Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Rozmowa rozmową a dotacja na tym samym poziomie

Bez konkretów zakończyło się ponad godzinne posiedzenie komisji edukacji z udziałem dyrektorek niepublicznych przedszkoli wnioskujących o zwiększenie dotacji wynoszącej 75 procent kosztów funkcjonowania samorządowej placówki. Ewentualną decyzję Arseniusz Finster uzależnia od pokazania przez niepubliczne placówki wszystkich dochodów i wydatków, choć sam bilansu przedszkola samorządowego nie przedstawił, o co wnioskowała radna.


Od stycznia br. wysokość dotacji dla niepublicznych przedszkoli w Chojnicach wyliczana jest na podstawie Przedszkola Samorządowego nr 3. W przeciwieństwie do placówek, które w 2007 roku zostały sprywatyzowane, przedszkole mieszczące się w wyremontowanym gmachu Szkoły Podstawowej nr 8 nie posiada własnej kuchni i korzysta z cateringu, co też podkreślały w liście skierowanym do burmistrza i radnych w marcu prowadzące przedszkola: Bajka, Jarzębinka, Promyczek, Misiowa Akademia i Wesołe Przedszkolaki. Po zmianie wzorca (do grudnia ubiegłego roku tym był Lębork) dotacja na jednego małego podopiecznego spadła z 490 na 408 zł. Najniższa z możliwych dotacj, jak podnoszą dyrektorki, nie pokrywa kosztów wynagrodzeń i pochodnych płacowych pracowników oraz kosztów bieżących. Jak informował na poniedziałkowej (16.04) komisji edukacji Grzegorz Czarnowski, suma ta w roku obecnym może drgnąć jedynie o 0,41 groszy w górę. - Czyli i tak dotacja nie przekroczy 409 zł. Czy taka kwota wystarcza czy nie, to jest temat do dyskusji - stwierdził zarządzający miejską oświatą.

Chętnie głos na wczorajszym posiedzeniu zabierał włodarz Chojnic, który zresztą w odpowiedzi na skierowane pismo zaprosił do ratusza prowadzące placówki stawiając  warunek. Panie miały przedstawić wszystkie dochody i wydatki za okres ostatnich 3 miesięcy. - Żadne z przedszkoli nie pokazało nam ilości środków zgromadzonych przez rodziców. Pokażcie nam wszystko - mówił Arseniusz Finster, nazywając siebie strażnikiem publicznych pieniędzy.  – Jestem przekonany, że wyższa dotacja należy się małym przedszkolom, które funkcjonują i działają na styku. Wasze duże przedszkola mają łatwiej. Pokażcie, że wam brakuje - dodał.

Reklama | Czytaj dalej »

Mirosława Przybylak zauważyła, że kwoty z dotacji i wpłaty od rodziców nie powinno się wrzucać do jednego wora, tym bardziej uzależniać wysokości jednej od drugiej. - Ale gdyby ich suma w stu procentach pokryła koszty funkcjonowania przedszkola, to byłby ideał. Tak nie jest - mówiła dyrektor Jarzębinki podając wydatki poniesione w ostatnim czasie, 40 tys. zł na remont instalacji i 35 na zakup placu zabaw, niefinansowane z dotacji podobnie jak jej wypłata.

Przy prowadzeniu przedszkola nie każdy miesiąc zamyka się z takim samym wynikiem, na co uwagę zwróciła Małgorzata Sząszor. Trzeba więc odkładać na nieprzewidziane wydatki i inwestycje. Jak sprawdziła radna Marzenna Osowicka, w przypadku Chojnic opłata stała od rodziców wynosi od 210 do 250 zł, dla porównania w Lęborku 330 przy dotacji 510 zł.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi miasto nie pokazało kosztów związanych z prowadzeniem przedszkola samorządowego, na bazie którego naliczana jest dotacja. Do rąk uczestników komisji trafiło za to opracowanie z diagramem kołowym zawierającym wybiórcze dane i fragment budżetu. - Mało eleganckie jest zaglądanie do cudzej kieszeni. Przedszkole jest firmą, a celem każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysku - zauważyła Osowicka w kontekście wcześniejszej wypowiedzi Finstera. Radna nie omieszkała zarzucić burmistrzowi braku transparentności, jeśli chodzi o miejskie spółki czy modernizację ChCK-u. Powtarzana prośba o podanie kosztów Przedszkola nr 3 nie doczekała się realizacji. Nastąpił za to powrót do przeszłości. Burmistrz wywołany do tablicy przypomniał sprawę wypłacenia należnej dotacji przedszkolom, tj. ponad 6 mln zł. - My nie pytamy na co panie wydały dotację. One przewyższyły koszt zakupu obiektu. Mi jest przykro jak pani Przybylak mówi o 35 tys. zł wydanych na plac zabaw - mówił wyraźnie wzburzony. Urzędnik Damian Pilacki cytując ustawę o Prawie  Oświatowym dowodził, że prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą, by zaraz dodać, że jeśli chodzi o podatki, to już tak.

Grzegorz Wardacki reprezentujący przedszkole Promyczek zapraszał radnych i urzędników w mury placówki. - Kto widział jak te budynki wyglądały 10 lat temu, a jak teraz?  One potrzebują stałej konserwacji i remontów. Zdaniem Wardackiego przedszkola w Chojnicach funkcjonowały bardzo dobrze, kiedy przelicznikiem było przedszkole Skrzaty (ostatnie samorządowe przedszkole sprywatyzowane w 2012 roku - przypis red.) - Ja nie chciałbym być dyrektorem mojego przedszkola - mówił o funkcjonowaniu placówki w ostatnim czasie na granicy opłacalności. W Promyczku dotacja nie pokrywa kosztów wynagrodzeń pracowników.  - Są pewne granice, których przekroczyć nie można. Musimy się czuć bezpiecznie - apelował do burmistrza.

Zażenowania powrotem do tematu wypłat należnych dotacji nie kryła dyrektorka Bajki. - Pięć lat negocjacji i batalii sądowych nie było dla nas łatwe. Jednym z punktów ugody było nie roszczenie sobie żadnych pretensji do tego. Ja za swoje przedszkole zapłaciłam 2,5 mln zł, a nie 1,8. - Po co sprawdzać czy dotacja jest wystarczająca skoro dostałyśmy horrendalne odszkodowanie i teraz już na wszystko nam powinno wystarczyć, tak?  Trzeba te dwie rzeczy rozdzielić. Nie wszystkie przedszkola te odszkodowania dostały - mówiła z kolei Przybylak. Odpowiedzi skierowanych do burmistrza wysłuchali radni i urzędnicy, bo włodarz opuścił posiedzenie.

Radny Marek Szank dopytywał czy w związku z 75-procentową dotacją jest zagrożenie procesu edukacyjnego i czy ewentualną podwyżkę wytrzyma budżet. - Subwencja oświatowa rośnie bardzo słabo, to są wydatki bieżące. My musimy pilnować relacji pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami, różnica jest bardzo mała. Zwiększenie dotacji jest bardzo ryzykowne - powiedziała Wioletta Szreder. Posiedzenie komisji nie zakończyło się podjęciem żadnego wniosku, a jedynie konkluzją Bogdana Kuffla, że trzeba rozmawiać i podejść do placówek indywidualnie przy tym nie zapominając, że kreatorem budżetu jest burmistrz. - Skoro stać nas na przyjemność rozgrywek na poziomie I ligi i in vitro, rada miejska powinna  pochylić się nad obowiązkiem gminy miejskiej realizowanym przez przedszkola. Placówki powinny funkcjonować w sposób niezaburzony - dodała Osowicka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

169 komentarzy

~Milionerki z Chojnic
To wszystko jest bardzo podłe, bo one się zasłaniają dobrem dzieci. Ile razy w ciągu roku byliście na zagranicznych wycieczkach? Czym jeździcie? Zapytajcie sie o to szanowne włascicielki. W Polsce jeszcze wycieczki zagraniczne kilka razy w roku i dobry samochód są wymiernikiem zamożności. Zarabiać dobrze na wsi w Chojnicach nie oznacza wynagrodzenia siegajacego nawet 200 tysięcy!!! Chore to jest
18 Kwietnia 2018, godzina 11:18
Oceniono 89 razy 25
~Nie najlepszy czas
Powiązano dotację z wynagrodzeniami dyrektorek, no i ... Zaczyna to wszystko przypominać sytuację z nagrodami dla rządu, które się "należały". Im bardziej się ich broniło, tym bardziej sondaże spadały. To chyba nie najlepszy czas na dyskusję o podwyższaniu dotacji, bo podświadomie wszyscy jeszcze żyją nagrodami rządu.
18 Kwietnia 2018, godzina 10:53
Oceniono 45 razy 5
~anonimowa chojniczanka
Brawo burmistrzu!! Żadnych większych dotacji! Skoro chcą więcej niech pokażą wszystkie dochody i koszty jakie poniosły. Dlaczego nie chcą pokazać? Bo doskonale wiedzą, że jakby się okazało ile sobie panie dyrektorki wypłacają, rodzice i nie tylko oni byliby oburzeni. Po drugie każde prywatne przedsiębiorstwo jeżeli korzysta z dotacji musi się z nich co do złotówki rozliczyć. Dlaczego więc tutaj nie ma być tak samo?! to są publiczne pieniądze!! Zauważcie, że o podwyższenie kłócą się właściciele dużych sprywatyzowanych przedszkoli, którzy otrzymali największy zwrot dotacji!! Z tekstu rozumiem, że pani dyrektor bajki dostała 1,8mln zł zwrotu, patrząc na zdjęcia tego przedszkola to słabo doinwestowane jest ono... po 3 argumenty, że powinny być zwiększone bo przedszkola mają swoją kuchnie, a nie catering są śmieszne. Zrezygnujcie z kuchni, przejdźcie na catering i po sprawie. Po 4 " Ja nie chciałbym być dyrektorem mojego przedszkola - mówił Grzegorz Wardacki" - zawsze może Pan zrezygnować i sprzedać przedszkole - nikt Pana nie zmusza do prowadzenia.
18 Kwietnia 2018, godzina 09:06
Oceniono 97 razy 29
~Politykier domorosły
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Kwietnia 2018, godzina 08:16
Oceniono 86 razy -14
~Michał Gruchała
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
18 Kwietnia 2018, godzina 08:04
Oceniono 85 razy -25
~oto co wie i rozumie kruchciana inteligencja

Tryskający intelektem (co widać po jakości pisowni komentarzy) chojniccy kruchciani mędrkowie posyłający swoje dzieci do katolickiego przedszkola nawet nie wiedzą, że jest to instytucja prywatna będącą własnością diecezji pelplińskiej reprezentowanej oficjalnie przez Rysia Kasyne:

~Prywatne przedszkole przy szkole katolickeij BŁĄD!
Błąd!!!!!!!!!!!! PUBLICZNE przedszkole przy szkole kat. a wiec 100% dotacji zasadne, nie prywatne i nigdy nie było pryw. Też możesz wyłać tam swoje dzieco za 1 zł. Jak nie posyłasz twoja sprawa, ale nie odbieraj tego prawa innym - wielki propagatorze tolerancji
17 Kwietnia 2018, godzina 21:57

~Zróbcie dobie przedszk. katolickie i bedziecie miec kasy po pachy
A dzieci z przedsz. katolickiego są gorszego sortu, za mają dostać 50% dotacji? To też dzieci z naszego miasta. To moje dzieci, nasze dzieci. I są bardziej wyedukowane niż niektórzy populiści z tego forum - rodowodem z leninizmu, bo w zyciu nie wpadłyby aby paplać takie głupoty i panoszyć się ze swoim prymitywizmem intelektualnym i pogardą dla Kościoła...
17 Kwietnia 2018, godzina 21:53


Pomimo, że szkoła i przedszkole katolickie są prywatną własnością kościoła to ze względu na specjalnie stworzone na korzyść kleru katolickiego prawo to mogą jako instytucja katolicka ubiegać się dla swoich szkół i przedszkoli o przyznanie im statusu prawnego umożliwiającego korzystanie ze 100% dotacji tak jak otrzymują je szkoły i przedszkola publiczne. Daje to prywatnym szkołom i przedszkolom będącym własnością kościoła katolickiego możliwość funkcjonowania jako niepubliczne przedszkole (lub szkoła) z prawnym statusem instytucji publicznej w celu umożliwienia im uzyskania pełnej 100% dotacji z budżetu gminy. Chojnickie przedszkole i szkoła katolicka są prywatną własnością kościoła katolickiego lecz ze względu przyznanie im statusu instytucji działającej na zasadach instytucji publicznej w oparciu o specjalnie stworzone prawo by zadowolić chciwość kleru katolickiego otrzymują dla swoje szkoły i przedszkola 100% dotacji tak jak publiczne przedszkola i szkoły! Inni prywatni właściciele przedszkoli i szkół nie mają takiej możliwości prawnej by otrzymać status prywatnej instytucji działającej na prawach instytucji publicznej, bo to specyficzne prawo zostało stworzone tak by tylko prywatne katolickie przedszkola i szkoły mogły otrzymywać 100% dotacji z publicznych funduszy. Podobnie do złodziejskiej komisji majątkowej, jest to dodatkowy sposób i sztuczka prawna by usatysfakcjonować chciwy na społeczne pieniądze kler i kościół katolicki by mogli swobodnie żerować finansowo na społecznym budżecie gmin, na majątku państwa, i by dalej mógł bezkarnie wykorzystywać finansowo ogłupione polskie społeczeństwo.


Gdy chojniccy dewoci i kruchciani intelektualiści natchnieni miłością bożą usiłują coś napisać w swoich komentarzach i wyrazić jakieś myśli to nie wiadomo czy najpierw się śmiać czy też od razu zacząć płakać nad stanem intelektualnym naszego polskiego społeczeństwa!nieśmiały parafianin
przeciętny mieszkaniec miasta Chojnice
niesmialy.parafianin@mail.ru
18 Kwietnia 2018, godzina 00:01
Oceniono 52 razy 10
~a co wy na to wyborcy, że radni beradni nic ani "be" ani "me"
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Kwietnia 2018, godzina 22:51
Oceniono 78 razy -18
~dd
Co tak Osowicka staje w obronie przedszkoli? Ludzie wybrali chyba ją na radną miasta, a nie adwokata prywatnych (cytat z Osowickiej) "przedsiębiorstw, których celem jest generowanie zysku". Trochę to dziwne i zastanawiające prawda? Co wy na to wyborcy?
17 Kwietnia 2018, godzina 22:28
Oceniono 83 razy 25
~Prywatne przedszkole przy szkole katolickeij BŁĄD!
Błąd!!!!!!!!!!!! PUBLICZNE przedszkole przy szkole kat. a wiec 100% dotacji zasadne, nie prywatne i nigdy nie było pryw. Też możesz wyłać tam swoje dzieco za 1 zł. Jak nie posyłasz twoja sprawa, ale nie odbieraj tego prawa innym - wielki propagatorze tolerancji
17 Kwietnia 2018, godzina 21:57
Oceniono 51 razy -5
~Zróbcie dobie przedszk. katolickie i bedziecie miec kasy po pachy
A dzieci z przedsz. katolickiego są gorszego sortu, za mają dostać 50% dotacji? To też dzieci z naszego miasta. To moje dzieci, nasze dzieci. I są bardziej wyedukowane niż niektórzy populiści z tego forum - rodowodem z leninizmu, bo w zyciu nie wpadłyby aby paplać takie głupoty i panoszyć się ze swoim prymitywizmem intelektualnym i pogardą dla Kościoła...
17 Kwietnia 2018, godzina 21:53
Oceniono 51 razy -5
~do eee sam jesteś chorym populizmem
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Kwietnia 2018, godzina 21:52
Oceniono 63 razy -25
~uważny
Palcówki powinny funkcjonować w sposób niezaburzony - dodała Osowicka. PALCÓWKI
17 Kwietnia 2018, godzina 21:47
Oceniono 48 razy 30
~eee
Wypowiedź Pani Osowickiej to jest czysty populizm. Fakt Przedszkole Katolickie otrzymuje 100% i tu się zgadzam że nie powinno, ale reszta to czysty populizm. Ja chciałbym zadać kilka pytań retorycznych:
1. Czy 20 tys.-miesięcznie wypłacanego wynagrodzenia z samej tylko dotacji jest godnym zarobkiem dyrektora przedszkola ?
2. Dlaczego nie chcą pokazać wszystkich przychodów? bo wtedy wyszło że wypłacają sobie po 50 tyś miesięcznie!!
3. Z tego co pamiętam to nikt nikogo nie zmuszał do przejmowania przedszkoli od miasta, czy w związku z tym powiedziane jest że trzeba je prowadzić do końca świata ? Rynek nie lubi próżni szybko się znajdzie chętny. Droga wolna
17 Kwietnia 2018, godzina 21:23
Oceniono 81 razy 25
~Hajnrych
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Kwietnia 2018, godzina 20:29
Oceniono 84 razy -24
~O,ooo damski bokser i człowiek bez honoru
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Kwietnia 2018, godzina 19:41
Oceniono 77 razy -25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 387.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 451.00 460.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 518.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.40
EUREUR 453.00 457.50 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.70 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 16:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij