Piątek, 22 Czerwca 2018 | Imieniny: Pauliny, Sabiny, Tomasza | Pogoda: 15°C, 1014 hPa, wiatr 17.6 km/h    | zobacz prognozę » ch24 na komórkę
Strona głównaChojnice
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Order, legitymacja i dodatek dla działaczy opozycji antykomunistycznej

Ich posiadacz Ignacy Guenther, pierwszy poseł po 89' z naszego regionu, zachęca rodziny innych działaczy do zgłaszania się do IPN-u. Dzięki specjalnej ustawie mogą liczyć także na comiesięczny kilkusetzłotowy specjalny dodatek do końca życia, ale też szybszy dostęp do lekarza. Na razie pan Ignacy jest jedynym posiadaczem legitymacji w regionie.


Ustawa o działaczach opozycji antykomunistycznej oraz osobach represjonowanych z powodów politycznych  weszła w życie jeszcze w 2015 roku. Dopiero w zeszłym roku Ignacy Gunether napisał do IPN i po pięciu miesiącach przysłali mieszkańcowi Nowego Dworu order i legitymację, a także przyznali dodatek do emerytury - 414 zł. - Ja nie pracowałem dla zasług, tylko dla idei, bo taka była potrzeba. Nawet się tego orderu nie spodziewałem, bo nie było tego w ustawie - zaznacza działacz opozycji, który chciałby, żeby informacja była rozpowszechniona możliwie szeroko. Zwłaszcza, że dodatek mogą dostać wdowa czy dzieci.

Reklama | Czytaj dalej »

- Pan Borowski, działacz Solidarności, w telewizji podsumował, że nam po 28 czy 29 latach dali 400 zł, a esbekom tylko zabrali 2 tys. zł i jest wielki krzyk, a przecież ci ludzie byli internowani, nie mieli pracy i jakoś musieli żyć - mówi Guenther. - Ci ludzie przecież torowali drogę do wolności i nie było im łatwo.

- Pan Borowski, działacz Solidarności...


Jak wspomina, niełatwo było zorganizować jakiś wiec, a działania były sabotowane przez służby. Zawsze pierwszym pytaniem stawianym przez podstawioną osobę było to o stosunek posła do kwestii aborcji, które miało zaognić atmosferę już na początku i pozwolić zejść dyskusji z właściwych torów.

- Dziesiątki, a może nawet setki godzin, w różnych miejscach, gdzie się tylko dało, byłem przesłuchiwany. Na szczęście kierowałem się maksymą, by niczego nie podpisywać - mówi były poseł i działacz rolniczej Solidarności, któremu udało się uniknąć internowania.

Tamte czasy wspomina także Zbigniew Szczepański, który wczoraj świętował jubileusz pracy na stanowisku wójta gminy Chojnice. - 28 lat temu we współpracy z panem posłem Ignacym Guentherem, z tym ruchem demokratycznym, solidarnościowym, to przede wszystkim ja byłem wskazany przez nich na tego wójta.

- 28 lat temu we współpracy...


Włodarz pozwala sobie przy tej okazji jeszcze na małą dygresję, iż nie ocenia ludzi przez pryzmat przynależności, ale działania. - Dzisiaj gardzę ludźmi, którzy kiedyś byli w PZPR, a dzisiaj są wielkimi działaczami skrajnej prawicy.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Podobne tematy:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

21 komentarzy

~Aldo
,,w wielu miejscach byłem przesłuchiwany, byłem na liście do internowania,, i co dalej panie Ignacy ? Smacznie pan spał do południa, razem z J.K. Zabawni patrioci. Ale warto było ,,łeb,, nastawić za 414 zł.
18 Czerwca 2018, godzina 22:34
Oceniono 77 razy 13
~bon ton
Kundelek z ciebie. Gdy się dowiesz, że nie pisze tego emeryt lub kobieta, to zapewne skulisz ogonek pisiorku ? Czy ty przedstawicielu ciemnego ludu wiesz aby co to IP ?
17 Czerwca 2018, godzina 18:59
Oceniono 98 razy 10
~Namierzą cię lewaku
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Czerwca 2018, godzina 17:07
Oceniono 100 razy -18
~Wynoś się pajacu
Taki z ciebie zindoktrynowany dureń, że nawet nie wiesz, iż PiS nie jest prokatolickie, a tylko wykorzystuje ogłupiony elektorat.

Dlatego nie jestem zwolennikiem PiS, bo to nie prawica, a takie same ekoczubki jak ty. PiS niszczy łowiectwo i popiera neonazistowski rząd Ukrainy. To takie same lewaki jak ty, ale ty tego nie rozumiesz, bo (jak udowodniłeś pod każdym tematem) ty nie wiesz nic kompletnie! Dno!
17 Czerwca 2018, godzina 17:05
Oceniono 100 razy -6
~bon ton
Pisiorek wrócił z kościółka ? Aku podładowane, padlinożerca szuka zagrychy na forach.


17 Czerwca 2018, godzina 15:20
Oceniono 100 razy 16
~Antytroll
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
17 Czerwca 2018, godzina 12:09
Oceniono 109 razy -21
~max
https://www.msn.com/pl-pl/wiadomosci/polska/były-opozycjonista-nie-przyjął-odznaczenia-od-dudy-długa-lista-powodów/ar-AAyKq68?ocid=spartandhp
Czas prawdziwych bohaterów TRWA. Warto poczytać.
17 Czerwca 2018, godzina 09:26
Oceniono 93 razy 31
~B.K.
Teraz dzięki panu Ignacemu będzie szturm n IPN, a następnie szturm na kasę. Za waleczność, za odwagę, a tym samym przybedzie nam ,,zbowidowców,,. Najważniejsze to to, że zmniejszą się kolejki do lekarzy. PiS to ma głowę nie od parady !!!
12 Czerwca 2018, godzina 21:07
Oceniono 132 razy 54
~kotek, ty o rzetelności "wiesz" wszystko
Komentarz słabo oceniony przez użytkowników. [rozwiń]
12 Czerwca 2018, godzina 11:15
Oceniono 132 razy -44
~Ta BLACHA to nie jest żaden order.
Tylko "Odznaka honorowa działacza opozycji antykomunistycznej, lub osoby represjonowanej z powodów politycznych" ustanowiona 20 marca 2015r. Takie to jest rzetelne to wasze pożal się Boże dziennikarstwo, tego pożal się Boże portalu. Piszecie żeby pisać, piszecie dla ciemnego ludu i ten lud łyka to co nasmarujecie jak bocian żabę.
12 Czerwca 2018, godzina 09:16
Oceniono 136 razy 44
~Patriota
Urodzeni w PRL-u dzisiaj muszą żyć w burdelu.
11 Czerwca 2018, godzina 09:15
Oceniono 140 razy 54
~Gość
Teraz k...wa my. Właśnie dorwali się do koryta !!! Teraz następni będą chłeptać. A, co to za nazwisko, trudno wymówić.
10 Czerwca 2018, godzina 00:43
Oceniono 164 razy 64
~M.K
Ja pani pośle ,antykomunisto nigdy nie wstąpiłem w szeregi PZPR. Pamiętam P. Posła jak ciągle bywał w gminie Chojnice a to u Naczelnika/....PZPR../, a to panią sekretarz komitetu gminnego PZPR...../obecnie radna powiatu..?!/ Nie było widać tego antykomunistycznego nastawienia..?!! Pan ma dodatek i łatwiejszy dostep do słuzby zdrowia a ja soje w kolejkach - rok czekam na rehabilitację, za 45 lat uczciwej pracy mam 1823zł!?! Co pan mi ku.... wywalczył?!
09 Czerwca 2018, godzina 17:57
Oceniono 182 razy 74
~W roku 1984
taki bojownik o wolność i demokrację otrzymuje medal "40-sto lecie PRL", no nie mogę uwierzyć!
08 Czerwca 2018, godzina 18:49
Oceniono 190 razy 74
~kola
Morawiecki, który zgarnął ponad 33 miliony złotych !!!!! z krzywd Polaków zaciągających kredyty ryczy w sejmie, że zabrał emerytury ub-kom i z tego mamy się cieszyć. Takie to OFIARY komuny...Panie Guenther-, żeby takim jak Pan coś dać, trzeba komuś zabrać, może niepełnosprawnym, może emerytom, może każdemu kupującemu benzynę....Mam pytanie-co Pan takiego stracił za czasów słusznie minionych ? Nie pozwolono panu się uczyć, zabrano gospodarstwo, dawano inne ceny skupu, nie obsługiwano w Gminnej Spółdzielni ? No tak-pan był przesłuchiwany, a teraz pana kolesie za białą różę w ręku ciągną po sądach...aleś pan nam wolność zgotował...wstyd się przyznawać do orderów od tej władzy, wielu zresztą je oddaje.
08 Czerwca 2018, godzina 17:24
Oceniono 192 razy 74

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Pozdrowienia dodaj

0 znaków

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 366.00 376.00 DKKDKK 57.00 58.50
EUREUR 427.00 436.00 RUBRUB 5.60 6.60
CHFCHF 367.00 382.00 NOKNOK 44.90 46.40
GBPGBP 486.00 498.00 SEKSEK 40.90 42.40
Aktualizacja: 2018-06-22 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 368.00 372.00 DKKDKK 57.50 58.10
EUREUR 429.00 433.00 RUBRUB 5.70 6.50
CHFCHF 371.00 378.00 NOKNOK 45.30 45.90
GBPGBP 488.00 493.00 SEKSEK 41.40 42.10
Aktualizacja: 2018-06-22 14:47
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy miasto powinno wypłacić przedszkolom niepublicznym dotację na dzieci wyższą niż minimalna, czyli 75 % kosztów funkcjonowania samorządowego przedszkola?




Ceny paliw2018-06-18

E95 E98 ON LPG
BP 5.09 zł 5.45 zł 4.99 zł 2.07 zł
Circle K 5.06 zł 5.41 zł 4.96 zł 2.05 zł
Lotos Optima 5.06 zł - 4.93 zł 2.05 zł
MZK 5.06 zł 5.23 zł 4.93 zł 2.07 zł
Orlen 5.09 zł 5.37 zł 4.99 zł 2.07 zł
PKS - - - -