Środa, 18 Lipca 2018 | Imieniny: Kamila, Karoliny, Roberta | Pogoda: 20°C, 1006 hPa, wiatr 9.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Janusz Kaczmarek: 'Wilków jest za dużo'

Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu uważa, że problem będzie ogromny za  kilka lat, jeśli nie będzie redukcji populacji.


Dyrektor Janusz Kaczmarek we wtorek spotkał się w urzędzie gminy z wójtem Zbigniewem Szczepańskim, urzędnikami, leśniczymi i sołtysami. Głównym tematem był co prawda stan dróg po wywózce drewna z terenów ponawałnicowych, ale przysłowiowego wilka z lasu wywołała sołtyska sołectwa Pawłówko - Lipinice. - Na naszym terenie pojawiły się wilki. Jak właściwie to wygląda? Bo wiemy, że one tak bardzo się rozpleniły. Dużo się ich zrobiło. Czy też jest przewidziane, że te wilki będzie się eliminować? - zapytała Mariola Pażontka Lipińska.

Reklama | Czytaj dalej »


- W Polsce według zeszłorocznego raportu Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska jest ok. dwa tysiące wilków - poinformował szef RDLP w Toruniu. - To jest najwięcej ze wszystkich krajów europejskich, oprócz Rosji, gdzie nie mamy danych. U nas wilk jest pod całkowitą ochroną i rzeczywiście ich jest dużo. Zaczynają się różne zdarzenia ze zwierzyną gospodarską i psami. Wilków według mnie jest dużo. Norwegia 80 toleruje. Różne kraje mamy różne liczby. Są pewne regulacje w tych krajach. U nas jest pod całkowitą ochroną i ja uważam, że faktycznie jest go za dużo.

- W Polsce według zeszłorocznego raportu GDOŚ...


Nadleśniczy z Rytla Antoni Tojza dodał, że na jego terenie zinwentaryzowano 60 sztuk. Janusz Kaczmarek przytaczał też przykład z leśnictwa Komorza koło Woziwody, gdzie wilki podchodziły blisko zabudowań i maszyn rolniczych.

- Cztery wilki szły z różnych stron i stanęły gdzież 30 - 50 metrów od ciągnika. Tracą jakby w ogóle swój instynkt i jestem przekonany, że będzie ogromny kłopot, jeśli nie będzie jakiejkolwiek redukcji w Polsce. To będzie kłopot za dwa, trzy lata.

- Jedna wataha od Silna...


Dyrektor Kaczmarek podkreślał, że kurczy się populacja sarny i dzika, a wataha wilków po 11 sztuk dziennie potrzebuje ok. 55 kg mięsa. Wspominał też sytuację z początku XIX wieku w Borach Tucholskich, kiedy też był kłopot z wilkami. Ostatecznie, jak podawał, w ciągu 10 lat wybito ich aż 1200.

- Mogę powiedzieć, jak było w 1816...


- Dopóki mają dosyć pokarmu, to jest jeszcze spokój, ale one ten instynkt będą wytracały, bo są coraz bliżej osad. Według mnie już jest problem, ale w Polsce ekolodzy mają wiele do powiedzenia - ocenia dyrektor RDLP w Toruniu i zaznacza, że chodzi o wyważenie proporcji w święce zwierzęcym.

- Dopóki mają dosyć pokarmu...


Janusz Kaczmarek powoływał się wręcz na liczne przypadki ataków na ludzi, o których miał czytać w czasopiśmie łowieckim. Opisywał też sytuację z miejsca swojego zamieszkania, gdzie wataha wilków wygoniła jelenie na otwarty teren. - Dziś mam wnuki i samych do lasu bym już nie puścił.

- Dziś mam wnuki i samych do lasu bym już nie puścił...

Przywołane liczne przypadki ataków zdziwiły wójta gminy Chojnice, który w pamięci miał  słowa Magdaleny Kochanowskiej z Parku Narodowego Bory Tucholskie o jednym zaledwie przypadku ataku wilka na człowieka i to w USA. Ostatecznie dyrektor RDLP jednak nie ręczył za podaną przez siebie liczbę, a nie miał przy sobie publikacji, na którą się powoływał. Był jednak przekonany, że udokumentowane ataki na człowieka były liczne.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

86 komentarzy

~Do portalu "Chojnice24.pl"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Czerwca 2018, godzina 18:48
Oceniono 158 razy -50
~Do portalu "chojnice24.pl"
Zablokujcie dodawanie komentarzy, albo dajcie temu biednemu człowiekowi który oszalał z nienawiści, takiego "bana" aby przez rok nie mógł korzystać z Waszego portalu.
26 Czerwca 2018, godzina 18:29
Oceniono 160 razy 50
~Tępić prosiaka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Czerwca 2018, godzina 18:17
Oceniono 156 razy -50
~Tępić prosiaka
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Czerwca 2018, godzina 18:14
Oceniono 157 razy -49
~Ten głupek dawniej podpisywał się "EQUILIBRIUM"
Z każdym chciał się bić, nawet podawał nr. telefonu, ale gdy kiedyś zadzwoniłem i zapytałem czy ma jakieś problemy, to ledwo wydukał: " eeeeee nieeeee" i się rozłączył. Jego inicjały to M.D.!
25 Czerwca 2018, godzina 22:11
Oceniono 164 razy 40
~Przewodniczący
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Czerwca 2018, godzina 21:47
Oceniono 168 razy -40
~Antylewak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Czerwca 2018, godzina 21:43
Oceniono 168 razy -50
~ja ci mówię
rozbierz się jak Pan Bóg cie stworzył i idź porządki z wilkami rób!!!!!
nie pajacuj w internecie, tylko zasuwaj goły na wilki!
chcesz czystki robić, to rób to jak prawdziwy facet, prawdziwy samiec, prawdziwy mężczyzna, a nie klikasz chudym paluchem w klawiaturę
25 Czerwca 2018, godzina 21:34
Oceniono 172 razy 40
~Mój Boże co za baran
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Czerwca 2018, godzina 21:18
Oceniono 168 razy -40
~Antylewak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Czerwca 2018, godzina 21:13
Oceniono 170 razy -40
~do antylewaka
badasz poziom inteligencji innych poprzez trzepanie się na myśl o zabijaniu wilków????
hmmm, to musi być nowa metoda badawcza
wiesz co, weź ty się rozbierz i idź poszukaj tych wilków, tak zgodnie z naturą, bo nawijasz ciągle o naturze, więc zgodnie z naturą daj chociaż jednemu radę gołymi rękoma, tak jak ciebie natura stworzyła, a nie chcesz chojrakować ze strzelbą

bryndzoli się antylewak przy ekranie komputera
chce zabijać wilki i nic innego do niego nie dociera
ot takiego to natura przez pomyłkę stworzyła frajera
jak czyta się jego wpisy, to zwyczajnie na rzygi zbiera
25 Czerwca 2018, godzina 21:00
Oceniono 172 razy 40
~Poniższy wpis dotyczy "antylewaka"
wyjątkowego psychopaty. Co do poziomu inteligencji to sprawdź psycholu swoją, wynik będzie "0" czyli pusty łeb i "asparagus" którym od lat się zasłaniasz. Mam rację psycholu?
25 Czerwca 2018, godzina 20:49
Oceniono 166 razy 30
~Do autora poniższego wpisu:
Masz 100% racji. Dodam tylko, że to musi być wyjątkowy psychol którego należy bezzwłocznie umieścić w odpowiednim "sanatorium", gdzie wariat będzie miał miękkie ściany. Zanim ta bezmózga istota zacznie zagrażać ludziom.
25 Czerwca 2018, godzina 20:46
Oceniono 170 razy 40
~Antylewak
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
25 Czerwca 2018, godzina 20:46
Oceniono 170 razy -40
~do antylewaka
co cię tak wzięło na zabijanie wilków - to już podchodzi pod jakieś zboczenie, takie publiczne i notoryczne nawoływanie do ubijania wilków, trwa to tygodniami, te twoje wywody i linki usprawiedliwiające mord na wilkach, kręci cię to i jara seksualnie, czy jak????
25 Czerwca 2018, godzina 20:36
Oceniono 174 razy 50

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodawanie komentarzy do tego artykułu zostało zablokowane.

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 376.00 DKKDKK 57.00 58.50
EUREUR 427.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 367.00 382.00 NOKNOK 44.70 46.20
GBPGBP 486.00 497.00 SEKSEK 40.80 42.30
Aktualizacja: 2018-07-17 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 370.00 DKKDKK 57.10 57.90
EUREUR 428.00 432.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 365.00 372.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 483.00 488.00 SEKSEK 41.20 41.90
Aktualizacja: 2018-07-17 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz protesty w obronie niezawisłości Sądu Najwyższego?




Ceny paliw2018-07-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.19 zł 5.55 zł 5.06 zł 2.34 zł
Circle K 5.17 zł 5.47 zł 5.04 zł 2.32 zł
Lotos Optima 5.17 zł - 5.04 zł 2.32 zł
MZK 5.14 zł 5.29 zł 5.01 zł 2.29 zł
Orlen 5.19 zł 5.44 zł 5.06 zł 2.34 zł
PKS - - - -