Czwartek, 19 Kwietnia 2018 | Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa | Pogoda: 18°C, 1030 hPa, wiatr 9.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Janusz Kaczmarek: 'Wilków jest za dużo'

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu uważa, że problem będzie ogromny za  kilka lat, jeśli nie będzie redukcji populacji.


Dyrektor Janusz Kaczmarek we wtorek spotkał się w urzędzie gminy z wójtem Zbigniewem Szczepańskim, urzędnikami, leśniczymi i sołtysami. Głównym tematem był co prawda stan dróg po wywózce drewna z terenów ponawałnicowych, ale przysłowiowego wilka z lasu wywołała sołtyska sołectwa Pawłówko - Lipinice. - Na naszym terenie pojawiły się wilki. Jak właściwie to wygląda? Bo wiemy, że one tak bardzo się rozpleniły. Dużo się ich zrobiło. Czy też jest przewidziane, że te wilki będzie się eliminować? - zapytała Mariola Pażontka Lipińska.

Reklama | Czytaj dalej »


- W Polsce według zeszłorocznego raportu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest ok. dwa tysiące wilków - poinformował szef RDLP w Toruniu. - To jest najwięcej ze wszystkich krajów europejskich, oprócz Rosji, gdzie nie mamy danych. U nas wilk jest pod całkowitą ochroną i rzeczywiście ich jest dużo. Zaczynają się różne zdarzenia ze zwierzyną gospodarską i psami. Wilków według mnie jest dużo. Norwegia 80 toleruje. Różne kraje mamy różne liczby. Są pewne regulacje w tych krajach. U nas jest pod całkowitą ochroną i ja uważam, że faktycznie jest go za dużo.

- W Polsce według zeszłorocznego raportu GDOŚ...


Nadleśniczy z Rytla Antoni Tojza dodał, że na jego terenie zinwentaryzowano 60 sztuk. Janusz Kaczmarek przytaczał też przykład z leśnictwa Komorza koło Woziwody, gdzie wilki podchodziły blisko zabudowań i maszyn rolniczych.

- Cztery wilki szły z różnych stron i stanęły gdzież 30 - 50 metrów od ciągnika. Tracą jakby w ogóle swój instynkt i jestem przekonany, że będzie ogromny kłopot, jeśli nie będzie jakiejkolwiek redukcji w Polsce. To będzie kłopot za dwa, trzy lata.

- Jedna wataha od Silna...


Dyrektor Kaczmarek podkreślał, że kurczy się populacja sarny i dzika, a wataha wilków po 11 sztuk dziennie potrzebuje ok. 55 kg mięsa. Wspominał też sytuację z początku XIX wieku w Borach Tucholskich, kiedy też był kłopot z wilkami. Ostatecznie, jak podawał, w ciągu 10 lat wybito ich aż 1200.

- Mogę powiedzieć, jak było w 1816...


- Dopóki mają dosyć pokarmu, to jest jeszcze spokój, ale one ten instynkt będą wytracały, bo są coraz bliżej osad. Według mnie już jest problem, ale w Polsce ekolodzy mają wiele do powiedzenia - ocenia dyrektor RDLP w Toruniu i zaznacza, że chodzi o wyważenie proporcji w święce zwierzęcym.

- Dopóki mają dosyć pokarmu...


Janusz Kaczmarek powoływał się wręcz na liczne przypadki ataków na ludzi, o których miał czytać w czasopiśmie łowieckim. Opisywał też sytuację z miejsca swojego zamieszkania, gdzie wataha wilków wygoniła jelenie na otwarty teren. - Dziś mam wnuki i samych do lasu bym już nie puścił.

- Dziś mam wnuki i samych do lasu bym już nie puścił...

Przywołane liczne przypadki ataków zdziwiły wójta gminy Chojnice, który w pamięci miał  słowa Magdaleny Kochanowskiej z Parku Narodowego Bory Tucholskie o jednym zaledwie przypadku ataku wilka na człowieka i to w USA. Ostatecznie dyrektor RDLP jednak nie ręczył za podaną przez siebie liczbę, a nie miał przy sobie publikacji, na którą się powoływał. Był jednak przekonany, że udokumentowane ataki na człowieka były liczne.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

38 komentarzy

~gajowy
Powystrzelać wszystkie wilki , psy grożnej rasy i świrniętych ekologów . Mniejszość nie będzie terroryzować większości . Ekolodzy to świrnięte hieny , nie patrzeć na tą dzicz a robić swoje . Z wilkami już jest problem
17 Kwietnia 2018, godzina 07:59
Oceniono 17 razy -5
~kotek właśnie się przyznał!!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
16 Kwietnia 2018, godzina 10:28
Oceniono 32 razy -14
~irena
A ja wolała bym nie spotkać w lesie takiego idioty jak ten ''dziadek'' a dzieci samych do lasu się nie puszcza bo mogą oberwać kulkę od tzw. myśliwego który np.nie dowidzi a strzela !
14 Kwietnia 2018, godzina 18:23
Oceniono 63 razy 17
~jan
dlaczego debil i szkodnik jest dyrektorem? czy komusza partyjna legitymacja to wystarczająca rekomendacja dla durnia? kolejny psychopata sadysta z pzł!
14 Kwietnia 2018, godzina 18:03
Oceniono 62 razy 12
~Kaczmarek i wilki
od wielu miesięcy Kaczmarek chyba miał chrapkę na zabijanie wilków, jeździł tu i tam i opowiadał o wilkach, wystarczy poczytać w internecie, np. tu:

Janusz Kaczmarek, dyr. Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu: - Patrząc na ościenne kraje, które kontrolują populacje wilków poprzez uruchamianie odstrzałów w momencie, gdy liczebność tego gatunku przekracza ustalony pułap, myślę, że nastąpi to i w Polsce.

http://www.pomorska.pl/strefa-agro/wiadomosci/a/wilki-sa-na-celowniku-jest-ich-za-duzo-czy-nie,12368514/

oby nigdy nie wrócił na stanowisko, które pozwoli mu na publiczne opowiadanie bzdur i nawoływanie do nienawiści do wilków!!!! za dużo bajek się naczytał o czerwonym Kapturku???
14 Kwietnia 2018, godzina 13:56
Oceniono 68 razy 16
~odchodzi i wraca - oby tym razem odszedł na zawsze!!!!
ciągle coś z nim nie tak było, ciągłe afery, wystarczy poczytać w necie - co kilka lat smród

Janusz Kaczmarek powraca na stanowisko dyrektora, jak bumerang. Za każdym razem, kiedy do władzy dochodzi prawica, wypływa na powierzchnię. Szefem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych jest już po raz trzeci. I po raz trzeci za jego kadencji doszło do serii odwołań nadleśniczych.

http://www.pomorska.pl/artykuly-archiwalne/art/6959819,janusz-kaczmarek-pod-okiem-prokuratury,id,t.html
14 Kwietnia 2018, godzina 13:44
Oceniono 62 razy 16
~No to teraz dziadku zajmiesz się wnukami
nie będziesz się obawiać, że jak same pójdą do lasu to zeżrą je wilki. Teraz będziesz chodził na spacer z wnukami i żaden wilk nie ośmieli się was ruszyć.
14 Kwietnia 2018, godzina 13:36
Oceniono 63 razy 13
~Janusz Kaczmarek został odwołany ze stanowiska
z dniem 13.04.2018 roku, czyli piątek 13-ego w jego przypadku okazał się rzeczywiście pechowym dniem. Przez lata był "panem na włościach" ale jak to mówią: "nosił wilk razy kilka, ponieśli i wilka"! Mam nadzieję, że teraz wilki na naszym terenie będą mogły żyć spokojnie, no chyba że Kaczmarka zastąpi jakiś PISiewicz-Misiewicz który chciałby kilka zwierząt obedrzeć ze skóry.
14 Kwietnia 2018, godzina 12:10
Oceniono 67 razy 21
~Parki Narodowe i lasy do wyrębu a zwierzyna do odstrzału!


Dyrektor Janusz Kaczmarek regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu uważa, że mamy za dużo wilków, za dużo drzew w lasach, i za dużo parków narodowych, no i oczywiscie mamy za dużo ekologów, którzy mu przeszkadzają we właściwym zarządzaniu lasami państwowymi!

Gdyby tacy zarządcy jak dyrektor Janusz Kaczmarek mogli robić bez ograniczeń co im się tylko zachce to puszcza białowieska i prawdopodobnie i bory tucholskie dawno już były by wycięte do gołej ziemi! Wilki były by wystrzelane do ostatniej sztuki a wszyscy ekolodzy siedzieli by we wiezieniach (lub leczyli by się z ran postrzałowych w szpitalach) za przeszkadzanie leśnikom w wycince drzew i za kare za przeszkadzanie w eksterminacji dzikiej zwierzyny!

Dyrektor Janusz Kaczmarek to typowy prymitywny administrator lasów panstwowych w całej krasie ich braku wiedzy, inteligencji, logiki, i braku praktycznej umiejętności zarządzania! Ekologia być może jest skompilowaną dziedziną wiedzy dla wielu ludzi lecz jej merytoryczne elementarne podstawy nie są trudne do zrozumienia. Jakkolwiek pod obecnymi rządami pisu we wszystkich dziedzinach życia spolszczenie dominuje ordynarny prymitywizm, wszechobecna ignorancja, i najwyższe stanowiska są obsadzane prymitywnymi ludźmi pozbawionymi etyki i wiedzy - czego żywym przykładem jest dyrektor Janusz Kaczmarek!


13 Kwietnia 2018, godzina 15:01
Oceniono 83 razy 25
~Ekolewaccy trolle
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Kwietnia 2018, godzina 12:40
Oceniono 88 razy -18
~W Silonce pełno ropy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Kwietnia 2018, godzina 12:37
Oceniono 75 razy -21
~~już nawet na tym forum ekolewacy udowadniają, że nienawidzą ludzkości
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Kwietnia 2018, godzina 12:30
Oceniono 82 razy -18
~już nawet na tym forum ekolewacy udowadniają, że nienawidzą ludzkości
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Kwietnia 2018, godzina 12:28
Oceniono 85 razy -21
~AntyEkolewak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Kwietnia 2018, godzina 12:21
Oceniono 84 razy -16
~Ekolodzy to imbecyle!
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
13 Kwietnia 2018, godzina 12:12
Oceniono 80 razy -20

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 332.00 343.00 DKKDKK 54.90 56.40
EUREUR 412.00 421.00 RUBRUB 5.30 6.30
CHFCHF 340.00 355.00 NOKNOK 42.30 43.80
GBPGBP 472.00 483.00 SEKSEK 39.10 40.60
Aktualizacja: 2018-04-19 11:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 334.00 338.50 DKKDKK 55.50 56.20
EUREUR 414.00 418.50 RUBRUB 5.50 5.52
CHFCHF 344.00 353.00 NOKNOK 43.00 43.70
GBPGBP 474.00 480.00 SEKSEK 39.70 40.40
Aktualizacja: 2018-04-19 11:18
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy skrzyżowanie ul. Reymonta z Żeromskiego jest niebezpieczne i wymaga rozwiązań tj. progi spowalniające, lustro, przejście dla pieszych lub inne?




Ceny paliw2018-04-18

E95 E98 ON LPG
BP 4.95 zł 5.31 zł 4.83 zł 2.07 zł
Circle K 4.92 zł 5.27 zł 4.8 zł 2.04 zł
Lotos Optima 4.95 zł - 4.83 zł 2.04 zł
MZK 4.8 zł 4.9 zł 4.69 zł 2.03 zł
Orlen 4.95 zł 5.22 zł 4.83 zł 2.07 zł
PKS 4.99 zł - 4.88 zł 2.07 zł