Czwartek, 21 Marca 2019 | Imieniny: Benedykta, Lubomiry, Lubomira | Pogoda: °C, hPa, wiatr km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Czerwona kartka za styl

Od radnej Mirosławy Daleckiej podczas wczorajszej sesji absolutoryjnej rady powiatu. Nie tylko ona miała uwagi do zarządu. Festiwal populizmu - tak na krytykę opozycji odpowiada wicestarosta.


Budżet powiatu chojnickiego na koniec 2017 roku zamknął się kwotami 116,5 mln zł po stronie dochodów (98,8 % planu) i 115,9 mln (93,8 %) wydatków. Na koniec roku zadłużenie powiatu wynosiło 16,5 mln zł. Wątpliwości co do prawidłowego wykonania planu finansowego nie miała radna Mirosława Dalecka. - Gdyby absolutorium było dla pani skarbnik, na pewno miałaby moje votum zaufania - mówiła na wczorajszej sesji, ale pokusiła się też ocenę działalności zarządu powiatu. Wcześniej, jak stwierdziła, ów styl działania na sesji potwierdził tylko radny Mariusz Paluch, były członek zarządu. Zamiast składać pytania do zarządu, skierował je do radnej Daleckiej komentując jej wcześniejsze zapytania, w którym powoływała się na sygnały od mieszkańców powiatu.

Reklama | Czytaj dalej »

- Co pani je, czy się suplementuje, czego słucha, że jest tak wszechstronną osobą, słyszy pani głosy, bo ja też bym tak chciał.

- Co pani je...

Dalecka zwróciła uwagę, że takie podstępowanie jest niezgodne ze stautem i w tej sytuacji powinien zareagować przewodniczący rady Robert Skórczewski. - Pan radny Paluch ma tendencję do tego, żeby mnie bardzo często atakować i obrażać.

Pierwszym podjętym wątkiem była ubiegłoroczna nawałnica. - Niepokojące jest to, że pan starosta do dnia dzisiejszego nie przedstawił wyników kontroli NIK-u po nawałnicy, gdzie gmina Czersk w tym samym czasie ją miała, umieściła na BIP-ie i przekazała informacje. A pan starosta, który jest szefem obrony cywilnej nie przedstawił, a obiecal, że to zrobił.

Dalecka ganiła też za kiepską współpracę z gminą Czersk. Przykład to choćby brak remontu drogi powiatowej do Łukowa i zgody na mniejsze wkład ze strony gminy, która mocno ucierpiała w nawłanicy. - Pan Marek Jankowski, etatowy członek zarządu, też bardziej powinien zabiegać o gminę, w której mieszka.

Wśród zarzutów były jeszcze brak pomysłu na poprawę wyniku finansowego szpitala i nieuzasadnione podwyżki dla jego dyrektora oraz zawirowania na stołkach zarządu, które wpływają, zdaniem radnej, na jego zły wizerunek. - Od pierwszej sesji, ale w zeszłym roku również, bo były powoływania, po dwóch tygodniach odwoływania. A także to, że radni z koalicji rządzącej pracowali na mieniu powiatu, no i w końcu złożyli swoje mandaty.

- Od pierwszej sesji...


Mirosława Dalecka odniosła się też do stylu odpowiedzi zarządu w kierunku opozycji. - Zamiast merytorycznych odpowiedzi w trudnych tematach próbuje się radnych zbyć, zdyskredytować, obrażać, stosuje się wycieczki personalne, często też polityczne, co jest niegrzeczne, nieeleganckie, a wręcz aroganckie.

- Zamiast merytorycznych wypowiedzi...


Leszek Redzimski z Platformy Obywatelskiej, deklarował co prawda poparcie budżetu, ale przy tym uwagi do działalności zarządu. Także zaczął od nawałnicy. - Chodzi o podejście do tego tematu na tej sali. Straty wizerunkowe, które poniósł powiat są nie do odrobienia - wyłączone komputery o 14 w piątek i czekanie w blokach startowych. We wrześniu miałem wrażenie, że siedzę na meczu przegranym przez Polaków i słyszę: - Polacy, nic się nie stało.

- Prosiłbym o trzy rzeczy...


Radnym, podobnie jak przedmówczyni, nie podobał się roszady w zarządzie i dyskredytowanie dociekliwych radnych. - Prosiłbym o trzy rzeczy, żebyście porzucili dogmat o nieomylności zarządu, nabrali dystansu do samych siebie i więcej szacunku dla dociekliwych radnych, bo od tego jesteśmy, żeby was kontrolować.

Maciej Jakubowski również pytał o relacje z gminą Czersk. - Dlaczego gmina Chojnice potrafi przekazać blisko 2 mln zł, Brusy ponad milion, gm. Czersk zaledwie 600 tys. zł, jak tyle co 10-krotnie mniejsza gmina Konarzyny. Co zrobić by Czersk nie odstawał w tych relacjach?

- Dlaczego gmina Chojnice...


Stanisław Skaja w zasadzie cieszył się z poparcia dla budżetu. - Dużo do zarządu zarzutów nie ma, do radnych, że ktoś atakuje. Przecież pani też atakuje i czasami jest tak, że na atak też odpowiada się atakiem. Bo nie można czasami bezkrytycznie przyjąć pani słów. (...) Niech się pani tak do końca nie martwi o tych mieszkańców, bo my wykonujemy to, co możliwe w naszym zakresie.

- Dużo zarzutów nie ma...


- Jeżeli chodzi o nawałnicę, to z nieba nam spadła na głowę. Nikt tego nie przewidywał - zaczął starosta. W kwestii nieprzekazania alertu 11 sierpnia stwierdził nawet, że prasa kłamie.             - Powielono informację jedną, która faktycznie zdenerwowała wszystkich, bo tak się nie powinien wypowiedzieć szef zarządzania kryzysowego. Powiedział, trudno.

- Prasa kłamie...

Skaja stoi na stanowisku, że protokół wstępny kontroli NIK dotyczącej zarządzenia kryzysowego nie musi być opublikowany i poczeka z tym na główny raport. W międzyczasie, jak poinformował włodarz, cały system alarmowy uległ całkowitej zmianie. Teraz wszelkie ostrzeżenia pogodowe pojawiają się na pasku na stronie internetowej starostwa.

- Proszę zobaczyć, jak niektóre zarządy były wybierane cztery lata temu. I to w województwach, trzy dni wybierano - starosta zestawił to z wyborami zarządu w powiecie, dodając, że wojewoda nie dopatrzył się w tym przypadku nieprawidłowości w powtórzonym głosowaniu.

- Proszę zobaczyć, jak niektóre zarządy...

Członek zarządu Marek Jankowski, były burmistrz Czerska, przyznał, że nie ma żadnej współpracy powiatu z burmistrz Czerska Jolantą Fierek. Krytykował też sposób wydatkowania pieniędzy w tamtejszym samorządzie.

Wicestarosta Marek Szczepański przytoczył cytat z wikipedii. - Istotą absolutorium jest brak zastrzeżeń do prowadzonej przez zarząd gospodarki finansowej, a nie zaufanie do polityki i programu. - Jeśli chodzi, o wykonanie budżetu to zarząd jest ten zły, ale pani skarbnik jest dobra. Wiem, że trudno doceniać zarząd powiatu, to państwo jako opozycja robicie sobie festiwal populizmu, czyli mieszkańcom przedstawiacie najstraszniejsze i najtragiczniejsze dane - szpital zadłużony na 65 mln zł.

- Wykonanie budżetu...


Odniósł się też do wcześniej postawionych przez radną pytań o procesy z Mariuszem Sobolem, z którym powiat zawarł porozumienie dotyczący przebudowy dróg wokół niedoszłej galerii przy ul. Zielonej. Wicestarosta tłumaczył, że ciągle trwają i nieprawda, że wiążą się z potężnym odszkodowaniem.

- Ja bym chciał podziękować pani Daleckiej za czerwoną kartkę, bo dostać ją od rezerwy (radna weszła do rady w trakcie kadencji w miejsce wybranego na posła Aleksandra Mrówczyńskiego - przyp. red.), to myślę, że jest bardzo zaszczytne. Dziękuję - zakończył Szczepański.

- Ja bym chciał podziękować pani Daleckiej...

Ostatecznie za absolutorium głosowało 14 rajców, dwoje było przeciw - Mirosława Dalecka i Marek Szmaglinski. Wstrzymał się Sławomir Rząska - nowo zaprzysiężony radny, który wszedł w miejsce Małgorzaty Kaczmarek i podkreśla, że chce być radnym niezależnym. Zenon Bieliński natomiast nie wziął udziału w głosowaniu.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

24 komentarzy

~czas ery 311 i jego kupmli ze spadochroniarzem z czerska
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 22:05
Oceniono 45 razy -25
~Z INNEGO PORTALU
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2018, godzina 23:19
Oceniono 63 razy -25
~Pseudomonas aeruginosa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2018, godzina 15:31
Oceniono 63 razy -25
~Pseudomonas aeruginosa
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
28 Maja 2018, godzina 10:36
Oceniono 69 razy -25
~wyborca
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 23:06
Oceniono 89 razy -25
~zawsze czytam i podziwiam komentarze radnej Marzenny Osowickiej
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 22:49
Oceniono 101 razy -25
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 16:14
Oceniono 135 razy -25
~ja nie moge
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 15:47
Oceniono 87 razy -25
~Widać, że radna Dalecka jest zawsze przgotowana na sesjach
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 14:47
Oceniono 97 razy -25
~cała prawda o ograniczonym bezradnym powiatowym
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 12:51
Oceniono 93 razy -25
~podatnik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 10:10
Oceniono 83 razy -25
~Jarema ty głupi ośle!
Nie wiem co brałeś, ale zmniejsz dawkę o połowę, albo zmień głupku dilera bo ten coś ci dosypuje, dlatego tak ześwirowałeś. Podnieś teraz prawą rękę i policz ile masz palców, jeżeli zobaczysz sześć to połóż się spać, ale jeżeli zobaczysz osiem w dodatku samych brudnych kciuków to natychmiast dzwoń po karetkę gdyż twój żałosny koniec na tym PIS-owskim padole ma się ku końcowi.
27 Maja 2018, godzina 09:10
Oceniono 107 razy 25
~jarema
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
27 Maja 2018, godzina 07:17
Oceniono 111 razy -25
~Ta babcia została świeżo upieczoną radną?
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2018, godzina 23:30
Oceniono 111 razy -25
~Ta władza, z którą utożsamia się paluszek to jak sam ujął sami zasrańcy
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
26 Maja 2018, godzina 23:26
Oceniono 99 razy -25

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 371.00 383.00 DKKDKK 56.50 58.00
EUREUR 422.00 434.00 RUBRUB 5.50 6.40
CHFCHF 370.00 385.00 NOKNOK 43.30 44.80
GBPGBP 490.00 503.00 SEKSEK 40.10 41.60
Aktualizacja: 2019-03-21 09:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 375.00 380.00 DKKDKK 57.00 57.60
EUREUR 426.00 429.50 RUBRUB 5.60 6.20
CHFCHF 375.00 381.00 NOKNOK 43.70 44.30
GBPGBP 494.00 500.00 SEKSEK 40.60 41.30
Aktualizacja: 2019-03-21 09:17
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy popierasz zapowiadany na 8 kwietnia strajk nauczycieli i pozostałych pracowników szkół?
Ceny paliw2019-03-19

E95 E98 ON LPG
BP 4.79 zł 5.15 zł 5.12 zł 2.1 zł
Circle K 4.79 zł - 5.09 zł 2.07 zł
Lotos Optima 4.79 zł - 5.12 zł 2.1 zł
MZK 4.76 zł 4.91 zł 5.06 zł 2.13 zł
Orlen 4.79 zł 5.04 zł 5.12 zł 2.1 zł
PKS 4.73 zł - 5.06 zł 1.99 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij