Poniedziałek, 25 Października 2021 | Imieniny: Ingi, Maurycego, Sambora ch24 na komórkę
Strona głównaRegion
Rozmiar tekstu: A A
Monika Szymecka

Turystyczna wizytówka powiatu powinna lepiej wyglądać

O stanie Kaszubskiej Marszruty, czyli sieci ścieżek rowerowych, podczas sesji Rady Powiatu Chojnickiego. Jej pomysłodawca Marek Szczepański nie ukrywa żalu do pozostałych samorządowców, że zbyt mało dbają o jakość stworzonych dróg dla cyklistów. A te są przecież szansą na rozwój turystyki.

 

O przegląd Kaszubskiej Marszruty przed sezonem pytała na sesji powiatu Mirosława Dalecka.

- W jakim są stanie ścieżki rowerowe i czy wymagają dużych napraw, aby zapewnić bezpieczeństwo rowerzystów, bo jak wiemy coraz więcej ludzi korzysta z tej formy rekreacji. Czy nie trzeba ich oczyścić z zalegającego w niektórych miejscach piasku, czy naprawić kolein spowodowanych np. rozjeżdżeniem czy ulewami?

Reklama | Czytaj dalej »

Bożenie Stępień temat także leży na sercu. Zaproponowała, żeby skierować pismo do wójta gminy Chojnice z prośbą o przegląd Kaszubskiej Marszruty. - Rzeczywiście ścieżki rowerowe są po kilku ulewach w dość fatalnym stanie. Są liczne miejsca bardzo niebezpieczne. Osobiście sprawdzaliśmy to podczas ostatnich weekendów - mówiła wiceprzewodnicząca rady.

Wicestarosta Marek Szczepański jest częstym użytkownikiem ścieżek rowerowych. Doskonale więc wie, że są w nie najlepszym stanie. Z tego powodu ma nawet żal do samorządowców z gmin tworzących  powiat chojnicki.

- Ubolewam nad tym, bo powiat chojnicki był liderem tego projektu. Skłoniliśmy poszczególne gminy do tego, że warto zainwestować w trasy rowerowe. Jest to wizytówka i jeden z najbardziej rozpoznawalnych produktów turystycznych ostatnich lat. Na każdym konwencie wójtów i burmistrzów mówimy o tym, żeby zadbać o to, tak samo jak dba się o drogi czy szkoły. Nie wygląda to najlepiej. Przyznam szczerze, że mam żal do kolegów samorządowców, że nie dość dużo uwagi poświęcają na stan ścieżek rowerowych.

Władze powiatu zapowiedziały skierowanie apelu do włodarzy poszczególnych gmin. Zdaniem Szczepańskiego można było zgłosić więcej odcinków ścieżek KM do naprawy w ramach pomocy państwa po nawałnicy. Szutrowe trakty położone w lasach zostały zniszczone zwłaszcza podczas usuwania wiatrołomów. Ale na najbardziej popularnym odcinku, czyli rozpoczynającym się w Charzykowach w kierunku Swornegaci, bardziej można zauważyć skutki ulew - podjazdy, bo tu nawałnica nie spowodowała aż tak wielu strat.

- Jesteśmy powiatem turystycznym, chcemy stawiać na turystykę, dlatego też ci którzy będą do nas przyjeżdżać będą oceniać nas także przez pryzmat dbania o infrastrukturę turystyczną - zdaje sobie sprawę rowerzysta, jednocześnie włodarz powiatu. Oby podobną świadomość mieli poszczególni jej właściciele przed laty zaangażowani we wspólny projekt.

Zauważyłeś błąd w artykule? Napisz nam o tym

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

6 komentarzy

~uroczysko
Pewnie. Asfalt w lesie. Cudowny pomysł. Albo nie. Polbruk. Lepiej. Ludzie...
Ścieżka miejscami jest w fatalnym stanie. Zwłaszcza górka pod Małymi Sworami. Czekacie aż ktoś się, zjeżdżając, zabije?! Codziennie mijam tam dziesiątki ludzi. Rodziny, rybacy, turyści z aparatami, aktywne osoby... Naprawdę trzeba przeprowadzić drobne naprawy. Problemy ze ścieżką zaczynają się za Starym Młynem. Niech ktoś to wreszcie wyrówna, bo dojdzie do tragedii.
05 Lipca 2018, godzina 22:22
Oceniono 5 razy 3
~Każdy gołym okiem widzi, że kaszubska marszruta to bubel
i dlatego absolutnie nikt myślący racjonalnie nie chce marnować ani czasu, ani wysiłku, ani pieniędzy na naprawy tego partackiego bubla! Jakiekolwiek naprawy nie zmienią faktu, że w obecnej formie kaszubska marszruta to kompletny bubel!

Aby naprawić ten spartaczony bubel trzeba by zacząć kompletnie od nowa - racjonalnie zaplanować bezkolizyjny i ciągły przebieg trasy dookoła jeziora, zaprojektować szerokie i trwałe na wiele lat ścieżki z dobrą i bezpieczną nawierzchnią, i prawidłowo pobudować całą trasę od nowa!


05 Lipca 2018, godzina 18:07
Oceniono 12 razy 8
~partactwo chojnickich samorządowców to standard


Charzykowy mają potencjał by wyróżnić się pośród innych polskich miejscowości jako jedna z najatrakcyjniejszych do przeprowadzenia imprez sportowych dla biegaczy, rolkarzy, narciarzy biegowych, rowerzystów, pływaków, żeglarzy, i w wielu innych dyscyplinach sportowych. Niestety brakuje nam wyróżniającej się infrastruktury która byłaby atrakcyjnym magnesem ściągającym organizatorów i sportowców do Charzyków! Obecna infrastruktura jest jedynie fundamentalna i zabezpiecza najbardziej elementarne potrzeby lecz w skali kraju nie wyróżnia się niczym unikalnym co mogło by być magnesem i inspiracją dla sporowców, organizatorów, i widzów masowych imprez sportowych!

Kaszubska Marszruta to zmarnowana możliwość by uczynić Charzykowy unikalnie atrakcyjnym miejscem w Polsce i w Europie by właśnie tutaj w atrakcyjnym terenie i z wykorzystaniem najlepszej infrastruktury organizować masowe impresy sportowe!


Nikogo nawet nie dziwi fakt, że wszystkie rekreacyjne i sportowe imprezy masowe odbywające się w Charzykowach (i okolicy) nigdy nie korzystają z infrastruktury kaszubskiej marszruty pobudowanej za miliony złotych - tak z funduszy europejskich jak i samorządowych! Dla samorządowców w regionie chojnickim trwonienie społecznych funduszy na budowę nieużytecznych bubli to wieloletni standard i rutyna! W praktyce kaszubska marszruta została pobudowana jedynie na 2-3 sezony i obecnie erozja spowodowana naturalnymi procesami uczyniła tą ścieżkę rowerową niebezpieczną dla każdego potencjalnego użytkownika. Zresztą cała marszruta kaszubska już od początkowego etapu projektowania była zaplanowana byle jak - bez ciągłości, z licznymi skrzyżowaniami z ruchliwymi szosami, ze znikającymi odcinakami w najbardziej niebezpiecznych miejscach. Wykonanie było równie partackie i byle jakie - zamiast utwardzonej trwalej nawierzchni łatwej w utrzymaniu użyto błota wymieszanego ze żwirem, które jest rozmywane i wypłukiwane przez wodę podczas deszczów i roztopów, a w czasie suszy ulega erozji wietrznej okrywając pyłem ze ścieżki okoliczne tereny.


Według zapowiedzi naszych regionalnych samorządowców kaszubska marszruta miała być spełnieniem marzeń regionalnych sportowców, zaspokojeniem potrzeb rekreacyjnych, i spełnieniem oczekiwań regionalnej turystyki! Niestety w rzeczywistości pobudowana przez regionalnych samorządowców kaszubska marszruta okazała się zwyczajnym bublem pobudowanym za olbrzymie społeczne pieniądze, który nie spełnia ani oczekiwań regionalnych sportowców, ani nie jest użyteczny dla masowej rekreacji, ani nie jest bezpieczny dla rodzin szukających aktywnego odpoczynku! Jedynie mała grupa rowerzystów używających terenowych rowerów (wyposażonych w szerokie opony) korzysta z kaszubskiej marszruty tak samo jak z każdej innej zaniedbanej polnej lub leśnej ścieżki i dla nich każda wyrwa, łachy piasku lub kałuże i błota, każda dziura, każdy uskok, blokujące ścieżkę zwalone drzewa i konary, lub wymyte przez wodę rowy i koleiny jedynie dodają tej trasie atrakcyjności!

Gdybyśmy zamiast spartaczonej kaszubskiej marszruty mieli trasę z prawdziwego zdarzenia - ciągnącą się (bez znikających odcinków) dookoła jeziora Charzykowskiego, drogę rowerową biegnącą wzdłuż brzegu jeziora, bez skrzyżowań z lokalnymi drogami, szeroką na 4-5 m wyasfaltowaną trasę kaszubskiej marszruty to masowe imprezy sportowe - dla biegaczy, rowerzystów, rolkarzy, i sportowców z innych dyscyplin - mogły by się odbywać w ciągu całego roku bez potrzeby zamykania lokalnych dróg i blokowania komunikacji dla lokalnych mieszkańców, kibiców, widzów, i turystów (chcących w tym czasie odwiedzić Bory Tucholskie i przylegle tereny).

Niestety, nasi włodarze zamiast na rzetelną budowę infrastruktury kaszubskiej marszruty wyrzucili pieniądze w błoto (nazywane wzniośle szutrem), z którego pobudowano tą ścieżkę turystyczną, która jest niebezpieczna dla wszystkich użytkowników, której brak jest ciągłości - szczególnie na najbardziej niebezpiecznych odcinkach ścieżka marszruty kaszubskiej znika kompletnie - i która fizycznie nie nadaje się do użytku przez rowerzystów posiadających rowery szosowe (takich jakie używają triathloniści) i hybrydowe na wąskich oponach ani do rekreacji rodzinnej ze względu na niebezpieczeństwo zagrażające dzieciom i mniej doświadczonym rowerzystom na tej zaniedbanej ścieżce rowerowej.

Zamiast infrastruktury sportowo-rekreacyjnej jaką mogła by być kaszubska marszruta mamy bubel, który już od momentu oficjalnego oddania go do użytku nie nadaje się ani na imprezy sportowe ani na masową rekreacje! Zamiast infrastruktury, która według obietnic samorządowców miała służyć sportowcom i turystom na wiele lat mamy bubel, który już po roku jest zarośnięty chwastami, rozmyty przez deszcze, i zasypany gałęziami i igliwiem. Pobudowana na jeden sezon marszruta kaszubska już w rok po budowie wymagała napraw, które były by tak samo kosztowne jak pobudowanie od nowa tego bubla.

Jedynie dla rowerzystów terenowych (off road) każda dziura, wyrwa, kałuża i wypłukane przez deszcz koleiny i rowy, i zalegające na ścieżce powalone drzewa i gałęzie dodają marszrucie kaszubskiej atrakcyjności tak samo jak atrakcyjna dla rowerzystów terenowych jest każda inna zapomniana polna lub leśna droga. Lecz dla wszystkich innych użytkowników, którzy chcieli by skorzystać z kaszubskiej marszruty w celach rekreacyjnych, turystycznych, i sportowych ta rozreklamowana przez samorządowców ścieżka jest kompletnie bezużyteczna. Już od pierwszego roku użytkowania, zaprojektowana i pobudowana byle jak kaszubska marszruta jest w wielu miejscach niebezpieczna dla zdrowia i życia użytkowników i z każdym sezonem w wyniku zaniedbań we właściwym utrzymaniu i naprawach te niebezpieczeństwa jedynie zwiększają się!


Wśród społeczeństwa nikogo nawet nie dziwi fakt, że wszystkie rekreacyjne i sportowe masowe imprezy odbywające się w Charzykowach nigdy nie korzystają z infrastruktury kaszubskiej marszruty pobudowanej za olbrzymie społeczne pieniądze! Dla samorządowców w regionie chojnickim trwonienie społecznych funduszy na budowę nieużytecznych bubli, które będą się nadawać do użytku tylko przez jeden sezon to wieloletni standard i rutyna!

05 Lipca 2018, godzina 17:02
Oceniono 13 razy 7
~tomcio
Hej
Dla informacji "Swojego" i "Marcopolo" ścieżka w Funce i w Swornegaciach jest z polbruku, a szutrowa jest tylko w lesie, z tego co mi wiadomo to ścieżki prowadzone lasem nie mogą być asfaltowe i polbrukowe. pozdro dla wszystkich
04 Lipca 2018, godzina 20:10
Oceniono 26 razy -6
~swój
kiedyś jechałem taką drogą w stronę małych sworów - tylko czemu nie jest to asfalt a szuter ?? rolkarze już nie pojadą czy na deskorolce. ehhhh droga dla wybranych dziedzin sportu
04 Lipca 2018, godzina 18:09
Oceniono 24 razy 8
~PoloMarco
Ktokolwiek jeszcze w ogóle korzysta z tego bubla? Może warto to w końcu zaorać w cholerę i puścić normalną, asfaltową ścieżkę?
04 Lipca 2018, godzina 16:38
Oceniono 31 razy 3

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Ch24.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Dodaj komentarz

Komentarze publikowane są dopiero po sprawdzeniu przez moderatora!

Zaloguj się lub dodaj komentarz jako gość

Zalogowani użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia o nowych komentarzach. Zaloguj się

Zaloguj się

Kursy walut

Aktualne kursy w kantorze PROMES
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 390.00 402.00 DKKDKK 60.70 62.20
EUREUR 454.00 466.00 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 424.00 439.00 NOKNOK 46.10 47.60
GBPGBP 537.00 552.00 SEKSEK 45.00 46.50
Aktualizacja: 2021-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.
Kursy dla transakcji powyżej 3000 PLN
Kupno Sprzedaż Kupno Sprzedaż
USD USD 394.00 398.00 DKKDKK 61.30 62.00
EUREUR 458.00 461.50 RUBRUB 5.20 5.90
CHFCHF 428.00 435.00 NOKNOK 46.60 47.30
GBPGBP 541.00 547.00 SEKSEK 45.50 46.30
Aktualizacja: 2021-10-24 18:46
Kursy walut dostarcza Kantor Promes.

Sondaże Ch24 archiwum »

Czy w przeciągu 5 lat wyciąłeś/-aś ze swojej posesji jakieś drzewo?

Ceny paliw2021-10-19

E95 E98 ON LPG
BP 5.92 zł 6.28 zł 5.97 zł 3.24 zł
Circle K 5.87 zł - 5.94 zł 3.19 zł
Lotos Optima 5.93 zł - 5.96 zł 3.21 zł
MZK 5.87 zł 6.02 zł 5.92 zł 3.21 zł
Orlen 5.92 zł 6.09 zł 5.92 zł 3.22 zł
PKS 5.91 zł - 5.92 zł 3.21 zł

Drogi Użytkowniku,

przedstawiamy podstawowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych podczas korzystania z naszego portalu. Zamykając ten komunikat (poprzez kliknięcie "X", przysiku "Przejdź do serwisu") zgadzasz się na opisane niżej działania.

Wykorzystanie danych

Masz pełne prawo zgłosić podmiotowi przetwarzającemu Twoje dane osobowe żądanie dostępu do tych informacji, ich poprawienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.

Zakres i cele przetwarzania Twoich danych oraz szczegółowe informacje o Twoich prawach opisane zostały w Polityce prywatności oraz Regulaminie portalu, z którymi możesz zaponać się w każdej chwili.

Pliki cookies

Stosujemy pliki cookies i inne podobne technologie w celu:

Zakres wykorzystania plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki. Nie wprowdzając zmian zgadzasz się na zapisywanie plików cookies w pamięci Twojego urządzenia.

Szczegółowe informacje nt. sposobu wykorzystania plików cookies znajdziesz w Regulaminie portalu.

Przejdź do serwisu Zamknij