Piątek, 22 Lutego 2019 | Imieniny: Małgorzaty, Marty, Nikifora | Pogoda: -3°C, 1043 hPa, wiatr 0 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Królowa wyłudzeń bankowych na Wybrzeżu

Tak "detektyw" Krzysztof Rutkowski określa Darię Z., przy której zatrzymaniu uczestniczył w ubiegły piątek w Chojnicach. Wczoraj podczas konferencji opisywał mechanizm oszustw, których chojniczanka tym razem dopuściła się w Trójmieście, a poszkodowanymi są osoby z całej Polski. W rodzinnym mieście Daria Z., wcześniej W., była już zbyt dobrze znana, by naciągnąć kolejnych ludzi, bo w więzieniu spędziła trzy lata. Nie zaprzestała jednak przestępczego procederu.


Początkowo prokuratura chojnicka skalę oszustw wyliczyła na 1,2 mln zł, ale sprawa trafi do gdańskiej prokuratury, bo właśnie w Trójmieście działała Daria Z. Była dyrektorem oddziału firmy XYZ SP. z.o.o., a jednym z członków zarządu jest Patryk G., partner Darii Z. Poszkodowani zgłosili się o pomoc do Krzysztofa Rutkowskiego. Kiedy zaczynał prywatne śledztwo skala oszustw sięgała dwóch milionów, teraz mówi nawet o pięciu.

Reklama | Czytaj dalej »

- Królowa wyłudzeń bankowych na Wybrzeżu - krótko określa Rutkowski. - Osoba, która wielokrotnie była zatrzymywana przez policję. Miała zakaz wykonywania działalności jako pośrednik bankowy. Złamała wszelkie zakazy. Myślę, że Prokuratura Okręgowa w Gdańsku, która w chwili obecnej prowadzi działania, przeprowadzi je na tyle dokładnie i skutecznie, żeby Daria Z. już nigdy nikogo nie oszukała.

- Królowa wyłudzeń bankowych na Wybrzeżu...

Do Krzysztofa Rutkowskiego zgłaszali się m.in. emeryci i renciści oraz ich rodziny. Miała im pomóc w spłacie kredytów i je skonsolidować, a zostawiała w jeszcze większych finansowych tarapatach. Mechanizm działania, stosowany zresztą już wcześniej, opisuje Rutkowski. Daria Z. na starsze osoby ze skromną emeryturą potrafiła wziąć nawet pół miliona czy 700 tys. zł kredytu. Fałszowała dokumenty, ale sama nic nie podpisywała. Brała ludzi, którzy dawali swój pesel.

- Kredyty były brane jednego dnia, żeby banki nie odczytały tzw. historii bankowej. Obwoziła osoby po bankach, sama nie wchodziła, bo bała się monitoringu. Swoje ofiary podprowadzała pod drzwi. Były też sytuacje, gdzie na tzw. rozmowy o kredycie wchodziła, przytulała się z pracownikami, mówiła per ty, starzając wrażenie doskonałych kontaktów. Budowa w ten sposób zaufanie u ofiar. Banki przekazywały pieniądze, niejednokrotnie gotówką, wtedy je przejmowała. Jeżeli były przelane na konto, niejednokrotnie w umowie podawała swoje konto, o czym klient nawet nie wiedział. Starsze osoby nie były z internetem za badzo zaprzyjaźnione. Przejmowała hasła i otrzymywała karty płatnicze.

- Kredyty zawsze były brane jednego dnia...

Miała też spłacać pierwsze dwie raty kredytu, by banki nie mogły poinformować organów ścigania o wyłudzeniu. Znany "detektyw" podkreślał też powiązanami Darii Z. z bankowcami. Ma świadka, który publicznie mówił o wręczaniu kopert z pieniędzmi.

Kredyty miały być zaciągane w różnych bankach. - Spłacała zawsze dwie raty kredytowe, by bank nie złożył zawiadomienia.  Wtedy to już problem między bankiem a pożyczkobiorcą. Jeżeli nie ma żadnej, to klasyczne wyłudzenie kredytowe. Miała dobre kontakty w bankach. Telefonowała, zazwyczaj przed zamknięciem banku, żeby wszystko było na szybko. Wczoraj dowiedzieliśmy się, że jedna z osób, która współpracowała, przekazywała koperty z pieniędzmi pracownikom banku.

- Spłacała zawsze dwie raty...

Sprawa stała się na tyle głośna, a jej skala tak duża, że według informacji Rutkowskiego, zainteresowała się nią prokuratura krajowa. Osoby poszkodowane są z terenu całej Polski, nie tylko Trójmiasta, ale i z kujawsko-pomorskiego, Łodzi czy Krakowa. - Nadzór ma prokurator krajowy. Tutaj jest nawet propozycja, że kredyty bankowe zaciągnięte tylko i wyłącznie w oparciu o koneksje Darii Z. z dyrektorami banków, analitykami, zostały unieważnione. O to będziemy walczyć w imieniu wszystkich osób, które zostały pokrzywdzone przestępczą działalnością Darii Z.

- Nadzór nad tym przypadkiem ma prokurator...

Niestety chojniczanka, w tej chwili zameldowana w Pruszczu Gdańskim, przed kilku laty zdążyła oszukać kilka osób z naszych okolic. Nowych ofiar tu nie złapała, stąd nie była w kręgu zainteresowania lokalnej policji, aż do ubiegłego tygodnia, kiedy wpłynęło zawiadomienie. Wcześniej trafiło na komendę w Inowrocławiu, ale jak mówi Rutkowski utknęło. Cała sprawa to jednak więcej niż jednostkowy przypadek, który mógłby nie zostać potraktowany poważnie. Twierdzi, że w proceder było zaangażowana cała grupa osób, w tym nawet rodzina, która w miniony piątek próbowała ją ukryć przed policją. - Oszukała kilka osób i na tym się zakończyła jej działalność na terenie Chojnic, ponieważ wiedziała, że jej matka tutaj również prowadzi działalność - biuro księgowe. Mało tego, przez konto jej matki były dokonywane przelewy, czyli matka bezpośrednio była związana przestępczo ze swoją córką. Dziwię się, że jeszcze nie siedzi, ale sądzę, że przyjdzie na nią odpowiednia pora.

- Oszukała kilka osób i na tym się zakończyła...


"Detektyw" Rutkowski całą sprawę określa nawet mianem jednej z największych afer finansowych w kraju ostatnich lat. - Są to kwoty, które przy tej skali są niewspółmierne nawet przy Amber Gold, ponieważ oni pozyskiwali środki od ludzi, ale w skali mikro w stosunku do tego, z czym mamy do czynienia w przypadku Darii Z. Ponieważ pozyskiwała pieniądze w bardzo wysokich ilościach. Gdyby dalej miała możliwość funkcjonowania, przebiłaby Amber Gold.

Apeluje, by wszystkie przypadki zgłaszać albo na policję, albo bezpośrednio do niego, a z bezpłatną pomocą prawną zaoferowała się już jedna z trójmiejskich kancelarii.

Video z konferencji prasowej K. Rutkowskiego z dnia 10 maja możecie zobaczyć na fanpage'u ch24 na FB (kilka fragmentów)

* Słowo "detektyw" zostało zapisane w cudzysłowie, ponieważ Krzysztof Rutkowski nie działa na podstawie licencji detektywa. Firma przez niego prowadzona pn. "Rutkowski patrol" nie jest biurem detektywistycznym.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

12 komentarzy

~Anonimowy anonim
W I wersji tekstu detektyw był bez cudzysłowia
12 Maja 2018, godzina 14:25
Oceniono 3 razy 1
~Marco Polo
11 Maja 2018, godzina 21:14
Oceniono 9 razy -5
~Marco Polo
Jego dwóch milicjantów robiło, jak sam o sobie mówi wychowywał się na komisariacie.
11 Maja 2018, godzina 21:12
Oceniono 10 razy -2
~Rutkowski potrzebuje ochrony hahahha
Tak panicznie się boi ludzi że potrzebuje sam ochroniarzy
11 Maja 2018, godzina 20:02
Oceniono 10 razy 0
~Detektyw ??????
Chyba jak mu jesień średniowiecza z dupy w pierdlu robili
11 Maja 2018, godzina 19:59
Oceniono 8 razy -2
~Ten pajac Rutkowski udający detektywa jest kierowcą?

Ten pajac Rutkowski wozi jako szofer swoją szefową? Kim jest jego szefowa?

Czyli amatorscy aktorzy - Rutkowski i jego ferajna - przyjechali zrobić plenerowe przedstawienie tutaj w Chojnicach! Policja przecież i tak złapała Darie bez tych aktorów. Właściwie po co cała ta ferajna przyjechała do Chojnic? Jeżeli chcieli wziąć udział w przedstawieniach zespołów folklorystycznych to spóźnili się bo te odbywały się 3 maja.

11 Maja 2018, godzina 16:48
Oceniono 23 razy 5
~widz
Dlaczego kierowcę szefowej nazywacie detektywem ? Przecież ten clown nie ma i już nigdy nie otrzyma licencji,więc nie wprowadzajcie ludzi w błąd.
11 Maja 2018, godzina 16:13
Oceniono 14 razy 4
~ocenzurowany komentarz


~W Chojnicach mamy większych złodziejów niż Daria!


W Chojnicach Leszek Bonna, Arek Finster, Staszek Skaja i jego mały pomocnik Marek Szczepański nakradli więcej niż 5 mln. złotych ze społecznego majątku. Leszek Bonna (z pomocą rodziny) nakradł dziesiątki milionów złotych ze społecznego majaku chojnickiego szpitala!

Daria w porównaniu do tych skorumpowanych gagatków nakradła groszowe sumy!

11 Maja 2018, godzina 15:42
11 Maja 2018, godzina 15:55
11 Maja 2018, godzina 16:08
Oceniono 34 razy 10
~maja
królowa i co jeszcze. Złodziejka psychopatka bez skrupółow
11 Maja 2018, godzina 14:40
Oceniono 12 razy 6
~Ten pajac Rutkowski to chyba objazdowy komediant?

Dwójka pajaców w maskach i kilka nadajników radiowych ustawionych do zdjęcia z tym pajacem ubranym w ciemne okulary i bluzę na której brakuje już miejsca na nowe naszywki z reklamami! Do pełnego propagandowego zdjęcia brakuje mu jedynie helikoptera nad głową i czołgu za jego plecami!

Czy ten Rutkowski to objazdowy kabaret na występach w Chojnicach?

A Daria - królowa wyłudzeń bankowych na Wybrzeżu - być może na jakiś czas zapisze się do jakiegoś katolickiego zakonu i wyjaśni, że pożyczki były przeznaczone na dzieła kościoła i to wystarczy w Polsce by została w pełni uniewinniona i oczyszczona z zarzutów! Emeryci i tak przecież przekazali by swoje wszystkie oszczędności i uzyskane pożyczki na kościół i na kler katolicki!

W końcu kościół katolicki ma prawo łupić, wyłudzać, i okradać państwo polskie i polaków bezkarnie - wiec czemu nie Daria?


11 Maja 2018, godzina 13:10
Oceniono 32 razy 16
~Jaki detektyw ????????
Rutkowski to nie jest detektyw bo nie ma licencji dlaczego wprowadzacie ludzi w błąd!!!!!!!!!!
11 Maja 2018, godzina 13:09
Oceniono 18 razy 4
~Edek
Jeśli ona to królowa wyłudzeń to ten typ na zdjęciu to król obciachu.

Co tam król, cesarz.
11 Maja 2018, godzina 12:21
Oceniono 31 razy 15

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 376.00 388.00 DKKDKK 57.10 58.60
EUREUR 427.00 439.00 RUBRUB 5.50 6.40
CHFCHF 374.00 389.00 NOKNOK 43.40 44.90
GBPGBP 490.00 503.00 SEKSEK 39.90 41.40
Aktualizacja: 2019-02-22 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.50 384.50 DKKDKK 57.60 58.20
EUREUR 431.00 435.00 RUBRUB 5.60 6.20
CHFCHF 379.00 385.00 NOKNOK 43.90 44.50
GBPGBP 495.00 500.00 SEKSEK 40.40 41.10
Aktualizacja: 2019-02-22 18:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy jesteś za podwyższeniem opłat w strefie płatnego parkowania?
Ceny paliw2019-02-20

E95 E98 ON LPG
BP 4.74 zł 5.09 zł 4.96 zł 1.99 zł
Circle K 4.71 zł - 4.93 zł 1.96 zł
Lotos Optima 4.71 zł - 4.93 zł 1.96 zł
MZK 4.7 zł 4.85 zł 4.92 zł 2.02 zł
Orlen 4.72 zł 4.99 zł 4.94 zł 1.97 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij