować, to nie będziemy odbierać jej tej szansy. Tak samo, jeśli mieszkaniec Warszawy postanowi przeprowadzić się do Chojnic i tutaj lokować swoje podatki - podaje przewodniczący PChS.

Na początku stycznia burmistrz Arseniusz Finster informował o planie sprzedaży działek inwestorom indywidualnym na ten rok. Pod młotek pójdzie łącznie 20 działek przy ul. Ustronnej i 30 działek przy ul. Żeromskiego oraz nieruchomości na tzw. osiedlu trapezowym (na kierunku Bytów od strony Metalowca). PChS liczy, że po zgłoszeniu uchwały miasto zrezygnuje z komercyjnego planu sprzedaży, a postawi na osiedleńczy lansowany przez stowarzyszenie.

Reklama | Czytaj dalej »

- Jeśli nie będziemy prowadzić aktywnej polityki osiedleńczej, to będzie trwał proces, który trwa od wielu lat, to jest stałego podbierania mieszkańców przez gminę. Jeśli nie znajdziemy sposobu, żeby zatrzymać ludzi w Chojnicach, to będą traciły powoli statuts miasta. Staniemy się miasteczkiem, a potem to jest już prosta droga do wsi - mówi z kolei Mariusz Brunka, który kusi się także o pewną uszczypliwość względem włodarza Chojnic, mieszkańca Zielonych Wzgórz w gminie Człuchów. - Ja nie chcę odbierać nikomu możliwości zamieszkania na wsi.  Burmistrz postanowił zostać wieśniakiem. Ma do tego prawo.

- Ja wierzę, że moi koledzy i koleżanki przychylnie potraktują tę uchwałę, ponieważ to jest szansa dla młodych ludzi, którzy chcieliby związać swój los z Chojnicami - wyraża nadzieję Marzenna Oswicka, która wraz z Mariuszem Brunką i Maciejem Kasprzakiem stanowi nieliczną opozycję w radzie miasta. Zdaniem członków PChS do rąk chojniczan powinny trafić także mieszkania komunalne.

Opozycja mówi także o formie promocji życia w mieście poprzez kartę chojniczanina. Darmowa komunikacja miejska, raz w miesiącu basen czy kino, to tylko niektóre z ofert, jakie miałaby zawierać.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

20 komentarzy

~rr
~do rr - nie trafiłeś i nie trafisz, bo nie jestem osobą publiczną Nie odpowiedziałeś na żadne pytanie. Jeśli jesteś członkiem PChS to wystawiłeś niezłą laurkę swojemu stowarzyszeniu Twoja wypowiedź w mojej ocenie to DNO
01 Marca 2018, godzina 22:40
Oceniono 6 razy 0
~do rr
Wróżbita z ciebie cholernie kiepski, bo na tak agresywny i zawistny komentarz można spokojnie odpowiedzieć. Nie będzie martwej ciszy. Przede wszystkim Marcinie Wałdoch napisz, co ty zrobiłeś przez te 4 lata? Może dokonasz aktu samorefleksji? Burda pod hotelem, przebudzenie w stanie pod wpływem na miejskiej ławce w asyście strażników miejskich. Nasr...nie we własne gniazdo po prawyborach w PCHS, gdzie wyautował ciebie Brunka (od tamtej pory strasznie go nie lubisz). Skłócenie się z Kaczmarkiem o totalne pierdoły. Powołanie stowarzyszenia Kocham Chojnice, które pozyskało zaledwie trzech członków i nawet nie zdążyło zaistnieć. Opluwanie dotychczasowych sprzymierzeńców i skundlenie się wobec burmistrza. Neumiejętność pogodzenia się z porażką wyborczą. Kiepski bilans jak na gościa, który czepia się PChS-u...
01 Marca 2018, godzina 21:37
Oceniono 9 razy 5
~Lincolnshire
Po co mówić o tym co chciałoby się zrobić, powiedzcie co zrobiliście, a mieliście na to prawie 4 lata.

Grzegorzu, to radni z KWW A.Finstera rozdają karty jakbyś nie zauważył. Jak radni KWW AF torpedują pomysły opozycji bez jakiejkolwiek refleksji (czyli nie, bo nie), to możesz sobie pisać z tego twojego Spalding, że ta opozycja miała coś robić. Napisz co i jak.
01 Marca 2018, godzina 18:27
Oceniono 10 razy 2
~rr, zero, Marcinie W. Jamesie Wood
Co finokio obiecał Ci za ataki na opozycję?
01 Marca 2018, godzina 18:19
Oceniono 8 razy 4
~rr
Dlaczego jedni musieli kupić drogo, a inni będą mogli kupić za bezcen? Jeśli kogoś nie stać na działkę w mieście niech idzie na wieś. Przy sprzedaży każdej miejskiej nieruchomości powinien być przetarg! To się nazywa wolny rynek, dlaczego PChS chce ustalać wartości nieruchomości? Czy swoje prywatne nieruchomości też sprzedacie za 1/4 wartości? Od Was chętnie kupię, ale dlaczego miasto ma tracić? Bezpłatny Internet w kawiarniach? Co do tego radnemu? To decyzja właściciela czy chce udostępnić swoje łącze! O czym Wy mówicie! Marzenia bez pomysłu na realizację. Nie lubię takich bajkopisarzy. Po co mówić o tym co chciałoby się zrobić, powiedzcie co zrobiliście, a mieliście na to prawie 4 lata. No oczywiście oprócz obrzucania błotem - bo w tej dziedzinie niektórzy doszli do perfekcji Nastąpi głucha cisza i nikt nie odpowie na mój komentarz? Taki ze mnie wróżbita
01 Marca 2018, godzina 16:03
Oceniono 15 razy 1
~kazda próba przyciągnięcia chojniczan jest dobra
dobry pomysł
28 Lutego 2018, godzina 16:49
Oceniono 14 razy -2
~MARCINIE WAŁDOCH, "zero" i Psie Sabo
skończcie bić pianę. Jesteście skończeni. Wielki doktor opluwający każdego kto nie sypia w łóżku jego...
28 Lutego 2018, godzina 11:41
Oceniono 18 razy 14
~..
Taka medialna sprawa, a na Chojnice24 nawet artykułu nie ma na ten temat! Dobrze że radio weekend to podało! Niewiedza nie zwalnia z odpowiedzialności! Pan prawnik też nie wiedział? Trzykrotnie większe wydatki na kampanię to zachowanie poniżej pasa! A tacy są praworządni, tak wszystkim wytykają, a sami co robią?
28 Lutego 2018, godzina 10:48
Oceniono 19 razy 3
~Abc
Tu akurat Waldoch dobrze mówi!
28 Lutego 2018, godzina 10:45
Oceniono 17 razy 3
~Niech złożą mandat!
28 Lutego 2018, godzina 09:57
Oceniono 18 razy 4
~Prokuratura Finster
Finster reklamował Łęgowskiego pod choinką w Ratusza i teraz ściga go Człuchowska Policja. Chyba ze względu na miejsce zamieszkania sprawę przenieśli do Człuchowa - i dobrze, może tam nie uratują go znajomości!!!
28 Lutego 2018, godzina 08:26
Oceniono 20 razy -4
~Ad. Punkty:
1. 75% bonifikata będzie dotyczyła wykupienia działki na własność po ukończeniu budowy, wcześniej prawem użytkowania będzie użytkowanie wieczyste.
2. Jeśli ktoś nie ukończy w 4 lata rozpoczętej budowy nie będzie miał prawa do bonifikaty
3. Nikt nie może być zmuszony, karta chojniczanina jest sposobem na ZACHĘCENIE
4. Sądząc po ilości domów budowanych pod Chojnicami i grono zainteresowanych powinno być spore.
6. PChS nie współpracuje z bankami, a bonifikata jest okazją na mniejszą hipotekę.
7. Umowie sprzedaży towarzyszyć będzie umowa zabezpieczająca interesy miasta. Jeśli ktoś będzie chciał zarobić na swoim prawie do kupna z bonifikatą - ryzykuje, bo jego dom może nie zainteresować nabywców, a każdy mieszkaniec będzie mógł także kupić z bonifikatą, więc po co przepłacać dając zarobić komuś innemu? Projekt nie został opublikowany, więc potrzeba złej woli, aby mówić o niedociągnięciach! Program w różnych wersjach działa już w innych samorządach i sprawdza się. Dodatkowo Wójt zapowiedział już podobne działania.
28 Lutego 2018, godzina 08:22
Oceniono 14 razy 12
~sa
to może Pan Kamil Kaczmarek, też znajdzie pracę w Chojnicach a nie pozbawia jej mieszkańca jakiejś wsi pod Człuchowem (Zagórkach)
27 Lutego 2018, godzina 21:45
Oceniono 30 razy 8
~punkty
1. Bonifikata 75% będzie przysługiwać przy zakupie czy może po 4 latach i zameldowaniu nastąpi zwrot tych 75%?
2. Co w momencie, gdy ktoś kupi taką działkę, rozpocznie budowę w ciągu 2 lat, ale z przyczyn losowych nie uda mu się jej ukończyć w ciągu 4 lat? (mnóstwo chojniczan buduje swoje domy metodą gospodarczą latami)
3. Jak PChS chce zmusić nabywców do składania deklaracji podatkowych w Chojnicach? Miejsce zameldowania nie musi być tożsame z miejscem zamieszkania i tym samym z miejscem składania deklaracji podatkowych. Duże miasta, w których mieszka mnóstwo "Słoików" zachęcają do rozliczania się z podatków na miejscu, kusząc zniżkami na komunikację miejską, opłatami za żłobki itp.
4. Kto ma kupować działki i stawiać domy? Chojniczanie mający w najlepszym wypadku 2 tys zł na rękę i całe rodziny na utrzymaniu? czy może to jest "promocja" dla najbogatszych?
6. Czy PChS współpracuje z bankami?
7. Czy to nie będzie działało na zasadzie lokaty długoterminowej? Ludzie kupią działkę, wybudują dom, nawet zameldują się i po 5 latach sprzedadzą z zyskiem. Jak będzie się wyliczać zwrot bonifikaty?
Pomysł, mimo tego, że na pierwszy rzut oka interesujący, ma zbyt wiele niedociągnięć. Miasto ma sprzedawać działki za bezcen (strata) zyskując tak naprawdę jedynie podatek od nieruchomości (śmieszne pieniądze).
27 Lutego 2018, godzina 18:52
Oceniono 18 razy 10
~kamaczarek
kamczarek przestań pierdoły wygłaszać i weź chłopie zejdź ze sceny, macie jako komitety wyborczy prokuratora na głowie, wy - a przede wszystkim ty i brunka nie jesteście warci żadnego zaufania
27 Lutego 2018, godzina 18:50
Oceniono 41 razy 11

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 374.00 386.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 423.00 435.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 373.00 388.00 NOKNOK 43.10 44.60
GBPGBP 469.00 482.00 SEKSEK 40.90 42.40
Aktualizacja: 2018-12-15 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 57.00 57.70
EUREUR 427.00 431.00 RUBRUB 5.40 6.00
CHFCHF 377.00 384.00 NOKNOK 43.60 44.30
GBPGBP 474.00 479.00 SEKSEK 41.40 42.10
Aktualizacja: 2018-12-15 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy skorzystasz z oferty miejskiego lodowiska?
Ceny paliw2018-12-11

E95 E98 ON LPG
BP 4.98 zł 5.34 zł 5.32 zł 2.49 zł
Circle K 4.95 zł - 5.29 zł 2.46 zł
Lotos Optima 4.97 zł - 5.52 zł 2.49 zł
MZK 4.91 zł 5.11 zł 5.25 zł 2.47 zł
Orlen 4.97 zł 5.22 zł 5.29 zł 2.46 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij