Wtorek, 21 Maja 2019 | Imieniny: Jana, Moniki, Wiktora | Pogoda: °C, hPa, wiatr km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Na sukienki, partyturę i 'prawo jazdy' na drona

Na zdjęciu od lewej Barbara Łącka, Marcin Brzeziński i Martyna Lemańczyk.

W poniedziałek (28.05) w sali obrad chojnickiego ratusza stypendia odebrali ludzie kultury. Na rozwijanie swoich talentów i pasji 16 osób otrzymało łącznie 56 tys. zł. Najwięcej, bo 8 tys. zł chojnicki fotoreporter Aleksander Knitter.Najliczniejszą grupę wśród odbierających stypendia kulturalne stanowili dzisiaj tancerze. Instruktor tańca ludowego i choreograf Wojciech Chylewski dzięki wsparciu z ratusza zaprosi chojniczan na 3. edycję Miejskiego Dnia Tańca Ludowego, sam za to będzie miał przyjemność uczestniczyć w Międzynarodowym Festiwalu Folkloru w Olsztynie. A we wrześniu nie lada wydarzenie w postaci występu zespołu Mazowsze. - Uchylam rąbka tajemnicy. To dzięki panu Wojtkowi zobaczymy ten zespół w Chojnicach - zdradził burmistrz Arseniusz Finster. Z powodzeniem na parkiecie w tańcu towarzyskim i latynoamerykańskim prezentują się Aleksandra Siegmiller i Bartosz Pozorski z Akademii Tańca Piętro Wyżej, sięgając po coraz wyższe trofea. Otrzymane środki dla Oli i Bartka to szansa na szlif pod okiem najlepszych instruktorów z kraju i zza granicy. - Środki przeznaczę także na sukienki i buty, które co roku muszę zmieniać. Na wyjazdy, turniej w Polsce i za granicą - przyznała Ola.


Chciałam podziękować za przeznaczone środki. Wykorzystam je na treningi i szkolenia z Polski i za granicyNowe stroje, warsztaty i turnieje to także cel Olivii Kwapisz i Dominika Czapiewskiego z ww. szkoły tańca. Doskonalić swe umiejętności taneczno - gimnastyczno – akrobatyczne będzie dalej 11-letnia Amelia Pawlak ze Studia Tańca Move Your Body Chojnice. - Wykorzystam pieniądze na różne obozy taneczne, najbardziej na standowy - chodzi o robienie różnych piramid - powiedziała cheerleaderka.

W "dziale muzycznym" znaleźli się Weronika Jaroszewicz, Julia Kamińska i Marcin Brzeziński. Każe z nich prezentuje zupełnie inny styl i gusta. Weronika, uczennica 11. klasy ogólnokształcącej Szkoły muzycznej I i I stopnia im. Feliksa Nowomiejskiego w Gdańsku nie wyobraża sobie życia bez fortepianu. Zamierza dalej ćwiczyć grę pod okiem najlepszych profesorów, a efekt swojej ciężkiej pracy zaprezentować w Chojnicach. Julii Kamińskiej bliska jest m.in. poezja śpiewana i muzyka filmowa. Wykonanie „L’hymne d’amour” przyniosło jej zwycięstwo na XIV Ogólnopolskich Spotkaniach z Muzyką Filmową i Musicalową "Szlagier 2018" w Bydgoszczy. Talent Julii dostrzeżono także na Kwietniowych Spotkaniach z Poezją.    - Stypendium przeznaczę na rozwijanie swoich umiejętności, tego co kocham i lubię robić, czyli warsztaty wokalne i obozy artystyczne.

Reklama | Czytaj dalej »

Po środki na wydanie trzeciej w dorobku płyty sięgnął reprezentant chojnickiej sceny metalowej zespół Mass Insanity. - Chcemy dołożyć wszelkich starań, żeby ta trzecia płyta była tą najlepszą. Materiał do niej powstawał trzy lata. Na krążku znajdzie się osiem utworów - mówił Marcin Brzeziński, wokalista. Zespół współpracujący z Fundacją Rozwoju Ziemi Chojnickiej i Człuchowskiej będzie można usłyszeć na najbliższych InterTonach. Za pieniądze z urzędu metalowcy nakręcą także klip.

Świat muzyki i plastyki połączy ponownie Maciej Jarczyński, który zamierza kontynuować projekt rozpoczęty w zeszłym roku. - Kolejnym etapem będzie stworzenie partytury na orkiestrę smyczkową. Jest to projekt intermedialny. Przy pisaniu partytury powstaną rysunki przedstawiające elementy ruchu.

Ja będę w ramach stypendium kontynuował mój projekt , który rozpocząłem w zeszłym roku, będzie to kolejny etap.


Problem związany z postrzeganiem człowieka za pomocą rzeźby (ceramika) przedstawi Barbara Łącka uzdolniona także sportowo. Wczoraj chojniczanka dobiegła jako pierwsza kobieta do mety na Biegu Tura w Człuchowie. Malowaniu na szkle w najbliższym czasie poświęci się Roman Szyszka. - Chcę pokazać różnicę miedzy tradycyjnym a współczesnym malowaniem.


Perspektywę do swych fotografii zmieni laureat wielu prestiżowych nagród, w tym Grand Press Photo. - Chcę pokazać Chojnice z lotu ptaka - zdradził Daniel Frymark. Przed chojniczaninem zakup drona i zdobycie odpowiednich uprawnień. Kurs w Trójmieście kończy się egzaminem państwowym. Efekt finalny Daniel zaprezentuje na chojnickim rynku i najprawdopodobniej mieście partnerskim Emsdetten.

Będę zajmował się fotografią. Wymyśliłem sobie taki projekt, w którym pokażę Chojnice z lotu ptaka

Kolejny znany fotograf Aleksander Knitter w ramach stypendium burmistrza planuje kilka przedsięwzięć. Wystawy, w tym dokumentującą imprezy odbywające się w ramach stulecia odzyskania niepodległości czy spotkania z młodzieżą i seniorami o fotografii. - Będę mówił krótko o fotografii, pokazywał najważniejsze zdjęcia w historii, ale też opowiadał o pracy fotoreportera w Chojnicach.
Martyna Lemańczyk pokaże z kolei artystyczną stronę fotografii.  - Robię zdjęcia czarno-białe z wykorzystaniem starych aparatów, analogów. W moim projekcie zaprezentuję różne miejsca w Europie, w których bywałam i okolice Chojnic.

Na liście stypendystów znalazł się także Krzysztof Syngierski, dziedzina - regionalistyka. Chojniczanin będzie realizował projekt "Chojnice między wojnami. Życie codzienne, niecodzienne mieszkańców", w ramach którego odbędzie m.in. prelekcje i wykłady w szkołach średnich, a także zorganizuje wystawę. Ekspozycję stworzą stare fotografie, afisze teatralne i filmowe czy wycinki z gazet.

Projekt Chojnice miedzy wojnami. Życie codzienne, życie niecodzienne


Lista stypendystów

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

2 komentarze

~Kultura zawsze na pasku władzy
Niestety, ale ludzie kultury jak zawsze na pasku władzy, bo z jednej strony można powiedzieć: docenieni, ale z drugiej - po postu nagrody dostali ci, którzy nigdy przeciwko władzy lokalnej nie podnieśli głosu. Już szczytem jest nagroda dla Frymarka i dla Knittera, i jeden i drugi udziela się w mediach, gdzie ich zdjęcia często zdobią teksty stanowiące panegiryki władzy. W skali ogólnopolskiej zresztą było i jest podobnie, takie Jandy, Olbrychskie i inne osobniki, wyciągające kasę publiczną, a jednocześnie płaszczą się przed władzą, chyba, że to polska władza, wtedy chowają głowy w piasek, ale kasę chcą dalej. Mnie takie działania jak nagradzanie Frymarka i Knitera nie tylko zniechęca do władzy, ale i do ludzi kultury. Ciche popieranie autokracji przez ludzi kultury, gdyby mieli nieco więcej rozumu i rozeznania politycznego nikt z tych ludzi by tych pieniędzy nie brał, ale biorą. Dziwi mnie postawa też Lemańczykowej, niby światowa dziewczyna, ale też bierze kasę z biednego miasteczka. Płaszczenie się przed Finsterem wszystkich ludzi kultury, to tylko kolejny dowód braku sfery obywatelkiej w Chojnicach. Gdyby były organizacje pozarządowe silne, gdyby zrzeszały ludzi, to ci ludzie kultury mieli by stypendia, nie od władzy - za jej ciche wsparcie, ale od swoich własnych stowarzyszeń. Niesmak, mam osobisty niesmak do tego co czytam i co obserwuje w sprawie ludzi kultury w Chojnicach. Nie podam im ręki, ani tym fotografom, ani tej francusko-polskiej artystce, ani temu grajkowi. Dlaczego wy - niby ludzie kultury - nie zabieracie głosu w sprawach społecznie istotnych odnoszących się do naszego miasta? Dlaczego nie krytykujecie Finstera i jego ekipy za działania antyobywatelskie? Dlaczego nie bierzecie nigdy udziału w słusznych protestach? Odpowiem wam - bo jesteście konformistami.
29 Maja 2018, godzina 09:28
Oceniono 13 razy 3
~geniusz fotografii i niedościgniony mistrz tylko 6000?
Frymark - absolutny geniusz fotografii, dawno mógł uciec do Warszawy, gdzie go wielbią i nagradzają, ale pozostał w Chojnicach i dostał tylko 6000?
Knietter więcej, bo 8000?
WTF??????

Wszystko wszystkim, ale tego mojego głosu Finster i poplecznicy już nie mają.
28 Maja 2018, godzina 18:37
Oceniono 28 razy -2

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 382.00 391.00 DKKDKK 56.60 58.10
EUREUR 427.00 435.00 RUBRUB 5.50 6.40
CHFCHF 374.00 389.00 NOKNOK 42.80 44.30
GBPGBP 486.00 495.00 SEKSEK 38.90 40.40
Aktualizacja: 2019-05-21 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 384.00 388.00 DKKDKK 57.30 57.70
EUREUR 428.00 431.50 RUBRUB 5.98 6.30
CHFCHF 378.00 384.00 NOKNOK 43.60 44.00
GBPGBP 487.00 491.50 SEKSEK 39.50 40.20
Aktualizacja: 2019-05-21 13:16
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy zagłosujesz w wyborach do Parlamentu Europejskiego?
Ceny paliw2019-05-17

E95 E98 ON LPG
BP 5.22 zł 5.58 zł 5.15 zł 2.24 zł
Circle K 5.19 zł - 5.1 zł 2.19 zł
Lotos Optima 5.22 zł - 5.15 zł 2.24 zł
MZK 5.17 zł 5.36 zł 5.1 zł 2.24 zł
Orlen 5.22 zł 5.47 zł 5.15 zł 2.24 zł
PKS 5.17 zł - 5.1 zł 2.18 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij