Poniedziałek, 12 Kwietnia 2021 | Imieniny: Juliusza, Lubosława, Wiktoryny ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Tekst Agata Wiśniewska, fot. nadesłane

Wjechała pod wyprzedzające auto

 

Do groźnie wyglądającej kolizji doszło wczoraj (23.02) chwilę po godz. 15 na drodze wojewódzkiej nr 212 na wysokości Kopernicy. Auto prowadzone prze 46-letnią chojniczankę przewróciło się na pobocze, po tym jak kobieta wjechała pod wyprzedzającego volkswagena.

 

- Kierująca samochodem marki renault niedostatecznie upewniła się  wykonując manewr skrętu w lewo, w wyniku czego doszło do zderzenia z prawidłowo wyprzedzającym grupę pojazdów Volkswagenem Crafter, w następstwie czego doszło do uszkodzenia tych pojazdów - informuje st. sierż. Justyna Przytarska rzecznik prasowy chojnickiej policji.
Za kierownicą większego z pojazdów siedział 33-letni mieszkaniec Chojnic, zarówno jemu jak i kobiecie prowadzącej renault, które przewróciło się na bok nic się nie stało. Obyło się bez interwencji pogotowia i straży pożarnej.
Policjanci przybyli na miejsce zdarzenia przebadali kierujących na zawartość alkoholu. - Byli trzeźwi. Policjanci po rozstrzygnięciu kwestii na miejscu zdarzenia zaproponowali mandat karny sprawczyni. 46-letnia chojniczanka nie zgodziła się z decyzją policjantów. Sprawa zostanie rozwiązana w sądzie - mówi sierż. Przytarska.
Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

29 komentarzy

~do yyy
Po pierwsze Stop zabójcom drogowym udowodnił że kierowca Craftera wbrew słowom Pani rzecznik Policji NIE BYŁ "PRAWIDŁOWO wyprzedzającym grupę pojazdów".


CO DO SĄDÓW Owszem zdazaly sie "dziwne":-) orzeczenia sądów w tym temacie (szczegolnie nizszych instancji)...jednak najnowsze orzecznictwo Sądu Najwyższego porządkuje ten temat... "Z obszernego wywodu, towarzyszącego decyzji Sądu Najwyższego, dowiadujemy się m.in. o braku wymogu "aby każdy manewr połączony z zachowaniem szczególnej ostrożności polegał na upewnianiu się, czy inny uczestnik ruchu drogowego nie narusza obowiązujących go reguł tego ruchu." A kierujący, .. ma prawo ... oczekiwać respektowania przez innych uczestników ruchu drogowego tych obowiązków, które z kolei na nich nałożył ustawodawca w takiej właśnie sytuacji drogowej".
25 Maja 2018, godzina 09:52
Oceniono 30 razy 14
~paragraf
Jak można wskazać jako winną kierującą w tym przypadku? Skoro wyprzedzał grupę samochodów, to nie miał dostatecznej widoczności (nie widział co się dzieje na początku kolumny)! Dobrze, że ta Pani nie przyjęła mandatu.
25 Maja 2018, godzina 09:06
Oceniono 52 razy 6
~yyy
Polecam lekturze dwa orzeczenia sądów w omawianej materii:
- Sądu Rejonowego w Toruniu, sygn. akt: XII W 60/15, gdzie mamy uzasadnienie ukarania kierowcy, który skręcał w lewo i został "stuknięty" przez nieprawidłowo wyprzedzający pojazd.
- Sądu Najwyższego, sygn. akt: III KK 151/05, gdzie mamy uzasadnienie uniewinnienia w podobnym przypadku, w którym sąd dopatrzył się ostatecznie okoliczności wyłączających winę.

Mówimy tu o art. 22 PORD
Art. 22. 1. Kierujący pojazdem może zmienić kierunek jazdy lub zajmowany pas ruchu tylko z zachowaniem szczególnej ostrożności.
2. Kierujący pojazdem jest obowiązany zbliżyć się:
1) do prawej krawędzi jezdni - jeżeli zamierza skręcić w prawo;
2) do środka jezdni lub na jezdni o ruchu jednokierunkowym do lewej jej krawędzi - jeżeli zamierza skręcić w lewo.
3. Przepisu ust. 2 nie stosuje się, jeżeli wymiary pojazdu uniemożliwiają skręcenie zgodnie z zasadą określoną w tym przepisie lub dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku.
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
5. Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru.


Najważniejsze pogrubiłem. Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu pasem, na który zamierza wjechać. Nie jest napisane "prawidłowo jadącemu pojazdowi". Ma obowiązek ustąpić KAŻDEMU pojazdowi, nawet jeśli kretyn będzie jechał pod prąd. O ile zatem mamy fizyczną możliwość to zauważyć (a mamy przecież lusterka i przed manewrem powinniśmy z nich korzystać) to sprawa wydaje się jasna.

Oczywiście nie wyłącza to winy kierowcy, który za nieprawidłowe wyprzedzanie również powinien zostać ukarany.

Co innego, gdy udowodnimy, że przy zachowaniu zdrowego rozsądku nie mogliśmy przewidzieć ani zapobiec zdarzeniu. O tym właśnie wspomina Sąd Najwyższy.
25 Maja 2018, godzina 09:01
Oceniono 12 razy 4
~do Blacky
Ty Blacky widzę, że jesteś właśnie takim piratem drogowym, królem szos, który za nic ma bezpieczeństwo na drodze oraz zdrowie i życie innych kierowców. Liczysz się ty, twój jakże cenny czas i oczywiście nic poza tym. Życzę tobie, abyś na drodze spotkał większego pirata niż ty sam jesteś, może wtedy dopiero zrozumiesz, o czym mowa.
25 Maja 2018, godzina 08:44
Oceniono 44 razy 8
~Stop zabójcom drogowym
Wyprzedzanie to jeden z najbardziej niebezpiecznych manewrów na drodze, często bardziej niż nadmierna prędkość. Jest przyczyną wielu tragicznych wypadków,często kończących się śmiercią. Uprzejmie prosimy policję o nie promowanie tak niebezpiecznych manewrów, jak np. wyprzedzanie zwalniającej przed nami kolumny pojazdów.
25 Maja 2018, godzina 07:57
Oceniono 44 razy 12
~do ~Stop zabójcom drogowym
A ty siedziałeś obok i oczywiście wiesz jak było ...skoro kierujący Volkswagenem był w trakcie wyprzedzania, to obowiązkiem Pani z Renault było upewnienie się czy może dokonać manewru skrętu w lewo...poza tym dużo jeżdżę i nieraz się spotkałem że podczas wyprzedzania, kierowcy nagle włączają kierunkowskaz i skręcają, nie upewniając się czy nie są wyprzedzani...nie chcę rozsądzać kto był winny w tej sytuacji, ale siedząc w fotelu nie wiemy jak było i kto zawinił i niech rozstrzygnie to sąd, a swoje przepisy schowaj do kieszeni....pozdrawiam
25 Maja 2018, godzina 07:46
Oceniono 56 razy -2
~Blacky
Przecież to logiczne, że przed skrętem w lewo upewniamy się czy:
- nie jedzie nic z przeciwka
- nikt nas nie wyprzedza

TYM BARDZIEJ jeżeli ma to miejsce poza terenem zabudowanym, w lesie, w polu, gdzie poruszamy się samochodami ze znaczną prędkością na tzw. "trasie".

Przesiądźcie się kurła na autobusy miejskie, bo nawet roweru bym wam nie dał.

Doprowadzicie ostatecznie do tego, że będziemy poruszać się ze średnią prędkościa 30km/h na terenie Polski, a przejazd z nad morza w góry potrwa 3 dni.

Wyobraźni trochę i myślenia za kierownicą.

**Prowadzenie samochodu nie jest wcale takim prymitywny zajęciem jak wszystkim się wydaje, podchodźcie wsiadając za kółko do tej czynności "poważnie", a nie jakbyście siadali na klozecie w łazience i nic was nie obchodzi.
25 Maja 2018, godzina 07:45
Oceniono 51 razy -3
~Stop zabójcom drogowym
Z samego działu o wyprzedzaniu znajdziemy parę przepisów które złamał kierowca craftera

KODEKS DROGOWY
Dział

(Art. 24) Ruch pojazdów - Wyprzedzanie
Dział: II-3. Ruch pojazdów
Rozdział 3
Ruch pojazdów
Oddział 6

Wyprzedzanie

Art. 24. 1. Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:

1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
ZŁAMANY, KIEDY WYPRZEDZASZ GRUPĘ POJAZDÓW NIE MASZ ODPOWIEDNIEJ WIDOCZNOŚCI!

3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.
ZLAMANY, w artykule nie ma słowa o tym że skrecajaca w lewo nie włączyła kierunkowskazu.
Ps a jeśli kierowca craftera tego nie widział to tylko potwierdza że złamał punkt 1 o odpowiedniej widocznosci

2. Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu zachować szczególną ostrożność..
ZLAMANY, CZY POLICJA CHCE NAM WMÓWIĆ ŻE WYPRZEDZANIE KILKU ZWALNIAJACYCH PRZED NAMI AUT TO SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ?

5. Wyprzedzanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo, może odbywać się tylko z jego prawej strony.

ZLAMANY, NO COMENTS
25 Maja 2018, godzina 07:23
Oceniono 40 razy 8
~Stop zabójcom drogowym
" z prawidłowo wyprzedzającym grupę pojazdów Volkswagen em crafter"? ... Prawidłowe wyprzedzanie grupy jest tak samo prawidłowe jak jazda pod wpływem... Kierowca tego wolkswagena złamał co najmniej kilka przepisów ruchu drogowego nawet jeśli nie przejechał podwójnej ciągłej!!
25 Maja 2018, godzina 06:48
Oceniono 49 razy 3
~Hm
Ciekawe jak liczna była grupa tych wyprzedzanych pojazdów i jak policja sprawdziła czy manewr wyprzedzania nie rozpoczął się na podwójnej ciągłej?
25 Maja 2018, godzina 06:35
Oceniono 41 razy -3
~Gość
Pytanie do fachowców jeżeli chce skręcić w lewo to mam się najpierw dać wyprzedzić wszystkim czy tylko tym którym się najbardziej spieszy? Albo spytam inaczej czy naprawdę kiedy zobaczę że auto przede mną kierunkowskazem sygnalizuje zamiar skrętu w lewo to zamiast zwolnić mam dodać gazu i go wyprzedzić? A może jak widzę to nie mogę ale jak nie widzę bo wyprzedzam cała kolumnę aut to mogę? Jeśli dobrze rozumiem Pani chciała skręcić w lewo, nie ma mowy że nie zasygnalizowala kierunkowskazem takiego manewru.. Musiała zwolnić przed manewrem bo kat planowanego skrętu to 90stopni.. Auta za nią też zwolniły.. 1,2 nie wiem ile ale powstała cytując Panią rzecznik kolumna... Crafterowi się spieszylo, niezainteresowalo go skad i jak powstała ta kolumna, dlaczego wszyscy zwalniają... Niewidzial...Rura i wyprzedzam... nie upewniajac się czy możliwe jest bezpieczne wykonanie manewru wyprzedzania.. A mandat dla Pani bo nie zauważyła (mimo być moze nawet najszczerszych chęci) że jedno z kilku aut za nią nagle zaczęło wyprzedzać?
25 Maja 2018, godzina 00:29
Oceniono 41 razy 13
~Dla wielu chojnickich kierowców przepisy ruchu drogowego to abstrakcja!

Większym problemem kierowców jest elementarny brak logiki - brak zrozumienia podstawkowych praw fizyki - bezwładności, grawitacji, energii kinetycznej, i prostego faktu, że dwa różne obiekty nie mogą bezkolizyjnie okupować tego samego miejsca w czasoprzestrzeni! Największym błędem wielu kierowców jest jazda z prędkościami większymi niż pozwalają na to warunki drogowe i ograniczone umiejętności kierowcy, który nie jest w stanie kontrolować swojego pojazdu!

Brak logiki i wiedzy jest kosztowny - czasami kosztem jest życie ludzkie - bo koszty materialne napraw są przy każdym wypadku plus dochodzą inne koszty - jak chociażby koszty sądowe, koszty najęcia prawników, odzyskanie prawa jazdy, mandaty.

24 Maja 2018, godzina 15:57
Oceniono 14 razy 4
~hm
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
24 Maja 2018, godzina 12:13
Oceniono 36 razy -10
~misiu
baba za kierownica
24 Maja 2018, godzina 12:05
Oceniono 46 razy 12

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 377.00 389.00 DKKDKK 60.00 61.50
EUREUR 447.00 459.00 RUBRUB 4.80 5.70
CHFCHF 404.00 419.00 NOKNOK 43.70 45.20
GBPGBP 515.00 530.00 SEKSEK 43.60 45.10
Aktualizacja: 2021-04-12 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 380.00 385.00 DKKDKK 60.40 61.20
EUREUR 451.00 456.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 409.00 416.00 NOKNOK 44.20 45.00
GBPGBP 520.00 527.00 SEKSEK 43.80 44.60
Aktualizacja: 2021-04-12 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy odczuwasz niepokój w związku z trwającą pandemią koronawirusa i wynikającymi z tego ograniczeniami?
Ceny paliw2021-04-08

E95 E98 ON LPG
BP 5.44 zł 5.79 zł 5.29 zł 2.67 zł
Circle K 5.39 zł - 5.24 zł 2.64 zł
Lotos Optima 5.41 zł - 5.26 zł 2.66 zł
MZK 5.35 zł 5.4 zł 5.24 zł 2.67 zł
Orlen 5.44 zł 5.77 zł 5.29 zł 2.67 zł
PKS 5.4 zł - 5.24 zł 2.67 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij