Piątek, 25 Maja 2018 | Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny | Pogoda: 17°C, 1022 hPa, wiatr 4.8 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Krzysztof Różycki

Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych

W czwartek (1.03) ulicami Chojnic przeszedł III Chojnicki Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, święto upamiętniające żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia.

Uczestnicy wydarzenia spotkali się na Starym Rynku w Chojnicach, gdzie przed marszem Bartosz Bluma przypomniał genezę powołania święta, a także przybliżył sylwetki niektórych bohaterów. „Żołnierze, którzy opuszczali las, trafiali do więzienia, a po okrutnych torturach otrzymywali karę śmierci. Rotmistrz Witold Pilecki mówił swojej żonie - Czas spędzony w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu, był igraszką przy katowni w Urzędzie Bezpieczeństwa. O odczłowieczeniu oprawców, świadczy też fakt, że ciała żołnierzy porzucano w anonimowych grobach. Mieli zostać, nie tylko sponiewierani, skatowani, zamordowani ale również zapomniani. Dziś, już po raz trzeci spotykamy się w Chojnicach, aby uczcić Żołnierzy Niezłomnych, o przywrócenie ich dobrego imienia, trzeba będzie jeszcze długo zabiegać. Ale to już jest nasze zadanie".

Reklama | Czytaj dalej »

Trasa marszu tradycyjnie wiodła ulicami Kościuszki, Gdańską aż do Świętopełka, gdzie uczestnicy złożyli kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy I Batalionów Strzelców. Po drodze uczestnicy Marszu Pamięci Żołnierzy Wyklętych, złożyli także wiązanki pod pomnikiem Chrystusa Króla, oraz pomnikiem Ofiar Hitleryzmu. Zatrzymali się także na skrzyżowaniu ulic Świetopełka, Żwirki i Wigury oraz dawnej ul. Stanisława Rolbieckiego, która na mocy zarządzenia zastępczego wojewody Dariusza Drelicha, nosi nazwę rotmistrza Witolda Pileckiego.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

345 komentarzy

~Patriota
Podawanie bzdur i przypisywanie pod moim logo " Patriota" , towarzysze nic nie zmieni ! Myślicie, ze Naród jest naiwny i nie rozpozna ??
25 Maja 2018, godzina 08:41
Oceniono 7 razy -3
~Patriota
Semper Fidelis Victoria
25 Maja 2018, godzina 08:37
Oceniono 6 razy -2
~Patriota
Antoni Maciarenko herbu "Brzoza" feldmarszałek i minister wojny który obronił Polskę przed najazdem ze wschodu a Wojsko Polskie uczynił najsilniejszą armią świata!
Chwała mu chwała i cześć jego pamięci !
25 Maja 2018, godzina 08:37
Oceniono 9 razy 3
~Patriota
JAROCKI, Alfons Jan. Porucznik rezerwy piechoty. Pseudonimy: „Ali”, „Antoni”, „ Bernard”, „Juhas”, „Piotr”, „Roman”, „Stefan”, vel Jan ...

Komendant Inspektoratu Chojnickiego AK - Chwała Bohaterowi !
25 Maja 2018, godzina 08:34
Oceniono 8 razy -4
~Patriota
Żołnierze Wyklęci - bronili Polski przed sowietyzacja, wymierzyli sprawiedliwość zdrajcom i kolaborantów ! Byli ścigani przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa, Milicji Obywatelskiej, Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, ginęli w zasadach lub ubeckich więzieniach !

"W imieniu Rzeczypospolitej" - byli skazywani na śmierć !

Chwała Bohaterom !
25 Maja 2018, godzina 08:31
Oceniono 8 razy -4
~Patriota
RUCH OPORU ARMII KRAJOWEJ - Chwała Bohaterom !
25 Maja 2018, godzina 08:23
Oceniono 8 razy -4
~Patriota
Oddział Zbrojny - Władysława Chelińskiego - "Hardego", "Malego" - powiaty: Sępólno Krajeńskie, Wyrzysk i Tuchola.
Chwała Bohaterom !
25 Maja 2018, godzina 08:21
Oceniono 8 razy -4
~Patriota
5-ta Wilenska Brygada AK w Borach Tucholskich (kwiecień - listopad 1946).
Chwała Bohaterom !
25 Maja 2018, godzina 08:16
Oceniono 8 razy -4
~Patriota
Zrzeszenie Wolność i Niezawisłość - działania Samodzielnego Okręgu Pomorze WiN w okręgu - Chojnice !
Chwała Bohaterom !
25 Maja 2018, godzina 08:14
Oceniono 7 razy -3
~Patriota
Oddział Dywersyjny AK - Stanisława Kamińskiego "MŁOT" - Chwała Bohaterom.
25 Maja 2018, godzina 08:10
Oceniono 7 razy -3
~Patriota
Oddział zbrojny - Jerzy Gadzinowski " Szary" - odznaczony Krzyżem Walecznych - wstawił się w wielu zwyciezkich pożyczkach z UB, KBW i BMO. W rejonie działania bardzo przychylnie traktowany przez mieszkańców miejscowości. NKWD starali nie wchodzić na teren "SZAREGO".

Chwała Bohaterom !!!!
25 Maja 2018, godzina 08:05
Oceniono 8 razy -4
~Patriota
Żandarmeria Polowa I Armii Wojska Polskiego -powiat: Sępólno Krajeńskie. Chwała Bohaterom.
25 Maja 2018, godzina 07:59
Oceniono 7 razy -3
~Patriota
"Westerplatte" - Okręg AK - Grudziądz ! Chwała Bohaterom !
25 Maja 2018, godzina 07:56
Oceniono 8 razy -4
~Marcin Dobaj
Uważam że moje siostry to są prymitywne damulki które mają pstro w głowach i zero pojęcia o życiu !!!!!
25 Maja 2018, godzina 06:48
Oceniono 9 razy 7
~Patriota
Dla Ciebie Polsko i dla Twojej chwały - Żołnierze Wyklęci Pomorza i Kujaw !
24 Maja 2018, godzina 22:17
Oceniono 12 razy -8

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 363.00 375.00 DKKDKK 56.90 58.40
EUREUR 424.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 364.00 379.00 NOKNOK 44.30 45.90
GBPGBP 485.00 498.00 SEKSEK 41.30 42.80
Aktualizacja: 2018-05-25 18:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 367.00 371.00 DKKDKK 57.30 58.00
EUREUR 428.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 369.00 376.00 NOKNOK 44.80 45.50
GBPGBP 488.00 493.00 SEKSEK 41.70 42.40
Aktualizacja: 2018-05-25 18:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?




Ceny paliw2018-05-23

E95 E98 ON LPG
BP 5.19 zł 5.55 zł 5.09 zł 2.17 zł
Circle K 5.16 zł 5.51 zł 5.06 zł 2.17 zł
Lotos Optima 5.16 zł - 5.06 zł 2.17 zł
MZK 5.08 zł 5.2 zł 5.01 zł 2.17 zł
Orlen 5.19 zł 5.44 zł 5.09 zł 2.17 zł
PKS - - - -