Czwartek, 15 Kwietnia 2021 | Imieniny: Adolfiny, Odetty, Wacława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Rozmowa rozmową a dotacja na tym samym poziomie

Bez konkretów zakończyło się ponad godzinne posiedzenie komisji edukacji z udziałem dyrektorek niepublicznych przedszkoli wnioskujących o zwiększenie dotacji wynoszącej 75 procent kosztów funkcjonowania samorządowej placówki. Ewentualną decyzję Arseniusz Finster uzależnia od pokazania przez niepubliczne placówki wszystkich dochodów i wydatków, choć sam bilansu przedszkola samorządowego nie przedstawił, o co wnioskowała radna.


Od stycznia br. wysokość dotacji dla niepublicznych przedszkoli w Chojnicach wyliczana jest na podstawie Przedszkola Samorządowego nr 3. W przeciwieństwie do placówek, które w 2007 roku zostały sprywatyzowane, przedszkole mieszczące się w wyremontowanym gmachu Szkoły Podstawowej nr 8 nie posiada własnej kuchni i korzysta z cateringu, co też podkreślały w liście skierowanym do burmistrza i radnych w marcu prowadzące przedszkola: Bajka, Jarzębinka, Promyczek, Misiowa Akademia i Wesołe Przedszkolaki. Po zmianie wzorca (do grudnia ubiegłego roku tym był Lębork) dotacja na jednego małego podopiecznego spadła z 490 na 408 zł. Najniższa z możliwych dotacj, jak podnoszą dyrektorki, nie pokrywa kosztów wynagrodzeń i pochodnych płacowych pracowników oraz kosztów bieżących. Jak informował na poniedziałkowej (16.04) komisji edukacji Grzegorz Czarnowski, suma ta w roku obecnym może drgnąć jedynie o 0,41 groszy w górę. - Czyli i tak dotacja nie przekroczy 409 zł. Czy taka kwota wystarcza czy nie, to jest temat do dyskusji - stwierdził zarządzający miejską oświatą.

Chętnie głos na wczorajszym posiedzeniu zabierał włodarz Chojnic, który zresztą w odpowiedzi na skierowane pismo zaprosił do ratusza prowadzące placówki stawiając  warunek. Panie miały przedstawić wszystkie dochody i wydatki za okres ostatnich 3 miesięcy. - Żadne z przedszkoli nie pokazało nam ilości środków zgromadzonych przez rodziców. Pokażcie nam wszystko - mówił Arseniusz Finster, nazywając siebie strażnikiem publicznych pieniędzy.  – Jestem przekonany, że wyższa dotacja należy się małym przedszkolom, które funkcjonują i działają na styku. Wasze duże przedszkola mają łatwiej. Pokażcie, że wam brakuje - dodał.

Reklama | Czytaj dalej »

Mirosława Przybylak zauważyła, że kwoty z dotacji i wpłaty od rodziców nie powinno się wrzucać do jednego wora, tym bardziej uzależniać wysokości jednej od drugiej. - Ale gdyby ich suma w stu procentach pokryła koszty funkcjonowania przedszkola, to byłby ideał. Tak nie jest - mówiła dyrektor Jarzębinki podając wydatki poniesione w ostatnim czasie, 40 tys. zł na remont instalacji i 35 na zakup placu zabaw, niefinansowane z dotacji podobnie jak jej wypłata.

Przy prowadzeniu przedszkola nie każdy miesiąc zamyka się z takim samym wynikiem, na co uwagę zwróciła Małgorzata Sząszor. Trzeba więc odkładać na nieprzewidziane wydatki i inwestycje. Jak sprawdziła radna Marzenna Osowicka, w przypadku Chojnic opłata stała od rodziców wynosi od 210 do 250 zł, dla porównania w Lęborku 330 przy dotacji 510 zł.

Mimo wcześniejszych zapowiedzi miasto nie pokazało kosztów związanych z prowadzeniem przedszkola samorządowego, na bazie którego naliczana jest dotacja. Do rąk uczestników komisji trafiło za to opracowanie z diagramem kołowym zawierającym wybiórcze dane i fragment budżetu. - Mało eleganckie jest zaglądanie do cudzej kieszeni. Przedszkole jest firmą, a celem każdego przedsiębiorstwa jest generowanie zysku - zauważyła Osowicka w kontekście wcześniejszej wypowiedzi Finstera. Radna nie omieszkała zarzucić burmistrzowi braku transparentności, jeśli chodzi o miejskie spółki czy modernizację ChCK-u. Powtarzana prośba o podanie kosztów Przedszkola nr 3 nie doczekała się realizacji. Nastąpił za to powrót do przeszłości. Burmistrz wywołany do tablicy przypomniał sprawę wypłacenia należnej dotacji przedszkolom, tj. ponad 6 mln zł. - My nie pytamy na co panie wydały dotację. One przewyższyły koszt zakupu obiektu. Mi jest przykro jak pani Przybylak mówi o 35 tys. zł wydanych na plac zabaw - mówił wyraźnie wzburzony. Urzędnik Damian Pilacki cytując ustawę o Prawie  Oświatowym dowodził, że prowadzenie przedszkola nie jest działalnością gospodarczą, by zaraz dodać, że jeśli chodzi o podatki, to już tak.

Grzegorz Wardacki reprezentujący przedszkole Promyczek zapraszał radnych i urzędników w mury placówki. - Kto widział jak te budynki wyglądały 10 lat temu, a jak teraz?  One potrzebują stałej konserwacji i remontów. Zdaniem Wardackiego przedszkola w Chojnicach funkcjonowały bardzo dobrze, kiedy przelicznikiem było przedszkole Skrzaty (ostatnie samorządowe przedszkole sprywatyzowane w 2012 roku - przypis red.) - Ja nie chciałbym być dyrektorem mojego przedszkola - mówił o funkcjonowaniu placówki w ostatnim czasie na granicy opłacalności. W Promyczku dotacja nie pokrywa kosztów wynagrodzeń pracowników.  - Są pewne granice, których przekroczyć nie można. Musimy się czuć bezpiecznie - apelował do burmistrza.

Zażenowania powrotem do tematu wypłat należnych dotacji nie kryła dyrektorka Bajki. - Pięć lat negocjacji i batalii sądowych nie było dla nas łatwe. Jednym z punktów ugody było nie roszczenie sobie żadnych pretensji do tego. Ja za swoje przedszkole zapłaciłam 2,5 mln zł, a nie 1,8. - Po co sprawdzać czy dotacja jest wystarczająca skoro dostałyśmy horrendalne odszkodowanie i teraz już na wszystko nam powinno wystarczyć, tak?  Trzeba te dwie rzeczy rozdzielić. Nie wszystkie przedszkola te odszkodowania dostały - mówiła z kolei Przybylak. Odpowiedzi skierowanych do burmistrza wysłuchali radni i urzędnicy, bo włodarz opuścił posiedzenie.

Radny Marek Szank dopytywał czy w związku z 75-procentową dotacją jest zagrożenie procesu edukacyjnego i czy ewentualną podwyżkę wytrzyma budżet. - Subwencja oświatowa rośnie bardzo słabo, to są wydatki bieżące. My musimy pilnować relacji pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami, różnica jest bardzo mała. Zwiększenie dotacji jest bardzo ryzykowne - powiedziała Wioletta Szreder. Posiedzenie komisji nie zakończyło się podjęciem żadnego wniosku, a jedynie konkluzją Bogdana Kuffla, że trzeba rozmawiać i podejść do placówek indywidualnie przy tym nie zapominając, że kreatorem budżetu jest burmistrz. - Skoro stać nas na przyjemność rozgrywek na poziomie I ligi i in vitro, rada miejska powinna  pochylić się nad obowiązkiem gminy miejskiej realizowanym przez przedszkola. Placówki powinny funkcjonować w sposób niezaburzony - dodała Osowicka.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

169 komentarzy

~nie ma zgody na takie świństwa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2018, godzina 06:39
Oceniono 103 razy -11
~Urzednik ratusza z rekordem kryminalnym?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2018, godzina 06:37
Oceniono 102 razy -10
~kryminalny rekord nie ulega automatycznemu przedawnieniu
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
08 Lipca 2018, godzina 06:37
Oceniono 101 razy -11
~Wiola
Ten oszust spokrewniony jest ze słynną dyrektorką, która latami procesowała się ze swoimi nauczycielami. Taki to sort nieuczciwych ludzi na dyrektorskich stanowiskach.
08 Lipca 2018, godzina 06:36
Oceniono 95 razy -9
~spuśćmy zasłonę milczenia
Widać że wiceburmistrz załatwił u burmistrza stołek dyrektora dla synka, któremu wyrok się przedawnił. Takich to urzędasów mamy z nieuczciwą przeszłością. Kolesiostwo kwitnie ręka rękę myje.
08 Lipca 2018, godzina 06:35
Oceniono 97 razy -7
~chojniczanka
Wiecie co? To sie w głowie nie mieści, że można tak wydoić ludzi, a potem rżnąć głupa i ubiegać sie o najwyższe stanowiska w tym prowincjonalnym mieście. Masakra....
08 Lipca 2018, godzina 06:33
Oceniono 97 razy -7
~krewniak
Dyrektorka ósemki jest ciotką dyrektora oświaty więc Ania i Grzesiu to kuzyni. Rodzinne powiązania i nadzwyczajna życzliwość burmistrza zawsze się przydają w robieniu kariery.
07 Lipca 2018, godzina 08:30
Oceniono 107 razy -9
~ciekawski
Dyrektorek od in vitro to kuzyn Anny?
05 Lipca 2018, godzina 15:18
Oceniono 119 razy -9
~Serio?
Ten nauczyciel historii z ósemki juz nie jest dyrektorem Mundurówki?
05 Lipca 2018, godzina 15:08
Oceniono 124 razy -6
~po trupach do celu
Klika mamuśki wyrzuciła eugeniusza. Naiwniak wpuścił sobie w ubiegłym roku do szkoły donosicielke, która wszystko kablowała do prezesa w Bydgoszczy. Bydgoszcz zrobiła kontrole, wiedziała co ma controlować i w nagrode córeczka dostała awans. Ale może jeszcze jak mamuśka seksapilem oszołomiła prezesa z Bydgoszczy bo robil na nia maślane oczy. Myśle że w Chojnicach po tej wiadomości będzie glosno za chwile.
05 Lipca 2018, godzina 14:31
Oceniono 126 razy -6
~stwierdzam fakt
Tak to prawda. Anna Henszke została dyrektorem Szkoły Mundurowej.
05 Lipca 2018, godzina 14:15
Oceniono 122 razy -6
~dyrektor wyrokiem kryminalnym to najlepszy urzędnik dla burmistrza


Wyrok kryminalny wskazuje, że przyjęty do pracy po znajomości dyrektor wydziału edukacji w ratuszu nie posiada wysokich standardów etyki i uczciwości.

Taki osobnik jest perfekcyjnym urzędnikiem dla burmistrza Arka bo nie będzie grymasić i krytykować korupcji gdy burmistrz rozkaże mu zrobić przewały i przekręty na miejskim majątku.

05 Lipca 2018, godzina 14:10
Oceniono 126 razy -8
~dyrektor wydziału z wyrokiem za złodziejstwo to zaleta


Dla burmistrza Finster fakt, że jego dyrektor wydziału w ratuszu ma wyrok za złodziejstwo to olbrzymia zaleta tej osoby.

Burmistrz wie, że taki dyrektor nie posiada wysokich standardów etyki i nie zawaha się popełnić przewałów gdy tego od niego zażąda. Tak wiec, dzięki złodziejskiej historii i udowodnionemu wyrokiem sądowym braku etyki i uczciwości jest on perfekcyjnym podwładnych dla burmistrza Finstera.


05 Lipca 2018, godzina 14:08
Oceniono 125 razy -7
~Jaki news!
Anna Henszke została dyrektorem Szkoły Mundurowej.
05 Lipca 2018, godzina 14:05
Oceniono 122 razy -8
~anonim
Ja tak se myśle że to nie tylko Grzesiek ale i jego wujek monitoringowy z ósemki te minusy stawia
05 Lipca 2018, godzina 13:56
Oceniono 124 razy -6

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 388.00 DKKDKK 60.30 61.80
EUREUR 450.00 462.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 405.00 420.00 NOKNOK 44.30 45.80
GBPGBP 516.00 531.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-04-15 17:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 379.00 384.00 DKKDKK 60.70 61.40
EUREUR 453.00 458.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 408.00 416.00 NOKNOK 44.80 45.50
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 44.50 45.20
Aktualizacja: 2021-04-15 17:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-04-13

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.66 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.61 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.63 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.63 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij