Czwartek, 25 Lutego 2021 | Imieniny: Almy, Cezarego, Jarosława ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Agata Wiśniewska

Chojnickie firmy chcą dokończyć przebudowę ChCK-u za 13,5 mln zł

Do tej pory modernizacja obiektu przy Swarożyca pochłonęła 5,2 mln zł. Jeśli ratusz rozstrzygnie przetarg, na siedzibę kultury wydamy bagatela 19 mln zł! Przy tym wszystkim wciąż trwają przepychanki z byłym wykonawcą - firmą RCI. Arseniusz Finster mówi o kilku milionach kar umownych, ale i fakturze, którą urząd musi uregulować...Konsorcjum firm Urbaniak Inwestycje Sp. z o.o., Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe Termowent Andrzej Gorlik i Marburk to jedyni chętni na dokończenie przebudowy ChCK-u po tym jak z placu budowy zeszła spółka RCI. Wykonawca z Poznania przed dwoma laty podjął się wykonać zadanie za 10,8 mln zł. Był wtedy najtańszym z 10 składających ofertę. Najwyższa wynosiła 17 mln zł. - My wtedy byliśmy pełni obaw, bo taką inwestycję można wykonać pewnie za 13 mln zł. Z perspektywy czasu  żałuję decyzji, że uwierzyłem firmie RCI, że jeszcze we wrześniu może zadanie wykonać. Gdybym wtedy dokonał cięcia, może byłoby inaczej - przyznaje burmistrz Arseniusz Finster.

Mimo ogłoszonego przetargu na dokończenie inwestycji, ratusz wciąż dopina sprawy z byłym wykonawcą. Jak podaje burmistrz, do tej pory rozliczenia wynoszą 5,2 mln zł. Urzędnicy wspominają o protokołach inwentaryzacji uzgadnianych kilkakrotnie ze spółką z Poznania i wyliczeniach, które trwają, a mają odpowiedzieć na pytanie, jaką sumą można obciążyć RCI za niewywiązanie się z umowy. Włodarz mówi o kilku milionach kar umownych i jednocześnie zobowiązaniach urzędu opiewających na pół miliona złotych. Te mają wynikać z faktury, na którą magistrat wciąż czeka...  - W tym 500 tys. zł jest rozliczenie umowy z RCI, czyli wszystko co zostało wykonane od września do momentu zamknięcia umowy - informuje Finster. - To głównie podwykonawcy, którzy zgłaszają swoje roszczenia - dodaje Robert Wajlonis.

Reklama | Czytaj dalej »

Dyrektor generalny ratusza szacuje, że kary mogą zamknąć się w kwocie miliona złotych. - Pan burmistrz mówi o milionach. Na chwilę obecną na pewno może tak myśleć. (...) W tej chwili służby nasze finansowe i prawne dokonują szczegółowego obliczenia, z uwzględnieniem wszelkich okoliczności - mówi Wajlonis, uprzedzając ewentualne zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej. - Najpierw tę sumę musi usłyszeć kontrahent, dopiero potem opinia publiczna.

Pan burmistrz mówi o milionach, na chwilę obecną na pewno może tak myśleć- Kary umowne dotyczą i odstąpienia  od umowy, jak również niewłaściwego wykonywania umowy. Na chwilę obecną żadnych kwot nie podam z prostej przyczyny. My je obliczamy z pietyzmem i szczegółowością. Specjalny audyt zresztą robimy w tym zakresie. One dotyczą głównie niezgłoszenia w ogóle podwykonawców, którzy wykonywali roboty i z tego tytułu będą naliczane kary umowne. Jak również niezapłacenia podwykonawcom zgłoszonym w terminie.

Kary umowne dotyczą i odstąpienia od umowy, jak również niewłaściwego wykonywania umowy.

Mimo informacji o wytężonej pracy urzędników przy inwentaryzacji, w rejestrze umów ratusza widnieje informacja, że od lutego na prace związane właśnie z inwentaryzacją  i nowym przetargiem magistrat wydał 77 tys. zł. Dokumentację projektowo-kosztorysową na dokończenie robót za 31 tys. zł wykonała pracownia Zdzisława Kufla, tj. autora projektu przebudowy ChCk-u, który swego czasu został skrytykowany przez wykonawcę za błędy projektowe mające wpłynąć na  opóźnienie robót.  Za niespełna 30 tys. zł jedna z chojnickich firm sprawdziła instalację elektryczną, kolejne 18 tys. zł kosztowało przeprowadzenie inwentaryzacji w branżach - budowlanej, sanitarnej, elektrycznej i archeologicznej.


Kiedy magistrat podejmie kroki prawne w stosunku do  byłego wykonawcy?  - Czas na wytoczenie powództwa. Zgodnie z ogólnymi regułami Kodeksu Cywilnego to są trzy lata (...) Sąd rozstrzygnie sprawę opierając się na opiniach biegłych. Stan faktyczny ustali na podstawie dokumentacji fotograficznej i zeznań świadków - informuje Wajlonis.

Czas na wytoczenie powództwa, zgodnie z ogólnymi regułami Kodeksu Cywilnego to są trzy lata

W ocenie  Arseniusza Finstera problemem dla miasta nie jest RCI, ale to czy rozstrzygnąć przetarg czy nie. Brak zainteresowania firm ogłoszonym postępowaniem  tłumaczy kumulacją unijnych inwestycji, wzrostem kosztów materiałów i pracy, a także ryzykiem związanym z dokończeniem budowy po innym wykonawcy.

Oferta na dokończenie przebudowy ChCK-u złożona przez konsorcjum firm z Chojnic jest o 34 procent wyższa od opracowanego kosztorysu (ok. 10 mln zł). Nawet, jeśli uda się uzbierać 13,5 mln zł (wg wyliczeń burmistrza do tej kwoty brakuje 3 mln zł), to wątpliwe wydaje się skończenie budowy przed jesiennymi wyborami. Włodarz rozważa nierozstrzygnięcie przetargu i jego powtórzenie z podziałem na mniejsze zadania, podkreślając przy tym, że: - To ma sens, kiedy jest jakaś konkurencyjność. Decyzję mają poprzedzić konsultacje ze skarbnikiem, komisją budżetu i radą miejską. - Budowę trzeba kontynuować. Żeby to zrobić przed zimą, trzeba jakiś przetarg rozstrzygnąć. Będę słuchał opinii rady miejskiej i komisji. Decyzja ostateczna należy do mnie. Tą odpowiedzialność poniosę ja - mówi Finster.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

17 komentarzy

~ocenzurowany komentarz


~dzięki doświadczeniu i umiejętnościom burmistrza wszystko idzie gładkoBurmistrz Arek Finster jest unikalnym w skali Polski włodarzem - prawdopodobnie jedynym takim w Europie!

Chojniczanie mogą być dumni z burmistrza bo dzięki jego doświadczeniu i umiejętnościom koszty dokończenia kinoteatru "Balturium" będą o ponad 1 mln. złotych większe niż najdroższa oferta remontu sprzed 2 lat gdy pierwotnie ogłoszono przetarg.

Czemu burmistrz miałby przeprowadzać remonty miejskich obiektów sprawnie, efektywnie, na czas, i za mniejsze pieniądze, gdy ma możliwość przeciągania terminów w nieskończoność, komplikowania, i olbrzymiego trwonienia miejskich funduszy z powodu przekraczania planowanego budżetu?

Bałagan, partactwo, ciągłe zmiany projektów i wykonawców, i poślizgi w terminie to doskonała okazja by ukryć milionowe defraudacje i korupcje związane z tą inwestycją! A chojniczanie będą mogli mieć więcej "rozrywki" obserwując powolny tok prac lub kompletny zastój podczas remontu "Balturium". Będą mogli słuchać coraz to głupszych usprawiedliwień i wyjaśnień, i będą publicznie podziwiać doświadczenie, wiedze, i praktyczne umiejętności burmistrza z 20-letnim stażem w nadzorowaniu miejskich inwestycji! To nieprzeciętna umiejętność by inwestycje, która powinna być zakończona w ciągu jednego roku umieć przeciągnąć do 3 lub 4 lat z budżetem przekroczonym o ponad 100% w porównaniu do początkowych planów!

Arek Finster to niezwykle doświadczony burmistrz!

31 Maja 2018, godzina 16:11
31 Maja 2018, godzina 16:34
31 Maja 2018, godzina 17:03
01 Czerwca 2018, godzina 17:44
Oceniono 69 razy -9
~ocenzurowany komentarz


~burmistrz tuszuje złodziejskie przewały i przekręty z remontem kinoteatru "Balturium"


W ramach remontu kinoteatru burmistrz (i kilku jego kolesiów) planował dorobić sobie parę złotych ponieważ obawia się utraty stołka burmistrza z powodu pisowskich zmian w prawie wyborczym! Według poufnych informacji od skorumpowanych kolesiów burmistrza wiadomo, że podczas prywatnych rozmów z właścicielem firmy RCI z Poznania burmistrz podobno uzgodnił, że będzie mu nadpłacał za fikcyjne prace a nadpłacone pieniądze zostaną później cichcem przekazane burmistrzowi (i kilku włączonym w te kombinacje skorumpowanym kolesiom Arka) jako jego dola z korupcyjnych przewałów i z defraudacji funduszy inwestycyjnych przeznaczonych na remont chojnickiego kinoteatru "Balturium"!

Oczywiście korupcyjna zmowa burmistrza z wykonawcą była ustna (aby nie było materialnych dowodów korupcji) lecz z obawy by w czasie formalnej rozprawy o odszkodowanie za zerwanie kontraktu nie wypłynęła ta korupcyjna zmowa, burmistrz robi wszystko by uniknąć procesowania się z właścicielem firmy RCI z Poznania - by za wszelką cenę uniknąć podczas procesu sądowego potencjalnej możliwości ujawnienia korupcyjnej zmowy pomiędzy burmistrzem i wykonawcą! Według zachowawczych (minimalnych) szacunków burmistrz planował podczas remontu kinoteatru zdefraudowanie i kradzież kwoty w granicach od 400 do 600 tys. zł. dla siebie i do podziału dla kilkorga swoich skorumpowanych kolesiów włączonych w korupcyjny spisek!

W Chojnicach każdy przecież dobrze wie, że burmistrz Arek to sądowy warchoł i pieniacz, który przez lata dla usatysfakcjonowania swojej narcystycznej przyjemności ciągnął niewinnych ludzi po sądach bez rzeczywistego powodu a jedynie pod pozorem fikcyjnych oskarżeń o pomówienie. W przypadku zerwania umowy przez firmę RCI burmistrz ma rzeczywiste i legalne powody by sądowo dochodzić odszkodowania jednak by uniknąć ujawnienia korupcyjnego spisku jaki zawiązał z właścicielem firmy RCI by zdefraudować społeczne fundusze podczas prac remontowych robi wszystko by uniknąć procesu sądowego za wszelką cenę!

Tak wiec burmistrz chroni wykonawce by uniknąć ujawnienia złodziejstwa jakiego dopuścił się osobiście podczas prac remontowych w chojnickim kinoteatrze!


11 Maja 2018, godzina 15:14
11 Maja 2018, godzina 15:36
11 Maja 2018, godzina 15:41
12 Maja 2018, godzina 19:26
29 Maja 2018, godzina 16:02
30 Maja 2018, godzina 14:48
30 Maja 2018, godzina 15:17
30 Maja 2018, godzina 16:32
31 Maja 2018, godzina 15:12
01 Czerwca 2018, godzina 16:57
Oceniono 70 razy -8
~Wiktor Forst
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
01 Czerwca 2018, godzina 10:34
Oceniono 42 razy -20
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
30 Maja 2018, godzina 13:54
Oceniono 81 razy -15
~Do krytykantów
Pewnie najlepiej zburzyć wszystko i nic nie budować w mieście. Co za kaszubskie marudy. Przerażają was koszty? Zróbcie coś w życiu to zobaczycie ile kosztuje budowa i wyposażenie. Budowa domu jednorodzinnego z wyposażeniem to wydatek rzędu 800 tysięcy złotych. Oczywiście nie myślę o altankach imitujących domy jednorodzinne budowane przy pomocy szwagra na działce rekreacyjnej. Wcale mnie nie dziwi, że finalna wartość poniesionych kosztów przy budowie i wyposażeniu ChCK zbliży się do 20 mln. Nikt temu nie jest winien oprócz prawa zamówień publicznych, które często wiąże ręce.
30 Maja 2018, godzina 11:50
Oceniono 75 razy 25
~Chrzykowianin
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 23:21
Oceniono 80 razy -20
~No tak kumple wyremontują, ale kończy się kadencja
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 22:01
Oceniono 82 razy -20
~na taczce wywieźć tego g..ja
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 21:09
Oceniono 74 razy -20
~GOŚĆ
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 20:59
Oceniono 70 razy -20
~Kabel
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 18:27
Oceniono 68 razy -20
~pan
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 17:25
Oceniono 64 razy -20
~o co chodzi?

~Marco Polo
Firma Urbaniak to ULUBIONA firma Burmistrza, ma jej dużo do zawdzięczenia.
Wszyscy wiedzą o co chodzi a jak nie wiesz to chodzi o...
29 Maja 2018, godzina 16:56


Odpala parę groszy w łapę?
Finansuje wskazane cele lub projekty?
Personalnie świadczy wskazane usługi?
29 Maja 2018, godzina 16:59
Oceniono 48 razy 10
~Marco Polo
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 16:56
Oceniono 66 razy -20
~:-DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 16:48
Oceniono 72 razy -20
~logik
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
29 Maja 2018, godzina 16:37
Oceniono 65 razy -21

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 378.00 DKKDKK 59.70 61.20
EUREUR 445.00 457.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 402.00 417.00 NOKNOK 43.20 44.70
GBPGBP 513.00 529.00 SEKSEK 44.00 45.50
Aktualizacja: 2021-02-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 373.00 DKKDKK 60.20 61.00
EUREUR 449.00 453.00 RUBRUB 4.70 5.70
CHFCHF 406.00 413.00 NOKNOK 43.30 44.10
GBPGBP 516.00 524.00 SEKSEK 44.30 45.10
Aktualizacja: 2021-02-25 18:48
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy dotacja w wysokości 5 tys. zł z urzędu miejskiego byłaby dla Ciebie wystarczającą zachętą do wymiany źródła ciepła na bardziej ekologiczne?

Ceny paliw2021-02-22

E95 E98 ON LPG
BP 5.08 zł 5.44 zł 4.94 zł 2.55 zł
Circle K 5.03 zł - 4.89 zł 2.53 zł
Lotos Optima 5.04 zł - 4.91 zł 2.53 zł
MZK 4.92 zł 4.98 zł 4.79 zł 2.42 zł
Orlen 5.08 zł 5.38 zł 4.94 zł 2.53 zł
PKS - - - -

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij